Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2008., 12:46   #61
dakle , imas neku vrijednost , nesto negdje
na to nesto placas odredeni postotak poreza
na tebi je kako ces to koristiti i hoce li ti to nesto donositi gubitak ili dobit
tako bar ja vidim postupanje jedne ozbiljne drzave
nebitno je radi li se o zemljistu , novcu na banci , kuci , vikendici , stanu, autu ...
recimo da je porez na posjedovanje 1 ili 0,5%
ti to nesto imas , na to placas porez
ako koristis u komercijalne svrhe , dodatno placas porez na profit , ali ne placas porez na radinost(djelatnost , proces , kako se to vec zove i sto je izuzetno glup porez)
primjer:
dakle , imam njivu vrijednu 10 000€, na nju mi dolazi porez 1000€ godisnje
ja ju iznajmim za 1000€ i to mi pokrije porez i ja sretan , jer i dalje imam vlasnistvo , ali me nista ne kosta
ja ju obradujem i u obradu ulazem cca 2000€ godisnje i berem profit od toga 3000€
ulaganje mi se prebija i ostaje mi 1000€ ulaganja i 1000€ profita
odbija se ulaganje i naplacuje porez na profit (sad mozemo reci da je to nas pdv (ili koliko god bi to vec bilo))
= na kraju ja zaradim cistih svojih legalnih 700+€

u suprotnom slucaju , ne radim nista i ne placam nista i moje se vlasnistvo rastace i odlazi u porezno dugovanje i ja na kraju balade sve izgubim i cmizdrim kako je drzava otimac i zivot nepravedan
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 14:28   #62
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Zasto? Zivis u drustvu, i drustvo i te kako zanima sto ti radis sa tom svojom imovinom. Ako radis ista sto je drustvu korisno, dakle nesto proizvodis, ili ustupis (ne prodas) nekome tko ce nesto proizvoditi, nema problema. No ako tvoja imovina (vlasnistvo imovine po ustavu obvezuje, nije samo pravo) stoji zapustena, a istovremeno ljudi zele obradjivati, e onda ces platiti porez kao kompenzaciju za svoju tvrdoglavost, kako bi drustvo i u tom slucaju od tvoje imovine imalo korist.
To je besmisao. "Društvo" (što god to značilo) nema ni pravo ni interes da se petlja u stanje moje privatne imovine.

Točka, finito.

Po toj grotesknoj logici "društvo" može ocjenjivati i učinkovitost obradbe zemlje. Zašto se onda ne bi oduzela zemlja ili udario porez nekomu tko i obrađuje zemlju, ali to čini traljavo, sa slabim učinkom ? Ili- zašto se ne bi nekomu opalio porez ako ima kuću koja gleda na Ilicu (recimo), a ne pere dovoljno često prozore, pa time šteti ugladu grada glede vizualnoga dojma ?

Jednostavno, to nema nikakvoga smisla. Plus nadrealistička ideja da kod nas netko hlepti i strastveno žudi e da bi ispunio ktonički poriv obradbe zemlje, a, jadničak, ne može jer ju nema.

Dobro došli u apsurdistan.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 20:28   #63
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Ako je to zemljiste zaraslo u sikaru, da. Jer u HR ljudima fali zemlje, bolje da ju daju nekom drugom. Ako je koriste, za bilo sta, onda na tome nece biti sikara. Mogu ju 3x godisnje pokositi i nikom nista.
to je regulirano prijašnjim zakonom.. i nije navedeno da li se i to smatra obrađivanjem po novom zakonu..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 20:31   #64
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Gospodarsko iskorištavanje. Npr. imaš vikendicu za odmor, platiš 5000 € poreza na nju. Koristiš je za najam - nema tog poreza, dobiješ još i poticaj, a platiš porez ovisno kako zaradiš.
postoji li pravna definicija gospodarskog iskorištavanja?

znači nije gospodarski ako ja odmaram guzicu u svojoj vikendici, ali je gospodarski ako to radi netko drugi? što ako ja iznajmljujem, ali mi je posjećenost slaba? oću plaćati porez na nedovoljno iskorištavanje?

na tankom ledu si, prijatelju..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 20:33   #65
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
dakle , imas neku vrijednost , nesto negdje
na to nesto placas odredeni postotak poreza
na tebi je kako ces to koristiti i hoce li ti to nesto donositi gubitak ili dobit
tako bar ja vidim postupanje jedne ozbiljne drzave
nebitno je radi li se o zemljistu , novcu na banci , kuci , vikendici , stanu, autu ...
recimo da je porez na posjedovanje 1 ili 0,5%
ti to nesto imas , na to placas porez
ako koristis u komercijalne svrhe , dodatno placas porez na profit , ali ne placas porez na radinost(djelatnost , proces , kako se to vec zove i sto je izuzetno glup porez)
primjer:
dakle , imam njivu vrijednu 10 000€, na nju mi dolazi porez 1000€ godisnje
ja ju iznajmim za 1000€ i to mi pokrije porez i ja sretan , jer i dalje imam vlasnistvo , ali me nista ne kosta
ja ju obradujem i u obradu ulazem cca 2000€ godisnje i berem profit od toga 3000€
ulaganje mi se prebija i ostaje mi 1000€ ulaganja i 1000€ profita
odbija se ulaganje i naplacuje porez na profit (sad mozemo reci da je to nas pdv (ili koliko god bi to vec bilo))
= na kraju ja zaradim cistih svojih legalnih 700+€

u suprotnom slucaju , ne radim nista i ne placam nista i moje se vlasnistvo rastace i odlazi u porezno dugovanje i ja na kraju balade sve izgubim i cmizdrim kako je drzava otimac i zivot nepravedan
čemu tolika želja da se sve veže uz NOVAC? što manje poreza, prireza i nameta, te deregulacija je ono što stimulira ekonomiju, više nobelovaca je to već dokazalo..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 20:53   #66
ne slazem se
ono sto stimulira ekonomiju je cirkuliranje kapitala

neobradena zemlja , zatvorena tvornica ,novac na banci, prazna vikendica , neuseljeni stanovi, ... - sve je to mrtvi kapital
rad , proizvodnja , kupovina , prodaja , ulaganja - to je pokretac ekonomije i tu kapital kruzi, uvecava se i umanjuje , prelazi iz ruke u ruku ...
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 21:39   #67
kao takvom, i vrijednost će mu pasti.. (mrtvom kapitalu).. pa će ga biti jeftinije kupiti i procirkulirati isti

ha čuj, puno kapitala se vrti u drogi, pa to opet ne znači dobru ekonomiju..

računanje realne vrijednosti asseta kroz neke proizvoljne novčane cifre (u biti manipulirane količinom novca u optjecaju i raspoloživosti istog)) je nešto što ekonomisti jako vole, a u samoj svojoj srži pogrešno.. tu se jedni bogate a drugi siromaše.. a neki na sve to uzimaju kamate.. budući imamo pokvarenu državu i strani kapital, što misliš da je bolje za nas, više ili manje poreza?
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 07:51   #68
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
To je besmisao. "Društvo" (što god to značilo) nema ni pravo ni interes da se petlja u stanje moje privatne imovine.

Točka, finito.
Brojni primjer te demantiraju.

Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Po toj grotesknoj logici "društvo" može ocjenjivati i učinkovitost obradbe zemlje. Zašto se onda ne bi oduzela zemlja ili udario porez nekomu tko i obrađuje zemlju, ali to čini traljavo, sa slabim učinkom ? Ili- zašto se ne bi nekomu opalio porez ako ima kuću koja gleda na Ilicu (recimo), a ne pere dovoljno često prozore, pa time šteti ugladu grada glede vizualnoga dojma ?

Jednostavno, to nema nikakvoga smisla. Plus nadrealistička ideja da kod nas netko hlepti i strastveno žudi e da bi ispunio ktonički poriv obradbe zemlje, a, jadničak, ne može jer ju nema.

Dobro došli u apsurdistan.
http://en.wikipedia.org/wiki/Reductio_ad_absurdum

Kad se naucis argumentirano raspravljat mozemo dalje.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 13:39   #69
jeftini provokator..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2008., 22:43   #70
bilo kako bilo... zakon je donesen. Zato kad vas sutra izvlaste nemate pravo plakati, kad vas preksutra zatvore, nemate se pravo žaliti, zato jer vi NEMATE PRAVA. A zašto bi vam ih netko i dao, kad ih se ovako olako odričete..
Anka vragolanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 02:30   #71
sad bas da ne otvaram novu temu.

kakop stoje stvari sa EU drzavljanima koji posjeduju njive,livade,sume
kaznu im definitivno necu placat,jer nisam niti u mogucnosti niti znam da obradjujem zemlju.

kao drugo neznam samo i gdje bi mi poslali kaznu kad niti imam hrv drzavljanstvo

niti sam prijavljen u hrvatskoj.

a bas neznam da je to po EU zakonima da me izvlaste
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 05:24   #72
EU je ponavljanje povijesti - Jugoslavija u velikom, u koji se uklapa i ovaj zakon...
Volintena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 16:52   #73
Zanimljivo kako se protiv Đele sa HRT-a skupilo 3200 poptisa u roku od par dana a protiv ovog zakona se nifdje ništa ne čuje..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 19:12   #74
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
ne slazem se
ono sto stimulira ekonomiju je cirkuliranje kapitala

neobradena zemlja , zatvorena tvornica ,novac na banci, prazna vikendica , neuseljeni stanovi, ... - sve je to mrtvi kapital
rad , proizvodnja , kupovina , prodaja , ulaganja - to je pokretac ekonomije i tu kapital kruzi, uvecava se i umanjuje , prelazi iz ruke u ruku ...
da, i čovjek koji ima stručnu spremu, a ne može naći posao isto je mrtvi kapital. hoćemo li uvesti i porez na nezaposlenost?
poljoprivrednici ne obrađuju jer ili fizički ne mogu ili im se ne isplati, tj kad bi proizvodili išli bi u minus, ne bi mogli pokriti troškove.
za prvu situaciju kriva je majka priroda, ljudi su stari i nemoćni, a za drugu - kriva je država koja devastira domaću poljopriovrednu proizvodnju.
uzimati nemoćnim starcima imovinu nečuveno je barbarstvo, onda mogu i u gradu početi otimati preveliki i neiskorišteni stambeni prostor ili osobna vozila, zašto ne?
a u slučajevima kad se poljoprivredna proizvodnja ne isplati, udariti porez isto je kao oporezovati nezaposlene, koji nemaju posao ne zato jer ne vole primati redovitu plaću, nego stoga što nema dovoljno radnih mjesta.
država svoju krivicu pokušava prebaciti na leđa osiromašenih i opljačkanih građana.
inače, kapital lijepo cirkulira tamo gdje ima uvjeta za normalno poslovanje.
a ako uvjeta nema, nikakve kazne ne pomažu.

Zadnje uređivanje car_je_gol : 21.12.2008. at 19:20.
car_je_gol is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 15:15   #75
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Komunizam je odlicna ideja, samo ne za covjeka. Nije komunizam propao zbog lose ideje, vec zbog toga sto covjek u komunizmu ne daje svoj maksimum.
Super, jednu od najvećih intelektualnih glavobolju političko-sociološko-ekonomskih teoretičara ti si sveo/la na jednu rečenicu


@Ankavragolanka...

u potpunosti se slažem sa pismom koje je tvoj prijatelj poslao cijenjenom g. Pankretiću.

predlagani novi Zakon ima sasvim dovoljno elemenata sumnje za protuustavnost (kao i mnogi novopredlagani drugi zakoni, poput onog o navijačima) da se o njemu raspravlja na višim instancama, naravno, u slučaju da bude (nedajbog) izglasan.

Poljoprivreda je grana gospodarstva na čiju se dinamku može utjecati jasno popisanim makroekonomskim mjerama iz nekih od najosnovnijih priručnika i udžbenika teorija ekonomskih politika..

...a prilično sam uvjeren da u tim svescima pojam EKSPROPRIJACIJA (ili njene adekvatne inačice) nije navedena!

nabrekli_klitač is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 22:04   #76
ZAKON je stupio na snagu a Pankretić priprema i zakon o komasaciji.. vrijeme ide tik-tak..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 10:10   #77
Mene samo zanima koliko od vas koji raspravlju o tom zakonu žive u gradu i koliko žive na selu, i koliko rade zemlju a koliki ne rade? Ja da živim na 10-tom katu pisao bi gluposti ko i neki, ali živim na selu i neka moja zemljišta trpe štetu od susujednih jer ih susjed ne želi obrađivat niti dat u najam....da se taj zakon donio prije 10 godina država bi bila udrugom stanju ali nije pa je sad ovako kako je.....umjesto da hranu izvozimo mi je uvozimo, to je ko da Irak kupuje naftu.
dreja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 13:12   #78
evo ja živim na selu, i ja sam raspravljao tu na temi

kao što rekoh, imam neki komad zemlje koji osobno ne obrađujem, već sam ga dao u najam i to za cijelih 0,00 Kn i sretan sam ko malo dijete jer kod mene se gotovo više nitko ne bavi poljoprivredom pa zainteresiranih za najam zemlje niti nema; na jedvite jade naša ovoga da za džabe obrađuje zemlju da nemam brige s tim

no, usprkos tome ne slažem se s ovim Zakonom jer zadire u svetinju - privatno vlasništvo. Ne može meni nitko naložiti ili šta je još gore, u moje ime iznajmiti nekome moju zemlju. Pa ko da smo na Kubi. o čemu pričamo?

No, slažem se da bude neke kazne, poreza ili nečega slićnoga za sva zemljišta koja se ne održavaju.

ali nikako se ne slažm da netko iznajmljuje u moje ime moju zemlju. Ja bi je drage volje i sada iznajmio za novce...ali nemam kome

s druge strane 30% svih zemljišta u RH je u vlasništvu RH% i od toga se bar 90% ne obrađuje

pa prije nego krenu iznajmiti moju zemlju bez moje suglasnosti nek daju u najam svu zemlju koje posjeduje RH pa će već biti velikog napretka i neće im biti ni na kraj pameti da diraju u moju zemlju.

ali sad nakon ovoga Zakona, nitko se neće ni zafrkavati sa zemljištem u vlasništvu RH već će se zafrkavati s parcelama koje se njima sviđaju. Da danas krenu davati u najam sva zemljišta u vlasništtu RH imali bi s tim posla preko nekoliko godina.

s druge, strane, primjerice, u kući odmah do mene, nikoga nema. ljudi su u njemačkoj, dolaze jednom godišnje. okučnicu nitko ne održava, trava bude i preko 1,5m visoka. samo čekam da počnu zmije i štakori izlaziti iz toga.

Otišao na Općini rapitati se jel se može te nemarne vlasnike natjerati da održavaju svoju okučnicu, mislim ok nema ih, ali nek plate nekome. No, ne postoji takav Zakon, komunalrni redar tu ne može ništa. Može ih jedino kazniti ako recimo ne očiste snijeg na nogostupu, ali ono što je s njihhove strane ograde, unutar dvorišta, nikoga nije briga.

Pa već kad se zadire u privatno vlasništvo, ja bi najprije natjerao ljude da redovito održavaju okučnice, iako je sam kriterij za kažnjavanje upitan: možda se ljudima baš sviđa trava visoka po 1,5 i možda je takova trava odraz njihvoe volje a ne nemara,...tko će odlučivati o tome?
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 15:12   #79
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
evo ja živim na selu, i ja sam raspravljao tu na temi

kao što rekoh, imam neki komad zemlje koji osobno ne obrađujem, već sam ga dao u najam i to za cijelih 0,00 Kn i sretan sam ko malo dijete jer kod mene se gotovo više nitko ne bavi poljoprivredom pa zainteresiranih za najam zemlje niti nema; na jedvite jade naša ovoga da za džabe obrađuje zemlju da nemam brige s tim

no, usprkos tome ne slažem se s ovim Zakonom jer zadire u svetinju - privatno vlasništvo. Ne može meni nitko naložiti ili šta je još gore, u moje ime iznajmiti nekome moju zemlju. Pa ko da smo na Kubi. o čemu pričamo?

No, slažem se da bude neke kazne, poreza ili nečega slićnoga za sva zemljišta koja se ne održavaju.

ali nikako se ne slažm da netko iznajmljuje u moje ime moju zemlju. Ja bi je drage volje i sada iznajmio za novce...ali nemam kome

s druge strane 30% svih zemljišta u RH je u vlasništvu RH% i od toga se bar 90% ne obrađuje

pa prije nego krenu iznajmiti moju zemlju bez moje suglasnosti nek daju u najam svu zemlju koje posjeduje RH pa će već biti velikog napretka i neće im biti ni na kraj pameti da diraju u moju zemlju.

ali sad nakon ovoga Zakona, nitko se neće ni zafrkavati sa zemljištem u vlasništvu RH već će se zafrkavati s parcelama koje se njima sviđaju. Da danas krenu davati u najam sva zemljišta u vlasništtu RH imali bi s tim posla preko nekoliko godina.

s druge, strane, primjerice, u kući odmah do mene, nikoga nema. ljudi su u njemačkoj, dolaze jednom godišnje. okučnicu nitko ne održava, trava bude i preko 1,5m visoka. samo čekam da počnu zmije i štakori izlaziti iz toga.

Otišao na Općini rapitati se jel se može te nemarne vlasnike natjerati da održavaju svoju okučnicu, mislim ok nema ih, ali nek plate nekome. No, ne postoji takav Zakon, komunalrni redar tu ne može ništa. Može ih jedino kazniti ako recimo ne očiste snijeg na nogostupu, ali ono što je s njihhove strane ograde, unutar dvorišta, nikoga nije briga.

Pa već kad se zadire u privatno vlasništvo, ja bi najprije natjerao ljude da redovito održavaju okučnice, iako je sam kriterij za kažnjavanje upitan: možda se ljudima baš sviđa trava visoka po 1,5 i možda je takova trava odraz njihvoe volje a ne nemara,...tko će odlučivati o tome?
Potpuno se slažem stobom oko ovoga sa okučnicom.....imam strica u Chicagu i on dolazi ovdje na 2 mj i dok je tu treba nekome platit da mu kosi travu i zalijeva cviječe...

A šta se tiče državnog zemljišta i najma...pa ja ako živim u istri nemogu obrađivat neko zemljište u Slavoniji, u općini u kojoj ja živim nema državno zemlišta ali ima privatnog i ljudi ne obrađuku več 10 i više godina i nedaju da se nešto radi na tom zemljištu, pa niko im ga neče uzet.... a ako neko ne želi da sa njegovim zemljištem raspolaže neko drugi neka ga obrađuje sam....i ja bi bio sretan da ne obrađujem zamljiše da ga neko drugi obrađuje....jako je skupo neku obraslu ex njivu ili ex livadu povratit u plodno stanje!!!!
dreja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 15:18   #80
Odavno rekoh: to je otuđenje privatnoga vlasništva, u stilu komunizma i ostalih paleosustava, te na bilo kojem normalnom sudu u RH ili Europi ili svijetu (Strasbourg, Haag)- pada.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:10.