Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2006., 08:19   #21
delmariachi , jos uvijek ih stignes silom izbacit
__________________
They won't let me join their games...
H5N1 is offline  
Old 20.02.2006., 08:33   #22
delmariachi , jos uvijek ih stignes silom izbaci

kak to misliš????
a šta sa tužbom za izmaklu dobit????
__________________
sve je moguće osim drvene peći
delmariachi is offline  
Old 03.07.2007., 23:10   #23
može li meni tko navest u kom zakonu su navedene kazne za ometanje posjeda. čitao sam zakon o vlasništvu, ali o kaznama ni riječi
kubamanijak is offline  
Old 03.07.2007., 23:15   #24
Quote:
kubamanijak kaže: Pogledaj post
može li meni tko navest u kom zakonu su navedene kazne za ometanje posjeda. čitao sam zakon o vlasništvu, ali o kaznama ni riječi
Pa za to postoji građanska odgovornost, naknada štete, a ne kaznena.
Vojky is offline  
Old 04.07.2007., 00:44   #25
Quote:
Synodo kaže: Pogledaj post
Ministarstvo je krenulo u rjesavanje tog problema i trenutno popisuje koliko zasticenih najmoprimaca ima. Bez daljnjeg, ti imas pravo na taj stan. Ali ti ljudi isto tako imaju pravo nakon X godina ne zavrsiti na ulici.

Na temelju prijedloga ministarstva Sabor ce konacno popuniti rupu koja je nastala ukidanjem famoznog clanka zakona o najmu (od strane VSRH) koji je trazio od vlasnika da ponudi drugu nekretninu ukoliko zeli izbaciti zasticene najmoprimce. Odredba je trebala biti zamijenjena novom u roku od 6 mjeseci ali od tad su prosle vec godine jer Sabor ima preceg posla - raspravljati 3 dana o Latinici, recimo.

Moj savjet je da se strpis malo, posebno ako imas rjeseno stambeno pitanje.

Svi koji ti savjetuju da ih izbacis silom te krivo savjetuju - samopomoc u ovom slucaju ne bi bila legalna i oni bi imali pravni temelj uletiti ponovno u taj stan silom.
sto ce se tocno ponuditi kao rijesenje...?Nadam se da nije neka notorna glupost kao ovo ranije.


Ja znam da ce se mnogi ljutiti...ali stvarno mislim da je kod nas sazrilo vrijeme za jedan dobar zakon o zastiti privatnog vlasnistva...jer ovakvi zakoni i odredbe kakvi su danas samo stvaraju pomutnju...nezadovoljstvo...prisiljava ljude da koriste silu...trosenje novca poreznih obveznika po sudovima da bi ljudi dokazivali da je nesto njihovo vlasnistvo a pojedincima daje za pravo da svojataju i koriste nesto sto uopce nije njihovo...nego je u posjedu

Kod nas se uopce ne postuje pravo na privatno vlasnistvo.
happygoose is offline  
Old 04.07.2007., 00:49   #26
Quote:
zg_sash kaže: Pogledaj post
nazalost , takva je pravna drzava u hrvata
ne savjetujem nikome , ali ja svoje probleme rjesavam sam
kome se ne svida , ima ostatak zivota za ganjati me prek suda
gore je receno preko 40 000 kuna , ima li tko da mi kaze da je to pravda i normalno?????
O ovome ja pricam....ljudi trose masu novca da bi isli dokazivati nesto sto sudac moze sam pogledati u zgradi suda, i na drugom mjestu mozda samo na drugom kraju grada...a ovih dana i na internetu...da nije tragicno bilo bi smijesno...
happygoose is offline  
Old 04.07.2007., 00:58   #27
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
Ja znam da ce se mnogi ljutiti...ali stvarno mislim da je kod nas sazrilo vrijeme za jedan dobar zakon o zastiti privatnog vlasnistva...jer ovakvi zakoni i odredbe kakvi su danas samo stvaraju pomutnju...
Konkretno, koji zakoni i koje odredbe? Vlasnički propisi u Hrvatskoj su skoro isti onima u Austriji koja je po tom pitanju bila i ostala jedan od svjetskih uzora. Evo ti www.nn.hr pa reci u čemu je problem i kako misliš reformirati već potpuno reformiran sustav koji se temelji na načelim stvorenim kada su pravnici šetali okolo omotani u toge.

Ovdje je problem drugi - rješavanje činjenice da su drugi ljudi imali pravo na osnovi tada važećih propisa preko 50 godina koristiti nečiju nekretninu i da treba dokazati da druga generacija nije bila u zajedničkom kućanstvu, jer onda ima i dalje pravo koristiti tu nekretninu. Jedna od posljedica socijalizma za koji nema potpuno pravednog rješenja (a ovo sadašnje je za same zaštićene stanare po meni sasvim fer, a za drugu generaciju i previše fer). Nema lakog rješenja za institute koji su djelovali preko pola stoljeća, da ima - već bi bili provedeni.
Vojky is offline  
Old 04.07.2007., 00:59   #28
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
O ovome ja pricam....ljudi trose masu novca da bi isli dokazivati nesto sto sudac moze sam pogledati u zgradi suda, i na drugom mjestu mozda samo na drugom kraju grada...a ovih dana i na internetu...da nije tragicno bilo bi smijesno...
Kako konkretno sudac može pogledom u zgradu suda znati da djeca zaštićenih stanara nisu bila s njima u zajedničkom domaćinstvu, te da stoga nemaju pravo i dalje koristiti tu nekretninu?

Inače, topic je star preko godinu dana.
Vojky is offline  
Old 04.07.2007., 01:14   #29
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Konkretno, koji zakoni i koje odredbe? Vlasnički propisi u Hrvatskoj su skoro isti onima u Austriji koja je po tom pitanju bila i ostala jedan od svjetskih uzora. Evo ti www.nn.hr pa reci u čemu je problem i kako misliš reformirati već potpuno reformiran sustav koji se temelji na načelim stvorenim kada su pravnici šetali okolo omotani u toge.

Ovdje je problem drugi - rješavanje činjenice da su drugi ljudi imali pravo na osnovi tada važećih propisa preko 50 godina koristiti nečiju nekretninu i da treba dokazati da druga generacija nije bila u zajedničkom kućanstvu, jer onda ima i dalje pravo koristiti tu nekretninu. Jedna od posljedica socijalizma za koji nema potpuno pravednog rješenja (a ovo sadašnje je za same zaštićene stanare po meni sasvim fer, a za drugu generaciju i previše fer). Nema lakog rješenja za institute koji su djelovali preko pola stoljeća, da ima - već bi bili provedeni.
kad proucim nn javim ti se. u pravu si, logicno je sve sto si napisao..ja sam samo revoltirana sto se takve nebuloze desavaju da ljudi trose masu novca da dokazu da je nesto njihovo i da ovi moraju vanka...ne samo zasticeni najm. vec i prijatelji, podstanari i ostali gosti koji se udomace na tudjem...

Kako je moguce da netko moze uci u tvoje vlasnistvo i ne izaci van bez recimo tuzbe...?
Pa takve stvari bi barem trebale biti jasne...

Zasto druga generacija ima pravo na uzivanje i posjed necega sto nije njihovo niti ce ikada biti?
zasto druga generacija ne idi zaraditi i otplacivati kredite kao i svi ostali u ovoj drzavi?

Mi se moramo odluciti gdje zivimo, socijalizma odavno nema.....
happygoose is offline  
Old 04.07.2007., 01:25   #30
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Kako konkretno sudac može pogledom u zgradu suda znati da djeca zaštićenih stanara nisu bila s njima u zajedničkom domaćinstvu, te da stoga nemaju pravo i dalje koristiti tu nekretninu?

Inače, topic je star preko godinu dana.
Nisam mislila da ce sudac pogledati u zgradu...vec uvidom u vlasnicki list vidjeti tko je vlasnik, tko najmoprimac, uzurpator, podstanar itd...meni te odredbe o zastiti pojedinih kategorija u tudjim stanovima i kucama i nemaju smisla...odnosno imale su smisla prije 17 godina.Vishe ne zivimo u tim vremenima...


Ne moze jer nema zakona koji bi odredio da djeca zasticenih najmoprimaca ne bi trebala ipak uzivati nesto sto nije njihovo...

topic je star...ali tema je aktualna jednako kao i prije godinu dana....
happygoose is offline  
Old 04.07.2007., 01:27   #31
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
kad proucim nn javim ti se.

Kako je moguce da netko moze uci u tvoje vlasnistvo i ne izaci van bez recimo tuzbe...?
Pa takve stvari bi barem trebale biti jasne...
a koja je alternativa?

Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
Nisam mislila da ce sudac pogledati u zgradu...vec uvidom u vlasnicki list vidjeti tko je vlasnik, tko najmoprimac, uzurpator, podstanar itd...meni te odredbe o zastiti pojedinih kategorija u tudjim stanovima i kucama i nemaju smisla...odnosno imale su smisla prije 17 godina.Vishe ne zivimo u tim vremenima...
ali pricamo o posjedu, ne vlasnistvu
__________________
run 4 ur life
Lilit is offline  
Old 04.07.2007., 01:33   #32
Pa sto je alternativa ne imanju posjeda kao nekakvog pravnog instituta....


ma razumijem da je posjed u pitanju, krivo sam se izrazila tek sam kasnije vidjela gresku..i priznajem da ne znam na sta sve se primjenjuje posjed niti koja je svrha posjeda...pa me prosvjetlite...osim sto je ocito da ljudi potrose tisuce kuna da bi nekome oduzeli posjed i usli u svoju nekretninu.
happygoose is offline  
Old 04.07.2007., 01:34   #33
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
kad proucim nn javim ti se.

Kako je moguce da netko moze uci u tvoje vlasnistvo i ne izaci van bez recimo tuzbe...?
Pa takve stvari bi barem trebale biti jasne...
Može, ako je to tako država odredila. A odredila je. Negdje u drugoj polovini 40-tih godina uvedeno je pravilo:

1. sve preko dva stana se nacionalizira
2. drugi stan ostaje vlasniku, ali u njega ulazi najmoprimac koji je kasnije dobio stanarsko pravo kao i oni u društvenim stanovima.
3. jedan stan ostaje vlasniku

I to je tako bilo duuugo godina. Prva generacija su sada ljudi od valjda 80 godina, ako su živi, a što se druge generacije tiče - ja se s tim ne slažem, ali ne znam što je vodilo Sabor prema tome. Moguće da i ja griješim s godinama, jer je to institut baš nakon WW2 pa je i druga generacija u prosjeku već bila pri kraju radnog vijeka ili u mirovini. Dakle, ili ostaviti stanje kako jest, ili bi se ti ljudi našli na ulici, bez mogućnosti kredita i sl. Sabor je tu postupio kompromisno, tj. na način da ne stvori državi problem novim socijalnim slučajevima.

Kažem, jako je teško nakon 60 godina pravedno promijeniti stanje. Ja sam - i tu se sa zakonodavcem slažem 100% i protiv sam onog što traže zaštićeni stanari - da dobiju pravo na otkup stanova po povoljnim uvjetima, a da razliku plati država. Jer, ako su oni imali stanarsko pravo kao i drugi, znali su da ulaze u privatnu imovinu.

A većina problema s nekretnima dolazi od dva uzroka:
a) društveni stanovi nisu bili knjiženi i etažirani, nikome nije bilo bitno
b) masu privatnog vlasništva nije bilo preknjiženo, jer su ljudi izbjegavali plaćanja poreza i sl.

Pa sada riješi neki spor, zemlja mijenjala vlasnika 3x, a zadnji upis bio za Austro-ugarske. Možeš kvalitetno štititi samo čisto stanje, a toga često nema i tu čak u dosta slučajeva nije kriva država.
Vojky is offline  
Old 04.07.2007., 01:39   #34
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
ma razumijem da je posjed u pitanju, krivo sam se izrazila tek sam kasnije vidjela gresku..i priznajem da ne znam na sta sve se primjenjuje posjed niti koja je svrha posjeda...pa me prosvjetlite...osim sto je ocito da ljudi potrose tisucce kuna da bi nekome oduzeli posjed i usli u svoju nekretninu.
Ukratko, posjed je fizička vlast na stvari.

Posjed može biti: a) zakonit, b) nezakonit (ovisno o tome da li posjednik ima valjani pravni temelj posjedovanja - npr. posjeduje li stvar temeljem ugovora o najmu ili kupoprodaji ili ne), c) istinit, d) neistinit (neistinit je ukoliko je pribavljen silom, potajno ili prijevarno), te e) pošten i f) nepošten (ovisno o tome da li je posjednik znao ili morao znati da mu ne pripada pravo na posjed)

Dakle, posjed nije pravo, pa se kao takav niti ne upisuje u zemljišne knjige. On predstavlja faktičnu vlast nad stvari, čije se postojanje i karakter najbolje konstatiraju osobnim uvidom, a poredno i uvidom u katastar zemljišta pri nadležnom organu lokalne uprave. Stječe se uspostavom faktične vlasti na stvari, a gubi se predajom stvari u posjed drugog ili napuštanjem iste.


http://www.nekretnine-rijeka.com/sav...ekretninom.asp

Vlast štiti posljednji mirni posjed. Tako da ako ti netko upadne u stan, ne moraš dolazivati vlasništvo - već samo da si imala mirni posjed tog stana, što je jednostavnije. Ali, vrijedi i u suprotnom slučaju - ako netko ima mirni posjed, ti moraš dokazati da imaš vlasništvo da bi ga izbacila. A ako vlasnički papiri nisu čisti, jer je npr. netko od tvojih prije 50 godina "zaboravio" prijaviti kupnju nekretnine i platiti porez ili ugovor o najmu nije jasan, onda ćeš se načekati.

U pitanju je dosta čist rimski sustav. Možda ti je nejasan ako si u anglosaksonskom svijetu.
Vojky is offline  
Old 04.07.2007., 01:40   #35
Zasto drzava/Sabor rijesava probleme najmoprimaca preko ledja vlasnika tih nekretnina...
Ako je drzavi stalo, moze i izgraditi stanove za te ljude i dati ih njima u otkup.Ja bi recimo podrzala takvu opciju.No tko sam ja.


Mislim da pricamo o dvije stvari ovdje..A. zasticeni najmoprimci B. podstanari, gosti i ostali prijatelji koji se nalaze u posjedu u vlasnistvu nekoga drugog.
happygoose is offline  
Old 04.07.2007., 01:44   #36
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
Zasto drzava/Sabor rijesava probleme najmoprimaca preko ledja vlasnika tih nekretnina...
Ako je drzavi stalo, moze i izgraditi stanove za te ljude i dati ih njima u otkup.Ja bi recimo podrzala takvu opciju.No tko sam ja.
Zato što postoji ustavna odredba o socijalnoj državi. Zaštićeni najmoprimci danas obično imaju 80 i više godina i male mirovine. Osim toga, imali su i valjane pravne akte da trajno koriste tu nekretninu.

Inače, institut zaštićenih najmoprimaca uopće nije nepoznat u zapadnom svijetu. Samo je ovdje do prvog najma prije 60 godina došlo prisilno.
Vojky is offline  
Old 04.07.2007., 01:51   #37
Ukratko, posjed je fizička vlast na stvari.

Kako se to razlikuje od vlasnistva nad stvari?Vlasnistvo je stvarno pravo nad stvari!?

Dakle, posjed nije pravo, pa se kao takav niti ne upisuje u zemljišne knjige. On predstavlja faktičnu vlast nad stvari, čije se postojanje i karakter najbolje konstatiraju osobnim uvidom, a poredno i uvidom u katastar zemljišta pri nadležnom organu lokalne uprave. Stječe se uspostavom faktične vlasti na stvari, a gubi se predajom stvari u posjed drugog ili napuštanjem iste

Zasto?Koja je svrha onda svega toga ?Zastita posjeda?!


Vlast štiti posljednji mirni posjed. Tako da ako ti netko upadne u stan, ne moraš dolazivati vlasništvo - već samo da si imala mirni posjed tog stana, što je jednostavnije. Ali, vrijedi i u suprotnom slučaju - ako netko ima mirni posjed, ti moraš dokazati da imaš vlasništvo da bi ga izbacila. A ako vlasnički papiri nisu čisti, jer je npr. netko od tvojih prije 50 godina "zaboravio" prijaviti kupnju nekretnine i platiti porez ili ugovor o najmu nije jasan, onda ćeš se načekati.

Sto je mirni posjed.Kako ne treba dokazivati vlasnistvo...zar ne rade upravo to ljudi koji zele izbaciti podstanare, goste itd...i naravno usput dokazu da je posjed zakonit/nezakonit/neposten...cemu kompliciranje.Da nema stavke o posjedu sto bi se bitno promjenilo?Petljanje drzave u privatno vlasnistvo?

U pitanju je dosta čist rimski sustav. Možda ti je nejasan ako si u anglosaksonskom svijetu.

pa nejasan mi je i zahvaljujem na tumacenju...

Zadnje uređivanje happygoose : 04.07.2007. at 02:22.
happygoose is offline  
Old 04.07.2007., 01:56   #38
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Zato što postoji ustavna odredba o socijalnoj državi. Zaštićeni najmoprimci danas obično imaju 80 i više godina i male mirovine. Osim toga, imali su i valjane pravne akte da trajno koriste tu nekretninu.

Inače, institut zaštićenih najmoprimaca uopće nije nepoznat u zapadnom svijetu. Samo je ovdje do prvog najma prije 60 godina došlo prisilno.

Prva ili druga generacija zasticenih...?Pa moze drzava biti iznimno socijalna i dati izgraditi stanove za te ljude...ne moraju nikako cestu niti ja to zagovaram...i postovao bi se ustav...a stvarni vlasnici bi konacno uzivali svoje vlasnistvo...

Jasno mi je za prvu generaciju i sa tim ja nemam problema, imaju ljudi koji su vec dozivjeli jednu nepravdu prije 60 godina i dozivljavaju ih djeca i unuci vlasnika tih nekretnina... cini se da je problem u djeci i unucima...jednih i drugih ili drzavi i sporoj volji da se ovo rijesi...ko vruci krumpir samo prebacuju sa jedne vlade na drugu.


Nego hvala Vojki...na iznimnoj snazi logike ...kad je ja vec ne koristim...
happygoose is offline  
Old 04.07.2007., 02:13   #39
Iskreno, ni meni nije jasno kako od svojih roditelja mozes naslijediti nesto sto tvoji roditelji nisu imali, nego im je bilo na neki nacin posudjeno dok su zivi - u ovom slucaju tudji stan.
M@3X is offline  
Old 04.07.2007., 02:14   #40
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post

Pa sada riješi neki spor, zemlja mijenjala vlasnika 3x, a zadnji upis bio za Austro-ugarske. Možeš kvalitetno štititi samo čisto stanje, a toga često nema i tu čak u dosta slučajeva nije kriva država.
Zalosna istina....
happygoose is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:21.