Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2012., 15:37   #1
Ispis iz Crkve

Pozdrav. Ne znam koji je ispravan termin, ali razmisljam o ispisu iz Katolicke Crkve.
Jel zna tko tocan postupak, posljedice takvog cina? Zapravo bilo sto na tu temu bi volio cuti...
Zeggrez is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 16:18   #2
Pošto kod nas nemas nikakvih benificija ili poreza u drzavi po pitanju pripadnosti određenoj religiji nema potrebe za nekim papirnatim ispisom. Jednostavno odlučiš da više ne pripadaš Crkvi. a i sad će blagoslovi dobit ćes pismo doma i doci ce ti svećenik pa ga obavijestis da vise ne dolazi nit da ti salje Bozicna pisma.
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 16:39   #3
Pa jasno mi je da me nis ne kosta nit imam ikakvih benificija u oba slucaja. Ne zelim bit vjernik na papiru, a ateist u stvarnom zivotu. To mi stvara osjecaj nelagode i licemjerja, a trenutno sam u procesu izbacivanja i odbacivanja vise manje svega is svog zivota sto mi ne odgovara i protivi se mojoj prirodi. Izmedju ostalog i vjere.
Za sad me zanima tocan postupak i ako je netko to takodjer napravio, kakve su posljedice bile. Kako drustvo gleda na to? Jer kolko sam skuzio, okej je deklarirat se ateistom sve dok pripadas nekoj crkvenoj zajednici, al kad se spomene ispis iz crkve, ljudi te gledaju kao da se pridruzujes sotoni...
Zeggrez is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 16:49   #4
Dođi u svoj župni ured, zamoli razgovor i reci da se želiš ispisati.
Oni će te uvjeravati da to nije moguće, ali ti moraš inzistirati.

Nakon što obavijeste biskupa, dođeš za par dana i u onu knjigu krštenih potpišeš da si ispisan iz Crkve. Zatim zamoliš potvrdu i to je to!
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 16:52   #5
ono si kako se deklariraš i unutar sebe osjećaš. nikad nisam čuo za neki formalni ispis, mislim da to ne postoji, jer nisi niti upisan kao pripadnik, već isključivo kao onaj koji je primio sakramente (one koji se upisuju - krštenje, krizma, vjenčanje). primljene sakramente pak ne možeš vratiti, kao što vrijeme ne možeš vratiti natrag. no nema nikakvih problema. ako ne vjeruješ u njih ionako se za tebe radi samo o činovima, ceremoniji, pa to što si ih primio i nije bitno

edit: zekoslav spominje ispisivanje u knjizi krštenja, interesantno, nisam to znao
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 17:11   #6
Hvala zekoslave. Zvuci jednostavno.Negdje procitao da je to jako kompliciran proces pa sam sad malo iznenadjen...
Jel ima tko da je to napravio?
I jos jedna stvar, vec sam jednom bio kum na svadbi i jos minimum jednom se to ocekuje od mene. Pretpostavljam da, kad bih se ispisao, vise nebih mogao biti crkveni kum, a sto je s obavljenim?
Zeggrez is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 17:14   #7
Quote:
Zeggrez kaže: Pogledaj post
Pa jasno mi je da me nis ne kosta nit imam ikakvih benificija u oba slucaja. Ne zelim bit vjernik na papiru, a ateist u stvarnom zivotu. To mi stvara osjecaj nelagode i licemjerja, a trenutno sam u procesu izbacivanja i odbacivanja vise manje svega is svog zivota sto mi ne odgovara i protivi se mojoj prirodi. Izmedju ostalog i vjere.
Za sad me zanima tocan postupak i ako je netko to takodjer napravio, kakve su posljedice bile. Kako drustvo gleda na to? Jer kolko sam skuzio, okej je deklarirat se ateistom sve dok pripadas nekoj crkvenoj zajednici, al kad se spomene ispis iz crkve, ljudi te gledaju kao da se pridruzujes sotoni...
baš imaš svoje kad te brine što ljudi misle...
nevrmajnd is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 17:21   #8
Ne razumijem, imam svoje sto? I da, brine me sto drugi misle, zasto me nebi brinulo?
Zeggrez is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 18:16   #9
Quote:
Zeggrez kaže: Pogledaj post
Ne razumijem, imam svoje sto? I da, brine me sto drugi misle, zasto me nebi brinulo?
Ako baš hoćeš da sve bude upečatljivo onda pređi na islam i samim time si dobio sigurnu ispisnicu iz crkve , a onda odbaci islam pa će te zbog šerijatskog zakona morati ubiti , i svi će znati da si odbacio religiju i to ne samo jednu provenijenciju već dve.
Rešen problem.

Međutim postoji začkoljica , jer hrišćani kako jesu lažljivi i podli sasvim je moguće da će tebe za jedno 50-100 godina pošto si ubijen zbog napuštanja islama proglasiti za sveca i mučenika za hrišćansku veru.



Sve u svemu kako su ti već ostali forumaši savetovali , trebaš gledati sebe i kako se ti osećaš i ništa više , jer na sve ostalo po tim pitanjima ne možeš previše uticati koliko se god trudio.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 18:30   #10
Ne znam di sam ja imalo odao dojam da zelim da to bude upecatljivo. Ja zelim upravo suprotno, mirno i na lijep nacin raskrstit se s Crkvom i normalno nastavit svoj zivot kao da se nista nije dogodilo. Posto zivim u zemlji gdje je katolicka crkva po defaultu, muci me kako ce to utjecat na moj daljnji zivot.
Znaci, nemam niti malo sumnje da bih ja to htio napravit, samo ne zelim to napravit pa da nakon toga imam probleme u zivotu, samo zato jer sam nevjernik...
Zeggrez is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 18:44   #11
Quote:
Zeggrez kaže: Pogledaj post
Hvala zekoslave. Zvuci jednostavno.Negdje procitao da je to jako kompliciran proces pa sam sad malo iznenadjen...
Komplicirano je ako daš da te navlače i "uvjeravaju". Jer svećenikov je posao tebe nagovoriti da ostaneš.
Inače je samo pitanje promjene bilješke u onoj crnoj knjizi.
Moj savjet je da budeš jasan i nepopustljiv. Traži konkretne postupke.

Po meni, svaka čast. Treba imati snage izboriti se za svoja uvjerenja.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 19:56   #12
Evo upravo saznao da bi bio kum tj. svjedok na necijem vjencanju nije vazno koje sam vjeroispovjesti, tocnije, koje nisam, sto mi uvelike olaksava odluku jer bi slomio frendu srce da mu nebum kum jednog dana. Ostaje mi jos samo razgovor s drugim frendom koji je veliki vjernik, pa nakon toga s obitelji. Cut njihovo misljenje, ali vise manje, odluka je donesena.
Zeggrez is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 20:18   #13
Ako odbaciš svoju vjeru, moraš znati da nečeš, za početak biti spašen i da ćeš vječno biti odvojen od Boga, takošto ćeš otići u pakao.. Pohuliti na Duha Svetoga je lako i samo obijaš ispovijedi, i Svete Sakramente (na tvoju žalost). A mislim da bi trebao razmsliti, jer Isus je bio velika i povijesna ličnost, te On doista postoji i prašta sve grijehe.
Nadam se da ćeš se ipak predomisliti.
Pozzzzz
Freedomea is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 20:20   #14
Quote:
Freedomea kaže: Pogledaj post
Ako odbaciš svoju vjeru, moraš znati da nečeš, za početak biti spašen i da ćeš vječno biti odvojen od Boga, takošto ćeš otići u pakao.. Pohuliti na Duha Svetoga je lako i samo obijaš ispovijedi, i Svete Sakramente (na tvoju žalost). A mislim da bi trebao razmsliti, jer Isus je bio velika i povijesna ličnost, te On doista postoji i prašta sve grijehe.
Nadam se da ćeš se ipak predomisliti.
Pozzzzz
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 20:23   #15
Ehh, Bože, malovjernika....
Freedomea is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 20:37   #16
Quote:
Freedomea kaže: Pogledaj post
Ako odbaciš svoju vjeru, moraš znati da nečeš, za početak biti spašen i da ćeš vječno biti odvojen od Boga, takošto ćeš otići u pakao.. Pohuliti na Duha Svetoga je lako i samo obijaš ispovijedi, i Svete Sakramente (na tvoju žalost). A mislim da bi trebao razmsliti, jer Isus je bio velika i povijesna ličnost, te On doista postoji i prašta sve grijehe.
Nadam se da ćeš se ipak predomisliti.
Pozzzzz
Definitivno cu razmisljati o tome i ne srljati s konacnom odlukom. Imam vremena do slijedeceg tjedna.
Hvala ti sto se brines za moju dusu, ali ona ne treba spasenje. Ako sam pogrijesio sa svojom odlukom, i uistinu postoji konacni sud, logicnije mi je da ce moja djela imat vecu tezinu od par mililitara tinte na nekom papiru.
Zeggrez is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 20:45   #17
Quote:
Zeggrez kaže: Pogledaj post
Definitivno cu razmisljati o tome i ne srljati s konacnom odlukom. Imam vremena do slijedeceg tjedna.
Hvala ti sto se brines za moju dusu, ali ona ne treba spasenje. Ako sam pogrijesio sa svojom odlukom, i uistinu postoji konacni sud, logicnije mi je da ce moja djela imat vecu tezinu od par mililitara tinte na nekom papiru.
Nece. Gorjet ces u paklu jer si "odbacio vjeru, a pruzila ti se mogucnost da vjerujes". Dakle, nije bitno ako si dobar covjek, a odbacio si uvjerenja. Treba te kaznit vjecnom mukom. To je taj milosrdni i posteni bog.
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 20:46   #18
Quote:
Zeggrez kaže: Pogledaj post
Ne znam di sam ja imalo odao dojam da zelim da to bude upecatljivo. Ja zelim upravo suprotno, mirno i na lijep nacin raskrstit se s Crkvom i normalno nastavit svoj zivot kao da se nista nije dogodilo. Posto zivim u zemlji gdje je katolicka crkva po defaultu, muci me kako ce to utjecat na moj daljnji zivot.
Znaci, nemam niti malo sumnje da bih ja to htio napravit, samo ne zelim to napravit pa da nakon toga imam probleme u zivotu, samo zato jer sam nevjernik...
Čoveče kako ti nije jasno da samim time što hoćeš da uradiš ćeš zauvek kod ljudi ostaviti trag da si pravio cirkus oko toga?!
Svi će te znati po tome da si došao i tražio ispisnicu pa makar bilo to urađeno na tih i neprimentan način.

Okani se toga , dovoljno je da sam znaš šta misliš i koji ti je stav , dok sa ovim čudom koje si namerio da uradiš i vernici i ateisti će osetiti neku bizarštinu u vezi ovog slučaja.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 20:49   #19
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Čoveče kako ti nije jasno da samim time što hoćeš da uradiš ćeš zauvek kod ljudi ostaviti trag da si pravio cirkus oko toga?!
Svi će te znati po tome da si došao i tražio ispisnicu pa makar bilo to urađeno na tih i neprimentan način.

Okani se toga , dovoljno je da sam znaš šta misliš i koji ti je stav , dok sa ovim čudom koje si namerio da uradiš i vernici i ateisti će osetiti neku bizarštinu u vezi ovog slučaja.
Upravo zbog ovakvih gluposti i stereotipova bi se na njegovom mjestu ispisao? Kakvi bakraci, kakva sranja i buke oko toga? Ispis je nesto najnormalnije, dodjes u zupni ured i obavis to. To mogu znat 2-3 ljudi koji u uredu rade i nitko drugi.
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 20:50   #20
Quote:
Zeggrez kaže: Pogledaj post
Definitivno cu razmisljati o tome i ne srljati s konacnom odlukom. Imam vremena do slijedeceg tjedna.
Hvala ti sto se brines za moju dusu, ali ona ne treba spasenje. Ako sam pogrijesio sa svojom odlukom, i uistinu postoji konacni sud, logicnije mi je da ce moja djela imat vecu tezinu od par mililitara tinte na nekom papiru.
Da, svakako! Ali mladiču, svi griješimo! Moraš imati na umu, da, ako umreš neispovijedan, da te cijela vječnost čeka propast.A i ne samo to, nego si lišen primiti i posljednje pomazanje koje ti briše vremenite kazne za grijeh. A i kada umreš jednoga dana, zamisli tko će te i kako pokopati??
Crkva to više neče biti u stanju. ....
Freedomea is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:51.