Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2006., 14:22   #1
Ucrtavanje objekta u parcelu

Može mi neko objasniti kakva je to panika u Dalmaciji u vezi sa ucrtavanjem objekta u katastarske planove. Koliko ja znam se to radi samo u paketu sa lokacijskom građevinskom i ostalim dozvolama, pa se napravi elaborat i to uloži na katastar. Sad to rade svi, jer će se kao neki zakon promjenit posle nove godine i to tada neće biti više moguće. A to rade sada svi, i oni koji imaju urednu dokumentaciju i oni koji nemaju baš ništa.
Kakva je procedura?

lp
 
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 15:16   #2
Teško je vjerovati da su oni koji su mrtvi hladni godinama ignorirali postojanje zakona sad odjednom postali stručnjaci za nj. Valjda je neki novinar napisao kakav nadahnuti članak...
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 11:48   #3
Quote:
Nito kaže:
Može mi neko objasniti kakva je to panika u Dalmaciji u vezi sa ucrtavanjem objekta u katastarske planove. Koliko ja znam se to radi samo u paketu sa lokacijskom građevinskom i ostalim dozvolama, pa se napravi elaborat i to uloži na katastar. Sad to rade svi, jer će se kao neki zakon promjenit posle nove godine i to tada neće biti više moguće. A to rade sada svi, i oni koji imaju urednu dokumentaciju i oni koji nemaju baš ništa.
Kakva je procedura?

lp
oni koji imaju urednu dokumentaciju su sigurno ucrtani u katastru.
Uredna dokumentacija znači građevinska dozvola. i onda oni prema situaciji priloženoj u elaboratu tvoju kuću ucrtavaju u katastar.
Zato ne znam kak si ljudi s urednom dokumetacijom ucrtavaju kuće u katastar.
A ako ti nije u katastru to znači da ti je kuća ilegalna i da nema papira. Da bi ju legaliziral procedura je ista ko i kad gradiš novu.
Znači tražiš lokacijsku pa građevinsku dozvolu, a u elaboratima za ishođenje dozvola crtaš izvedeno stanje.
Problem je ako ti je kuća veća od onoga kaj se dopusta prostornim planom. Onda ju nemreš legalizirati, bez prevara.
mzex is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 17:03   #4
Quote:
mzex kaže: Pogledaj post
oni koji imaju urednu dokumentaciju su sigurno ucrtani u katastru.
Uredna dokumentacija znači građevinska dozvola. i onda oni prema situaciji priloženoj u elaboratu tvoju kuću ucrtavaju u katastar.
Zato ne znam kak si ljudi s urednom dokumetacijom ucrtavaju kuće u katastar.
A ako ti nije u katastru to znači da ti je kuća ilegalna i da nema papira. Da bi ju legaliziral procedura je ista ko i kad gradiš novu.
Znači tražiš lokacijsku pa građevinsku dozvolu, a u elaboratima za ishođenje dozvola crtaš izvedeno stanje.
Problem je ako ti je kuća veća od onoga kaj se dopusta prostornim planom. Onda ju nemreš legalizirati, bez prevara.
Svaka građevina koja je izgrađena prije 15 veljače 1968. NEMORA se ucrtavati i tražiti građevinska dozvola. Ukoliko nije ucrtana u katastarski plan, može se dobiti uvid u Topografske vojne karte u Vojnom arhivu.
U tim topografskim kartama ucrtanoi je doslovno SVE. Jedina pozitivna stvar koju nam je ostavila slavna JNA.
__________________
Ako se mora, nije teško, dakle, ako je teško, ne mora se!
mike06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 05:04   #5
Quote:
mzex kaže: Pogledaj post
oni koji imaju urednu dokumentaciju su sigurno ucrtani u katastru.
Uredna dokumentacija znači građevinska dozvola. i onda oni prema situaciji priloženoj u elaboratu tvoju kuću ucrtavaju u katastar.
Zato ne znam kak si ljudi s urednom dokumetacijom ucrtavaju kuće u katastar.
A ako ti nije u katastru to znači da ti je kuća ilegalna i da nema papira.
Ne ide ti to baš tako. Kuće koje imaju građevinsku ne moraju biti upisane u katastarske planove, zbog načina na koji se objekt unosi u planove. Naime, prije sredine 90-ih to je radio Katastar kada god bi prolazila nova izmjera područja što je izuzetno rijetko ili bi se ponešto i unosilo posebno. U svakom slučaju, ništa nije bilo ažurno. Sada ti izmjeru i elaborate o upisu objekta u kat. planove rade ovlašteni geodetski uredi, te onda predaju to u Katastar. Problem je što ne postoji praksa da se objekti upisuju odmah po izgradnji, a ljudi to ne čine da bi uštedili 2500+ kuna (koliko košta). U geodetskom uredu u kojemu sam radio, ljudi su najčešće dolazili upisati objekte kada bi željeli staviti hipoteku na kuću,a banka bi zahtjevala nepostojeći izvod iz Katastra i/ili Gruntovnice.

Quote:
mike06 kaže: Pogledaj post
Svaka građevina koja je izgrađena prije 15 veljače 1968. NEMORA se ucrtavati i tražiti građevinska dozvola. Ukoliko nije ucrtana u katastarski plan, može se dobiti uvid u Topografske vojne karte u Vojnom arhivu.
U tim topografskim kartama ucrtanoi je doslovno SVE. Jedina pozitivna stvar koju nam je ostavila slavna JNA.
Ovo za 1968 te abolira samo od građevinske dozvole ne od upisa, no ako ti ne treba iz nekog posebnog razloga, boli te briga je li objekt ucrtan u karte. Kod nas starost objekta nisu utvrđivali uvidom u topografske karte nego potvrdom ovlaštenog građevinskog stručnjaka. Ali opet ti eventualni elaborat za upis u planove mora napraviti ovlašteni geodet. Nekada to zna raditi u fušu i ekipa iz Katastra, pa možeš proći malo jeftinije i bez problema ako ima sitnih neslaganja međe i slično. Naravno, neće vraćati svoje elaborate..
Keiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 12:07   #6
znači kuća se upisuje u katastar nakon što je izgrađena ili prije početka gradnje?
__________________
Frankly, my dear, I don't give a damn!
snow fox is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 11:10   #7
Quote:
snow fox kaže: Pogledaj post
znači kuća se upisuje u katastar nakon što je izgrađena ili prije početka gradnje?
Nakon izgradnje.
ninanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 15:12   #8
uknjižba kata

jeli mi može netko pomoći u sljedećoj situaciji...
kuća je prizemlje i 2 kata. prizemlje i prvi kat postoje, a drugi kat nije upisan. koja je procedura za uknjižbu i koliki su troškovi??
hvala unaprijed
dora2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 15:57   #9
...moraš napraviti novi projekt, odnosno izmjenu projekta gdje će ti ucrtati i taj drugi kat....sve počinje od projektanta koji će ti doći pogledati kuću i onda napraviti izmjenu....cijena?....oko 10 EUR-a po m2 bruto površine...to ti je početak, a kada počinje izrada projekta trebati ćeš još neke papire sa gruntovnice, katastra i eventualno urbanizma
__________________
I may not have gone where I intended to go, but I think I have ended up where I needed to be.
Ta-ma-ra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 16:18   #10
Quote:
mike06 kaže: Pogledaj post
Svaka građevina koja je izgrađena prije 15 veljače 1968. NEMORA se ucrtavati i tražiti građevinska dozvola. Ukoliko nije ucrtana u katastarski plan, može se dobiti uvid u Topografske vojne karte u Vojnom arhivu.
U tim topografskim kartama ucrtanoi je doslovno SVE. Jedina pozitivna stvar koju nam je ostavila slavna JNA.
Ovo nije točno, i to više stvari. Vojne topografske karte su rađene u mjerilu 1:25 000 a to je previše sitno mjerilo da bi se dokazalo postojanje neke kuće. Na tako sitnim mjerilima primjenjuje se kartografska generalizacija pa je često više različitih objekata ucrtano kao jedan.

Drugi problem je to što je izrada tih karata trajala od 1968 do 1986, tako da ni to ne igra.

Usput, daleko od toga da je ucrtano doslovno sve.

Vjerojatno misliš na osnovnu državnu kartu u mjerilu 1:5000, nastalu na temelju katastarske izmjere ili ortofoto snimanja, ali to pak nema nikakve veze s vojskom.
 
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 13:59   #11
..HEJ LJUDI!
Imam problem (a tko ga nema)
stari dio kuće je izgraden prije 1968,kuća je podijeljena po pola izmedu mog tate i stica
mi smo novi dio je dogradili 1978 a stric svoj kasnije, negdje oko 1980
..kako to da je stičev dio ucrtan a nas nije?
...od kud da krenem ,koga da pitam za savjet itd
molio bi da mi netko nekog savjetuje tko je dobar u tim zavrzlamama ,radi se o Zagrebu

HVALA
LION33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 14:21   #12
Ako te zanima legalizacija onda odi u tu temu, imaš ju odmah ispod !

Inače, prije se moglo svašta prijaviti, samo zato danas postoje uporabne dozvole, odnosno sad pozitivne zabilježbe koje se upisuju u teretovnicu vlasničkog lista! Dakle, možda je tvoj stric zvao geodeta i on je ucrtao dograđeno stanje. Međutim, neznam jeli ti to bitno ili te zanima tvoj problem, odnosno kako ga riješit?

Zadnje uređivanje Katrin : 15.03.2012. at 16:41.
Šaseradi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 14:33   #13
Quote:
LION33 kaže: Pogledaj post
..HEJ LJUDI!
Imam problem (a tko ga nema)
stari dio kuće je izgraden prije 1968,kuća je podijeljena po pola izmedu mog tate i stica
mi smo novi dio je dogradili 1978 a stric svoj kasnije, negdje oko 1980
..kako to da je stičev dio ucrtan a nas nije?
...od kud da krenem ,koga da pitam za savjet itd
molio bi da mi netko nekog savjetuje tko je dobar u tim zavrzlamama ,radi se o Zagrebu

HVALA
Stric je otišao na katastar i kuća mu je ucrtana, tvoj tata nije i nije ucrtan vaš dio. Katastar ne radi po nikakvoj automatici, nego isključivo po zahtjevima stranaka. Možete je ucrtati kad hoćete ali morate to pokrenuti sami. Ali katastar će kao uvjet tražiti potvrdu da je taj vaš dograđeni dio legalno sagrađen. Nelegalne građevine se ne mogu ucrtavati u katastar.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 14:41   #14
To o čemu vi pričate je bilo, to se više ne radi tako, nit katastar ucrtava po zahtjevu stranke, to se radi geodetskim elaboratom kojim se ispravlja stanju u katastru i zemljišnoj knjizi.

A ovo prvo je istina, stric je ucrtao prije vi niste.

Zadnje uređivanje drot13 : 15.03.2012. at 16:55. Reason: brisanje citata
Šaseradi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 14:59   #15
Quote:
Šaseradi kaže: Pogledaj post
To o čemu vi pričate je bilo, to se više ne radi tako, nit katastar ucrtava po zahtjevu stranke, to se radi geodetskim elaboratom kojim se ispravlja stanju u katastru i zemljišnoj knjizi.
Geodetski elaborat je stručni prilog kojeg izrađuje tko? Katastar? Ne. Nego geodet. A tko angažira geodeta? Katastar? Ne. Nego stranka. Prema tome... Nema automatizma prema kojem će nešto legalno i sa uporabnom automatski ići na evidenciju u katastar. To pokreće sama stranka i u tom smislu angažira geodeta koji ima ovlaštenje i pečat za snimanje stanja u prostoru i izradu stručnog priloga koji će ljudima u katastru poslužiti za ucrtavanje. Ucrtavanje u katastar je prije svega interes stranke.

Ali ucrtavanje u katastar je daleko najmanji problem. Problem je legalnost građevina o kojima se radi, uključujući i stari dio kuće - je li evidentiran u kartastru prije '68? Ako nije treba početi od nje i ishoditi uvjerenje o vremenu građenja kojim se dokazuje da je to starije od '68. Onda je sljedeći korak legalizacija nadogradnje (u sklopu nje možda i parcelizacija ako su na istoj parceli a žele se odvojiti svak na svoju i ako je moguća prema važećem prostornom planu). Tek onda sud i katastar.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 15:38   #16
E to te ja pitam, onakav odgovor je bio nepotpun. Sad nek čovjek vidi šta mu je u interesu i neka krene u postupak!

Zadnje uređivanje Katrin : 15.03.2012. at 16:41.
Šaseradi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 15:47   #17
Nitko živ ga ne može točno uputiti u što da radi jer je i njegovo pitanje nepotpuno. Čega ga 2-6 različitih akcija, ovisno o stvarnom stanju u prostoru i dokumentaciji, ali mora precizirati kompletnu situaciju da bi dobio dobar odgovor.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon

Zadnje uređivanje drot13 : 15.03.2012. at 16:56. Reason: brisanje citata
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2012., 17:25   #18
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Nitko živ ga ne može točno uputiti u što da radi jer je i njegovo pitanje nepotpuno. Čega ga 2-6 različitih akcija, ovisno o stvarnom stanju u prostoru i dokumentaciji, ali mora precizirati kompletnu situaciju da bi dobio dobar odgovor.
ajmo ljudi ,dajte mi savjet
od kud da krenem koga da pitam itd
LION33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 12:52   #19
a gdje tražiti uvjerenje o vremenu građenja kojim se dokazuje da je to starije od '68?
dal je neto možda već tražio ....
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 14:11   #20
Quote:
LION33 kaže: Pogledaj post
ajmo ljudi ,dajte mi savjet
od kud da krenem koga da pitam itd
Da li je stari dio kuće evidentiran u katastru prije '68? -> katastar, uvjerenje o evidenciji prema broju čestice
Da li su nadogradnje legalne ili nelegalne? - legalno je ono što ima građevinsku dozvolu i sagrađeno je u skladu sa građevinskom dozvolom
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:56.