Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2014., 20:36   #1
Kako bi lustracija pomogla Hrvatskoj?

Pretpostavimo da se bivšim komunistima zabrani obnašanje svih državnih službi. I kako bi sad oni "neokaljane prošlosti" izvukli Hrvatsku iz krize? Kako bi oni smanjili rate kredita koje su ogromne? Mislite li da tada u Hrvatskoj uopće ne bi bilo kriminala? Jel biste podržali da novi ljudi na vlasti otpuste koju desetinu tisuća iz državne birokracije i da svima smanje plaće i penzije?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 20:39   #2
Miješaš pojmove. Lustracija ne bi mogla riješiti nezaposlenost i krizu, ali bi otvorila novo poglavlje, te bi se vjerojatno otkrila mreža onih ljudi koji se danas kriju u raznim strankama, a svojedobno su oni ili njihovi utjecajni roditelji, pa i djedovi sudjelovali u nečem što je štetilo Hrvatskoj.
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 20:56   #3
Da li je hapšenje Sanadera riješilo nezaposlenost i krizu? Da li to znači da ga nismo trebali hapsiti?
Lustraciju treba provesti da se pokaže da neka pravda ipak postoji, na žalost za realne učinke je kasno pošto su mnogi komunjare već krepali, a ovi drugi djeluju preko svojih učenika koje lustracija ne bi dotakla...
__________________
Izvrću istinu, ruše naše vrijednosti, napadaju naše svetinje, pa tako i pojam pravDE prisvajaju za svoju nepravdu... 11.1.2015. - Hrvati nemojte opet pogriješiti.
"U diplomaciji sam propao, što će biti s politikom - vidjet ćemo" - Zoran Milanović, predsjednik vlade Republike Hrvatske.
1.12.2013. ZA!
beli631 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 20:57   #4
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Pretpostavimo da se bivšim komunistima zabrani obnašanje svih državnih službi. I kako bi sad oni "neokaljane prošlosti" izvukli Hrvatsku iz krize? Kako bi oni smanjili rate kredita koje su ogromne? Mislite li da tada u Hrvatskoj uopće ne bi bilo kriminala? Jel biste podržali da novi ljudi na vlasti otpuste koju desetinu tisuća iz državne birokracije i da svima smanje plaće i penzije?
Isto pitanje za suđenje našim braniteljima, za onih nekoliko iznimaka, kako nam je to točno koristilo?

Kako se pravila mjenjaju o kriterijima da ne govorim
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 21:12   #5
Quote:
The Maystor kaže: Pogledaj post
Miješaš pojmove. Lustracija ne bi mogla riješiti nezaposlenost i krizu, ali bi otvorila novo poglavlje, te bi se vjerojatno otkrila mreža onih ljudi koji se danas kriju u raznim strankama, a svojedobno su oni ili njihovi utjecajni roditelji, pa i djedovi sudjelovali u nečem što je štetilo Hrvatskoj.
Pa ovdje mnogi govore da su bivši komunisti krivi što nam je loše i da je lustracija jedino rješenje za situaciju u zemlji. Sad ja pitam kako bi nam lustracija pomogla u životu
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 21:18   #6
Stvarno ne vidim koja bi bila svrha ovoga? Ako je netko počinio zločin, za njega treba odgovarati, bio to UDBA-aš, Paravinja ili netko treći. Za to ti ne treba lustracija već Ustav, Kazneni zakon i DORH.

Ili bi neki kriminalizirali komunizam. A znam da ima i takvih fanatičnih "demokrata".
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 21:20   #7
Samozadovoljne udbaške mumije i njihova dekadentna potomčad su u ovih 70 godina bili toliko zaštićeni u jednom nazadnom režimu da jednostavno više nemaju mehanizme odgovoriti na izazove 21 stoljeća.....u krajnju ruku nisu ih ni mogli razviti u takvom okruženju.

Oduzimanje poluga moći iz ruku te razbojničke družine bi ako ništa a ono dalo šansu ovoj zemlji da krene pravim putem.
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 21:33   #8
Sad je već debelo kasno.
Lustraciju je trebalo provesti prije 15-20 godina.
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 21:40   #9
Quote:
Amazing Pudding kaže: Pogledaj post
Stvarno ne vidim koja bi bila svrha ovoga? Ako je netko počinio zločin, za njega treba odgovarati, bio to UDBA-aš, Paravinja ili netko treći. Za to ti ne treba lustracija već Ustav, Kazneni zakon i DORH.

Ili bi neki kriminalizirali komunizam. A znam da ima i takvih fanatičnih "demokrata".
Kriminalizacija se već itekako provodi u EU, i čak se i u Hrvatskoj prvi puta obilježio Dan sječanja na sve totalitarizme.

Da ne spominjemo da je u svim istočnim članicama provedena lustracija
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 21:54   #10
Lustracija bi uklonila anti-demokratske elemente iz politike. Medjutim ono sto je vaznije uklonilo bi ove ljude koji nisu su odrasli u vrijeme planskog trzista; takvi ljudi jednostavno nemaju njuha za strane investicije i poduzetnicke inicijative (primjerice Opacicka, Holy ili Ostojic nisu niti jedan dan proveli u realnom sektoru) vec njihovi mediji sire mit o zlim poduzetnicima i privatizacijama.

Ostavilo bi ljudima odraslim u novijim vremenima, koji nemaju socijalisticki mentalitet da konacno dodju do izrazaja.
master_mind_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 22:04   #11
Quote:
master_mind_ kaže: Pogledaj post
takvi ljudi jednostavno nemaju njuha za strane investicije i poduzetnicke inicijative (primjerice Opacicka, Holy ili Ostojic nisu niti jedan dan proveli u realnom sektoru) vec njihovi mediji sire mit o zlim poduzetnicima i privatizacijama.

Ostavilo bi ljudima odraslim u novijim vremenima, koji nemaju socijalisticki mentalitet da konacno dodju do izrazaja.
E ovo bi odmah potpisao. S naglaskom da "ljudi odrasli u novijim vremenima" nisu Pernar i slične kreature.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 22:27   #12
A koji bi to kriteriji bili za lustraciju???

Samo članstvo u SKH ili obnašanje nekih "jačih" funkcija??

Obnašanje javnih funkcija u tužilaštvu, sudstvu, javnoj upravi, policiji, tajnim službama i tome slično??

Obnašanje visokih vojnih funkcija, diplomatskih, nastavničkih ili profesorskih??

A ima toga još??

Hoćemo li stat sa datumom osamostaljenja ili ćemo se pomaknut malo prema pretvorbi i privatizaciji??

Ili ćemo shvatit da smo tu priču propustili napravit tamo najkasnije 1996. godine.

Zakasnili smo debelo.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 23:05   #13
Koji je smisao nezastarijevanja ratnih zlocina, genocida, jer to je vec davno proslo, koji je smisao zapravo sadasnje zastare kaznenih djela pocinjenih prije 20, 30 ili 40 godina, jer je to davno proslo, koji je na kraju krajeva smisao samostalne Hrvatske u kojoj se ista nece ni osvrnuti na ubijene, protjerane, maltretirane, stavljane u zatvor, pokradene. Hej, koji je zapravo smisao odgovornosti uopce...

Kako su glupe ove zemlje u kojima nema zastare za teska kaznena i politicka djela (ono sto smo mi najvalili, ali cini se nista od toga). Ako je glupa bila Njemacka sa lustracijama, bas su trebali sve Stasijeve junake zadrzati, a cak su bili i toliko glupi sa su micali suce iz tog rezima (jer stvarno, kako bi se moglo ista otkriti nekom funkcioneru, recimo sucu njegova presuda)...i tako.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 23:07   #14
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
A koji bi to kriteriji bili za lustraciju???

Samo članstvo u SKH ili obnašanje nekih "jačih" funkcija??

Obnašanje javnih funkcija u tužilaštvu, sudstvu, javnoj upravi, policiji, tajnim službama i tome slično??

Obnašanje visokih vojnih funkcija, diplomatskih, nastavničkih ili profesorskih??

A ima toga još??

Hoćemo li stat sa datumom osamostaljenja ili ćemo se pomaknut malo prema pretvorbi i privatizaciji??

Ili ćemo shvatit da smo tu priču propustili napravit tamo najkasnije 1996. godine.

Zakasnili smo debelo.
Točno tako. A autoru teme prvo bih preporučio da definira tko su to za njega "bivši komunisti".
Ako su to svi koji su bili nekad u Partiji, bojim se da nakon lustracije ne bi tko imao sjediti u Saboru.
__________________
Shop smart. Shop S-Mart.
Panga is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 23:19   #15
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
A koji bi to kriteriji bili za lustraciju???

Samo članstvo u SKH ili obnašanje nekih "jačih" funkcija??

Obnašanje javnih funkcija u tužilaštvu, sudstvu, javnoj upravi, policiji, tajnim službama i tome slično??

Obnašanje visokih vojnih funkcija, diplomatskih, nastavničkih ili profesorskih??

A ima toga još??

Hoćemo li stat sa datumom osamostaljenja ili ćemo se pomaknut malo prema pretvorbi i privatizaciji??

Ili ćemo shvatit da smo tu priču propustili napravit tamo najkasnije 1996. godine.

Zakasnili smo debelo.
Naravno da članstvo u SKH ne bi bio kriterij. Jer bi pola Hrvatske bilo u problemu. Mnogi ljudi su ušli u Partiju da bi mogli normalno napredovati u životu. Moji starci nisu bili. Zato su u obavljanju svojega posla morali biti vrlo oprezni. Čak su mene i brata krstili dalje od Varaždina. Mene 40 km od Vž-a, brata kasnije, kada je Broz lagano kihao, 20 km od Varaždina.

Dakle, toliko o tome koliko je Partija bila pozitivna organizacija.
Ipak, članstvo u njoj nije samo po sebi zločinačko.

Kriterij bi bio - sudjelovanje u ilegalnim usmrćivanjima i općenito progonima ljudi. Na nesreću, kandidata ima koliko hoćeš, a isto tako i načina na koji su provođeni zločini.

Od likvidacija na kraju rata, preko Stare Gradiške, Golog otoka, proljećara iz 70-tih, do ubijanja po emigraciji.

Evo možemo primijetiti da mi danas ne znamo tko su bili zapovjednici koncentracijskog logora Goli Otok!? Posljednjeg logora u Europi! Ima ih još živih i upravo je nevjerojatno da se te zločince ne procesuira. I to samo zato što su mučili, ubijali, tukli i maltretirali ljude u ime Broza i komunizma. Štiti ih udba i općenito Partija u SDP-u, HDZ-u, ali i Crkvi.
bomac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 23:27   #16
Quote:
bomac kaže: Pogledaj post
Naravno da članstvo u SKH ne bi bio kriterij. Jer bi pola Hrvatske bilo u problemu. Mnogi ljudi su ušli u Partiju da bi mogli normalno napredovati u životu. Moji starci nisu bili. Zato su u obavljanju svojega posla morali biti vrlo oprezni. Čak su mene i brata krstili dalje od Varaždina. Mene 40 km od Vž-a, brata kasnije, kada je Broz lagano kihao, 20 km od Varaždina.

Dakle, toliko o tome koliko je Partija bila pozitivna organizacija.
Ipak, članstvo u njoj nije samo po sebi zločinačko.

Kriterij bi bio - sudjelovanje u ilegalnim usmrćivanjima i općenito progonima ljudi. Na nesreću, kandidata ima koliko hoćeš, a isto tako i načina na koji su provođeni zločini.

Od likvidacija na kraju rata, preko Stare Gradiške, Golog otoka, proljećara iz 70-tih, do ubijanja po emigraciji.

Evo možemo primijetiti da mi danas ne znamo tko su bili zapovjednici koncentracijskog logora Goli Otok!? Posljednjeg logora u Europi! Ima ih još živih i upravo je nevjerojatno da se te zločince ne procesuira. I to samo zato što su mučili, ubijali, tukli i maltretirali ljude u ime Broza i komunizma. Štiti ih udba i općenito Partija u SDP-u, HDZ-u, ali i Crkvi.
Quote:
Štiti ih udba i općenito Partija u SDP-u, HDZ-u, ali i Crkvi
Nešto mi govori da si odgovorio na sva postavljena i nepostavljena pitanja o luistraciji.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 23:43   #17
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Nešto mi govori da si odgovorio na sva postavljena i nepostavljena pitanja o luistraciji.
Jebiga nemere, npr Bandić bi bio protiv, on je završio ONO I DSZ i bio zaposlen kao povjerenik za ONO I DSZ pri CK SKH povjerenik za rad na terenu - piše u njegovoj biografiji javno objavljenoj- u Hrvatskom prijevodu -špija, neznam da bi lustraciom dobro prošao , a ima puno takovih u samomem vrhu , taj zakon nebu vidio svjetlo dana taman sve firme otišle u stečaj i svi građanai RH na burzu.
franjo thahi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2014., 00:00   #18
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
A koji bi to kriteriji bili za lustraciju???

Samo članstvo u SKH ili obnašanje nekih "jačih" funkcija??

Obnašanje javnih funkcija u tužilaštvu, sudstvu, javnoj upravi, policiji, tajnim službama i tome slično??

Obnašanje visokih vojnih funkcija, diplomatskih, nastavničkih ili profesorskih??
Da se pita forumaške desničare, to bi bili ne smo svi bivši komunisti, nego i njihova djeca

Ja mislim da oni žele sa sebe oprati odgovornost što su glasali za kriminalnu organizaciju HDZ koji je kriv za sve loše što se desilo hrvatskoj
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2014., 00:04   #19
Quote:
Amazing Pudding kaže: Pogledaj post
E ovo bi odmah potpisao. S naglaskom da "ljudi odrasli u novijim vremenima" nisu Pernar i slične kreature.
Naravno da ne. Pernar slijedi primjer socijalistickih dinosaura tako sto se zeli uhljebiti u politiku.

Osim gore navedenih likova opasniji su samoprozvani intelektualci sa FF i FPZG koji luzerski mentalitet socijalizma uvode u novo doba. Dobar primjer je onaj Mate Kapović koji iz meni nepoznatih razloga dobiva naslovnicu na indexu. Napisao je takav clanak da sam se blago receno sokirao.
master_mind_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2014., 00:06   #20
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Pretpostavimo da se bivšim komunistima zabrani obnašanje svih državnih službi. I kako bi sad oni "neokaljane prošlosti" izvukli Hrvatsku iz krize? Kako bi oni smanjili rate kredita koje su ogromne? Mislite li da tada u Hrvatskoj uopće ne bi bilo kriminala? Jel biste podržali da novi ljudi na vlasti otpuste koju desetinu tisuća iz državne birokracije i da svima smanje plaće i penzije?
Ovaj uvodni post baš i nema nema veze s lustracijom i može se reći da je još jedan od pokušaja davanja lustraciji pogrešnog sadržaja i smisla ili je plod neznanja, pa bi u tom slučaju moderator mogao upozoriti @Srebrnog da se pripremi za temu da barem može dati definiciju lustracije u postkomunističkim zemljama kakava je Hrvatska.

Dakle, lustracija se odnosi prije svega na djelatnike i suradnike tajnih službi kao i njihove partijske pokrovitelje. Također i na sve one koji su na bilo koji način sudjelovali u kršenju i oduzimanju prava po raznim osnovama, progonima, prokazivanjima, napisima i drugim huškačkim prozivkama, ispitivanjima, mučenjima, lažnim optuživanjima, političkim i sličnim namještenim suđenjima, lažnim svjedočenjima itd itd.
I naravno u izvršavanju politički motiviranim zločinima.

Prvo i temeljno bilo bi da bi tim ljudima bi bilo uskraćeno javno djelovanje.

Za lustraciju koja bi se odnosila na vrijeme SRH nije kasno, najmlađi potencijalni lustrirani mogao bi imati 40 i koju godinu, a najstariji je uzmimo Boljkovac. Koliko "materijala" ima u tih 50 godina?!

A s obzirom na naše specifičnosti, prije svega obrambeni Domovinski rat, sasvim moguće i potrebno je napraviti lustraciju tipa denacifikacije u Njemačkoj da ne bude moguće da dožupan, načelnik, zastupnik itd. bude bivši pripadnik fašistoidne vojske RSK.
Lustraciju je za doba samostalnosti moguće i potrebno napraviti i po drugim osnovama, a ključ se nalazi u 9 registara, kako je to Stožer za obranu hrvatskog Vukovara aktualizirao ovih dana.
šib.trava is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:35.