Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2011., 19:33   #2001
SO3 + H2 --> SO2 + H20


ak se nekome da zezat s ovime molim da riješi
znači znam oksidacijske brojeve i da je oksidans SO3 a reducens H2 i da se oksidacija događa iz H2 0 u H2O te redukcija iz SO3 u SO2,ali dal bi netko znao postavit točno redoks da ja neš ne zeznem....puno hvala!
marie_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 20:22   #2002
Ovdje se ne smiju tako rješavati zadaci.
Napiši prvo kako si sama riješila, pa ako se ispostavi da je negdje zapelo, netko ti može pomoći.
__________________
*
anotherone is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 21:08   #2003
Ekipa da li netko od vas možda drži repeticije za fax? radi se o organskoj, ništa komplicirano, al meni je špansko selo! PP
jboteusername is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 13:00   #2004
Quote:
marie_zg kaže: Pogledaj post
hehe vjerovala ti ili ne ovakve zadatke mi dobijemo na ispitu iz kemije na fakultetu....2 godina!
hvala ti na odgovorima,mi smo to skroz drugačije riješavali!
Onda ti je za redukcijski potencijal sve isto (a kako ste vi rješavali? ), no ovaj drugi zadatak ne pišeš delte nego dc/dt valjda, ako ste na tom fakultetu ikad učili diferencijalni račun; ako ti nije zadano da je to elementarna reakcija, to je sve.

Ajde, možeš ti taj redoks, znaš sve što ti treba, ne znam kojom te metodom traže, pretpostavljam metodom oksidacijskih brojeva?
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 15:06   #2005
Malo čudan upit imam. Jel postoji neka kemikalija ili tvar koja se može dodati u benzin ili dizel pa da isti ne budu zapaljivi? U smislu da ih šibica ne može upalit. Nebitno ako zbog toga benzin/dizel izgube svoja svojstva zbog kojih se koriste.
__________________
A u puku zapadne cerkve, gde potiče štogod dobra i poštena, to prečesto dolazi samo odtuda, što on ne sluša i ne sledi popa. Da ovaj puk nebi bio poživinčen, on bi uz redke iznimke, u popu smatrao najpervoga svojega neprijatelja. U istinu, NAROD HERVATSKI IMA SVU SVOJU NESREĆU NAJVEĆMA POPOM PRIPISAT. - Dr. Ante Starčević - Otac Domovine
Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 23:38   #2006
Quote:
Marijan kaže: Pogledaj post
Malo čudan upit imam. Jel postoji neka kemikalija ili tvar koja se može dodati u benzin ili dizel pa da isti ne budu zapaljivi? U smislu da ih šibica ne može upalit. Nebitno ako zbog toga benzin/dizel izgube svoja svojstva zbog kojih se koriste.
Ako u pola litre benzina dodaš stotinu litara vode i pola litre natrijevog dodecilsulfata, smjesa neće biti zapaljiva.

Kraći odgovor bio bi ne.

Eventualno se možeš zafrkavati s time da na površini benzina pluta nešto nezapaljivo i tako sprečava paljenje, ali s obzirom na to da je gustoća benzina dosta niska, izvjesno je da takve tvari ili nema ili ju je dosta teško nabaviti.

Usput budi rečeno, jednadžba:

SO3 + H2 -> SO2 + H2O

je već izjednačena. Osoba koja traži da se tu išta učini, na koji god način, zaslužila je upis u osnovnu školu.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 23:56   #2007
A što ako dušikom zamrznem tih pola litre benzina?
__________________
A u puku zapadne cerkve, gde potiče štogod dobra i poštena, to prečesto dolazi samo odtuda, što on ne sluša i ne sledi popa. Da ovaj puk nebi bio poživinčen, on bi uz redke iznimke, u popu smatrao najpervoga svojega neprijatelja. U istinu, NAROD HERVATSKI IMA SVU SVOJU NESREĆU NAJVEĆMA POPOM PRIPISAT. - Dr. Ante Starčević - Otac Domovine
Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2011., 02:46   #2008
Quote:
Marijan kaže: Pogledaj post
A što ako dušikom zamrznem tih pola litre benzina?
s tekućim dušikom?
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2011., 06:27   #2009
Boca dušika po tlakom i pustiš u posudu (zatvorena) sa benzinom.
__________________
A u puku zapadne cerkve, gde potiče štogod dobra i poštena, to prečesto dolazi samo odtuda, što on ne sluša i ne sledi popa. Da ovaj puk nebi bio poživinčen, on bi uz redke iznimke, u popu smatrao najpervoga svojega neprijatelja. U istinu, NAROD HERVATSKI IMA SVU SVOJU NESREĆU NAJVEĆMA POPOM PRIPISAT. - Dr. Ante Starčević - Otac Domovine

Zadnje uređivanje Marijan : 23.06.2011. at 06:43.
Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2011., 12:18   #2010
pozdrav, da li postoji objašnjenje (pravilo) koji je okidacijski broj navedenih spojeva?

[Fe(H2O)6]^3+
[Fe(CN)6]^3-
[Cr(H2O)6]^3+
[TcOCl4]^1-
[Co(CN)4]^2-
...
Nije mi jasno kako odrediti oksidacijske brojeve i da li postoji neko pravilo.
hvala
rubelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2011., 16:44   #2011
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Usput budi rečeno, jednadžba:

SO3 + H2 -> SO2 + H2O

je već izjednačena. Osoba koja traži da se tu išta učini, na koji god način, zaslužila je upis u osnovnu školu.
Vjerujem da je osoba toga svjesna, kao i svi koji ovo čitaju, no treba općeniti postupak izjednačavanja, koji nažalost ne vidim kako možemo korisno dati budući da ne znamo inzistiraju li na njenom fakultetu na određenoj varijanti određene metode.

Quote:
rubelj kaže: Pogledaj post
pozdrav, da li postoji objašnjenje (pravilo) koji je okidacijski broj navedenih spojeva?

[Fe(H2O)6]^3+
[Fe(CN)6]^3-
[Cr(H2O)6]^3+
[TcOCl4]^1-
[Co(CN)4]^2-
...
Nije mi jasno kako odrediti oksidacijske brojeve i da li postoji neko pravilo.
hvala
Ne oksidacijski broj spojeva, nego oksidacijski broj pojedinih elemenata u spoju, vjerojatno se prvenstveno misli na oksidacijski broj središnjih metala. A sad kopiram svoja pravila za određivanje oksidacijskog broja jer mi se ne da opet pisati :
– oksidacijski broj – može se zamisliti kao nabojni broj koji bi taj atom imao kad bi sve njegove veze bile ionske
– elementarne tvari: 0
– kisik u spojevima: većinom –II (osim u: peroksidima –I, superoksidima -1/2, F2O II)
– vodik u spojevima: većinom I, osim u hidridima metala (I. i II. skupine) –I
– zbroj svih oksidacijskih brojeva u molekuli = 0
– zbroj svih oksidacijskih brojeva u ionu = nabojni broj tog iona - npr. alkalijski metali I, zemnoalkalijski II, aluminij III (i u kovalentnim spojevima), halogenidi –I, ali isto naravno vrijedi i za višeatomne ione
*najopćenitije pravilo: svakom elementu se za svaku vezu s elektronegativnijim elementom dodaje 1 u oksidacijski broj, a za svaku vezu s manje elektronegativnim oduzima 1 (za vezu s istim elementom se ne dodaje ni ne oduzima), npr. ugljik u HCOOH (mravlja kiselina) ima oksidacijski broj 2 jer je vezan s dvije veze s jednim kisikom i još jednom vezom s drugim kisikom, dakle s ukupno 3 veze s kisikom koji je elektronegativniji, a jednom vezom s vodikom koji je manje elektronegativan

Za slučajeve ovakvih kompleksnih iona imaš i neke "prečace", da ne moraš svaki put određivati oksidacijski broj svih atoma: ako su svi ligandi (čestice vezane uz središnji metal) neutralni (npr. voda), oksidacijski broj metala jednak je nabojnom broju iona (kao da nije kompleksni jer neutralne čestice ništa ne znače jer je u njima zbroj oksidacijskih brojeva 0), a ako su ligandi nabijeni (npr. CN-) oksidacijski broj metala je nabojni broj iona minus zbroj nabojnih brojeva svih liganda (tj. nabojni broj liganda puta broj takvih liganda) (paziti na predznake! uključujući i to da minus i minus daju plus). Probaj razmisliti o navedenim osnovnim pravilima da ti bude jasno zašto ovo vrijedu.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2011., 22:08   #2012
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Vjerujem da je osoba toga svjesna, kao i svi koji ovo čitaju, no treba općeniti postupak izjednačavanja, koji nažalost ne vidim kako možemo korisno dati budući da ne znamo inzistiraju li na njenom fakultetu na određenoj varijanti određene metode.
Sve to skupa potpuno je pogrešno. Svrha izjednačavanja kemijskih jednadžbi je da se dobiju izjednačene kemijske jednadžbe i da se onda može odrediti koliko nečega trebamo za reakciju ili iz nje očekujemo. Inzistiranje na metodi je znak nerazumijevanja materije. Osobe koje tako razmišljaju ja ne bih pustio u labos. A niti da predaju kemiju.
Uz malo mašte jednadžbe slične ovoj dadu se riješiti i preko ion-elektronske metode, a nešto lakše bude metom oksidacijskih brojeva. O njoj preporučam čitati ovdje.

Slučaj iz teksta s fosforovodicima riješit ću ion-elektronskom metodom:

P2H4 -> P4H2 + PH3

2 P2H4 + 6 e -> P4H2 + 6 H+
P2H4 + 2 H+ -> 2 PH3 + 2 e / *3

Nakon zbrajanja ispadne:

5 P2H4 -> P4H2 + 6PH3

Poanta je u tomu da izmisliš neku malu česticu koje svugdje imaš i da ubaciš elektrone. U onom bedastom slučaju može se igrati s oksidnim anionima, hidroksidima, ... bitno da na kraju dobiješ smislenu jednadžbu i da se sve pokrati. Ionako se sve zbiva na papiru.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 13:40   #2013
Pozdrav!

Možete li mi objasnit razliku između bakra i olova kod električne vodljivosti i rasporedu elketrona u ljuskama! Tražio sam po netu ali bezuspješno!

Hvala!!!
CCCP20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 22:09   #2014
Quote:
CCCP20 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Možete li mi objasnit razliku između bakra i olova kod električne vodljivosti i rasporedu elketrona u ljuskama! Tražio sam po netu ali bezuspješno!

Hvala!!!
Jedan razmjerno jeftin trik bio bi da se kaže da kod bakra dominira metalna veza, a kod olova je jači kovalentni karakter.
Međutim, ne mogu reći da mi je to jako uvjerljivo. Za bakar Wikipedia kaže da je dobar vodič jer je mekan, što pak slijedi iz toga što otpor dobrim dijelom ide od raspršivanja elektronâ radi vibracija kristalne rešetke koje su slabe kod mekih metala. No, kako je i olovo mekano, očito treba uključiti u igru i njegov razmjerno kovalentni karakter.

Elektronska konfiguracija olova analogna je onoj ugljika, što će reći da jednostavno slijediš Hundovo pravilo dok ne porasporediš sve elektrone. Kod bakra je situacija drugačija samo po tomu što jedan s-elektron ode u d-orbitalu. Tako se d-orbitala popuni pa sve skupa bude stabilnije.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 10:03   #2015
Bok, muči me jedan zadatak anorganske prirode. Glasi:

Za kemiju titanija nižih oksidacijskih stanja karakteristična su tri oksida. Oksid A
titanija(II) nestehiometrijskog sastava (TiOx) može se dobiti redukcijom titanijevog
dioksida vodikom pri temperaturi od 2000 ºC. Kristalizira po tipu slagaline natrijevog
klorida s parametrom jedinične ćelije a = 418 pm i ima gustoću 5,68 g cm-3
. Na
temperaturi od oko 200 ºC prelazi u tamnoljubičasti oksid B, koji sadrži 66,66%
titanija. Kristalizira po tipu korunda, a može se dobiti i reakcijom titanijevog dioksida s
elementarnim titanijem pri temperaturi od oko 1600 ºC. Zagrijavanjem oksida A pri
temperaturi od 250 ºC do 350 ºC nastaje oksid C, a koji sadrži 64,22% titanija.
Kristalizira u monoklinskom sustavu s parametrima jedinične ćelije a = 975,0 pm, b =
380,0 pm, c = 952,0 pm, β = 91,92º, a Z = 4. Gustoća iznosi 4,21 g cm-3
. Zagrijavanjem
oksida C iznad 350 ºC nastaje titanijev dioksid.
a) Izračunajte molarne mase oksida A i C.
b) Napišite molekulske formule oksida B i C.

Naime, kad rješavam oksid A uzmem u obzir stranicu a i izračunam volumen kao a^3. Zatim preko volumena i gustoće dođem do mase i tu stanem :/ Kako da iz mase dođem do steh.omjera?

Kod oksida A, da li mi je potrebna činjenica da kristalizira kao NaCl i da li to uvrštavam u računanje? Ili mi je to bitno samo da nacrtam strukturu?

Isto tako dođem do mase i stanem kod oksida C.

Hvala na pomoći i zadatak nisam mogao ljepše "poravnati", ali sva slova su tu
rubelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 14:21   #2016
Quote:
rubelj kaže: Pogledaj post
Bok, muči me jedan zadatak anorganske prirode. Glasi:

Za kemiju titanija nižih oksidacijskih stanja karakteristična su tri oksida. Oksid A
titanija(II) nestehiometrijskog sastava (TiOx) može se dobiti redukcijom titanijevog
dioksida vodikom pri temperaturi od 2000 ºC. Kristalizira po tipu slagaline natrijevog
klorida s parametrom jedinične ćelije a = 418 pm i ima gustoću 5,68 g cm-3
. Na
temperaturi od oko 200 ºC prelazi u tamnoljubičasti oksid B, koji sadrži 66,66%
titanija. Kristalizira po tipu korunda, a može se dobiti i reakcijom titanijevog dioksida s
elementarnim titanijem pri temperaturi od oko 1600 ºC. Zagrijavanjem oksida A pri
temperaturi od 250 ºC do 350 ºC nastaje oksid C, a koji sadrži 64,22% titanija.
Kristalizira u monoklinskom sustavu s parametrima jedinične ćelije a = 975,0 pm, b =
380,0 pm, c = 952,0 pm, β = 91,92º, a Z = 4. Gustoća iznosi 4,21 g cm-3
. Zagrijavanjem
oksida C iznad 350 ºC nastaje titanijev dioksid.
a) Izračunajte molarne mase oksida A i C.
b) Napišite molekulske formule oksida B i C.

Naime, kad rješavam oksid A uzmem u obzir stranicu a i izračunam volumen kao a^3. Zatim preko volumena i gustoće dođem do mase i tu stanem :/ Kako da iz mase dođem do steh.omjera?

Kod oksida A, da li mi je potrebna činjenica da kristalizira kao NaCl i da li to uvrštavam u računanje? Ili mi je to bitno samo da nacrtam strukturu?

Isto tako dođem do mase i stanem kod oksida C.

Hvala na pomoći i zadatak nisam mogao ljepše "poravnati", ali sva slova su tu
Kad dobiješ masu onoga što je u ćeliji, trebaš samo tu masu podijeliti sa Z i zatim s unificiranom atomskom jedinicom mase tako da dobiješ relativnu masu formulske jedinke. Naime, Z govori koliko imaš formulskih jedinki u jediničnoj ćeliji pa je masa sadržaja ćelije u biti jednaka umnošku mase formulske jedinke i Z.
Jednom kad imaš relativnu molekulsku masu, trebalo bi lako biti doći do formule spoja.
Podatak da spoj kristalizira po tipu slagaline NaCl ti treba da zaključiš da je slagalina kubična i da je Z = 4. Ne vidim razloga da išta crtaš, ali ako to zahtijeva sastavljač zadatka, onda crtaj.
Za spoj B ti je, pretpostavljam, bilo očito kakva mu je formula.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 15:04   #2017
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Kad dobiješ masu onoga što je u ćeliji, trebaš samo tu masu podijeliti sa Z i zatim s unificiranom atomskom jedinicom mase tako da dobiješ relativnu masu formulske jedinke. Naime, Z govori koliko imaš formulskih jedinki u jediničnoj ćeliji pa je masa sadržaja ćelije u biti jednaka umnošku mase formulske jedinke i Z.
Jednom kad imaš relativnu molekulsku masu, trebalo bi lako biti doći do formule spoja.
Podatak da spoj kristalizira po tipu slagaline NaCl ti treba da zaključiš da je slagalina kubična i da je Z = 4. Ne vidim razloga da išta crtaš, ali ako to zahtijeva sastavljač zadatka, onda crtaj.
Za spoj B ti je, pretpostavljam, bilo očito kakva mu je formula.
Mnogo hvala!!!
Blesav sam što odmah nisam napisao da je masa sadržaja ćelije jednaka umnošku mase(f.j) i Z i odmah došao do rješenja. Isto tako dobio sam rješenje Mr=62,445 za 1.oksid. Nakon što sam zbrojio titan i bar 1 kisik, vidio sam da premašuje brojku, pa sam detaljnije pročitao i vidio da se radi o nestehiometrijskom omjeru. Bolje čitati zadatak ubuduće
rubelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 13:09   #2018
1.Pri pripremi prženih krumpirića, krumpir se stavlja u dobro zagrijano ulje. Gotovo odmh zatim počnu izlaziti mjehurići tj. ulje počinje cvrčati. Što se događa i što je uzrok tome. Kojim pokusom dokazati ponuđeno objašnjenje?
2. Vrlo često se kreme npr.za torte ne smiju kuhati izravno na plamenu nego u vodenoj kupelji. Zašto?
(da li možda...zato da neki važni sastojci ne nestanu?)
crusoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 16:32   #2019
Quote:
crusoe kaže: Pogledaj post
1.Pri pripremi prženih krumpirića, krumpir se stavlja u dobro zagrijano ulje. Gotovo odmh zatim počnu izlaziti mjehurići tj. ulje počinje cvrčati. Što se događa i što je uzrok tome. Kojim pokusom dokazati ponuđeno objašnjenje?
2. Vrlo često se kreme npr.za torte ne smiju kuhati izravno na plamenu nego u vodenoj kupelji. Zašto?
(da li možda...zato da neki važni sastojci ne nestanu?)
1. U krumpiru imaš dosta vode, a vrelište ulja je dosta iznad vrelišta vode.
Vodu možeš dokazati na hrpu načina, možda najlakše bakrovim(II) sulfatom. Da se dokaže da je baš voda to što izlazi van, trebaš samo pokupiti pare koje izlaze iznad tave s budućim pomfritom, a možeš i u kakvu filter-vrećicu nasuti bakrovog sulfata, okačiti iznad tavice i pričekati dok ne poplavi.

2. Vodena kupelj služi tomu da temperatura ne ide preko stotke. Moguće bi šećer iskaramelizirao ili tako nešto, kad bi ga se jako pregrijalo, a možda je jednostavno temperatura kipuće vode optimalna za spravljanje krema. :
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 22:50   #2020
Imam jedan zadatak za stručnjake, predmet je biokemija 2, al mislim da bi mi i biolozi mogli pomoći. Naime trebao bi mi netko pojasniti koji klinac ja trebam u tom zadatku jer ga uopće ne kužim. Ne shvaćam kojim redosljedom bi trebala poredati gene na mapi plazmida i zašto baš taj redosljed. Bilo kakva pomoć i objašnjenje je dobrodošlo.

Konstruiraj izgled rekombinantnog/ih plazmida u sustavu za afinitetno pročišćavanje proteina kodiranog genom ylaC i shemu samog pročišćavanja ukoliko posjedujete nukleotidne slijedove za:
Gen ylaC, termosenzitivni intein iz Bacillus subtilis, promotorski slijed RNA-polimeraze iz bakteriofaga T7 i bakterijski trc-promotor, Shine-Dalgano slijed, soj E.coli s genom za T7-polimerazu pod inducibilnim promotorom, gene za alfa-ketotiolazu (phaA), stereospecifičnu reduktazu (phaB) i PHA-sintazu (phaC), gen za phasin (PHB-regulator proteina: specifično se veže na površinu granula), derivate prirodnih plazmida iz E.coli od kojih jedan rezistentan na ampicilin, a drugi na kloramfenikol (oba imaju f1-ori).
Gen ylaC ima unutrašnji stop-kodon. Geni phaA, phaB i phaC su geni u biosintetskom putu PHA (polihidroksialkanoične kiseline), najpoznatiji je polihidroksibutirat. Unutar bakterijske stanice PHB se deponira u obliku granula.
__________________
When you lose small mind you free your life
awia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:11.