Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2008., 11:41   #121
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
@Jimmy Ovi sjeverniji krajevi su kulturoloski vise bili pod utjecajem Austrije ili Mađarije....zato je i sjeverna Hrvatska po mentalitetu u odnosu na juznu kao nebo i zemlja, sjevernjaci su slicniji Nijemcima nego Dalmatincima...ali nazalost sve nas zapuhuje pridjev "balkanski" kad je u pitanju Europa...
...
To su ti dvostruki standardi i pozicija moci koju drze ovi iz EU, moci da odredjuju tko ce danas biti civiliziran ili ne-civiliziran.
Pa tko sad odreduje da je sjeverna Hrvatska civilizirana u odnosu na "brdane" ? Tko trazi "cistu" i pitomu hrvatsku civilizaciju, nezarazenu pridoslicama iz divljih krajeva? Tko zali da ga Europa ne priznaje za svoje?

Dajte malo distance, sinjorina draga!
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 12:04   #122
Quote:
Armadillo kaže: Pogledaj post
Lijepo bi bilo bit Švabo na poslu, a Balkanac doma. Nikako obrnuto. Ali, ne biva. Nijesmo mi podvojene ličnosti. Ne možemo bit temeramentni, druželjubivi, spremni za provod, piće, kakovi smo van posla i bit automati na poslu, poslušni, disciplinovani, savjestni, vrijedni, tačni... A, vi birajte što vi je draže
--jedan susjed koji inače živi u njemačkoj mi je rekao da je razlika hrvata i nijemaca u tome što se nijemci kod kuće ponašaju fino,pristojno,odgojeno a kad su vani onda znaju biti bahati.a mi se svađamo kod kuće,a kad izađemo vani onda smo pizde.
cchater is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 12:08   #123
Quote:
spaljena kaže: Pogledaj post
.Ne postoji Balkan postoje dvostruki standardi.
Recimo ona slavna talijanska ležernost kod nas će se nazvati lijenošću,naš dizajn će se nazvati kopijom nečijeg dizajna,Ali najžalosnije što takve tedencije prihvaćamo i uvažavamo.
pa,to i je-lijenost.a čuo sam jednom da su bugari izmislili turistički slogan za svoju zemlju:"take it easy".meni to zvuči debilno.
-naš dizajn će se nazvati kopijom nečijeg dizajna?inače smo mi skloni raznim kopijama-čini mi se..-takve tendencije prihvaćamo i uvažavamo-kad nemamo jak ego.
cchater is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 12:14   #124
Quote:
cchater kaže: Pogledaj post
--jedan susjed koji inače živi u njemačkoj mi je rekao da je razlika hrvata i nijemaca u tome što se nijemci kod kuće ponašaju fino,pristojno,odgojeno a kad su vani onda znaju biti bahati.a mi se svađamo kod kuće,a kad izađemo vani onda smo pizde.
Ponasati se "fino, pristojno, odgojeno" to je "biti pizde"?
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 13:15   #125
Quote:
krazykat kaže: Pogledaj post
Pa tko sad odreduje da je sjeverna Hrvatska civilizirana u odnosu na "brdane" ? Tko trazi "cistu" i pitomu hrvatsku civilizaciju, nezarazenu pridoslicama iz divljih krajeva? Tko zali da ga Europa ne priznaje za svoje?

Dajte malo distance, sinjorina draga!
Sinjorina, nemojte tako, ako cemo popovati mogu i ja krenuti smjerom dijasporasa koji istovremeno preziru "nas zaostale" kad im pase a s druge strane velicaju nash "balkanizam" kad ih uhvati "homesickness", tako da to da sad jedna drugoj trazimo buhe u kontekstu i nema bas nekog smisla.

Uostalom, ja to "zarazeno", "cisto" i slicno nigdje nisam napisala, samo sam potvrdila ono sto je napisao Jimmy Jazz, a sto su povijesne cinjenice razlika u mentalitetu, i dodala da nas sve zapuhuje negativna konotacija balkanskog.
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 13:21   #126
Quote:
cchater kaže: Pogledaj post
--jedan susjed koji inače živi u njemačkoj mi je rekao da je razlika hrvata i nijemaca u tome što se nijemci kod kuće ponašaju fino,pristojno,odgojeno a kad su vani onda znaju biti bahati.a mi se svađamo kod kuće,a kad izađemo vani onda smo pizde.
Tako nesto -samo sto se meni to vise cini kao biti cemo agresivni kad nas frend zajebe i kad treba nekog namlatit, ali kad se treba, recimo, zauzet za sebe u politickom smislu onda cemo bit ovce.

Jednom sam kod frendice na poslu u ducanu gledala kako joj prvo dolazi neka baba (nasa) koja joj je dolazila svaki dan i cisto zato jer je bila zeljna paznje i valjda usamljena je davila onako po 4 sata da vadi cipele, stavlja ih natrag u kutiju, da izvadi 20 pari i da vrati ...tocno se vidlo da zena zajebaje...A onda su jedan drugi put kad sam dosla tamo bile dvije Amerikanke i zatrazile da izvadi 10 pari isto tako, ali se vidjela razlika u pristupu - uopce nisu to radile s namjerom da nekog zajebaju, nego Ameri kao da imaju taj neki urodjeni stav "imam pravo na to" /"i'm entitled to it" - tu neku kulturolosku agresiju koja ide van na tim recimo stranama, prema institucijama, na sudovima, u smislu da znaju svoja prava i jos ce biti bezobrazno agresivni i naci nacin da ih ostvare cak i ako ih ni nemaju.

Bas smo komentirale kako se nas nitko ne bi usudio tako ponasati nego kod nas uvijek postoji ta neka plahost "jel bi mozda mogli..." kad je rijec o takvim stvarima (ok, bar u Zagrebu) ili o politickim pizdarijama, a meni se cini da se ta potisnuta agresija onda fino negdje mora ispoljiti - pa se ispolji u tom nazovi "balkanskom" divljastvu.
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 13:50   #127
Quote:
cchater kaže: Pogledaj post
pa,to i je-lijenost.a čuo sam jednom da su bugari izmislili turistički slogan za svoju zemlju:"take it easy".meni to zvuči debilno.
-naš dizajn će se nazvati kopijom nečijeg dizajna?inače smo mi skloni raznim kopijama-čini mi se..-takve tendencije prihvaćamo i uvažavamo-kad nemamo jak ego.
Da zornije opišem što sam mislio.Kad Talijan oduguvlači s nečim s pronalaskom nekog papira(u turističkom uredu) mušterija će zažmiriti na jedno ok i reći ah taj italian way a kad se kod nas dogodi slična stvar počet će pljuštati uvrede na sve strane,te balkanski,te nesposoni ,te lijeni te ovoki,onakvi.O tome govorim.

A što se tiče kopiranja hm pa ja osobno mislim da prvo treba doći kopija pa se iz nje rodi orginal...
Uglavnom poanta je da naši previše kopiraju ali opet i naš narod previše voli svačemu lijepiti epitet kopija.
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 15:10   #128
Quote:
spaljena kaže: Pogledaj post
Da zornije opišem što sam mislio.Kad Talijan oduguvlači s nečim s pronalaskom nekog papira(u turističkom uredu) mušterija će zažmiriti na jedno ok i reći ah taj italian way a kad se kod nas dogodi slična stvar počet će pljuštati uvrede na sve strane,te balkanski,te nesposoni ,te lijeni te ovoki,onakvi.O tome govorim.

A što se tiče kopiranja hm pa ja osobno mislim da prvo treba doći kopija pa se iz nje rodi orginal...
Uglavnom poanta je da naši previše kopiraju ali opet i naš narod previše voli svačemu lijepiti epitet kopija.
ma,razumio sam te odmah..ali,kako se kaže-isti k....,drugo pakovanje.
ja ničiju lijenost(pretjeranu "ležernost)ne bih pohvalio. znači,da mi se više sviđa germanski mentalitet. uvijek volim biti-kako bi nijemci rekli-"puenktlich".
u minutu.
cchater is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 15:31   #129
Ma za mene je njihova radna disciplina presurova.Ok negdje imaju pravo ali one sve je relativno...Recimo Francuzi su jednako uspješni a nisu toliko napeti kao njemci..
Ubiti kada pogledaš sve zemlje Mediterna imaju mentalitet tu negdje.Počevši od Španjolske,preko Francuske itd.Mi smo u biti po mentalitetu jako slični Talijanima ali oni imaju jače razvijenu kulturu javnih prostora koju sam spiomeno nego mi.U taj mentalitet spada i Kosovo Crna Gora , sve obalne zemlje uz more.No udući da znamo kakvo je stanje dolje moramo biti svjesni toga da takvo stanje nije posljedica mentaliteta već strašno jakog krim miljea koji ruši i brda i pklanine radi svojih interesa.Da ne spom injemo korupciju itd.Sve su te pojave izražene i u nas premda ne tom silinom.-
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 15:37   #130
nijemci su u svemu najbolji.a eto,moja pokojna baka je bila njemačkog porjekla.krv nije voda.
P.S.-
kosovo nije obalna zemlja uz more-i ako kosovo spada na mediteran ne znam gdje onda spada cijela srbija,uključujući i sandžak i vojvodinu.
cchater is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 16:19   #131
jeste, kako da ne, Kosovo je srce Mediterana...
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 16:36   #132
kosovo nema baš mediteranski mentalitet.o tome da kosovo nema izlaz na more,nadam se,ne treba raspravljati.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 16:51   #133
Uf pardon malo sprčkah...Je li mi oproštenO?
Pa strogo gledajući Slovenija i Bosna nisu baš mediternaske...
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 16:57   #134
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
to vi u Irskoj se vracate?
Ja živim u Vukovaru,odakle ti Irska...

PS
Stojim iza mojih riječi,granice Balkana su određene 1699.,a ni Hrvatska pod Habsbrzima, i ona pod Venecijom,nije bila dio toga Balkana...
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 17:01   #135
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Uostalom, ja to "zarazeno", "cisto" i slicno nigdje nisam napisala, samo sam potvrdila ono sto je napisao Jimmy Jazz, a sto su povijesne cinjenice razlika u mentalitetu, i dodala da nas sve zapuhuje negativna konotacija balkanskog.
Ne, ali to je bio smisao Jimmyjevog posta, zar ne, Jimmy?
I to si potvrdila, samo sto se od tebe se ocekiva malo vise metode...


Inace, mi smo tako slicni Njemcima i Talijanima, cudo jedno da nismo i mi napravili tako visoki nivo kulture! cudo da nismo mi gradili palace po Veneciji umjesto sto je Venecija gradila kod nas... Nesto nam je smetalo? Ili nas nije specijalno interesiralo?
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 18:25   #136
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Dasak balkana lol, ovo bi se dalo upotrijebit u marketinske svrhe. E da, o tom ja pricam. Ja se svaki put kad odem u neki od tih ureda poslije osjecam ko da sam na kratko usla u neki film, ono, balkan time machine
Ma, cijelo vrijeme mi se vrtila muzika iz Kusturičinih filmova po glavi, baš me pogodio taj neki osjećaj Balkana... Valjda ima kod nas i neki ured gdje nije tako. Ima li?
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 18:49   #137
Quote:
krazykat kaže: Pogledaj post
Ne, ali to je bio smisao Jimmyjevog posta, zar ne, Jimmy?
I to si potvrdila, samo sto se od tebe se ocekiva malo vise metode...


Inace, mi smo tako slicni Njemcima i Talijanima, cudo jedno da nismo i mi napravili tako visoki nivo kulture! cudo da nismo mi gradili palace po Veneciji umjesto sto je Venecija gradila kod nas... Nesto nam je smetalo? Ili nas nije specijalno interesiralo?
Koliko mi se čini ntiko nije rekao da smo slični njemcima ali da imamo mentalitet sličan talijanskom to imamo barem obalni dio iz kojeg sam ja(Znači obalni dio Dalmacija,otoci Primorje Istra )Iako je već istarski mentalitet pomalo različit od ostalih.
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 20:48   #138
Quote:
spaljena kaže: Pogledaj post
Uf pardon malo sprčkah...Je li mi oproštenO?
Pa strogo gledajući Slovenija i Bosna nisu baš mediternaske...
pa,hvala bogu da nisu.
cchater is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 20:51   #139
Quote:
krazykat kaže: Pogledaj post
Ne, ali to je bio smisao Jimmyjevog posta, zar ne, Jimmy?
I to si potvrdila, samo sto se od tebe se ocekiva malo vise metode...


Inace, mi smo tako slicni Njemcima i Talijanima, cudo jedno da nismo i mi napravili tako visoki nivo kulture! cudo da nismo mi gradili palace po Veneciji umjesto sto je Venecija gradila kod nas... Nesto nam je smetalo? Ili nas nije specijalno interesiralo?
po kulturi smo daleko bliži nijemcima i talijanima nego,npr srbima.
šta nismo? jesi li čuo za ruđera boškovića(ti možda misliš da je on bio srbin-ja ne mislim tako) i za franju petrića(ne bi reko da je on bio-talijan)?
cchater is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 20:53   #140
Quote:
spaljena kaže: Pogledaj post
Koliko mi se čini ntiko nije rekao da smo slični njemcima ali da imamo mentalitet sličan talijanskom to imamo barem obalni dio iz kojeg sam ja(Znači obalni dio Dalmacija,otoci Primorje Istra )Iako je već istarski mentalitet pomalo različit od ostalih.
a po čemu se to određuje tko je kome sličan? isto tako-u današnjem modernom globaliziranom svijetu karakteristike pojedinih naroda se gube-tako da ne znam koliko se može o tom govoriti.
cchater is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:18.