Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2016., 14:14   #61
je li moguće prilikom etažiranja dio zajedničkih prostorija koje cine jednu cjelinu (tlocrt isti kao stan iznad) etažirati u samostalnu uporabnu cjelinu (nekad je to bila praonica). svi stanari su suglasni i prostor bi iznajmili da smanje troskove
tomorrow2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2016., 14:27   #62
Brzinsko pitanje: tko (na struku mislim) je ovlasten provesti etaziranje ili povezivanje?
Hvala puno

Poslano sa mog SM-J320FN koristeći Tapatalk
__________________
Ma se je trijeba s bremenom akomodavat; trijeba je bit vjertuozu tko hoće renjat na svijetu. Kralj je čovjek od ljudi, kad se umije vladat.
el oso is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 07:52   #63
Quote:
el oso kaže: Pogledaj post
Brzinsko pitanje: tko (na struku mislim) je ovlasten provesti etaziranje ili povezivanje?
Hvala puno

Poslano sa mog SM-J320FN koristeći Tapatalk
Nema ovlaštenja za izradu elaborata samostalnih uporabnih cjelina(etažiranje).
Općenito, time se bave građevinari, arhitekti i geodeti.
bzing is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 10:54   #64
Da pitam i ovdje, može li se kuća etažirati prije nego li je gotova legalizacija?
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 11:37   #65
Ja bi išla redom, legalizacija pa etažiranje zato jer ti sve mora biti ugovoru u skladu sa zemljišnim knjigama. A kako ti ipak etažiraš, pretpostavljam obiteljsku kuću, dobit ćeš u opisu dio te kuće opisan kao stan, znači omjere i prostorije, svaku pojedinačno upisanu, zajedno sa etažom i pripadajućim zemljištem, tako će ti se i knjižit taj dio u zk, poput stanova, samo što se oni vode u knjigama položenih ugovora, al to je već neka druga priča.....
__________________
"Life is about balance : 50% namaste 50% fuck off"
Showing our emotions to a toxic person is like bleeding next to a shark and expecting empathy.
Rhosyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 12:21   #66
Pitam ovo zato jer roditelji zbog ostvarivanja popusta na legalizaciju žele dio nekretnine prebaciti na mene, i meni bi to bila prva nekretnina. Dakle oni trebaju meni sad darovati dio da bi se legalizacija platila i završila.
Dali li je nakon legalizacije moguč još jedan ugovor(ili kako to več ide) kojim se uz etažiranje točno definira koji je dio darovan jer recimo sad je moguče napisati "ja otac darujem kat kuće, stepenice za kat, garažu i dio pripadajučeg dvorišta"?
Pretpostavljan da se etažiranjem dobiju točke odnosno slova kao kod parcelizacije pa se s tim definira dio?
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 21:08   #67
Trebam savjet, naime trenutno se izvodi etaziranje kuce (uplana je rijesena) i nakon toga slijedi i potpisivanje ugovora o razdiobi suvlasnicke zajednice. Stvar je u tome da je medu suvlasnicima trenutno 4 osobe koje ce navedeno potpisati ali postoji i peta osoba koja u vlastovnici nema svoj udio ali je jedan od djece pokojnika, kojem pokojnik nije ostavio nista, ali jest njegovom djetetu, odnosno pokojnikovom unuku. Pokojni je nedavno preminuo. Nacelno se navedeni sa svim slaze medutim kako bi se osigurali svi da sutra nece biti problema sa navedenim ( bilo da trazi djecji dio ili nesto peto) da li je moguce da se u ugovoru o razdiobi koja se potpisuje u biljeznika navede i ta osoba ali samo da svojim potpisom potpisuje da je suglasna, iako nije u papirima suvlasnik? Dakle da li se moze u ugovoru o razdiobi suvlasnike zajednice kod biljeznika moze navesti i osoba koja nije suvlasnik ali svojim potpisom daje do znanja da se slaze s tom diobom? Ili bi to trebao ici neki drugi dokument?
Hvala!
ChaosInMotion is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 22:23   #68
Što nitko?
ChaosInMotion is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 02:46   #69
Quote:
ChaosInMotion kaže: Pogledaj post
Što nitko?
Tak si super objasnio da nikom nije jasno što zapravo pitaš. Ne misliš li da je logično da ugovor o razvrgnuću suvlasničke zajednice mogu potpisati samo ti isti suvlasnici? ne bivši suvlasnici, ni budući, ni oni koji bi to mogli postati nakon nepokrenutog sudskog procesa, već baš samo oni koji jesu suvlasnici u trenutku potpisivanja.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 21:34   #70
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Tak si super objasnio da nikom nije jasno što zapravo pitaš. Ne misliš li da je logično da ugovor o razvrgnuću suvlasničke zajednice mogu potpisati samo ti isti suvlasnici? ne bivši suvlasnici, ni budući, ni oni koji bi to mogli postati nakon nepokrenutog sudskog procesa, već baš samo oni koji jesu suvlasnici u trenutku potpisivanja.
Jasno mi je da ugovor o razvrnuću mogu potpisati jedino trenutni suvlasnici a ne neki budući. Ali...da li osoba koja nije suvlasnik može dati/potpisati izjavu u bilježnika/odvjetnika ili slično da se sa navedenim razvrgnućem slaže i da od suvlasnika nema i neće sutra potraživati ništa što je vezano za tu nekretninu. Nadam se da sam sad jasniji?
ChaosInMotion is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 01:43   #71
Quote:
ChaosInMotion kaže: Pogledaj post
Jasno mi je da ugovor o razvrnuću mogu potpisati jedino trenutni suvlasnici a ne neki budući. Ali...da li osoba koja nije suvlasnik može dati/potpisati izjavu u bilježnika/odvjetnika ili slično da se sa navedenim razvrgnućem slaže i da od suvlasnika nema i neće sutra potraživati ništa što je vezano za tu nekretninu. Nadam se da sam sad jasniji?
Kod javnog bilježnika se može ovjeriti bilo kakva izjava, pa i ta koju si smislio. Samo pitanje je proizvodi li ikakve pravne učinke.

Hoće li ta osoba išta potraživati ili neće, slaže li se s etažiranjem ili ne, potpuno je nebitno za sam postupak etažiranja.

Hoće li ta osoba tražiti nužni dio ili ne (to je ono što tebe zanima) ovisi o samoj osobi. I za to ima 3 godine. Dakle, ta osoba ima 3 godine da pokrene sudski postupak za dobivanje nužnog dijela (3 god od pravomoćnosti rješenja o nasljeđivanju). Ako taj rok prođe, ništa više ne može tražiti. I za traženje nužnog dijela potpuno je svejedno je li nekretnina etažirana ili ne, jer se u oba slučaja lako izračuna koliki je nužni dio. Tako da se ta osoba ne može ni na koji način protiviti etažiranju, kad u oba slučaja može ostvariti nužni dio.

Dakle, vi trebate čekati da prođu 3 god od pravomoćnosti rješenja o nasljeđivanju i onda ste sigurni. Mislim da izjava da neće tražiti nužni dio ne znači ništa ako se predomisli u te 3 godine.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 14:02   #72
Quote:
VDCOTO kaže: Pogledaj post
Da pitam i ovdje, može li se kuća etažirati prije nego li je gotova legalizacija?
Pretpostavljan da se etažiranjem dobiju točke odnosno slova kao kod parcelizacije pa se s tim definira dio?
Vidim da je tema stara nekoliko mjeseci, ali odgovaram za slučaj da nekome drugome pomogne.

Da bi se moglo provesti etažiranje nadležno tijelo mora izdati potvrdu da su cjeline koje se etažiraju u određenoj zgradi samostalne uporabne cjeline.U toj potvrdi mora stajati i da su cjeline izgrađene u skladu s dozvolom nadležnog tijela. Ta dozvola može biti građevinska, uporabna, itd. te rješenje o izvedenom stanju (za zgrade koje su legalizirane).

Dakle, etažiranje bi trebalo provesti nakon legalizacije. Odnosno, etažiranje je moguće provesti jedino nakon legalizacije.

Etažiranjem se "dobiju slova" odnosno svaka samostalna up.jedinica dobija svoju oznaku.

Ovo ostalo što pita VDCOTO o darovnim ugovorima ne znam, trebalo bi pitati pravnika.
__________________
Should I use clipless or flats? No one cares and it doesn't really matter.
Veleuceni is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 21:06   #73
Imala bih pitanje pa ako netko ima kakvo mišljenje ili savjet, naime, geodetska firma koja je radila elaborat za etažiranje zgrade u kojoj živim je taj elaborat predala u gruntovnicu 2011. g, predmet je uzet u obradu 2012, a zadnja njihova informacija je da je elaborat odobren/ riješen početkom ove godine, no do dan danas nam ne stižu rješenja pa me zanima zna li netko kako i gdje doći do informacije o čemu se radi i što je zapelo ( odlazak u zg. gruntovnicu je beskoristan!)
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 15:58   #74
da pitam i ovdje: koje su okvirno cijene etažiranja? postoji li za taj posao nekakav standradni cijenik (određen nekim zak. propisom) ?

ako cijene nisu striktno propisane, jesu li velike razlike u cijenama ako taj posao radi npr. neki odvj. ured ili neka privat. građ. tvrtka?

hvala.
IQ0007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 23:38   #75
Odbijanje etažnog elaborata

Pozdrav ekipa,

zanima me postoji li mogućnost da u zgradi od 8-9 stanova jedan od suvlasnika ne prihvati etažni elaborat? Što se događa u tom trenutku, moraju li svi ostali koji su prihvatili ispaštati zbog tog jednoga ili ima neki pravni tijek za takvu situaciju?
jabicoinova is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 08:45   #76
Quote:
jabicoinova kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa,

zanima me postoji li mogućnost da u zgradi od 8-9 stanova jedan od suvlasnika ne prihvati etažni elaborat? Što se događa u tom trenutku, moraju li svi ostali koji su prihvatili ispaštati zbog tog jednoga ili ima neki pravni tijek za takvu situaciju?
Iz kojeg razloga ne želi potpisati?
Ako etažiranjem samo povezujete kpu, ne vidim razlog da ne bi htio potpisati.

Čl. 73. st. 2. Zakona o vlasništvu kaže:
Niti jedan suvlasnik nekretnine ne može uskratiti svoj pristanak na uspostavu vlasništva posebnoga dijela drugom suvlasniku koji ima odgovarajući suvlasnički dio, osim ako bi se uspostavom novoga vlasništva posebnoga dijela u korist toga suvlasnika ukinula ili ograničila prava koja njemu već pripadaju na temelju njegova prije uspostavljenoga vlasništva posebnoga dijela.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 21:44   #77
Stvar je u tome da trenutni vlasnik stana u poktrovlju koji obuhvaća cijelo potkrovlje ima upisan u KPU stan na površini od 60% potkrovlja, a ostalo bi trebao biti tavan, ali su oni prenamjenili u stambeni prostor. U jednom trenutku prije XY godina su imali suglasnost stanara za korištenje tog tavanskog prostora i sada kada bi došlo do etažiranja pitanje je bi li ostali stanari koji su se u međuvremenu izmjenjali, pristali da im samo tako predaju taj 'tavanski' prostor koji je zapravo stambeni prostor. Još su čak i napravili legalizaciju tog prostora tako da je zapravo sada 100% tavanskog prostora legalno kao stambeni prostor, a oni od toga u KPU imaju 60%.
jabicoinova is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 23:08   #78
Kako se plaća etažiranje po m2 ili je svejedno koja je kvadratura zgrade?
caterina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 23:27   #79
Po m2.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 23:29   #80
Koja je cijena po m2?
caterina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:32.