Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2007., 23:19   #1
Papige

Imala sam nekad davno papagaja (tigricu).
Brat ga je pustio, iznerviran, jer je rano ujutro bio glasan, a brat je radio kao konobar i u to vrijeme htjeo spavati.

Medjutim, to je bilo davno.
Vec sam razmisljala, od kad zivim sa dragim o nekoj manjoj zivotinji (manji stan je u pitanju).
Razmisljali smo jedno vrijeme o papigici, ali kako sam radila, a i dragi, zivotinjica bi bila uglavnom sama i zbog toga nismo htjeli nista.

Ja ne radim vec neka 3 mjeseca i danas mi je dragi za dan zaljubljenih uzeo papigu i kavez, hranu, sipinu kost, sve sto je potrebno...

Medjutim ja sam ocito zaboravila sta jeste, a sta nije normalno ponasanje papige.
Izgledao mi je malo uznemiren, ali sam sve pripisivala tome sto ga je ciko u pet sopu naganjao po kavezu sa hrpom papiga, da bi ga uhvatio.
A i nalazi se u novom prostoru, na koji nije navikao.
Pet sop se zatvara u 19:00 i tad se gase sva svjetla i nastaje mir i tisina, a kupljen je pred kraj radnog vremena i bio je sa nama uz svjetlo i drustvo par sati (dosle nam i komsinice u goste).
Sem toga bio je sa hrpom papiga, a sad je sam (trenutno).

Medjutim, meni moj Kico jos uvijek djeluje prepadnuto. Premiran je, samo stoji nepomicno na jednom mjestu i jako brzo dise. To mi se ne cini bas normalno.

Ili sam ja bezveze zabrinuta ili trebam cekati malo duze da se navikne na potpuno drugaciji nacin zivota?
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 23:20   #2
Savjeti i prijedlozi vlasnika papigica su dobro dosli i oko samog tretmana mog Kice.
Zelim da ga usrecim i da mu budem sto bolji vlasnik...
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 23:43   #3
Quote:
M@3X kaže: Pogledaj post
Savjeti i prijedlozi vlasnika papigica su dobro dosli i oko samog tretmana mog Kice.
Zelim da ga usrecim i da mu budem sto bolji vlasnik...
Da bi usrećila papigicu kupi mu sve što mu je potrebno i brini se za njegovo zdravlje.Papigice jako vole plastićne igračkice,ogledalca,zvonca, to mu možeš sve kupiti u pet shopovima, jako vole (barem moji) navlačit ta zvonca i gledat se u ogledala. Kupi mu vitamine koji se stavljaju u vodu, sipinu kost, jodne perlice i bar za tigrice, to jako vole. Nemoj ga puno ostavljat samog, tigrice su jako društvene životinjice i ne vole biti same, ako ne možeš biti puno s njim kupi mu društvo ako imaš uvjete za to, pričaj mu, fičkaj...i ako možeš povremeno ga puštaj van da malo leti....i nema šanse da tvoja papigica ne bude sretna

eh,da i redovito jednom dnevno mu očisti krletku zbog njegovog zdravlja jer se skupljaju paraziti a i zbog njegovog udobnijeg boravka u toj krletci...
__________________
MOJI ALBUMI http://public.fotki.com/neo7/
dumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 00:03   #4
Quote:
dumai kaže: Pogledaj post
Da bi usrećila papigicu kupi mu sve što mu je potrebno i brini se za njegovo zdravlje.Papigice jako vole plastićne igračkice,ogledalca,zvonca, to mu možeš sve kupiti u pet shopovima, jako vole (barem moji) navlačit ta zvonca i gledat se u ogledala. Kupi mu vitamine koji se stavljaju u vodu, sipinu kost, jodne perlice i bar za tigrice, to jako vole. Nemoj ga puno ostavljat samog, tigrice su jako društvene životinjice i ne vole biti same, ako ne možeš biti puno s njim kupi mu društvo ako imaš uvjete za to, pričaj mu, fičkaj...i ako možeš povremeno ga puštaj van da malo leti....i nema šanse da tvoja papigica ne bude sretna

eh,da i redovito jednom dnevno mu očisti krletku zbog njegovog zdravlja jer se skupljaju paraziti a i zbog njegovog udobnijeg boravka u toj krletci...


Hvala ti puno na pomoci. Super si.

Sipinu kost ima. Ogledalce sam mislila kupiti odmah sutra. Znam da se moj stari Kico jako volio ogledati.
A za zvonce nisam znala da vole. Moracu i to da zbavim. Hvala za savjete sta sve jos trebam nabaviti...
Druga papiga bi trebala doci ubrzo, vec smo razgovarali o tome da smo mozda odmah trebali uzeti 2, muzjaka i zenku.

Samo mi nije jasno sta je taj "bar za tigrice"...
Pa ako ne gnjavim previse mozes mi opisati sta je to, za sta sluzi...

U pet sopu vlasnik nije spomenuo ni jodne perlice, ni vitamine...da nije tebe ne bih ni znala da to trebam kupiti.
Svom starom Kici sam davala jabuku i mrkvu. Dajes li ti svojima jos neko voce ili povrce uz sjemenke?

M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 00:03   #5
Papigica je zaspala.

Nije jela.
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 00:08   #6
sam svom čokiju na špagu privezao ono kinder jaje (bez čokolade naravno ), to i mu je bila omiljena igračka
nije želio van iz kaveza bez svog jajeta


Sretnooo
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 12:50   #7
Wink Eei

Quote:
M@3X kaže: Pogledaj post


Hvala ti puno na pomoci. Super si.

Sipinu kost ima. Ogledalce sam mislila kupiti odmah sutra. Znam da se moj stari Kico jako volio ogledati.
A za zvonce nisam znala da vole. Moracu i to da zbavim. Hvala za savjete sta sve jos trebam nabaviti...
Druga papiga bi trebala doci ubrzo, vec smo razgovarali o tome da smo mozda odmah trebali uzeti 2, muzjaka i zenku.

Samo mi nije jasno sta je taj "bar za tigrice"...
Pa ako ne gnjavim previse mozes mi opisati sta je to, za sta sluzi...

U pet sopu vlasnik nije spomenuo ni jodne perlice, ni vitamine...da nije tebe ne bih ni znala da to trebam kupiti.
Svom starom Kici sam davala jabuku i mrkvu. Dajes li ti svojima jos neko voce ili povrce uz sjemenke?

Ei nikada ne kupuj ogledalce papigama iako misliš da ih vole,ali ne oni ih ne vole gube samopuzdanje u njima i misle da će ih to ogledalce uvijek spasiti kada se približiš krletki...A pogotovo im nemoj kupovati ogledalce ako ih zelis dresirati.!!!!Pitaj ako jos sto trebaš!!
__________________
Eto,to je!
Nero28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 12:46   #8
Quote:
M@3X kaže: Pogledaj post
Savjeti i prijedlozi vlasnika papigica su dobro dosli i oko samog tretmana mog Kice.
Zelim da ga usrecim i da mu budem sto bolji vlasnik...
Evo da se i ja pridružim, imam dvije tigrice i moje jako vole ugljen i trgat papir, pa im nekad znam zakvačit komadić papira (svakako paziti da rub papira nije oštar-potrgajte oštre rubove moji se vole penjat po njima a ako se ljudi mogu porezat onda se mogu i oni), izvana im znam donjet grančicu vrbe sa liščem to im je prava uživancija, metnem im grančicu u krletku i za dan-dva lišče bude pojedeno a grančica izgrižena

Quote:
Prečke bi trebale biti od prirodnih grana, ili barem drvene. Plastične treba izbjegavati. Idealno je da su različite debljine, te da nisu samo postavljene vodoravno, nego i pokoja ukoso.
Pametno zboriš, još samo da nadodam definitivno kupujte ili još bolje ono što sam ja napravila odrežite negdje vani (naravno pazite da to nije blizu ceste i da drvo nije bolesno ili špricano) drvene prečke pomogućnosti što deblje tako da kad ptica stane na nju da joj nokti budu na toj prečki jer će te na taj naćin izbječi rezanje noktiju tj. nokti će sami prirodno "popucati/izbrusiti se" dok na plastičnim prečkama ima rupa na donjoj strani pa nokti uredno uđu unutra i na taj naćin se sprijećava "pucanje/brušenje" noktiju pa onda vi morate mučiti jadno živinče neke čak i nemaju rupu ali su tanke, u svakom slućaju jedna od mojih tica je puno starija i nekoliko god je bila na plastičnima i sad ima problema sa nogicama (a jbg nisam znala ni interneta imala pa da se raspametim al sad je ok trudim se da joj što više olakšam ima već 9 god i još se dobro drži )
Ako sami radite prečke, nabavite one malo grbavije, moje tice vole stajat na tim grbama baš ih vole ako skidate koru malo pošmirglajte drvo da se ne našpranje ako drvo ima neku rupu slobodno ostavite postati će još veća i zabavnja
__________________
Kakve su vam misli dominantne takve događaje i ljude privlačite u život.
Nessaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 12:56   #9
Još da pitam da li netko zna gdje u Zg ima za kupit pijesak bez onih umjetnih mirisa tipa ocean, prašuma i te zvizdarije to čak i meni smrdi i ko zna kakvih otrova ima unutra i moje tice neće ni blizu tome, i hrana bez onih glupih obojanih mrvica ni to neće jesti ne zamjeram im nebi ni ja al bila je kriza pa sam im morala to kupit ne znam jeste li primijetili ali ta hrana smrdi za razliku od prirodne hrane koja fino miriši po sjemenkama.
__________________
Kakve su vam misli dominantne takve događaje i ljude privlačite u život.
Nessaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 14:51   #10
Quote:
Nessaja kaže: Pogledaj post
Evo da se i ja pridružim, imam dvije tigrice i moje jako vole ugljen
kako to misliš - ugljen?!

koru je bolje ostavit (posebno kad je suha, onda nema ni eventualnih sokova koji bi mogli naškoditi) jer ih oni jako vole guliti. nadam se da te grane koje doneseš opereš? moglo bi bit opasno ako ostane negdje izmet divljih ptica, makar ga ti ne vidila, ne znači da nije bilo u doticaju.

za pijesak ti ne mogu pomoć, jer ga ne koristim. puno mi je praktičnije stavit bijeli papir (šmir).

što se tiče hrane, jedna od boljih je prestige premium pa probaj s njom. ja ne kupujem ništa od hrane u hrv nego organsku hranu u sloveniji zbog zdravstvenih problema mužjaka, i ta nema ništa od toga umjetnog, već i sušeno cvijeće i biljčice i svašta. super je.

ptičici koja ima problema s nogama možeš olakšati mažući aloe verom 2,3 puta tjedno. sjećam se jedne koja je imala žuljeve pa su joj mazali kantarionovim uljem, ali to ti mogu još provjerit kasnije. puno joj je pomoglo. isto tako možeš joj složit balkončić od kartona ili stavit čak i krpicu neku mekanu pamučnu na njega. jer, u takvim slučajevima im je puno lakše stajat na ravnom.
annaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 15:36   #11
bok annaaa

hvala na savjetima sve sam već isprobala aloe veru i ulje i još nek stvari od veterinara i svako je pomoglo na svoj naćin, ćak sam mu napravila "gnijezdo" ali nije htio ući u njega sad je dobro

Imaš za kupit grubo mrvljeni ugljen u malim vrečicama, isto kao i one jod perle i perle za mitarenje itd. imaš toga u svakom dučanu to ti dođe slično kao pijesak čitala sam negdje da to jedu u prirodi, to moje tice vole trusit da ih vidiš poslje imaju crni kljun, i kad ga nema stalno vise nad tom posudom, baš se vidi da im to paše.

Grane naravno perem i to dobro svjesna sam vanjskih ptica, bolesti, kukaca i jako pazim od kuda ih uzimam, naravno bolje je ostaviti koru, jednom sam imala lucky bambi dok ga tica nije skužila i potrgala mala štetočina onda sam joj ostatak metnula u krletku da se igra dok nije vani i za tjedan dana ga više nije bilo, nije ga pojela nego potrgala i baš je bila sretna toliko da se zna i bambi može poslužit

Kaj se tiće pijeska... i ja mećem papir obićan bijeli ali i pijesak, a treba i za jesti, a može li se naručiti ta hrana koju ti kupuješ, i kako? Ja im dajem puno sviježeg voća, povrća i zacinskog bilja to obožavaju.
__________________
Kakve su vam misli dominantne takve događaje i ljude privlačite u život.
Nessaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 16:26   #12
ugljen nemoj davat osim kad je potreba - jer apsorbira na sebe ne samo štetne tvari nego i korisne, neselektivan je pa može ako se češće daje napraviti više štete nego koristi jer upija i vitamine i minerale. on je dobar ako misliš da su pojeli nešto što baš nije preporučljivo ili ako ih muče crijeva. ni mi ljudi ga ne uzimamo nego kad imamo probavne probleme, i isto kraće razdoblje iz spomenutog razloga. u prirodi im to dođe u organizam iz zemlje, kad jedu pa usput i pokupe nešto.

umjesto pijeska (a i ugljena) imaš za kupiti baš minerale, slično izgledaju ko pjesak i to im može bit dostupno cijelo vrijeme. nije preporučljivo jedino kad su bolesni jer se znaju prejesti toga pa se mora maknut.

tu hranu nije moguće naručiti, probala sam. a pitala sam i ove u pet centru da naruče, pa su rekli da jedino ako će bit interesa, ali ništa od toga.

ja idem po to u ptuj ili maribor, kako kad. evo njihova stranica ako te zanima, ima svačega http://www.jr-farm.de
annaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 23:37   #13
ja imam dvije papigice ali nisam ih kipila zajedno.Prvu sam imala 2 god. i tek onda uzela drugu.Prvu kad sam donijela kući bio je tako miran prva 2-3 dana dok se nije privikao na novi okoliš a i bio je sam, dok se ova druga papigica brže prilagodila jer nije bila sama...A znat ćeš da se počeo prilagođavati tako što će počet papat pa zato tu i tamo pogledaj da li ima praznih ljuskica hrane, to znači da papa. No mislim da će ti najjasniji znak da je dobro biti kad propjeva. Sad je jadničak samo uplašen i zbunjen, a brinit se možeš ako nakon 2 dana vidiš da nije jeo i da je malaksao.
__________________
MOJI ALBUMI http://public.fotki.com/neo7/
dumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 23:43   #14
Hvala na brzom odgovoru.
Gledala sam vec par puta - i nije jeo. Ali malo-malo pa se pokaki.
Valjda sam ocekivala da ce se prilagoditi vec nakon par sati, sto je ocito prebrzo.
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 23:49   #15
Quote:
M@3X kaže: Pogledaj post
Hvala na brzom odgovoru.
Gledala sam vec par puta - i nije jeo. Ali malo-malo pa se pokaki.
Valjda sam ocekivala da ce se prilagoditi vec nakon par sati, sto je ocito prebrzo.
ma da pa to je prebrzo, treba mu najmanje 2 dana, a i po kakici možeš vidjeti da li je pod stresom,ako jako puno kaki znaći da je pod stresom ali to je sad razumljivo nakon što je naglo promijenio okolinu. Ma bit će sve ok. .Želim tebi i tvojoj papigici brzu prilagodbu jedno na drugo i da bude zdrav i raspjevan
__________________
MOJI ALBUMI http://public.fotki.com/neo7/
dumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 15:33   #16
Bar za tigrice ti je hrana, sigurno si to vidjela, još znaju to zvati i bar kobasica jer je takvog oblika, uglavnom to mu objesiš u krletku i onda on čopa...
da, i ja svojima dajem mrkvice, jabuke, zelene salate, kupusa,list maslačka i raznog voća (kruške,mandarine,banane) uglavnom probaš mu dat pa češ vidjeti što mu se sviđa.Samo sve jako dobro operi prije no što mu daš...
A imaš i voćni bar za tigrice, od jagode, jabuke, kruške no naravno to ne može zamijeniti svježe voće i povrće...Što se tiće zvončića, stvarno ima veliki izbor tih igračaka, imaš ljuljačku koja ima zvonce dolje, pa ogledalo sa zvonom i puno toga...kako se danas ponaša, da li je papao miš mali?
__________________
MOJI ALBUMI http://public.fotki.com/neo7/
dumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 16:30   #17
ogledalce nikako ne kupuj, to papige baci u depru kad skuze da druga ptica ne postoji pusti par dana da dodje k sebi, moje je cudoviste 2 dana non stop letalo i skakalo po kavezu da sambila sigurna da ce se ubiti.sva sreca, jedino je slomio rep a sve ostalo je zivo i zdravo evo ga sad kraj mene, ne pusta me da tipkam i nanosim mi tesku fizicku i psihicku bol, jer je faca uvrtiosebi da je mis njegov, a ko takne sta njegovo ostaje bez prsta (ima maaaaaalo jaci kljun od tigrice )
gnjavež is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 16:53   #18
Ja papigice imam već 7 godina i obožavaju ogledalca, imaju 4 u krletci. Nikada nisam vidjela ni jedan znak da su depresivne ili nešto slično zbog ogledala, pa čak ni dok mi je Buby bio sam 2 god. ni sada kada imam i Lalu...
__________________
MOJI ALBUMI http://public.fotki.com/neo7/
dumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 20:02   #19
Pricaj mu jako puno. Pazi na pokrete, neka budu umjereni. Trebat ce mu nekoliko dana za adaptaciju. Kad se navikne na prostor, pocni ga pustati.
Jel muzjak ili zenka? Koliko je star? (po prugicama mozes odrediti)
Kod stolice samo obrati pozornost da nije upitanju proljev.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 00:03   #20
Jutros je cvrkutao...
Sve dok ja nisam usla u prostoriju...

Danas je slobodniji, krece se po kavezu, opusteniji je...
Dobio je i ogledalce...
I dva zvoncica crvene boje...

Ali ja ga jos nisam vidjela da jede.
Nema ni zrnevlja okolo...medjutim ona hranilica je takva da mozda i ne mora ispadati okolo dok jede...zapravo hranilica je van kaveza, nastavlja se na rupu u kavezu predvidjenu za nju...vidjela sam da je danas stajao kraj nje, gledao u tom pravcu, ali nista, samo je stajao tako...
Vodu je pio u toku noci (bar je dole poprskao sve) i u toku dana.

veceras spava blazenim snom, cvrsto, juce bi svaki put kad me osjetio progledao. Danas sam zavirila ispod prekrivaca i vidim on spava i ne mrda.

Papigica je muzjak. Ima plavi kljunic.
Pretpostavljam da je vrlo mlad, jer je sitniji od mog nekadasnjeg Kice (ili me samo sjecanje vara, buduci da je proslo dosta vremena).
Stolica nije rijetka/proljev. Danas manje kaki nego juce.
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:48.