Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2007., 12:42   #1
podjela nekretnine

da li je ikako moguće razvrgnuti darovni ugovor za polovicu kuće?u darovnom ugovoru postoji klauzula o uzdržavanju, ali uzdržavatelj se ne brine o darovaocu,već ja.što mi savjetujete? imam li pravo tražiti svoj nužni dio za života roditelja?
crazyform is offline  
Old 29.05.2007., 12:56   #2
naravno da se može razvrgnut
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 29.05.2007., 13:06   #3
Quote:
vaci kaže: Pogledaj post
naravno da se može razvrgnut
baš ti hvala.naime dobila sam informaciju da mi je pravo prigovora prošlo, jer se darovana uknjižila kao vlasnik prije 10 godina. da li to išta mijenja na stvari? i da li je istina da
bez obzira na sve, taj dio kuće koji je darovan ulazi u ostavinu i da imam pravo na svoj dio?jer taj ugovor je napravljen meni iza leđa, a prvi sam nasljedni red?hvala još jednom.
crazyform is offline  
Old 29.05.2007., 13:07   #4
nuzni dio se trazi u ostavinskom postupku.
znam da se ug. o darovanju moze opozvati, ali to radi darovatelj... za ostalo nisam strucna
Katrin is offline  
Old 29.05.2007., 13:10   #5
Quote:
crazyform kaže: Pogledaj post
baš ti hvala.naime dobila sam informaciju da mi je pravo prigovora prošlo, jer se darovana uknjižila kao vlasnik prije 10 godina. da li to išta mijenja na stvari? i da li je istina da
bez obzira na sve, taj dio kuće koji je darovan ulazi u ostavinu i da imam pravo na svoj dio?jer taj ugovor je napravljen meni iza leđa, a prvi sam nasljedni red?hvala još jednom.

ako se ti nisi suglasila s tom podjelom, onda ulazi u ostavinsku masu, ali prosao je rok od 10 godina za vracanje dara, tj. nekretnine.

mozda ima neka caka, ali za to pricekaj nekog od nasih prakticara
Katrin is offline  
Old 29.05.2007., 13:14   #6
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
ako se ti nisi suglasila s tom podjelom, onda ulazi u ostavinsku masu, ali prosao je rok od 10 godina za vracanje dara, tj. nekretnine.

mozda ima neka caka, ali za to pricekaj nekog od nasih prakticara
darovatelj je još uvijek na životu, i pokrenut je postupak za vraćanje dara,ali nas darovana u međuvremenu želi izbaciti iz kuće,pa smo malo van sebe,ali samo malo.
crazyform is offline  
Old 29.05.2007., 14:24   #7
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
....ali prosao je rok od 10 godina za vracanje dara, tj. nekretnine...
katrin, molim te, gdje dovraga navode taj rok od 10 godina za vraćanje dara. Treba mi, a dobivam tako različite informacije, sama nigdje ne nalazim???
__________________
:)
colour is offline  
Old 29.05.2007., 14:41   #8
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
katrin, molim te, gdje dovraga navode taj rok od 10 godina za vraćanje dara. Treba mi, a dobivam tako različite informacije, sama nigdje ne nalazim???
znam da se darovni ugovor može opozvati u roku od 1 godine, od saznanja razloga za opoziv, a na vraćanje dara se primjenjuju odredbe koje se odnose na stjecanje bez osnove, ali mislim da se to odnosi na opseg vraćanje,
gospođu bi ja najbolje uputila kod odvjetnika, neka pazi da opoziv mora biti ovjeren kod javnog bilježnika
__________________
život je borba nastoj pobijediti, i ako ne uspiješ nemoj tugovati
dinis is offline  
Old 29.05.2007., 14:43   #9
Quote:
crazyform kaže: Pogledaj post
da li je ikako moguće razvrgnuti darovni ugovor za polovicu kuće?u darovnom ugovoru postoji klauzula o uzdržavanju, ali uzdržavatelj se ne brine o darovaocu,već ja.što mi savjetujete? imam li pravo tražiti svoj nužni dio za života roditelja?
da zaboravila sam napomenuti da taj opoziv trebaju tražiti znači vaši roditelji kao darodavci
__________________
život je borba nastoj pobijediti, i ako ne uspiješ nemoj tugovati
dinis is offline  
Old 29.05.2007., 15:45   #10
Quote:
dinis kaže: Pogledaj post
znam da se darovni ugovor može opozvati u roku od 1 godine, od saznanja razloga za opoziv, a na vraćanje dara se primjenjuju odredbe koje se odnose na stjecanje bez osnove, ali mislim da se to odnosi na opseg vraćanje,
gospođu bi ja najbolje uputila kod odvjetnika, neka pazi da opoziv mora biti ovjeren kod javnog bilježnika
znam sve o ovakvim stvarima, mene zanima ono što je katrin navela, zadnji rok za povlačenje je 10 god. ima li to negdje????
__________________
:)
colour is offline  
Old 29.05.2007., 15:46   #11
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
katrin, molim te, gdje dovraga navode taj rok od 10 godina za vraćanje dara. Treba mi, a dobivam tako različite informacije, sama nigdje ne nalazim???
zakon o obveznim odnosima
to je pod opozivom zbvog osiromasenja, pa ne znam da li se primjenjuje uvijek.
Katrin is offline  
Old 29.05.2007., 15:52   #12
Po ovome što je crazyform napisala, meni se čini da se radi tu o darovanju s nametom (čl. 484. i 485. ZOO-a), pa onda pošto je darovatelj još živ, samo on može tražiti raskid ugovora.
Babaloo is offline  
Old 29.05.2007., 15:55   #13
Quote:
Babaloo kaže: Pogledaj post
Po ovome što je crazyform napisala, meni se čini da se radi tu o darovanju s nametom, pa onda može i ona zahtijevati raskid toga darovnoga ugovora jer spada u nasljednike darovatelja.
nasljednici imaju pravo zahtijevati ispunjenje nameta, raskinuti moze darovatelj.
Katrin is offline  
Old 29.05.2007., 16:04   #14
Quote:
crazyform kaže: Pogledaj post
da li je ikako moguće razvrgnuti darovni ugovor za polovicu kuće?u darovnom ugovoru postoji klauzula o uzdržavanju, ali uzdržavatelj se ne brine o darovaocu,već ja.što mi savjetujete? imam li pravo tražiti svoj nužni dio za života roditelja?
pa meni se čini da je ovo tipični ugovor o doživotnom uzdržavanju (obzirom na klauzulu o uzdržavanju).
Ti ugovor možeš nazvati kako god hoćeš ( i 'sarma') ali bitne su ugovorne odredbe.

Tipično nasljedno pravo
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Old 29.05.2007., 16:06   #15
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
zakon o obveznim odnosima
to je pod opozivom zbvog osiromasenja, pa ne znam da li se primjenjuje uvijek.
Mislim da se u ovom slučaju ne primjenjuje ta vrsta opoziva, jedino kao što kaže čl. 493. st.1 "ako nema ni osobe koja ga je po zakonu dužna uzdržavati"
Babaloo is offline  
Old 29.05.2007., 16:06   #16
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
nasljednici imaju pravo zahtijevati ispunjenje nameta, raskinuti moze darovatelj.
Da ali samo u slučaju smrti nasljednika

Vidim da si quotala ono staro što sam napisaoi, skužio sam da sam pogriješio pa sam prepravio...
Babaloo is offline  
Old 29.05.2007., 19:48   #17
Quote:
Babaloo kaže: Pogledaj post
Mislim da se u ovom slučaju ne primjenjuje ta vrsta opoziva, jedino kao što kaže čl. 493. st.1 "ako nema ni osobe koja ga je po zakonu dužna uzdržavati"
A ja mislim da sam vas malo zbunila jer sam upala sa svojim pitanjem, nevezano za prvo pitanje.
katrin, hvala, našla sam, 10 god za nekrenine, 5 za pokretnine
__________________
:)
colour is offline  
Old 29.05.2007., 20:59   #18
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
pa meni se čini da je ovo tipični ugovor o doživotnom uzdržavanju (obzirom na klauzulu o uzdržavanju).
Ti ugovor možeš nazvati kako god hoćeš ( i 'sarma') ali bitne su ugovorne odredbe.

Tipično nasljedno pravo
možda dosmrtnom, obzirom da je nekretnina već prešla na obdarenika?
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 29.05.2007., 21:02   #19
Quote:
vaci kaže: Pogledaj post
možda dosmrtnom, obzirom da je nekretnina već prešla na obdarenika?
možda je prešla... jer nije navedeno da li je upisano u zk.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Old 29.05.2007., 21:09   #20
kaže da je

Quote:
crazyform kaže: Pogledaj post
darovana uknjižila kao vlasnik prije 10 godina.
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:18.