Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2007., 20:25   #81
Quote:
catella kaže: Pogledaj post
ha ha... a pbf... ma sve je to super, ali pokazali su mi deset nacina rjesavanja, vise neznam sta mi je ciniti...

pbf
ma nema tu 10 nacina rijesavanja!!!!!
btw nadam se da je sve dobro proslo!
 
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 20:19   #82
škrob

ima li iko ko bi mi mogao napisati reakciju škroba sa jodom, po mogućnosti i mehanizam te reakcije, a ako ima jos neka karakteristicna za skrob nije na odmet, dobro ce doci da se upotpuni seminarski rad koji mi je jako vazan
unaprijed hvala!
NERKIC is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 20:48   #83
van der Waalsove sile

Viša vrelišta imaju molekule s večom privlačnom ( van der Waalsovom) silom
Prema tome niža tališta imaju molekule s maljom privlačnom ( van der Waalsovom) silom.

Dali sam došao do pravoga zaključka? ( pitam i za vrelište i talište jer sam obadva morao sam zaključiti.)

Dalje odgovor na pitanje zašto je tako, bio bi - Zato što je potrebno uložiti veču energiju da bi se rastavila jača sila.

Molim vas dali sam u pravu?
__________________
"Nikad nisam mogao ugasiti neko životno svjetlo, jer mi nedostaje moć da ga ponovo upalim"
Stvarno tko sam ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 20:51   #84
Da to je tocno.....
stojecival is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 22:15   #85
Quote:
NERKIC kaže: Pogledaj post
ima li iko ko bi mi mogao napisati reakciju škroba sa jodom, po mogućnosti i mehanizam te reakcije, a ako ima jos neka karakteristicna za skrob nije na odmet, dobro ce doci da se upotpuni seminarski rad koji mi je jako vazan
unaprijed hvala!
Malo sam pogledavao, ali nađoh samo nedostupne članke.
Kompleks nastaje tako da se trijodidni anion ubaci u zavojnicu amiloze.
Najvjerojatnije je to povezano vodikovim vezama ili takovim nečim.
Reakcija nije od onih što se pišu lijepo i stehiometrijski.

Ako ti to nije cijeli rad, onda lijepo guglaj dok nešto ne iskoči. Velik je Internet.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2007., 15:27   #86
Imaš više vrsta veza među molekulama (atomima).
Pojednostavljeno!
VDW je slaba sila!
Puno jače se ionske (coulombove), kovalentne (zajednički el. par), metalna (el. fluid).
Ne možeš objasniti sve s VdW!
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2007., 17:47   #87
ali ja sam rekao samo zavdw sile ali imam još jedno pitanje.......knjiga iz koje učim stvarno ništa ne objašnjava
evo:
kad bi lewisovim simbolima išao brikazati karbonantni ion CO3 C bi bio + (pozitivan) a sva tri kisika - (negativna)

ali opet, dali je moguče da je rješenje kako meni ispada da je c0 (neutralno) baš kao i još jedn kisik a druga dva kisika bi opet bila negativna?
__________________
"Nikad nisam mogao ugasiti neko životno svjetlo, jer mi nedostaje moć da ga ponovo upalim"
Stvarno tko sam ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 09:52   #88
Quote:
Stvarno tko sam ja kaže: Pogledaj post
ali ja sam rekao samo zavdw sile ali imam još jedno pitanje.......knjiga iz koje učim stvarno ništa ne objašnjava
evo:
kad bi lewisovim simbolima išao brikazati karbonantni ion CO3 C bi bio + (pozitivan) a sva tri kisika - (negativna)

ali opet, dali je moguče da je rješenje kako meni ispada da je c0 (neutralno) baš kao i još jedn kisik a druga dva kisika bi opet bila negativna?
Lewisovih struktura može biti više.
Najvoljenije budu one u kojih je zbroj apsolutnih vrijednosti naboja atoma najmanji.
Tako da je potonji rezultat ispravan, a onaj prije nešto manje.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 13:48   #89
Koliki omjer treba biti izmedju 30%-tne amonijeve lužine i 80% octene kiseline da bi pH bio neutralan?
Demodrus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 18:19   #90
Quote:
Demodrus kaže: Pogledaj post
Koliki omjer treba biti izmedju 30%-tne amonijeve lužine i 80% octene kiseline da bi pH bio neutralan?
moraš izračunat molarnu koncentraciju i trebaš utrošiti jednake količine molova za obadvije otopine (NH4+ i CH3COO-). Omjer si računaj sam.

btw, od kud ti 30% otopina amonijaka, kaj 25% nije koncentrirana???

jbg, ovo nije dobro jer je CH3COONH4 lužnata sol, nek ti neko drugi pomogne!
n3cr0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 18:34   #91
Quote:
NERKIC kaže: Pogledaj post
ima li iko ko bi mi mogao napisati reakciju škroba sa jodom, po mogućnosti i mehanizam te reakcije, a ako ima jos neka karakteristicna za skrob nije na odmet, dobro ce doci da se upotpuni seminarski rad koji mi je jako vazan
unaprijed hvala!
Kao što je sal napisao, nije jednostavna reakcija. Jod se samo zaglavi u zavojnici. Molekule se poslažu kao "štapići", ako tako I2 uopće možeš nazvati, po osi unutar amilaze. Mislim da je jedna molekula po navoju, ali nemoj me uzeti za ozbiljno. Stvarno nisam siguran.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2007., 02:49   #92
Wink

hvala,
googlala sam i nigdje nisam uspjela naci stehiometrijski postavljenu tu reakciju, ali eto snasla sam se vec, nasla sam neke slikice kako se zapravo jod ugradi u uzvojnicu amiloze, a u objasnjenju kaze, da se jod zapravo veze za slobodne OH grupe u toj uzvojnici, te tako dodje do tog karakteristicno plavog obojenja
hvala vam, u svakom slucaju,
i moram priznati da je ovaj forum bas super te da cu ga u buduce cesce posjecivati, a ponajvise ove razgovore o hemijskim problemima
veliki pozz za sve!
NERKIC is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2007., 03:06   #93
Quote:
NERKIC kaže: Pogledaj post
hvala,
googlala sam i nigdje nisam uspjela naci stehiometrijski postavljenu tu reakciju, ali eto snasla sam se vec, nasla sam neke slikice kako se zapravo jod ugradi u uzvojnicu amiloze, a u objasnjenju kaze, da se jod zapravo veze za slobodne OH grupe u toj uzvojnici, te tako dodje do tog karakteristicno plavog obojenja
hvala vam, u svakom slucaju,
i moram priznati da je ovaj forum bas super te da cu ga u buduce cesce posjecivati, a ponajvise ove razgovore o hemijskim problemima
veliki pozz za sve!
Kad već spominješ boju, pade mi na pamet da ona najvjerojatnije potiče od trijodida kojima su elektronski prijelazi nešto pošemereni zbog veza s hidroksilima. Otkud pojačanje apsorpcije, ne znam.

Uzgred budi rečeno, amonijev acetat se obično uzima kao primjer neutralne soli slabe baze i slabe kiseline budući da su konstante disocijacije amonijaka i octene kiseline takoreći iste (1,8 x 10^-5).

Omjer se izračuna tako da masene udjele preračunaš u množinske i potom iskoristiš podatak da su množine amonijaka i octene kiseline jednake. Iziskuje nekoliko redaka posla, ali dade se riješiti.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 11:03   #94
koji je kemijski sastav suzavca? I koji to spojevi toliko nagrizaju dišne puteve? Hvala.
starshinee7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 19:19   #95
Nisam siguran, lewisovim simbolimau kiselini H2SO3 dali je pravilno da moraju svi se spajat na kisik ili jedan može na supor
__________________
"Nikad nisam mogao ugasiti neko životno svjetlo, jer mi nedostaje moć da ga ponovo upalim"
Stvarno tko sam ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 19:24   #96
Quote:
Stvarno tko sam ja kaže: Pogledaj post
Nisam siguran, lewisovim simbolimau kiselini H2SO3 dali je pravilno da moraju svi se spajat na kisik ili jedan može na supor
Same kiseline baš i ne postoji tako da bi ljepše bilo crtati tek sulfit i hidrogensulfit kojih ipak ima. Vodici su svakako na kisicima.

Ispravka. Ima je, ali samo u plinovitoj fazi i to malo.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 23:50   #97
Hvala
__________________
"Nikad nisam mogao ugasiti neko životno svjetlo, jer mi nedostaje moć da ga ponovo upalim"
Stvarno tko sam ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 22:11   #98
Evo jedna nedoumica s redoksima. Kada se nađu 3 parcijelne reakcije (2 oks ili redukcije) kojim se redom rješavaju? Dal se prvo zbroji ono čega je dvoje, npr. oksidacije ili se može odmah naći rješenje...
Primjer:

S + HNO3 ----> H2SO4 + NO + NO2 + H2O

parcijalne:

S + 4H2O ---> SO4 (2-) + 8H+ +6e-
NO3- + 4H+ +3e- ---> NO + H2O
NO3- + 2H+ +e- ---> NO2 + H2O

Znači, dal sad zbrajamo dvije redukcije ili možemo samo treću parcijalnu pomnožit s 3 pa riješit. Oba su načina naizgled točna (kada gledamo broj atoma u rektantima i u produktima na kraju), al koje je ono pravo i zašto? Hvala!
child_in_time is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 21:38   #99
STRUKTURIRANA VODA - zna li itko kakva je to voda i naziva li se to uopće tako na hrvatskom? Na engleskom je structurized water i, prema kontekstu, mislim da bi to mogla biti neka umjetno dobivena voda u labosu. Oprostite ako sam napisala neku glupost, meni kemija inace uzasno lose ide (tj. isla mi je lose u skoli), a sad mi se ta voda nasla u nekom tekstu koji prevodim. Pitala sam ljude koji studiraju kemiju, ali oni nikad culi pa sam sad vec ocajna.
Hvala unaprijed
Hole is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 23:26   #100
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Kao što je sal napisao, nije jednostavna reakcija. Jod se samo zaglavi u zavojnici. Molekule se poslažu kao "štapići", ako tako I2 uopće možeš nazvati, po osi unutar amilaze. Mislim da je jedna molekula po navoju, ali nemoj me uzeti za ozbiljno. Stvarno nisam siguran.
Koliko ja znam struktura tog kompleksa još uvijek nije do krajnjih detalja razjašnjena. Za sad se zna da se unutar zavojnica nalaze I5 jedinice, a ne I2 po navoju, kao što si napisao.
ChemLab is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:03.