Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.08.2006., 20:18   #1
Zmija u vrtu

http://img311.imageshack.us/my.php?i...sc01870ul4.jpg
Dali tko prepoznaje zmiju sa slike?
Zmija je duga 50-70cm, debela kao palac, koža joj je kavene boje s crnim pjegama.
Zmija nam se danas pojavila u voćnjaku u grmu cvijeća i sad se moja baka usrala od straha a pas čim ga pustimo s lanca nasrće na zmiju. Jel postoji kakva opasnost od nje?
Hvala
__________________
Somewhere, something incredible is waiting to be known.

http://www.youtube.com/Zvjezdoznanci
Acheron is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 11:19   #2
Meni lici na smukulju. Slike i slike smukulje.
Ako je, onda si jedan od nekoliko sretnika koji ju je uspio uzivo vidjeti jer je rijetka. Potpuno je bezopasna.
__________________
I fully agree with you. Nevertheless, i feel differently.
Einherjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 13:10   #3
Čini se da je smukulja. Hvala.
__________________
Somewhere, something incredible is waiting to be known.

http://www.youtube.com/Zvjezdoznanci
Acheron is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 20:02   #4
lipa je
__________________
...bla...
(:P) is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 13:19   #5
što god da je, prejeziva mi je. kao i sve te gmizuše.
frenchkiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2006., 20:27   #6
Quote:
frenchkiss kaže:
što god da je, prejeziva mi je. kao i sve te gmizuše.
slažem se...brrrrr
fallen_angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2006., 11:12   #7
meni je baš slatka...
meg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2006., 11:46   #8
lipe bojice ima
__________________
...bla...
(:P) is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2006., 12:04   #9
Ma 99% ljudi valjda se iz vise ili manje racionalnih razloga boji zmija. Ja isto, sto da kazem. Ali toliko jos vladam svojim primozgom upravljanim postupcima da kad je vidim dam petama vjetra, a ne zgrabam kamencinu ili stogod mi vec ruka krene ciniti prije nego je zaskoci signal iz mozdane kore.

Od 14 vrsta zmija u HR samo su dvije otrovne, a od te dvije ni jedna nije agresivna. Osim toga, poskoka i ridjovku valjda na 100 metara prepoznaje svatko. Vecina zmija su danas ugrozene vrste, unatoc tome sto se zna da vecina ne samo da nije opasna, nego su neke i korisne. U svakom slucaju, bar je zalosno da te neki primordijalni strah, kad vec znas bolje, natjera ubiti ugrozenu vrstu.

Mislim, moze svatko reci da je lako kenjati opcenito pravilne teze, a druga stvar kad ti je zmija u grmu pod prozorom. Naravno da je. Zato je dobro gdje god se moze popricati o njima, pokazati ih, nauciti nesto. Na prvu loptu svakog opali panika, ali ako vec i malo o zmijama znas, sansa postoji da ces odreagirati racionalno.

Dok sam bila dijete tata me cesto vodio sa sobom na planinarenje i pohode po prirodi. Moj stari, istinski zaljubljenik u prirodu, boji se zmija vise od icega na svijetu. Jednom smo se tako pentrali po ljeskovom gaju, na Pobreznici, brdu iznad Krbavskog polja, kad starom pred noge, s lijeske, padne poskok. Stari je zavristao, skocio u zrak i, majke mi moje, ostao 5 sekundi u zraku. Boja koju mu je lice poprimilo savrseno se poklopila s bijelim vapnenacem pokrivenim sivim lisajem u okolini. Poskok je u sekundi nestao, a ja, koja sam bila 10-ak metara dalje, uzbrdo, pitam starog da zasto ga nije odalamio stapom koji je imao u ruci. A stari kaze "Pa nije me napao", unatoc tome sto je izgledao kao da ce svakog trena dobiti infarkt. To mi se nekako duboko urezalo u sjecanje, moj stari kao super dobar nadcovijek (dobro, znacenje scene dobivalo je na "humanoj" tezini s godinama)
__________________
I fully agree with you. Nevertheless, i feel differently.
Einherjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 22:22   #10
Quote:
Einherjer kaže:
Od 14 vrsta zmija u HR samo su dvije otrovne,
15 vrsta.
Tri otrovne.
I 2 poluotrovnice.
Ali sve su predivne.

Inače je smukulja jedna od najrasprostranjenijih zmija u Hrvatskoj, nije baš neka rijetkost.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 22:42   #11
Quote:
Einherjer kaže:
Meni lici na smukulju. Slike i slike smukulje.
Ako je, onda si jedan od nekoliko sretnika koji ju je uspio uzivo vidjeti jer je rijetka. Potpuno je bezopasna.
drzao sam je 7 dana u tegli u kuci, potpuno bezopasna....
vernon_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 22:42   #12
ja sam jednu jučer u vinogradu pokosio trimerom. slučajno. ne znam jel sam se više sablaznio činjenice da sam pokosio zmiju, ili činjenice da sam bio na 1 metar od zmije. jako se bojim svih zmija, guštera, žaba i kornjači!
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 22:49   #13
evo odlican link:

http://www.pdbjelasnica.ba/planinarstvo.htm


izdvajam:
U konkretnom slučaju, ubijanje poskoka npr. dovodi do povećanja broja šumskih miševa u tom području. Veći broj miševa povećava opasnost od zaraze mišijom groznicom. I dok su ujedi poskoka veoma rijetki i samo u izuzetnim slučajevima smrtonosni, mišija groznica je daleko češća i gotovo uvijek sa smrtnim ishodom. Malo znanja i opreza može spriječiti uništavanje zmija, sačuvati vrijedno bogatstvo naše faune i, što je svakako najvažnije, u velikoj mjeri spriječiti stradanje ljudi. Interesantna je činjenica da u svijetu više ljudi umire od uboda pčela i osa nego od otrovnih zmija.
vernon_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 23:13   #14
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2006., 00:24   #15
Quote:
Herp kaže:
15 vrsta.
Tri otrovne.
I 2 poluotrovnice.
Ali sve su predivne.
A stajaznam, broj vrsta se razlikuje navodno od izvora do izvora. A tri otrovnice su jos uvijek poskok i ridjovka
Od dvije poluotrovnice, jedna je zmajur, pretpostavljam, a druga?

Quote:
Herp kaže:
Inače je smukulja jedna od najrasprostranjenijih zmija u Hrvatskoj, nije baš neka rijetkost.
Dobro, ti se izgleda bolje razumijes. Koliko ja znam, ona je rasprostranjena po cijeloj Europi, ali ih nema puno i izbjegavaju ljude. Meni isto jos ni jedna nije ukazala cast.
__________________
I fully agree with you. Nevertheless, i feel differently.
Einherjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2006., 00:59   #16
Quote:
Einherjer kaže:
A stajaznam, broj vrsta se razlikuje navodno od izvora do izvora. A tri otrovnice su jos uvijek poskok i ridjovka
Od dvije poluotrovnice, jedna je zmajur, pretpostavljam, a druga?

Dobro, ti se izgleda bolje razumijes. Koliko ja znam, ona je rasprostranjena po cijeloj Europi, ali ih nema puno i izbjegavaju ljude. Meni isto jos ni jedna nije ukazala cast.
Ma ofkors, zna svugdje svašta pisati, al ovo su noviji podaci
Otrovnice su: poskok, riđovka i stepska riđovka ili žutokrug (V. ursinii), koja je doduše malo manja i malo manje otrovna od ove dvije.
Druga poluotrovnica je pržac ili crnokrpica (Telescopus fallax).
A smukulja sam vidjela zapravo solidan broj, pa zato nisam stekla dojam da su nešto naročito bojažljive ili rijetke
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2006., 01:06   #17
Ja sam ove godine kopao rupu za maslinu, i bila je pogolema s obzirom da se sastojala od gomile kamenja i nula zemlje, kadli zmija izađe iz jedne strane rupe, gleda me, gledam ju. Mislim da je bila sljepić. U kojem slučaju nije zmija. Bar mislim. I ode dolje među kamenje, taman tamo gdje sam trebao kopat. I nije da nisam.

To je moja nezanimljiva priča, hvala.
__________________
Vlastoručni
shipka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2020., 15:59   #18
Zmija u vrtu

Pozdrav,

Prepoznaje tko koja je to zmija sa fotografije?

Unaprijed zahvaljujem.



Attached Images
 
__________________
Sve je u glavi....
Zabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2020., 12:54   #19
zabac , to bi tribala bit šara poljarica
duholomac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2020., 17:29   #20
Quote:
duholomac kaže: Pogledaj post
zabac , to bi tribala bit šara poljarica

Hvala na brzom odgovoru!

Cuvat cemo je kao “vrtnog” ljubimca


Sent from my iPad using Tapatalk
__________________
Sve je u glavi....
Zabac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:06.