Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2007., 15:02   #1
Podstanari - skupna tema

Pozdrav ljudi.


Radi se o pravnom pitanju stanodavac <=> stanar.

Ovako dakle:

Iznajmili smo kuću sa dvorištem (velka kuća i dvorište), uz potpisivanje ugovora na 12 mjeseci, ali taj ugovor nismo ovjerili kod javnog bilježnika (pokusali smo ici na rijec ),
uz mjesečnu stanarinu od 100 €.

Stanari vec zive u toj kući oko 2 godine (1 godinu duže nego je navedeno u ugovoru) a platili su samo 300tinjak €.
Zive 2 odrasla s 2 djece. I sad bi mi trebali prodati kuću ,a oni bi trebali iseliti i platiti zakasninu, ali kako izgleda u našoj "pravoj" RH mi njima ništa nemožemo...
Inače oni nisu prijavljeni i njima adresa glasi na jednu drugu kuću gdje su prije 2 g stanovali .

Pa mene sad zanima dali postoji kakva caka , kakva rupa u zakonu gdje mi možemo iz njih izvući svu stanarinu koju su morali platiti i da ih izbacimo, da konačno prodamo kuću ???

Puno Hvala !
Oprostite na neprofesionalni izrazima...
lik091 is offline  
Old 05.08.2007., 16:16   #2
ovo ću preimenovat jer se topic ne može zvat ovako

a najbolja je ona caka da uzmeš odvjetnika
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 05.08.2007., 23:48   #3
Ukratko - iz iskustva meni bliskih ljudi koji uz ovjeren ugovor nisu mogli izbaciti podstanare van i već su na sudu više od 10 godina... jedino rješenje ti je izbaciti ih na silu, promjeniti bravu pa neka tuže koga hoće i gdje hoće.

Ili radikalnije rješenje - srušiti kuću i prodati zemljište (o tome su ti meni bliski ljudi razmišljali) jer podstanari imaju "pravo" na stambeni prostor ali ne i na zemljište. Nema kuće - nema stambenog prostora.

Vjeruj mi, nikakav sud i nikakav odvjetnik ih neće izbaciti van, naša država je što se tog dijela zakona tiče stvarno u kurcu. Ili možda eventualno na nekakav međunarodni sud
kisikana is offline  
Old 06.08.2007., 03:41   #4
Moja susjeda je bila podstanar i jednog dana se vracala kuci i dosla na pormjenjenu bravu, a sve uredno placala. Sto je najgore stanodavac joj je sve zaplijenio ukljucujuci televizor, ves masinu, komp, stednjak, bojler, krevete i namjestaj koji je bio njezin. Posto nije imala para za odvjetnika pozvlaa je policju, a policiaj joj je rekla da oni nemogu nista, neka ide podignut optuzbu na sud. I eto sad je sve kupila nanovo i preselila se u prijateljicin stan.Dok je taj stanodavac ostao nekaznjen. Fakat tuzno


U svakom slucaju ako je kuca njegova i on to moze dokazat papirima sudski ih se moze delozirat, netreba ic na nikakve parnice, on moze reci da su mu oni provalili u stan i prisvojili si ga.
Tiesto is offline  
Old 06.08.2007., 09:22   #5
Quote:
Tiesto kaže: Pogledaj post
U svakom slucaju ako je kuca njegova i on to moze dokazat papirima sudski ih se moze delozirat, netreba ic na nikakve parnice, on moze reci da su mu oni provalili u stan i prisvojili si ga.
Neće ići tako lako.
Žive tamo već 2 godine. Ne plaćaju. To je prešutni pristanak.
U posjedu su. Ako ih izbaci, oni mogu tužit i dobit.
A on će se naganjat drugom tužbom.
S podstanarima nije se za igrat.

Negdje je lijepo pisalo kako se to radi da se osiguraš.
Možda tema na Stanovanju, ne sjećam se.

A ako je uredno plaćena voda, struja... nemaš pravo ni to im iskopčat.
Mislim, možeš, ali ako im netko ukaže na njihova prava, ništa ni od toga....
__________________
:)
colour is offline  
Old 06.08.2007., 09:25   #6
Quote:
Tiesto kaže: Pogledaj post
...a policiaj joj je rekla da oni nemogu nista, neka ide podignut optuzbu na sud....
Policajac ništa, ali da je tužila, dobila bi.
Sve ovisi od toga koliko se kome ganja..............
__________________
:)
colour is offline  
Old 06.08.2007., 14:25   #7
mi smo im oduzeli ključ i rekli smo da nek plati zakasninu i onda moze uci u kuću...
onda je podstanar navodno zvao policiju , policija je rekla da može provalit slobodno (u moju kuću koju iznajmljujem) i uzet svoje stvari...

zakoni RH sucks
lik091 is offline  
Old 06.08.2007., 15:03   #8
zalosno ali istinito
i podstanari i stanodavci su upuceni na upotrebu sile , jer pravna drzava ne funkcionira
ZgSash is offline  
Old 06.08.2007., 15:29   #9
Quote:
lik091 kaže: Pogledaj post
...policija je rekla da može provalit slobodno (u moju kuću koju iznajmljujem) i uzet svoje stvari...
To je zbog toga što su oni još u posjedu i fakat imaju to pravo...
Glupo do daske, ali tako
__________________
:)
colour is offline  
Old 06.08.2007., 16:00   #10
Evo pitanja u vezi ovoga: može li se podstanar u ugovoru o najmu odreći prava koja mu pripadaju po zakonu a vezano uz posjed stana?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Old 06.08.2007., 16:18   #11
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Evo pitanja u vezi ovoga: može li se podstanar u ugovoru o najmu odreći prava koja mu pripadaju po zakonu a vezano uz posjed stana?
Ne znam. Sumnjam.
Ali bilo je na jednoj temi kako napravit ugovor a da vlasnik stana ili čegagod bude zaštićen.
Mislim na Stanovanju.
__________________
:)
colour is offline  
Old 07.08.2007., 00:34   #12
Quote:
lik091 kaže: Pogledaj post
Zive 2 odrasla s 2 djece. I sad bi mi trebali prodati kuću ,a oni bi trebali iseliti i platiti zakasninu, ali kako izgleda u našoj "pravoj" RH mi njima ništa nemožemo...
Usput, je li plaćate porez na taj najam Republici Hrvatskoj kada već zazivate pravnu državu?
Vojky is offline  
Old 07.08.2007., 10:18   #13
Pa ovi im ne plaćaju, i još da plaćaju porez državi, za šta?
Da se nađem u takvoj situaciji ( a sumnjam jer sam nevjerni Toma pa bi mi potpisali sve i svašta prije nego bi ušli ), ali da se nađem, sigurno bi tražila neka grublja rješenja, a ne zaštitu pravne države jer zaštita države je ravna nuli. Promijenila bi im bravu, stvari uredno popakirala i ostavila na ulici - ne dvorištu, pa nek me tuže. Kuću jer bi definitvno bila uknjižena kao moje vlasništvo bi stavila u prodaju i zdravo đaci - kakvi bakrači o posjedovanju nečega što je moje vlasništvo!
hw13 is offline  
Old 07.08.2007., 13:02   #14
Nemaš šanse nešto istjerati sudom barem ne u nekom razumnom roku, naročito ako su još i djeca u pitanju. Po meni za početak na elektru, vodovod i tražiti iskopčanje na što kao vlasnik imaš pravo. Ako ih to ne opameti noga u vrata i stvari na ulicu...probaj iskoristiti doba godišnjih možda se maknu iz objekta pa će ti biti lakše.
Arion is offline  
Old 07.08.2007., 15:27   #15
Quote:
Arion kaže: Pogledaj post
... Po meni za početak na elektru, vodovod i tražiti iskopčanje na što kao vlasnik imaš pravo...
a, a ... nema ni to pravo ukoliko su svi računi plaćeni
znam slučaj
__________________
:)
colour is offline  
Old 07.08.2007., 16:04   #16
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
a, a ... nema ni to pravo ukoliko su svi računi plaćeni
znam slučaj
Pa gdje je tu logika i možeš li to potkrijepiti nečime? Vlasnik može tražiti prekid usluge samo ako postoje dugovi? što vodovod ili elektru briga tko u nekoj kući živi, sklopili su ugovor s vlasnikom i postupju po njegovim željama.
Neuson is offline  
Old 07.08.2007., 16:25   #17
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Pa gdje je tu logika i možeš li to potkrijepiti nečime? Vlasnik može tražiti prekid usluge samo ako postoje dugovi? što vodovod ili elektru briga tko u nekoj kući živi, sklopili su ugovor s vlasnikom i postupju po njegovim željama.
Ne mogu potkrijepit ničim osim da znam za takav slučaj koji ne znam kako je završio.
Vlasnik stana dao je zahtjev za iskopčavanje struje da bi se riješio podstanara.
E sad, Elektru ili kako god da se zove, nije briga, ona će to napravit.
Međutim štos je u podstanarima. Oni, ako su upućeni, znaju da im se ne može iskopčat struja ako je uredno plaćana.
Bez obzira što nije njihov priključak.
Dakle, može se iskopčat, ali ti podstanari istog časa mogu nastupit sa svojim zahtjevom, tužbom ili... e to već ne znam.
Znači nemaš pravo dat isključit ako ljudi plaćaju.
Pretpostavljam da i to ima veze s posjedom
Ali tako je.
__________________
:)
colour is offline  
Old 07.08.2007., 16:26   #18
Ne smije isključiti struju/vodu/... zbog ometanja posjeda. Ako to i učini sud će mu naložiti da ih ponovno prikopča i to o njegovom trošku.

Već je bilo puno riječi o sličnim slučajevima, tamo gdje netko dođe u posjed mirnim putem ne smiješ ga (po slovu zakona) izbaciti van već to moraš odvesti na sud.

Sve ovo govorim iz perspektive stanodavca koji je već treću godinu na sudu....
mvi is offline  
Old 07.08.2007., 16:37   #19
Eto, to je to.
Treću godinu................
__________________
:)
colour is offline  
Old 07.08.2007., 16:50   #20
Quote:
mvi kaže: Pogledaj post
Ne smije isključiti struju/vodu/... zbog ometanja posjeda.
Ni to mi nije pravo objašnjenje jer sam vidio da se pri obnovi nekih naselja u osječkoj okolici struja uvodila podzemnim kabelima, a glavni razvodni ormarić je bio na javnoj površini tako da elektra-man može u tom slučaju isključiti struju, a da ne ometa posjed.

Naš zakon je u ovom području idiotarija. Uključio sam se u raspravu jer i sam i sam stanodavac koji plaća porez državi i zasada imam ''uredne'' stanare no čovjek nikada ne zna, pogotovo ako nas država štiti ovakvim dugotrajnim parnicama.
Neuson is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:32.