Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2012., 22:25   #101
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Aurora alert!!!

X-FLARE! Big sunspot AR1520 unleashed an X1.4-class solar flare on July 12th. Because the sunspot is directly facing Earth, everything about the blast was geoeffective. For one thing, it hurled a coronal mass ejection (CME) directly toward our planet. According to a forecast track prepared by analysts at the Goddard Space Weather Lab, the CME will hit Earth on July 14th around 10:20 UT (+/- 7 hours) and could spark strong geomagnetic storms. Sky watchers should be alert for auroras this weekend.

Izvor: spaceweather.com
kak je glupo ispalo ovo sa smajlijem Inače izgleda da za sada ništa od polarne svjetlosti u našim krajevima..iako je nije bilo za očekivati od erupcije koja je došla samo do X1.4...

Quote:
As expected, a CME hit Earth's magnetic field on July 14th at approximately 1800 UT or 11 am Pacific Daylight Time). A geomagnetic storm is brewing in the wake of the impact. At the moment, conditions appear favorable for auroras over high-latitude places such as Canada, Scandinavia, Antarctica and Siberia. It is too early to say whether the storm will intensify and bring auroras to middle latitudes as well. Stay tuned for updates.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2012., 17:37   #102
Orionidi

Maksimum : 20-22 listopada 2012

__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2012., 22:02   #103
Koji je ono veliki sjajni planet na istočnom nebu navečer? Tražila sam po netu, ali nude više kandidata..
Gošća is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2012., 02:28   #104
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Orionidi

Maksimum : 20-22 listopada 2012

Bah, dosadno! Geminidi sredinom 12. mjeseca jedini znaju prirediti pošteni show. Leonida ćemo se još nacekati.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2012., 10:54   #105
Quote:
Gošća kaže: Pogledaj post
Koji je ono veliki sjajni planet na istočnom nebu navečer? Tražila sam po netu, ali nude više kandidata..
Jupiter
flame_spirit is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2012., 14:08   #106
Quote:
flame_spirit kaže: Pogledaj post
Jupiter
Nekako sam to najviše mislila. Tnx.
Gošća is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2012., 14:22   #107
Gdje promatrati - Vrhunac kiše meteora Leonids u subotu 17.11.

Pozdrav! Izgleda da cijeli mjesec traje kiša meteora Leonids i da će njezin vrhunac biti u subotu 17. studenog. Baš ova kiša meteora je big deal s prosjekom od oko 15 meteora u sat vremena.

Prema DHMZ [ LINK ] se čini da bi moglo biti vidro taj dan, a i mjesec bi nam mogao biti naklonjen - samo 18% mjeseca će biti osvjetljeno [ LINK ] !

Zanima me da li netko zna neko dobro mjesto blizu Zagreba ili Zaprešića ili tako na tu stranu odakle bi se moglo promatrati tu kišu? Dakle da je dovoljno daleko od gradskog osvjetljenja, ali opet da je pristupačno autom? Imate li vi svoje mjesto za takve događaje?

Isprike ako sam u krivi podforum puknuo temu
Thendays is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 12:13   #108
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Geminidi sredinom 12. mjeseca jedini znaju prirediti pošteni show.
Je li uočio netko geminide sinoć (i noćas navečer):

http://znanost.geek.hr/clanak/kisa-m...objasnjenjima/
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 19:49   #109
Kakva će biti vidljivost večeras, budući da najavljuju kišu i naoblaku. =|
__________________
Comprehension would blow your mind!
r1chard is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 21:01   #110
Quote:
r1chard kaže: Pogledaj post
Kakva će biti vidljivost večeras, budući da najavljuju kišu i naoblaku. =|
U Međimurju je iz sata u sat sve gore al se vidi nebo. Treba pričekat ponoć...
Echoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 20:23   #111
Pozdrav ekipa,

Evo kratak tekstić sa zanimljivostima za promatranje sljedeći mjesec. Probajte upecati kvadrantide, a ima i par kometica za pogledati..
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 06:44   #112
Ako već niste vidjeli, evo prijedloga što gledati u siječnju - kad se iskopamo iz snijega
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 13:13   #113
__________________
Comprehension would blow your mind!
r1chard is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 20:08   #114
Odlicna aplikacija za android telefone google sky map

s' moje sokocalo
insomnia78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 13:04   #115
Evo karte sa putanjom asteroida 2012 DA14, 15. veljače. Lokacija je Zagreb.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 07:32   #116
Nebeske zanimljivosti za veljaču.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 10:47   #117
Evo zanimljivosti za ožujak - uskoro će se vidjeti komet PANSTARRS, a ovih dana nam iznad glave leti i vojni space shuttle X-37B!

Što se tiče kometa, vjerojatno ćemo iz AD Beskraj napraviti javno promatranje na Jarunu - javim kad se dogovorimo za datum!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 18:18   #118
Komet PANSTARRS ćemo promatrati u petak od 18h sa nasipa na Jarunu! Promatranje je slobodno za sve posjetitelje pa nam se pridružite!

Više informacija kao i link sa točnim mjestom promatranja pogledajte na našem webu.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 10:17   #119
U petak nismo imali sreće, ali smo ga zato vidjeli u subotu i opet jučer. Prognoza kaže da će biti šanse još u četvrtak i petak pa ako bude vedro dođite vidjeti komet. Sada je stvarno super, dosta se odljepio od Sunca pa mu se jako lijepo vidi rep, a jučer smo ga bez problema vidjeli golim okom!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 10:25   #120
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
U petak nismo imali sreće, ali smo ga zato vidjeli u subotu i opet jučer. Prognoza kaže da će biti šanse još u četvrtak i petak pa ako bude vedro dođite vidjeti komet. Sada je stvarno super, dosta se odljepio od Sunca pa mu se jako lijepo vidi rep, a jučer smo ga bez problema vidjeli golim okom!
Ja sam jučer gledao nisam ništa vidio.
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:27.