Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2009., 21:12   #1
Kako odjaviti centralno grijanje?

Od Toplane u Karlovcu dobio sam odbijenicu nakon godinu dana i moram platiti sve dotadasnje racune iako sam ih pismenim putem obavijestio da se osobno uvjere kako u stanu vise ne koristim njihovu toplinsku energiju. Dok sam u stanu posjedovao radijatore sve racune sam uredno i na vrijeme placao a nakon uklanjanja istih to sam naravno prestao ciniti jer uslugu grijanja preko Toplane u Karlovcu vise ne koristim zbog prelaska na drugi
ekonomicniji sustav grijanja.

U ljeto 2008. godine adaptirao sam kompletan stan te sam uklonio sve
radijatore a vertikalne toplovodne cijevi koje prolaze kroz stan sam
propisno toplinski izolirao i zatvorio u knauf da mi ne nagrdjuju
unutrasnjost stana. O svemu tome sam pismenim putem obavijestio karlovacku Toplanu i pozvao ih da se osobno uvjere u propisno obavljeno uklanjanje radijatora i toplinsku izolaciju vertikala na sto su se oni oglusili.
Presao sam kompletno na drugi ekonomicniji sustav grijanja i ugradio Glamox
radijatore na struju tako da stan mogu grijati koliko zelim i kada zelim
(ako je potrebno i 24h/dan zbog malog djeteta) te za vrijeme sezone grijanja
vise nemamo kronicnih problema sa disnim putevima zbog suhog zraka u stanu.
Naravno sada pazim kada su otvoreni prozori da grijanje nije ukljuceno itd
dok taj gubitak topline i energije u sustavu grijanja preko Toplane ne mogu
sprijeciti jer stanari u zgradi masovno drze sve prozore otvorene a sve to
se odrazi na povecanim racunima. Ukratko, zelim placati tocno onoliko
energije koliko potrosim za grijanje u svom stanu a ne sav onaj gubitak
topline koji nastane jer su pojedini stanari centralno grijanje spojili na
bojlere, podno grijanje te se opcenito neodgovorno ponasaju prema gubitku
topline iz svojih stanova kroz otvorene prozore itd. Zgrada je sagradjena 1978. te stanovi ne posjeduju zasebna brojila (kalorimetre).

Drzava Hrvatska u medijima promice odgovorno ponasanje prema energiji i
energetskoj ucinkovitosti a istovremeno me Toplana sprijecava da se tako i
ponasam jer preko njihovog sustava grijanja nikako ne mogu utjecati na svoj
racun za grijanje tako da je svejedno drzao ja po cijeli dan prozore
otvorene dok traje grijanje ili ne.

Ujedno mislim da su narusena moja ustavna odnosno gradjanska prava i prava
potrosaca na vlastitu mogucnost odabira usluge koju zelim koristiti a koju
ne zelim a i misljenja sam da ovakav toplinski sustav za vrijeme sezone
grijanja zbog suhog zraka ugrozava zdravlje cijele moje obitelji (ceste
upale grla, bronhitisi itd).

Molim za savjet i eventualna iskustva kako i na koji nacin je moguce odjaviti se sa sustava centralnog grijanja?

Unaprijed zahvaljujem
Zyklon is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 21:54   #2
ne možeš odjavit grijanje preko Toplane! struju, telefon, smeće možeš, možeš i vodu u dogovoru s Kućnim savjetom, ali grijanje ne!

dakle, sve ovo gdje imaš brojilo možeš, a susjedi ti ionako znaju da je stan prazan pa ne trošiš vodu. Toplana nema mehanizam kontrole jesi li ti (ili bilo tko) u stanu ili ne. oni taj stan griju bez obzira na zatvorene radijatore. griju ga ako imaš susjede s recimo lijeve i (ili) desne strane, iznad i (ili )ispod tebe......

ovo ti ne govorim na pamet, imala sam istu stvar u Zg...nije bilo nikakve mogućnosti ne plaćati grijanje


EDIT: moguće je da svi stanari tvoje zgrade (ako su suglasni) ugrade svak sebi uređaj kojim se prati grijanje kvadrata koje koristiš, ali to koštaaaa....!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 22:00   #3
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
, a susjedi ti ionako znaju da je stan prazan pa ne trošiš vodu. a....!
vodu se može otkazati samo ako susedi pristanu
jer uvijek postoji gubitak u instalacijama
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 22:05   #4
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
vodu se može otkazati samo ako susedi pristanu
jer uvijek postoji gubitak u instalacijama

ja sam to s blagajnikom dogovorila. vjerujem da je upoznao susjede s tim kaj tražim. i tak nije nitko bio prijavljen u tom stanu, bilo bi nelogično da se nekaj naplaćuje, a znaju svi da nema nikog....
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 22:15   #5
Stvar je u tome da iza jednog mjernog mjesta stoji kolektiv od N stanova. Toplana vidi samo ono što pokazuje jedno mjerilo, i onda po ključu, vjerojatno m2, raspoređuje taj trošak na stanove. Inače bi mogli ispostaviti jedan račun za cijelu zgradu, pa se vi potucite kako ćete skupit novce.

Ako se jedan stan hoće odvojiti, potrebna mu je privola ostalih stanova, privola da će se ukupni trošak sa mjernog mjesta ubuduće raspoređivati na N-1 stanova.

A sretno s pokušajem sakupljanja tih suglasnosti...
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 07:50   #6
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome da iza jednog mjernog mjesta stoji kolektiv od N stanova. Toplana vidi samo ono što pokazuje jedno mjerilo, i onda po ključu, vjerojatno m2, raspoređuje taj trošak na stanove. Inače bi mogli ispostaviti jedan račun za cijelu zgradu, pa se vi potucite kako ćete skupit novce.

Ako se jedan stan hoće odvojiti, potrebna mu je privola ostalih stanova, privola da će se ukupni trošak sa mjernog mjesta ubuduće raspoređivati na N-1 stanova.

A sretno s pokušajem sakupljanja tih suglasnosti...
A na to nikad nece pristati, jer te oni griju kroz zidove. Ako imas samo jednu frontu, mogao bi se odjaviti, i onda bi ti stan bio grijan od stanova iznad ispod lijevo i desno i nebi morao gotovo uopce grijati.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 09:31   #7
Kako je to rijeseno u zakonodavstvu EU s obzirom da RH uskladjuje svoje zakone sa zakonima EU gdje se izmedju ostalog jako pazi na prava potrosaca?

Na ovaj nacin obracuna Toplana moze dizati racune koliko god zeli i kad god pozeli a ljudi nemaju pravo zalbe niti mogu utjecati na visinu racuna savjesnim ponasanjem prema gubitku topline ili sl.
Prema tome racuni za grijanje bi trebali biti izrazeni iskljucivo prema kolicini utrosene toplinske energije za prethodni mjesec a ne prema kvadraturi stana a to sto je u pitanju starija zgrada gdje nije za svaki stan zasebno ugradjeno mjerilo potrosene toplinske energije ne bi smio biti iskljucivo problem stanara vec i Toplane (isporucitelja toplinske energije) koja je takve instalacije uvodila u zgradu prije 20-tak godina. Na ovaj nacin obracuna (prema kvadraturi stana) nemoguce je utjecati na iznos racuna a da ne govorim o tome da pojedini stanari dok su na poslu drze prozore otvorene za vrijeme sezone grijanja a sav taj gubitak topline netko mora platiti. Ne znam kako je u drugim gradovima ali u Karlovcu se grijanje placa svih 12 mj. u godini.

Preko dana dok su ljudi na poslu stanovi su prevruci a navecer oko 21h radijatori se vec polako hlade pa ih je potrebno zagrijavati nekim drugim izvorima topline sto se naravno dodatno placa.
http://www.index.hr/vijesti/clanak/k...ci/415645.aspx
Zyklon is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 12:17   #8
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
A na to nikad nece pristati, jer te oni griju kroz zidove. Ako imas samo jednu frontu, mogao bi se odjaviti, i onda bi ti stan bio grijan od stanova iznad ispod lijevo i desno i nebi morao gotovo uopce grijati.
NHF no kakav je to način razmišljanja? To mi je kao da ja imam struju i kuću punu žarulja, sve ih popalim pa malo svjetla kroz prozore padne i na susjedovu kuću. I sad bi on morao plaćati struju jer mu ja dajem svjetlo. Ta toplana je stvarno iz srednjeg vijeka.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 13:38   #9
To je čisti primjer monopolizma. Jednog dana moze takav prisilan način korištenja neke usluge pasti na pamet bilo kojem drugom davatelju usluga a gradjani moraju placati iako ne zele koristiti tu uslugu.
Toplana svako malo povisuje cijene grijanja a mi nemamo izbora iako postoji neki drugi povoljniji, isplativiji i ekonomicniji nacin grijanja stambenog prostora.
Kad se vec uskladjujemo sa zakonodavstvom EU zasto nikada ne preslikamo i neki njihov zakon koji ide u korist obicnih ljudi i zastitu njihovih prava?
Kod nas svi zakoni prvenstveno štite takve monopoliste, konzorcije, institucije itd.
U zakonu je navedeno da je eventualno jedina mogućnost da se odjavim sa sustava centralnog grijanja ako sakupim potpise svih suvlasnika! Pa tko donosi takve bedaste zakone? Kako je moguce sakupiti u mojem slucaju potpise 70-tak suvlasnika kad se niti 2-3 stanara ne mogu sloziti oko bilo cega a kamoli svih 70-tak suvlasnika. A u zgradi zive i 2 djelatnika Toplane tako da mi oni prvi nece potpisati suglasnost za izdvajanje iz sustava grijanja iz straha za svoj posao u toj tvrtki.

Bilo kako bilo ja sam se odlucio ici dalje i poduzeti sljedeci korak a to je tuzba upravnom sudu protiv karlovačke Toplane, nakon čega slijedi ustavni sud pa čak i do nadleznih sudova u EU ako bude potrebno jer ovaj puta mi je prekipjelo i spreman sam i odlučan stati u obranu svojih gradjanskih prava, prava na izbor, ljudskih prava, ustavnih prava i sloboda...kako god se to zvalo...
Zyklon is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 16:04   #10
Quote:
Zyklon kaže: Pogledaj post
Molim za savjet i eventualna iskustva kako i na koji nacin je moguce odjaviti se sa sustava centralnog grijanja?

Unaprijed zahvaljujem
Zakon o proizvodnji, distribuciji i opskrbi toplinskom energijom:

Članak 23.

(1) Tarifni kupci toplinske energije na zajedničkom mjerilu toplinske energije ne mogu se izdvojiti iz toplinskog sustava bez suglasnosti energetskog subjekta za distribuciju toplinske energije i energetskog su­bjekta za opskrbu toplinskom energijom.

(2) Energetski subjekti iz stavka 1. ovoga članka dužni su dati suglas­nost tarifnom kupcu ukoliko to dozvoljavaju tehnički uvjeti i ako tarifni kupac pribavi suglasnost svih tarifnih kupaca na zajedničkom mjerilu toplinske energije.

(3) Energetski subjekti iz stavka 1. ovoga članka dužni su donijeti odluku o davanju suglasnosti za izdvajanje iz toplinskog sustava u roku od 60 dana od dana primitka zahtjeva.

(4) Stranka kojoj nije dana suglasnost iz stavka 1. ovoga članka može u roku od 15 dana od dana uskrate suglasnosti izjaviti žalbu Agenciji. Rješenje Agencije je konačno.


http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/288335.html

U pravilu distributeri na sve načine otežavaju odvajanje, a odredbe su dosta složene - tako da ti preporučam odvjetnika.

Kod mene su se gotovo svi odvojili, ali je za to postojala tehnička mogućnost (samo jedan ulaz grijanja u stan i to kroz zajedničku vertikalu) i bilo je nekoliko tužbi. Kako su mi rekli, prva se odvojila odvjetnica u susjednoj zgradi, a onda i ostali.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 21:47   #11
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post

(2) Energetski subjekti iz stavka 1. ovoga članka dužni su dati suglas­nost tarifnom kupcu ukoliko to dozvoljavaju tehnički uvjeti i ako tarifni kupac pribavi suglasnost svih tarifnih kupaca na zajedničkom mjerilu toplinske energije.
naravno da po njima ne dozvoljavaju tehnicki uvjeti (ma sto to znacilo) iako sam radijatore iz stana uklonio prije godinu dana i cijelu sezonu grijanja sve je u zgradi funkcioniralo bezprijekorno!



Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post

(2) Energetski subjekti iz stavka 1. ovoga članka dužni su dati suglas­nost tarifnom kupcu ukoliko to dozvoljavaju tehnički uvjeti i ako tarifni kupac pribavi suglasnost svih tarifnih kupaca na zajedničkom mjerilu toplinske energije.
nemoguca misija u zgradi od 60-tak suvlasnika a od kojih su neki i zaposlenici te iste Toplane!

lijep zakon su uspjeli progurati na izglasavanje tako da je svaki pokusaj legalnog iskapcanja sa sustava grijanja unaprijed osudjen na propast!




Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
(4) Stranka kojoj nije dana suglasnost iz stavka 1. ovoga članka može u roku od 15 dana od dana uskrate suglasnosti izjaviti žalbu Agenciji. Rješenje Agencije je konačno.[/I]
HERA - Hrvatska Energetska Regulatorna Agencija je moju zalbu rijesila naravno negativno i jučer sam dobio to njihovo konacno rjesenje tako da mi sada predstoji Upravni sud, Ustavni sud itd itd.
Čak su mi nesluzbeno rekli da kako bi to izgledalo kad bi se sad svi poceli odjavljivati sa sustava grijanja i bla bla... Zar je to moj problem??? Sve su to isti igraci koji su u dosluhu i od obicnih ljudi prisilno ubiru harač!
Zyklon is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2009., 09:26   #12
živim u velikoj gorici za prvi mjesec ove god. došao mi je račun za grijanje 135% veći s kasnijim obrazloženjima da se po novom ne računa kvadratura već potrošnja kilovat sati.
prije nekoliko god. sam izbacio ogromne stare radijatore dugačke 2 metra (3 kom.) i stavio manje (lipovicu) , nisu sve zajedno dugački kao jedan stari (38 rebra)
oni sada bubaju nekakve kilovat sate a da nisu došli do nikoga u stan i izmjerili stvarnu utrošenu energiju već se vode po starim normativima da svi imamo radijatore iz "prvog svjetskog rata"
kako sada ja mogu za stvarno utrošenu energiju dobiti proračun za stvarnu potrošnju jer mislim da za stan od 50 m2 račun od 880 kn je ipak pretjeran a računi za grijane se plačaju cijelu godinu (u ljeti nisu ispod 250 kn)
nojanas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2009., 20:16   #13
Quote:
nojanas kaže: Pogledaj post
kako sada ja mogu za stvarno utrošenu energiju dobiti račun za stvarnu potrošnju jer mislim da za stan od 50 m2 račun od 880 kn je ipak pretjeran
Nikako!
pa zato se i zelim odjaviti sa sustava centralnog grijanja jer ne mogu dobiti racun za stvarno utrosenu energiju u svom stanu niti mogu utjecati na visinu iznosa racuna koliko god se odgovorno ponasao prema gubitku topline (otvoreni prozori, izolacija, pvc stolarija itd). Jednostavno moram platiti racun na iznos koji god pozele!

Quote:
nojanas kaže: Pogledaj post
a računi za grijane se plačaju cijelu godinu (u ljeti nisu ispod 250 kn)
isto tako je i kod nas u Karlovcu, placamo racune za grijanje svih 12 mjeseci u godini tako da sad usred ljeta imam racun za grijanje 48m2 oko 350kn.

I pitam se procita li uopce netko takve bedaste zakone prije nego budu izglasani u saboru?!
I gdje je sad drustvo za zastitu potrosaca?
vidi link:
http://www.radio-mreznica.hr/node/12087

Zadnje uređivanje Zyklon : 28.06.2009. at 20:26.
Zyklon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 11:15   #14
na žalost kako su podignuli cijene svih komunalija bez konkretnog objašnjenja nitko nam ne daje garanciju a naj manje vlada da se sa idučim mjesecom neće povisiti cijene za 130%
ja mislim da je to samo izvlačenje novaca od slabijih jer je prežalosno u ovoj državi da oni koji stvaraju gubitke privatna poduzeća ,državna poduzeća,strana poduzeća i dr.smutljivci ne plačaju svoju potrošnju ne zaboravimo gradove nego lupaju po građanima koji proglasiti stečaj kao ine firme
žalosno jako žalosno
nojanas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 09:38   #15
odjava centralnog grijanja

znam da je tema prastara, ali dižem je opet jer sam u istim problemima
zyklon, zanima me kako je završio tvoj slučaj, ako je završio, u što čisto sumljam
ja sam isto iz Karlovca i vodim bitku s novom toplanom da se odjavim. ja sam išla prvo sa zahtjevom prema njima da se odjavim, nisam još krenula u radove postavljanja radijatora na struju. odgovor identičan tvome -treba suglasnost svim stanara korisnika podstanice i tehničko odobrenje toplane - i to tek ovaj tjedan, dakle počela je sezona grijanja. odgovor sam čekala 2 mjeseca. i šta sad? u radove ne mogu zbog početka grijanja, a guraju na potpis ugovore koje ja nema šanse da potpišem.
usput rečeno, sadašnje grijanje je katastrofalno i stalno zovem toplanu da su mi radijatori hladni. na zadnjem sam katu. oni dođu, kažu da su pojačali pritisak, a ono radijatori i dalje hladni. totalno sam više luda. dogrijavam se sa klimom i uljnim radijatorom na struju. a račun će doći kao da mi je u stanu 30 stupnjeva. pa ne štampam ja novce!!
situacija ni vrit ni mimo.
šta da radim? da li da jednostavno uletim u radove i napravim svoje grijanje bez tih suglasnost¨?
pinkday is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2013., 18:19   #16
Toplana Zagreb - iskljucivanje iz sustava

Ovo je sada vrlo aktualna tema. Trazim po forumu ali nigdje ne mogu naci neku temu.

Sto napraviti da se izadje iz tog sustava? Dajte bar neki link, kome se obratiti? Sheme tipa nemoguce je me ne interesiraju, mora biti nacina. Necu vise placati sto ne trosim!!!

Radi se o toplani Zagreb ako je to bitno.
foler is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2013., 11:04   #17
Nije problem toliki isključiti se iz sustava.
Trebaš imati potpisanu suglasnost svih potrošača na zajedničkom mjerilu.
Ni slučajno nemoj samoincijativnoi skinuti radijatore i prestati plaćati račune.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2013., 14:42   #18
Cek cek, zar ne postoji neka sluzbena papirologija, kak ti potpisi trebaju izgledati, tko skida radijatore, jel treba sudski vjestak?
foler is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 14:56   #19
za pocetak ti trebaju potpisi svih suvlasnika u zgradi da su suglasni da se odpajate sa zajednicke instalacije. sa prikupljenim potpisima odete do toplane i reci ce vam sto dalje. no bez suglasnosti suvlasnika nije moguce odpojiti se.
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 21:39   #20
Tko neće, ne treba koristiti usluge Toplane - pročitajte kako se isključiti

http://www.kaportal.hr/piljenje-radi...o-nece-ne-mora
spacelab4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:54.