Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2012., 20:35   #61
Quote:
File kaže: Pogledaj post
Iz člega ti vidiš više suvlasnika i da se on kao kupac uopće upisao kao vlasnik svoje čestice
Dakle u zemljišnoj knjizi je jedna jedinstvena česttica, a tko je njen vlasnik, iz ovog se ne vidi. Ima li suvlasništva isto tako ne.
Kako se ne vidi? Dvije čestice u katastru , dva različita posjednika, čine jednu česticu u gruntovnici. Čovjek piše da je kupio jednu česticu, dakle čestica u gruntovnici je u suvlasništvu.
Čest je slučaj da su npr. u zagrebačkoj gruntovnici čestice iz katastra u gruntovnici vode kao udjeli u vlasništvu veće čestice. Imao sam slučaj gdje je bilo preko 26 suvlasnika, sve čisto i jasno u katastru, a u gruntovnici totalni kaos.

Quote:
O čemu ti?
Kakakv ispravni postupak kojim se radi parcelacija
.
A kako ćeš provesti parcelaciju , tj raskinuti suvlasništvo i formirati zasebnu česticu sa vlasništvom 1/1 ?
Ili da ti svi suvlasnici daju suglasnost, ili ispravni postupak.

Pazi, ovdje se ne radi npr. o parcelaciji koja je također uobičajena, kada je vlasnik radi dobivanja dozvole morao odvojiti dio čestice ,koje je već vlasnik, za proširenje prometnice. Pa tu promjenu želi provesti i u gruntovnici.

Zadnje uređivanje felixx : 26.04.2012. at 21:49.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 09:33   #62
A zasto nebi bile te dvije parcele u katastru od istog vlasnika, pa covjek jednostavno jednu prodao a drugu ostavio sebi? A on u zk 1/1..
Zasto bi bas trebao bit slucaj suvlasnista...
Nema smisla o ovom razglabat, jer niti nemamo sve podatke, a kombinacija je mnogo.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 12:22   #63
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
A kako ćeš provesti parcelaciju , tj raskinuti suvlasništvo i formirati zasebnu česticu sa vlasništvom 1/1 ?
Ili da ti svi suvlasnici daju suglasnost, ili ispravni postupak.
A što kad provedeš postupak i imaš konačno sudsko rješenje, a lokalni katastar ti odbija provesti sudsko rješenje i formirati zasebnu česticu?
A odvjetnik ti se čudom čudi!! Jebateled, odmah mi kroz glavu prođe Kafka i njegov proces.
Koja frustracija!
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 11:21   #64
formiranje nove katastarske čestice ?

moja teta i ja smo nedavno se podjelile u svezi kuće na selu, sada bi trebalo formirati nove čestice jer je jedna čestica u svezi vrtla, pa ista objedinjuje kuću i još jedna dvorište. Dakle budući da smo se podjelile i svaka ima svoj ulaz, treba mi nova čestica za moj dio vrtla, kuće i dvorišta.
danas sam bila na katastru i oni su me poslali na urbanističko. Tamo su mi na urbanističkomm dali formular šta sve moram skupiti i sve to priložiti u pisarnicu.

1.izvod iz katastraskog plana
2.posebna geodetska podloga kat. čestice
3.prijedlog za formiranje građ. čestice izrađen na pgp
4.dokaz o pravnom interesu podnositelja zahtjeva
5.dokaz o legalnosti građvine, da je izgrađena prije 15.2. 1968 godine

mene zanima gdje i kako da ishodujem da ne letam okolo ovo pod broj 2, 3, i 4 i 5.

ako tko zna , plizzz.
lorny is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 23:08   #65
što je potrebno za parcelaciju ? čitam po netu i vidim da je za elaborat potreban i vlasnički list. što se tiče stanja na zemljišnom na toj zemlji se vode xy ljudi i nitko od njih više nije živ, još je pradida od njih kupio zemlju.stvarni vlasnici smo moje tete i ja koje smo se nedavno podjelile između sebe, pa tako i tu zemlju koja je ustvari dvorište stare kuće, dakle pola tog dvorišta ide meni pola njima, ali kako da ja njima ako treba donesem vlasnički list kada se tu vode ljudi od kojih je to kupljeno prije 100 godina. što da radim po tom pitanju ?
lorny is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 10:31   #66
Quote:
lorny kaže: Pogledaj post
što je potrebno za parcelaciju ? čitam po netu i vidim da je za elaborat potreban i vlasnički list. što se tiče stanja na zemljišnom na toj zemlji se vode xy ljudi i nitko od njih više nije živ, još je pradida od njih kupio zemlju.stvarni vlasnici smo moje tete i ja koje smo se nedavno podjelile između sebe, pa tako i tu zemlju koja je ustvari dvorište stare kuće, dakle pola tog dvorišta ide meni pola njima, ali kako da ja njima ako treba donesem vlasnički list kada se tu vode ljudi od kojih je to kupljeno prije 100 godina. što da radim po tom pitanju ?
Da. Potreban je čisti vlasnički list. To je najbolje riješiti tokom ili prije elaborata parcelacije.
Šaseradi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 20:03   #67
PGP i prijedlog parcelacije radi geodet, pravni interes ti je vlasnički list i suglasnost svih suvlasnika čestice, a dokaz legalnosti građevinska dozvola ili neki drugi akt kojim se odobrava građenje.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 07:17   #68
Quote:
lorny kaže: Pogledaj post
moja teta i ja smo nedavno se podjelile u svezi kuće na selu, sada bi trebalo formirati nove čestice jer je jedna čestica u svezi vrtla, pa ista objedinjuje kuću i još jedna dvorište. Dakle budući da smo se podjelile i svaka ima svoj ulaz, treba mi nova čestica za moj dio vrtla, kuće i dvorišta.
To ćete moći (možda) tako podijeliti i formirati posebne čestice samo ako kuću djelite po vertikali, bez zajedničkih dijelova.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2012., 20:49   #69
Quote:
lorny kaže: Pogledaj post
moja teta i ja smo nedavno se podjelile u svezi kuće na selu, sada bi trebalo formirati nove čestice jer je jedna čestica u svezi vrtla, pa ista objedinjuje kuću i još jedna dvorište. Dakle budući da smo se podjelile i svaka ima svoj ulaz, treba mi nova čestica za moj dio vrtla, kuće i dvorišta.
danas sam bila na katastru i oni su me poslali na urbanističko. Tamo su mi na urbanističkomm dali formular šta sve moram skupiti i sve to priložiti u pisarnicu.

1.izvod iz katastraskog plana
2.posebna geodetska podloga kat. čestice
3.prijedlog za formiranje građ. čestice izrađen na pgp
4.dokaz o pravnom interesu podnositelja zahtjeva
5.dokaz o legalnosti građvine, da je izgrađena prije 15.2. 1968 godine

mene zanima gdje i kako da ishodujem da ne letam okolo ovo pod broj 2, 3, i 4 i 5.

ako tko zna , plizzz.

2. posebnu geodetsku podlogu rade geodeti
3. prijedlog formiranja građ. čestice rade također geodeti na posebnoj geod. podlozi te se to daje na Urbanizam kako bi oni to odobrili ili nešto prigovorili da se izmjeni
4. tu ti treba suglasnost svih službeno upisanih nositelja prava, te je najbolje sve sredit tako da se upišu trenutni pravi vlasnici na osnovu dokumenata
5. Ukoliko je kuća izgrađena prije 1968. tada se u katastaru diže potvrda da je kuća izgrađena prije 1968. i s njom dokazuješ legalnost. Inače trebaju dozvole i potvrde ovisno je li prije 1991. ili poslije.
istrijano is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2013., 22:58   #70
ugovor o diobi, parcelacijski elaborat, provedba na zemljišniku

Molio bih za jedan savjet. Znači prije tri godine ja i susjed sklapamo ugovor o diobi. Moj pomoćni objekt i dio vrta nalazio se na njegovoj parceli(susjednoj), u stvari na dvije njegove parcele. Ugovorom o diobi on meni priznaje da je taj dio njegovih parcela moj, ja na temelju tog ugovora provodim parcelaciju, dakle stvaraju se nove čestice, u skladu s granicom koju smo povukli. To je provedeno na katastru, ali mi geometar kaže da je za provedbu na zemljišniku, odnosno za upis mog vlasništva na novostvorenim česticama (jer na zemljišniku je još uvijek vlasnik moj susjed, iako ja imam ugovor o diobi kojim mi on priznaje vlasništvo) potreban još jedan njegov potpis, odnosno novi ugovor o diobi, isti kao prvi, samo s novim brojevima čestica. E sad, ja njemu dajem taj ugovor na potpis, ali od njega nemam povratnu informaciju, drži to već mjesec dana, inače smo u lošim odnosima, i taj prvi ugovor je potpisan nakon dosta natezanja.

Ovaj novi ugovor je samo formalizacija prvoga, završni čin te diobe, prvim ugovorom sam ja ajmo reći postao vlasnik njegovih parcela u idealnom dijelu, priložili smo ugovoru i skicu podjele, i na temelju tog ugovora sam ja vršio parcelaciju, jer mi nije bio cilj knjižiti se na njegovim parcelama u idealnom dijelu već odcijepiti dio koji je moj i pripojiti svojoj parceli.

Mene sad zanima šta napraviti ako mi on ne da novi potpis? Ja imam ugovor o diobi kojim je on meni priznao vlasništvo dijela njegovih parcela, tu je i skica sa granicom, na temelju toga je provodena parcelacija i nastale su dvije nove (dodatne čestice), on je potpisao i parcelacijski elaborat prije godinu dana, znači suglasnost za parcelaciju, sad je potrebno obaviti završni upis u zemljišniku po dogovoru, a on odugovlači. Dakle šta raditi ako se to odugovlačenje nastavi? Ja vjerovatno mogu preko suda sprovesti prvi ugovor o diobi i uknjižiti se na novostvorenim parcelama, na kojima je još uvijek susjed vlasnik u zemljišniku? Ali je li tu moram voditi standardni sudski postupak, tužiti itd.? Ili je dosta sudu predati dokumentaciju pa oni utvrđuju vlasništvo i šalju na zemljišnik? Koliko to traje, vjerovatno predugo kao i sve kod nas?

Da napomenem, u prvom ugovoru o diobi stoji da se uknjižba na česticama koje se stvore parcelacijom može provesti bez dodatnih pitanja i odobrenja?

Nadam se da mi netko može dati savjet, iako ću u svakom slučaju morati popričati s odvjetnikom.
kevin love is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2014., 14:20   #71
Parcelacija nakon sto je podnesen zahtjev za legalizaciju?

Postovani,

imamo dvojni objekt (jedna kuca je nase vlasnistvo, a druge su vlasnici nasa rodbina, brat i sestra su..). Obje kuce su na jednoj parceli.

Predali smo zahtjev za legalizaciju, napravili arhit. snimak, geodetski elaborat... ali vec pri naplati istih imamo probleme s njima. Oni su onako recimo ispod nekog normalnog standarda ljudi... Ne cudimo se uopce da je doslo vec do problema..

Uglavnom, sad se brinemo sto ce biti kada dodu na naplatu komunalni doprinos, vodni i sve ostalo.. Jer to dolazi koliko sam shvatio kao jedan racun i sad to treba platit. Sta ako oni opet budu stvarali probele sa placanjem i eventualno i da nemaju za platit... Brinemo se..

Dali mi sad mozemo te dvije kuce, koje imaju 3 vlasnika, isparcelirat? Znaci da mi imamo nasu kucu na nasoj parceli i da nama dolazi na naplatu samo ono sto smo mi duzni za nasu kucu, tako da se rijesimo ovih protuha i svih eventualnih problema koji nam dolaze skup s njima?

I cisto informativno, kako se krecu cijene parcelacije? To su kuce od ukupno nekih 400m2 (obje skupa) i zemlja je nekih 700m2..
Pero Kapula is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2014., 00:07   #72
Ukratko, ako je u građevinskom području - ne.

E sad...ajmo ovak:
Kažeš da je to dvojni objekt. Ima li taj dvojni objekt dva zida između, odnosno je li to pravi dvojni objekt? Ako ima dva zida onda ste jednostavno trebali predati 2 zahtjeva, napraviti zasebne elaborate i sve bi teklo zasebno jer to jesu dvije zgrade. Ako pak nema dva zida, onda je to jedna zgrada s ajmo reć više stambenih jedinica.

U prvom slučaju se parcelacija može napraviti nakon legalizacije (ide se na Rješenje o utvrđivanju građevne čestice - postoji pravilo da se u građevinskom području može radit parcelacija samo na temelju nekih akata). U drugom slučaju se može ići samo na etažiranje, također nakon legalizacije i upisa u katastar i z.k.
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 12:12   #73
Parcelizacija zemljišta

Radi se o oranici na kojoj je dozvoljena gradnja, veličine od oko 3000m2 u ličko-senjskoj županiji.
U mom je vlasništvu 1/2 zemljišta. Vlasnik druge polovice kao i ja želimo podjelu zemljišta da bi vlasništvo bilo 1/1.
Odakle krenuti, komu se obratiti i u kojek se vremenskom roku to može riješiti.
Da li to mogu riješavati "na daljinu" jer živim dosta daleko i naravno jako bitno koliki se mogu očekivati financijski troškovi?!
apis73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 13:11   #74
Quote:
apis73 kaže: Pogledaj post
Radi se o oranici na kojoj je dozvoljena gradnja, veličine od oko 3000m2 u ličko-senjskoj županiji.
U mom je vlasništvu 1/2 zemljišta. Vlasnik druge polovice kao i ja želimo podjelu zemljišta da bi vlasništvo bilo 1/1.
Odakle krenuti, komu se obratiti i u kojek se vremenskom roku to može riješiti.
Da li to mogu riješavati "na daljinu" jer živim dosta daleko i naravno jako bitno koliki se mogu očekivati financijski troškovi?!
Oranica na kojoj je dozvoljena gradnja, hm, iz opisa mi se čini da se radi o zemljištu u građevinskom području, a tu je parcelacija moguća samo u skladu s:

1. lokacijskom dozvolom
2. rješenjem o utvrđivanju građevne čestice
3. građevinskom dozvolom, odnosno drugim aktom na temelju kojega je izgrađena građevina
4. urbanističkim planom uređenja ili prostornim planom područja posebnih obilježja koji u grafičkom dijelu propisuje oblik i veličinu građevne čestice, odnosno zone pojedine namjene u mjerilu 1:1000 ili 1:2000
5. prostornim planom uređenja grada, odnosno općine i generalnim urbanističkim planom u svrhu određivanja zemljišta koje je vlasnik dužan prenijeti u vlasništvo jedinice lokalne samouprave na temelju članka 171. stavka 1. ovoga Zakona, odnosno
6. granicom građevinskog područja određenom važećim ili ranije važećim prostornim planom u svrhu određivanja vlasništva zemljišta sukladno posebnim zakonima o poljoprivrednom zemljištu i šumama.

ILI u skladu sa:

1. svakim prostornim planom ako se zemljište nalazi na području na kojemu ovim Zakonom nije propisana obveza donošenja urbanističkog plana uređenja
2. rješenjem o povratu zemljišta donesenog na temelju Zakona o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine
3. sudskom presudom o utvrđivanju prava vlasništva zemljišta.

Ne znam koji je stvarni status toga, da li ste upisani kao suvlasnici ili ste suvlasnici temeljem nekog rješenja, bilo bi najbolje da imate sudsko rješenje (o nasljeđivanju?), ovo ostalo je novi zakon, ne znam kako bude išla praksa u nekim prostorno planskim slučajevima.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 17:03   #75
Da, zemljište se vodi pod oranicu ali se nalazi u građevinskom području.
Sudsko rješenje- prije 4 godine nakon tatine smrti prepisano je na mamu i sada je na njezinom imenu.
Znam da je tata godinama vijao papire jer tamo su papiri totalno ne sređeni i to je prešlo na njega tako što su se drugi koji su imali pravo odrkli te zemlje. Imam papire o tome!
apis73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 16:00   #76
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Oranica na kojoj je dozvoljena gradnja, hm, iz opisa mi se čini da se radi o zemljištu u građevinskom području, a tu je parcelacija moguća samo u skladu s:

1. lokacijskom dozvolom
2. rješenjem o utvrđivanju građevne čestice
3. građevinskom dozvolom, odnosno drugim aktom na temelju kojega je izgrađena građevina
4. urbanističkim planom uređenja ili prostornim planom područja posebnih obilježja koji u grafičkom dijelu propisuje oblik i veličinu građevne čestice, odnosno zone pojedine namjene u mjerilu 1:1000 ili 1:2000
5. prostornim planom uređenja grada, odnosno općine i generalnim urbanističkim planom u svrhu određivanja zemljišta koje je vlasnik dužan prenijeti u vlasništvo jedinice lokalne samouprave na temelju članka 171. stavka 1. ovoga Zakona, odnosno
6. granicom građevinskog područja određenom važećim ili ranije važećim prostornim planom u svrhu određivanja vlasništva zemljišta sukladno posebnim zakonima o poljoprivrednom zemljištu i šumama.

ILI u skladu sa:

1. svakim prostornim planom ako se zemljište nalazi na području na kojemu ovim Zakonom nije propisana obveza donošenja urbanističkog plana uređenja
2. rješenjem o povratu zemljišta donesenog na temelju Zakona o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine
3. sudskom presudom o utvrđivanju prava vlasništva zemljišta.

Ne znam koji je stvarni status toga, da li ste upisani kao suvlasnici ili ste suvlasnici temeljem nekog rješenja, bilo bi najbolje da imate sudsko rješenje (o nasljeđivanju?), ovo ostalo je novi zakon, ne znam kako bude išla praksa u nekim prostorno planskim slučajevima.
Šta napraviti u slučaju da se građevinsko zemljište želi prodati, a ne želi se graditi? Potrebna je parcelacija dvije parcele, parcela jednog vlasnika je premala, a od drugog fali pristup na put. Parcelaciju bi radio da se dobije bolja cijena, a da svaki ima i dalje svoju parcelu, tj. da se ne prodaje zajedno kao jedna parcela.
mtbxc is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 20:15   #77
Quote:
mtbxc kaže: Pogledaj post
Šta napraviti u slučaju da se građevinsko zemljište želi prodati, a ne želi se graditi? Potrebna je parcelacija dvije parcele, parcela jednog vlasnika je premala, a od drugog fali pristup na put. Parcelaciju bi radio da se dobije bolja cijena, a da svaki ima i dalje svoju parcelu, tj. da se ne prodaje zajedno kao jedna parcela.
Ako ja dobro čitam nove zakone, može se raditi parcelacija u graževinskom području bez ishođenja građevinske dozvole ako to prostorni plan dopušta, odnosno ako su za to područje određeni parametri za fomiranje građ. parcele. Sada je nedavno izašao i pravilnik za geodete, tako da možete probati pripremiti dokumentaciju i zatražiti preparcelaciju. Uzmite si lokalnog geodetu koji radi sa uredom i zna njihovu praksu.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 12:55   #78
Quote:
mtbxc kaže: Pogledaj post
Šta napraviti u slučaju da se građevinsko zemljište želi prodati, a ne želi se graditi?
u tom slučaju parcelacija je moguća samo na temelju sudske presude o utvrđivanju prava vlasništva zemljišta.
__________________
www.geofutura.hr
deni1972 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2014., 15:20   #79
Na koji način parcelirati građevinsko zemljište

Pozdrav,

vidim da na ovom forumu ima ljudi koji dosta o svemu i svačemu znaju pa bi vas molila za pokoju informaciju.

Namjeravamo graditi obiteljsku kuću i već smo neko vrijeme u potrazi za odgovarajućim zemljištem. Kako to ispada nemoguća misija, a pod čime mislim na građevinsko zemljište koje čini jednu parcelu sa riješenim pristupnim putom, odgovarajućim priključcima uz cestu te urednim papirima (da ne govorim o poželjnosti relativno ravnog terena, kakve takve privatnosti od susjeda, odnosno nabijenih višekatnica uz zemljište), razmišljamo o sljedećem.

Naišli smo na građevinsko zemljište koje se sastoji od dvije parcele (nazovimo ih A i B parcela), jedna do druge. Površina parcele A je 394 kvadrata, sa dvije strane je omeđena cestama od 9 metara te se uz nju nalaze svi priključci. Površina parcele B je oko 1500 kvadrata.

E sad, imam niz pitanja vezanih za gradnju na tom zemljištu, no, s obzirom na promjenu zakona, ipak mi parcelacija zadaje najviše muka. Naime, kako bi nam trebalo sveukupno oko 1000 kvadrata zemljišta, kupili bismo parcelu A te oko 600 kvadrata parcele B. Znači, vlasnik bi trebao parcelirati B parcelu (što je i voljan) te dobiti C i D parcele, od kojih bi mi otkupili novonastalu C parcelu od 600 kvadrata. Sad me zanima postupak i problemi koji bi se javljali u tom slučaju.

Budući da postupak parcelacije traje neko vrijeme, što može biti od par mjeseci (to bi bilo odlično), ali nije ni rijetkost čekanje od oko dvije godine, najjednostavnije mi se čini graditi kuću na parceli A, a parcelirati samo parcelu B.

1. Prvo pitanje bi bilo da li je uvijet za gradnju, sada po novom zakonu, parcela veličine od minimalno 400 kvadrata? Kuća bi imala 150 bruto površine.
Također me zanima, od susjeda mora biti udaljena min 3 metra, zna li netko koliko mora biti udaljena od ceste?

2. Da bi se napravila parcelacija B parcele, vlasnik mora imati idejni projekt, zar ne? Međutim, na novonastaloj C parceli od 600 kvadrata ne bi gradili ništa, a kako se idejni projekt za nešto mora napraviti, zanima me da li idejni projekt može biti za garažu?
Naime, vlasnik nema pripremljen idejni projekt i naša obaveza bi ga bila napraviti, a kako bi nam garaža tamo ionako odgovarala, to bi nam olakšalo situaciju.
Kako mi ta parcelacija uopće nije jasna, pitanje je i da li vlasnik zemljišta mora imati neki idejni projekt i za preostali dio B parcele kojeg ne otkupljujemo (to bi bila D parcela od 900 kvadrata)? Ako ne treba, a da bi napravio parcelaciju B parcele, zar ne bi on mogao napraviti idejni projekt za nešto što bi se kao gradilo na D parceli i što nema veze s nama, pa mi uopće ne bi morali raditi plan (neki idejni projekt) za C parcelu?

To mi se čini kao jedna mogućnost rješavanja parcelacije zemljišta.

Druga mogućnost bi također bila parcelirati B parcelu, ali dobivenu parcelu C od 600 kvadrata odmah i pripojiti s A parcelom. Zbog nepravilnog oblika zemljišta, kuću bi u svakom slučaju gradili na A parceli pa mi se ta mogućnost čini kompliciranija. Znači, opet bi trebalo parcelu B parcelirati, ali je još onda i spojiti s A parcelom. Dakle, to su dvije parcelacije - da li se one mogu napraviti u istom postupku ili je to dvostruki posao (za nas barem dvostruko vrijeme čekanja početka gradnje).
No opet, ukoliko je to jedan postupak, kuća bi se mogla pomaknuti iz okvira A parcele te se djelomično protezati na B parcelu i u tom slučaju bi se kao idejni projekt za parcelaciju B parcele mogao koristiti naš idejni projekt za kuću. Zar ne? Ili nije baš tako jednostavno?

Ako netko ima kakvih iskustva, bilo bi nam od velike pomoći znati kako tu situaciju najjednostavnije, odnosno u što kraćem vremenu riješiti.
AnamarijaM is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 09:56   #80
Zašto toliko komplicirati? Gdje se uopće nalazi to zemljište? Zašto bi parcelacija toliko trajala? Je li vlasništvo uredno?

1. Nema veze s novim Zakonom. Za takva pitanja treba konzultirati prostorni plan lokalne samouprave na čijem se području nalazi predmetno zemljište.

2. Uh... Ovako, idejni projekt je sad samo kad se ide na lokacijsku dozvolu. Ako je riješeno vlasništvo onda zaboravi tu opciju. Neizgrađeno građevinsko zemljište se može parcelirati ako je u skladu s prostornim planom, a može se napraviti i glavni projekt za garažu, nadstrešnicu i slično, ali to nije potrebno.

Zaista ne znam zašto si toliko zakomplicirala. Mislim da u nečem mora "ležati zec", ali ja ga ne vidim u tekstu.

Ovako ćeš:
Napraviš predugovor na A i 600m2 B i s tim dobiš pravni interes. Možeš i kupiti, ali koliko sam upoznat dovoljan je predugovor. Na toj površini od cca. 1000m2 projektiraš kuću, garažu, ostavu i sve što ti treba, dio se odvoji za put ako je potrebno i s tim (glavnim i geodetskim projektom) ti ishodiš građevinsku dozvolu.

Unutar geodetskog projekta će se desiti ovo (nakon što dobiješ građevinsku dozvolu):
u 1. fazi parcela A ostaje kakva je, a parcela B se dijeli na C od 600m2 i D od _ostatak_ m2
nakon toga ti kupiš kupoprodajnim ugovorom, a na temelju predugovora, parcele A i C i uknjižiš se kao vlasnik
u 2. fazi ti doneseš z.k. izvadke koji dokazuju tvoje vlasništvo i te parcele A i C se spoje u jednu - E - koja je tvoja građevinska parcela, vlasništvo 1/1, a susjedu ostane onaj ostatak.

Nakon toga reguliraš plaćanje komunalnog i vodnog doprinosa, te s kopijom kat. plana na kojoj se vidi da je formirana tvoja parcela E možeš prijaviti gradnju...

...nakon završetka gradnje i ishođenja uporabne dozvole, na tvojoj parceli E se u katastar i z.k. evidentiraju tvoja kuća, garaža, ostava...

---

E sad, što se "vremenskog" segmenta tiče nema neke prakse koliko sve to traje jer je Zakon stupio na snagu 1.1.2014. i u međuvremenu je bilo problema oko geodetskog projekta, a i arhitekti su pravilnik o glavnom projektu dobili tek neki dan... Što "šteka" na području gdje misliš graditi? Gruntovna?
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:00.