Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2008., 15:40   #161
Quote:
krazykat kaže: Pogledaj post

pokatoličena familija
Ne bi trebalo da se ovdje miješam, ali ne mogu odoljeti:

pokatoličena familija - trpni glagolski oblik
pokatoličila se familija - radni glagolski oblik

U kapi vode cio svemir.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 16:05   #162
Hvala Shain - vrlo interesantno. Ne znam jesu li Boskovici bili trpni ili radni, trebalo bi traziti po Arhivu. Neke pravoslavce su malo prisilili da "dobrovoljno" predu na katolicku vjeru, nekima je bilo zgodnije da zive u Gradu kao katolici - ne vjerujem da su to bile misticne inspiracije.
No ne mislim ni da je tako vazno, ne brinu me krvna zrnca.

I ne mijesam se ni ja vise, ne zabavlja me razgovarati tim tonom, ko voli nek izvoli.
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 16:16   #163
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Balkanski mentalitet...


Na svakom koraku i na ovom forumu može se nalaziti izraz: balkanski mentalitet. Npr. balkanski mentalitet je glavni društveni problem. Ali šta to konkretno znači? Za mene nije evidentno.
Atribut „balkanski" je upotrebljiv i kod nas u Mađarskoj. Npr.: mađarski prometni moral je „balkanski", ili ako u jednom uredu rad ide vrlo lagano tada tamo je „balkansko stanje" itd. Dakle onaj atribut ima negativno značenje. Atribut ima ovakve sinonime: neurednost, kaos, arhaizam, neciviliziran. Istina je da riječ Balkan kod nas znači zemljopisni naziv (cijeli Balkanski poluotok, u kojem i Hrvatska), ali atribut „balkanski" upotrebimo samo na Bosanaca, Srbina, Crnagoraca, Makedonaca, Rumunja iz Vlaške, Albanaca, Bugarina, a ne upotrebimo na Slovenaca, Hrvata, vojvođanskih Srbina i Grka. Vjerovatno kod Vas znači nešto drugo, ali šta?
Moje drugo pitanje: kako se menja, kako se razlikuje mentalitet u različnim hrvatskim krajevima (kontinentalnim, dalmatinskim itd.)? Kako su povijesna doba uticala na hrvatski mentalitet (820 god. u Ugarskoj, 70 god. u Jugoslaviji, Dalmacija u Mletačkoj Republici, Turci...)?
Meni nije jasno zbog čega bi se balkanski mentalitet poistevječivao sa uglavnom negativnim,balkanski tj. brđanski...ne volim ta glupa generaliziranja,i ako sam s balkana šta bi to trebalo značiti?? šta mislite da su austrijanci,šveđani,britanci,talijani uglađeni? nisam se baš uvjerila...koliko sam seljaka upoznala iz uvaženih država a koliko gospode sa sela,seljak možeš bit samo u glavi a ne odakle potječeš.
__________________
"Zato sto mogu, i sto se usudjuju da o svacemu svasta kazu, oni misle da sve znaju."
spartanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 16:57   #164
Quote:
cchater kaže: Pogledaj post
btw-što to znači balkanci-postoji li neki narod koji se tako zove.
Naziv za skupinu naroda koji žive na području balkanskog poluotoka.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 17:05   #165
Quote:
spartanka kaže: Pogledaj post
Meni nije jasno zbog čega bi se balkanski mentalitet poistevječivao sa uglavnom negativnim,balkanski tj. brđanski...ne volim ta glupa generaliziranja,i ako sam s balkana šta bi to trebalo značiti?? šta mislite da su austrijanci,šveđani,britanci,talijani uglađeni? nisam se baš uvjerila...koliko sam seljaka upoznala iz uvaženih država a koliko gospode sa sela,seljak možeš bit samo u glavi a ne odakle potječeš.
Postoji teza da upravo na balkanu ima baš mnogo tih "seljaka u glavi bez obzira odakle potječu", iako ja ne bi koristio tako oštre riječi, već prije da je razina jedne specifične primitivnosti naglašena na tom području. Ali slažem se da ne treba generalizirati, valjda se za gotovo svaki narod ili područje na svijetu veže neki negativni stereotip.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 18:15   #166
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Postoji teza da upravo na balkanu ima baš mnogo tih "seljaka u glavi bez obzira odakle potječu", iako ja ne bi koristio tako oštre riječi, već prije da je razina jedne specifične primitivnosti naglašena na tom području. Ali slažem se da ne treba generalizirati, valjda se za gotovo svaki narod ili područje na svijetu veže neki negativni stereotip.
Postoji teza..hm,baš me zanima od koga je potekla ta teza?
Gle ja sam radila sa strancima i još uvijek radim,i vjeruj mi toliko se puta zaprepastim koliko su ti "civilizirani" narodi uglađeni,naravno ima krasnih ljudi kao
šta ima krasnih balkanaca,tako da baš kao što kažeš to je negativni stereotip i za mene čista glupost!
__________________
"Zato sto mogu, i sto se usudjuju da o svacemu svasta kazu, oni misle da sve znaju."
spartanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 20:01   #167
Quote:
spartanka kaže: Pogledaj post
...tako da baš kao što kažeš to je negativni stereotip i za mene čista glupost!
Može biti glupost, ali samim time što je negativni stereotip, ne znači da nije istina. Uostalom nije tajna da na ovim područjima mnogo toga ne štima, od gospodarstva do politike pa ako je mentalitet tome djelom uzrok, treba o tim karakteristikama progovoriti.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 20:09   #168
Postoji pojam "violentni Dinarac" jer ovi nastoji bit dominantan u svakoju sredinu i nametat svoje poimanje života i svijeta. S toga se težko prilagođavaju. A, znaveno je da su preplavili prostore cijele bivše države. Na kraj, svako ima svoje Dinarce
Uz put, da nije njih (nas ) mnogo manje ratova bi bilo na ove prostore. I više suživota, kulture.. I manje uspjeha u sportu, nauci, biznisu
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 20:12   #169
Quote:
krazykat kaže: Pogledaj post
Mozda odgovorim kad se smiris, nemam obicaj razgovarati s ljudima koji prevrcu ono sto kazem.

Nisam nikad rekla da je sve divlji Balkan jer to ne mislim, ni da je sve Balkan, ni da je Balkan sav "divlji", a povrh svega nisam rekla da je Otomansko carstvo divljaluk...
Nisam rekla da nije bilo strujanja ideja kroz cijelu Europu, ne vidim odakle ti ideja da mi to ne odgovara.

Naravno da povjest sjeverne Hrvatske nije "moja" - mozda sam vec rekla da sam Dubrovkinja, a sad je li Ragusa Hrvatska, to nije tema.
Dubrovnik je u istim rukama kao Zagreb, a s mnogo losijim rezultatom, ima valjda razloga i za to.

A Hektorovic je pisao na talijanskom i prevodio latinske i talijanske tekstove na hrvatski. Toliko o sirenju ideja. Ja ne vidim nista lose u tome.

(kad kazem "dubrovkinja", to znaci "prava stara" , a ne od jedne, dvije, tri generacije... toliko da ne pocnes opet s mojim cobanstvom, nikoga ovdje ne interesira sto ti mislis o meni, i smeta diskusiji... )
e ak nije tvoja povjest, mozda da se malo raspitash, u cemu su razlike, razvoj, u cemu slicnosti, kak se i s kim odvijala kulturna komunikacija i kakva je bila..znash li da je cielo Medjimurje npr. bilo jedno vrijeme protestantsko?

e sad se mam pravimo gosparima koliko znam Dubrovnik je navek bil grad s balkanskim zaledjem, od toga su i ziveli, tog posredovanja, a plemstvo se svo i za vreme Republike i poslije "furalo" na Talijane i Veneciju. znaci komunikacija na osi Balkan-Venecija.

rezultati drustvene politike u Zagrebu su katastrofalni, kao sto nam to, opet, noviji dogadjaji, ali i puno starijih unazad 18 godina pokazuju. pogotovo ak poznash Zagreb prije i Zagreb sad. al tak je to navek, Centar je mjesto koje navek privlaci i ono najgore, i ono najbolje. no sad je vecina ona koja postavlja kriterije po kojima se svi drugi ravnaju. a ta vecina je porazna. i ta vecina je iz Pogane Mlake. ovaj Zagreb koji se stvaral humano i po tadasnjim civilizacijskim standardima, i u tadasnjim kulturnim okvirima Srednje Evrope, to je sad prevzela deurbanizirajuca i dehumanizirajuca struja s Balkana. zasto de? zato jer ne pozna urbanost, a kamoli ikakve napredne kulturne i drustvene standarde. u tom kontextu igra i kratkovidni balkanski mentalitet koji je meni problematican.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 20:18   #170
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Može biti glupost, ali samim time što je negativni stereotip, ne znači da nije istina. Uostalom nije tajna da na ovim područjima mnogo toga ne štima, od gospodarstva do politike pa ako je mentalitet tome djelom uzrok, treba o tim karakteristikama progovoriti.
Da,mnogo toga ne štima..naročito gospodarstvo a politika je več druga tema ali smatram da ako nešto ne valja u vlastitom selu,gradu,državi to treba i pokazat a ne samo prihvatit situaciju i slijegat ramenima pod geslom tu se ništa ne može...mislim da mi hrvati pokazujemo to najjasnije...mi se ne znamo suprostavit kad nam nešto ne paše i zato nam je ovako kako več je,ja sam za revoluciju
Ali šta se tiće balkanizma,ne volim kad se uspoređuje sa divljaštvom.
__________________
"Zato sto mogu, i sto se usudjuju da o svacemu svasta kazu, oni misle da sve znaju."
spartanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 20:41   #171
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Može biti glupost, ali samim time što je negativni stereotip, ne znači da nije istina. Uostalom nije tajna da na ovim područjima mnogo toga ne štima, od gospodarstva do politike pa ako je mentalitet tome djelom uzrok, treba o tim karakteristikama progovoriti.
Gle mentalitet nije krivac što nam u državi neke stvari ne štimaju.Uostalom nije baš da stvari štimaju u drugim državama Europe.Svaka države negdje kiksa naveliko.Kod nas kiksa pravosuđe i policija,zdrastvo itd.Ali tom je zbg toga što smo izašli iz jedne nerealne zajdnice prije malo vrmena.Tako je bilo i u ostalim državama koje su bile u poziciji sličnoj našoj.Da nije bilo rata koji nas je bacio untarag bili bi u eu godinu psolije ili prije slovenaca,riješili bi ove probleme ranije.Eto bilo je kako je bilo i sada se mučimo s posljedicama tih događaja.
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 21:23   #172
Quote:
spaljena kaže: Pogledaj post
Gle mentalitet nije krivac što nam u državi neke stvari ne štimaju.Uostalom nije baš da stvari štimaju u drugim državama Europe.Svaka države negdje kiksa naveliko.Kod nas kiksa pravosuđe i policija,zdrastvo itd.Ali tom je zbg toga što smo izašli iz jedne nerealne zajdnice prije malo vrmena.
Samo zdrastvo, pravosuđe i policija, itd.
E, da nam bar stvari ne štimaju kao npr. što ne štimaju u Švicarskoj, Francuskoj ili Švedskoj. Ali nije baš tako.

Ja sam nešto drukčijeg mišljenja i mislim da je mentalitet uzrok svega ili barem većeg djela onog lošeg što nam se događalo, naravno ne mentalitet u potpunosti već neke njegove odrednice. Naravno treba uzeti u obzir i da smo malobrojan narod pa se nismo uvijek mogli oduprijeti tuđim pretenzijama, ali ima malih naroda u Europi kojima je to uspjevalo na bolji način.
Također, mislim da puno toga nije štimalo i prije Jugoslavije. Tako da je socijalistička Jugoslavija samo simptom, a ne uzrok. Nije štimalo ni za vrijeme Tuđmana, a ne štima ni danas. Ne mogu znati, ali mi se čini da zapravo nikad u povijesti nije baš štimalo.
Nisu za to krivi ni socijalizam ni kapitalizam, upravo zbog mentaliteta je prvi kod nas postao više nalik diktaturi, a drugi neka divlja vladavina korupcije i loših gospodarskih poteza.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 21:27   #173
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Samo zdrastvo, pravosuđe i policija, itd.
E, da nam bar stvari ne štimaju kao npr. što ne štimaju u Švicarskoj, Francuskoj ili Švedskoj. Ali nije baš tako.

Ja sam nešto drukčijeg mišljenja i mislim da je mentalitet uzrok svega ili barem većeg djela onog lošeg što nam se događalo, naravno ne mentalitet u potpunosti već neke njegove odrednice. Naravno treba uzeti u obzir i da smo malobrojan narod pa se nismo uvijek mogli oduprijeti tuđim pretenzijama, ali ima malih naroda u Europi kojima je to uspjevalo na bolji način.
Također, mislim da puno toga nije štimalo i prije Jugoslavije. Tako da je socijalistička Jugoslavija samo simptom, a ne uzrok. Nije štimalo ni za vrijeme Tuđmana, a ne štima ni danas. Ne mogu znati, ali mi se čini da zapravo nikad u povijesti nije baš štimalo.
Nisu za to krivi ni socijalizam ni kapitalizam, upravo zbog mentaliteta je prvi kod nas postao više nalik diktaturi, a drugi neka divlja vladavina korupcije i loših gospodarskih poteza.
Joj pa to ti je upravo ono šta sam napisala,hrvati su narod koji šuti i zato će uvijek biti nesvjesno potlačen,srbi nisu takvi i gdje je tu sad balkanski mentalitet??
__________________
"Zato sto mogu, i sto se usudjuju da o svacemu svasta kazu, oni misle da sve znaju."
spartanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 21:31   #174
Quote:
spartanka kaže: Pogledaj post
Joj pa to ti je upravo ono šta sam napisala,hrvati su narod koji šuti i zato će uvijek biti nesvjesno potlačen,srbi nisu takvi i gdje je tu sad balkanski mentalitet??
Onda je očito u nečem drugom, a ne samo u tome šutimo li ili smo glasni. Neke odrednice tog mentaliteta su navedene u ranijim postovima drugih korisnika.. A složio bi se i s ranije navedenom tezom da nije cijeli hrvatski narod uronjen u balkanski mentalitet, već je riječ o jednom djelu, kao i utjecajima iz drugih država.

Zadnje uređivanje Cocaine Nights : 01.11.2008. at 21:52.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 21:53   #175
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Onda je očito u nečem drugom, a ne samo u tome šutimo li ili smo glasni. Neke odrednice tog mentaliteta su navedene u ranijim postovima drugih korisnika..
Nitko nam nije kriv šta političarima jasno odašiljemo poruku da smo ovce koje treba voditi i mislim da je tu problematika puno dublja nego puki balkanski mentalitet.
__________________
"Zato sto mogu, i sto se usudjuju da o svacemu svasta kazu, oni misle da sve znaju."
spartanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 22:03   #176
Quote:
spartanka kaže: Pogledaj post
Joj pa to ti je upravo ono šta sam napisala,hrvati su narod koji šuti i zato će uvijek biti nesvjesno potlačen,srbi nisu takvi i gdje je tu sad balkanski mentalitet??
Ne $ekiraj se, svi smo mi isti po tome pitanju. Svi šutimo kad treba jasno i glasno reć, a onda se razgalamimo kad ne niko relevantan ne može čut. Svi smo skloni podvit rep. "Ne može šut s rogatim" sindrom naš je zajednički. Umijemo bit hrabri, rizikovat život čak, ali samo ako smo sigurni da ćemo za to dobit aplauz. Sujeta je naš pokretač.
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 22:12   #177
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Samo zdrastvo, pravosuđe i policija, itd.
E, da nam bar stvari ne štimaju kao npr. što ne štimaju u Švicarskoj, Francuskoj ili Švedskoj. Ali nije baš tako.

Ja sam nešto drukčijeg mišljenja i mislim da je mentalitet uzrok svega ili barem većeg djela onog lošeg što nam se događalo, naravno ne mentalitet u potpunosti već neke njegove odrednice. Naravno treba uzeti u obzir i da smo malobrojan narod pa se nismo uvijek mogli oduprijeti tuđim pretenzijama, ali ima malih naroda u Europi kojima je to uspjevalo na bolji način.
Također, mislim da puno toga nije štimalo i prije Jugoslavije. Tako da je socijalistička Jugoslavija samo simptom, a ne uzrok. Nije štimalo ni za vrijeme Tuđmana, a ne štima ni danas. Ne mogu znati, ali mi se čini da zapravo nikad u povijesti nije baš štimalo.
Nisu za to krivi ni socijalizam ni kapitalizam, upravo zbog mentaliteta je prvi kod nas postao više nalik diktaturi, a drugi neka divlja vladavina korupcije i loših gospodarskih poteza.
Ma da se bunimo za Europu bi bili divlji i lijeni Balkanci.Pa recimo u Francuskoj ne štima s imigranitma u Italiji s mafijom i tako ,imaju i ostale zemlje problema.
Najveći naš problem je taj što ne znamo reći ne strancima.Nego ako stranc kaže divilji ste onda to i jesmo.To mi smeta, to neko prihvaćanje blaćenja.
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 22:35   #178
Quote:
Armadillo kaže: Pogledaj post
Ne $ekiraj se, svi smo mi isti po tome pitanju. Svi šutimo kad treba jasno i glasno reć, a onda se razgalamimo kad ne niko relevantan ne može čut. Svi smo skloni podvit rep. "Ne može šut s rogatim" sindrom naš je zajednički. Umijemo bit hrabri, rizikovat život čak, ali samo ako smo sigurni da ćemo za to dobit aplauz. Sujeta je naš pokretač.
Onda koje je rješenje? Da se podvije rep,šuti i trpi...ja nisam za taj izbor. To se danas primjenjuje u svim sferama života i na svim razinama. i šta misliš tko će ti aplauzirat...?
__________________
"Zato sto mogu, i sto se usudjuju da o svacemu svasta kazu, oni misle da sve znaju."
spartanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 22:37   #179
Quote:
spaljena kaže: Pogledaj post
Ma da se bunimo za Europu bi bili divlji i lijeni Balkanci.Pa recimo u Francuskoj ne štima s imigranitma u Italiji s mafijom i tako ,imaju i ostale zemlje problema.
Najveći naš problem je taj što ne znamo reći ne strancima.Nego ako stranc kaže divilji ste onda to i jesmo.To mi smeta, to neko prihvaćanje blaćenja.
Naši političari ne znaju reč ne strancima,neminovno je da će nam zemlja bit cijela rasprodana i da će stranci upravljat našim životima...što je u biti dvosjekli mač.
__________________
"Zato sto mogu, i sto se usudjuju da o svacemu svasta kazu, oni misle da sve znaju."
spartanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 14:28   #180
Quote:
spartanka kaže: Pogledaj post
Onda koje je rješenje? Da se podvije rep,šuti i trpi...ja nisam za taj izbor. To se danas primjenjuje u svim sferama života i na svim razinama. i šta misliš tko će ti aplauzirat...?
Riješenje smo mi sami. Svako za sebe. Ti nemoj bit takova, ja neću bit.. Širimo ideju odpora gospodarima našijeh života, uvijek i na svakoje mjesto. Neko će ne podržat, prihvatit, nastavit.. Nać ćemo istomišljenike, možemo se udruživat, dogovarat zajedničko djelovanje.. Sve, samo ne podvit rep i mučat. Možda se nešto i promijeni.. onda..
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:22.