Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2013., 10:22   #61
Quote:
ivanka.b kaže: Pogledaj post
Ozbiljnija rezidba svih vrsta voća se obavlja krajem zime a sad se može obavit takozvana zelena rezidba koja se svodi na rezanje jako bujnih mladica,onih mladica koje krivo rastu i vodopija - u principu to je samo prorjeđivanje krošnje
Nadam se da sam pomogla dok se ne javi neki bolji znalac
Pozdrav!
Upravo tako Ivanka, s tim da se trešnju može i jače rezati u ljeto, jer će tad izrasti više rodnih grančica koje traže puno sunca
Tupkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 09:28   #62
Kako cjepiti da se iskoristi već postojeća veličina divljaka

Koji je način najbolji da se iskoristi već postojeća veličina divljaka.

Rastu mi divlje trešnje ... i ne bi htio da ih cjepim tako da moram odrezati pola biljke, i onda da moram čekati 3 godine da postanu opet te veličine, nego da ih se cjepi tako da mi ostanu tako velike i razvijene.

Našao sam nešto na you tubu http://www.youtube.com/watch?v=FnjVXC1pgcA , ali neznam kada se tako može cjepiti i od kuda uzimam plemeniti pup, jeli s vrha južne strane stabla s vrha ili dolje kod debla ... da bi bili najbolji rezultati.

Zanima me koliko je uspješno takvo cjepljenje.

Gdje stavljam na divljaka taj plemeniti pup ? Da li taj plemeniti pup mora biti najniži od postoječih pupova na divljaku? Moram plemeniti pup staviti na svaku grančicu ako je divljak razgranan i ima pupove samo na tim granama?

Da li se svi ostali divlji pupovi trebaju potrgati.

Kada se cjepe druge voćke, kruške , jabuke, šljive, ringlovi ... i da li je moguće već razvijene stablo cjepiti na taj način da se sačuva razvijenost "baš odraslog" velikog stabla. ? Gledao sam nekog talijana na you tubu on je pokazao da se može iskoristi panj voćke i na njega pod koru cjepiti. http://www.youtube.com/watch?v=W6u3KtNCPJ8


Da li je taj talijan rezao debla jer su se počela sušiti? Da li je moguće tako spasiti voćku?

Zadnje uređivanje zacuden : 11.06.2014. at 10:03.
zacuden is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2014., 16:38   #63
To ti je cijepljenje na spavajući pup u 8mj. koji će potijerati tek iduće godine na proljeće, a za drugi način je vremenski prekasno. Uspijeh je skoro 100% tj. oko 98% tako nešto, naravno ako se to izvede kak se spada.

E sad ovo šta si sada počeo objašnjavati nije mi uopće jasno što si htio reći.

Kao prvo kada cijepiš onda ti je cilj dobiti upravo tu sortu da rodi, a ne postojeći divljak.
I iz tog cijepljenog pupa kreće nova šiba, zatim ta šiba se pretvara u rodnu grančicu koja ide u rod obično nakon 3-5 godina.
Najbolje ti je cijepiti i ostaviti sve to do iduće godine i onda na proljeće odrežeš centimetar iznad tog cijepljenog pupa da taj pup potijera.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2014., 23:34   #64
Pozdrav
Mene zanima mogu li sada okulirati višnju Marasku na divljaka? Naime na gotovo svim višnjama je otpalo lišće, vjerojatno zbog ovih vremenskih neprilika. Hoće li smetati to što nema lišća ili mogu bez problema okulirati?
Hvala
briketi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 08:17   #65
1. Kad se kalemi (trešnja je u pitanju, hrušt), koji kalendarski mjesec?
2. Kako prepoznati plemku na drvetu s koje je želim uzeti ?
3. Nakon koliko se vidi je li kalem uspio i ako nije kad mogu ponoviti?
__________________
Samo je nada jedina bez mane; točno je onakva kakvu želimo!
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 00:22   #66
Quote:
mouse kaže: Pogledaj post
1. Kad se kalemi (trešnja je u pitanju, hrušt), koji kalendarski mjesec?
2. Kako prepoznati plemku na drvetu s koje je želim uzeti ?
3. Nakon koliko se vidi je li kalem uspio i ako nije kad mogu ponoviti?
http://domivrt.vecernji.hr/kako-cijepiti-jabuku-925225

http://vocarskisavjeti.blogspot.com/...lemljenje.html


1. u trećem mjesecu u fazi mirovanja i budi se kada krene vegetacija ili u osmom mjesecu u fazi vegetacije na spavajući pup koji se budi iduće godine na proljeće

2. Moraš razlikovati cvijetni i lisni pup, lisni pup cijepiš, a ne cvijetni. Lisni pup je obično manji i više špičasti, a cvijetni obli i veći od cvijetnog.

3. Oko 15 dana.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2023., 15:15   #67
Da ne otvaram novu temu… imam limun (star je nekoliko godina) koji cvate i daje plodove cijele godine, nije nikad orezivan
Ove god u proljeće sam ga htjela reznuti ali je bio pun cvijeća i plodova i bilo mi ga je žao. Sad gledam taj limun i mislim da sam pogriješila jer se razgranao, dosta lišća je palo, a plodova nema kako bi bilo inače (znam, normalno kad nije orezivan).
Moje pitanje je da li se on u proljeće može orezati iako ima cvijeća i plodova?
Wellisia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2024., 23:02   #68
Da li je kasno za sadnju voćki? konkretno kaki jabuka i smokava.

sadnice nisu golog korijena nego su korijenom u zemlji, u omanjim pitarima.

na voćkama su se formirali listovi, čak i naznaka cvijeta
milko84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2024., 23:53   #69
Nebi trebalo biti kasno, ako imaju vlastitu zemlju oko korijena, takve se sadnice prakticki mogu saditi tijekom cijele godine.

Jedino, morat ces ih pojacano zaljevati tijekom ljetnog perioda, zato je bolje vocke saditi na jesen, da se sadnice mogu ukorijeniti tijekom zimskog perioda.
zveroboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2024., 11:35   #70
@milko84, kao št kaže @zveroboy, možeš saditi. Preporučio bi da iskopaš nešto veću jamu i napuniš ju što kvalitetnijom zemljom kako bi se što prije i bolje ukorijenila.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2024., 20:37   #71
Quote:
Wellisia kaže: Pogledaj post
Da ne otvaram novu temu… imam limun (star je nekoliko godina) koji cvate i daje plodove cijele godine, nije nikad orezivan
Ove god u proljeće sam ga htjela reznuti ali je bio pun cvijeća i plodova i bilo mi ga je žao. Sad gledam taj limun i mislim da sam pogriješila jer se razgranao, dosta lišća je palo, a plodova nema kako bi bilo inače (znam, normalno kad nije orezivan).
Moje pitanje je da li se on u proljeće može orezati iako ima cvijeća i plodova?
Opet imam istu situaciju.... Reznula bih ga ali je pun i cvijeća i plodova.... što napraviti jer savjete koje sam dobila su uglavnom da ne orezujem u vrijeme cvatnje i davanja plodova a taj limun je stvarno cijelu godinu u nekom od tih stanja
Wellisia is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2024., 21:08   #72
Slobodno ga oreži, neće mu smetati osim što ćeš dobiti koji plod manje.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2024., 22:45   #73
hvala!!
Wellisia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:28.