Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2009., 13:17   #1001
kako se u ms wordu piše ono iznad slova, nije eksponent, neg ono ravno iznad ko oksidacijski broj??
evo ovak:
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 14:26   #1002
Otvoriš Microsoft Word onda Insert -> Object -> Microsoft Equation 3.0 (ili koju već verziju imaš) i tamo ćeš naći to što ti treba.
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 14:58   #1003
hm.. nemam to. piše sve neš.. microsoft grafikoni, power point.. lalal, ali toga nema
edit: trebalo je samo ponovno instalirati dodatke ofisea
evo sad ga mogu nać
hvala Tika

Zadnje uređivanje coolinesay : 24.10.2009. at 15:11.
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 21:33   #1004
Zadatak koji iritira

U 500 ml otopine otopljeno je 2g NaOH. 100mL te otopine razrijeđeno je s 9oo ml destilirane vode. Nastala otopina ima pH?

Znam što je ph, ali pobogu nikako da dođem do vodikovih kationa, sve mi zbunjuje, neznam moram li računat množinsku koncentraciju za 100, 500 ili 900 mL. I šta da uopće radim s tom lužinom grr;(((
__________________
hic Rhodus, hic salta
livmed is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 02:16   #1005
Sad učim kisele i bazične okside. Čitam u knjigama da kiselo/bazična svojstva okisda ovise o oksid. broju, tj. oksid u kojem elment ima veći oksid, broj ima kiselija svojstva i da je to izraženo kod prijelaznih elemenata jer oni tvore okside sa više oksid. stanja (mangan). Zašto je to baš tako? Nigdje ne piše nikakvo objašnjenje osim ovoga. Znači zanima me zašto oksid u kojem metal/nemetal ima veći oksid broj ima kiselija svojstva , a oksid u kojem element ima niži oksid broj bazičnija. Kakve veze ima oksid broj sa kiselošću i bazičnošću?
chemie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 16:00   #1006
što kod atoma znače slova --> K, L, M, N, O,P i Q? trebam za školu, pa ako može malo detaljniji opis od jedne rečenice, ali naravno da je svaka pomoć dobro došla. HVala puno
__________________
"Though I fly through the valley of the shadow of death, I shall fear no evil, for I am at 80000 Feet above and climbing..."
home edition is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 19:48   #1007
Iako sam novi na forumu duže vrijeme čitam tu teme, pa eto pozdrav svima.

Molim nekoga da samo provjeri jel sam dobro ovo riješio
http://img8.imageshack.us/img8/9651/scan10039.jpg

Ovo je halogeniranje alkana
http://img25.imageshack.us/img25/2957/scan10040r.jpg
asentra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 20:42   #1008
Quote:
home edition kaže: Pogledaj post
što kod atoma znače slova --> K, L, M, N, O,P i Q? trebam za školu, pa ako može malo detaljniji opis od jedne rečenice, ali naravno da je svaka pomoć dobro došla. HVala puno
To su oznake ljuske/periode. K=1, L=2, M=3...
npr. K kod vodika, L kod litija i berilija, M kod natrija i magnezija, N kod kalija i kalcija...
gigogrozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 20:47   #1009
molim vas za pomoć trebaju mi hitno odgovori na ova pitanja
kako se sastavljaju formule hidroksida
koliko je valentna skupina OH-
koja je razlika između hidroksida i lužina
koja su s vojstva hidroksida a koja su svojstva lužina
hidroksidi kojih metala se ne otapaju u vodi
koji su indikatori za lužine
kako se označavaju lužine
molim vas odgovorite što prije

Pročitaj pravila podforuma.
I da, koristi Google prije postavljanja glupih pitanja.

Zadnje uređivanje Tika : 27.10.2009. at 01:09.
Bix123 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 28.10.2009., 21:05   #1010
Dragi kemičari, trebam pomoć na pitanje koje enzime inhibira cijano grupa? ako netko zna, guglala sam i ne nadem. hvala!
IVANA_99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 21:10   #1011
Quote:
IVANA_99 kaže: Pogledaj post
Dragi kemičari, trebam pomoć na pitanje koje enzime inhibira cijano grupa? ako netko zna, guglala sam i ne nadem. hvala!
definitivno oksidaze.

ali, imho, to pitanje nema baš mnogo smisla cijano-skupina u mnogim, mnogim lijekovima i/ili otrovima interagira s kojekakvim enzimima
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 23:30   #1012
Pozdrav svima!
Predložite sintezu 4-cijanobenzensulfonamida iz komercijalno povoljnih reagensa.

Ne znam kako početi; ja si to ovako zamišljam: najprije se sintetizira sulfacetamid, a zatim se amino- skupina nekim reagensom supstituira cijano- skupinom.
Ili ne...?
vrtzio is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 13:34   #1013
Quote:
bix123 kaže: Pogledaj post
molim vas za pomoć trebaju mi hitno odgovori na ova pitanja
kako se sastavljaju formule hidroksida
koliko je valentna skupina OH-
koja je razlika između hidroksida i lužina
koja su s vojstva hidroksida a koja su svojstva lužina
hidroksidi kojih metala se ne otapaju u vodi
koji su indikatori za lužine
kako se označavaju lužine
molim vas odgovorite što prije

Pročitaj pravila podforuma.
I da, koristi Google prije postavljanja glupih pitanja.
Hidroksilna skupina ima jedan negativni naboj što znači da je jednovalentna. hidroksidi su svi spojevi koji imaju OH skupinu koja je odgovorna za njhihova svojstva, a lužine su sve vodene otopine hidroksida, JER NEKI HIDROKISDU UOPĆE NISU TOPLJIVI U VODI. npr. hidroksidi željeza. Dobro topljivi hdroksiid su hidroksidi 1. skupine metala u PSE (NaOH, KOH), a hidroksiodi 2. skupine su slabije topljivi tj. topljivost raste prema dolje u PSE.
Kad sastavljaš formule hidroksida gledaš valenciju metala i OH skupine za koju znaš da je jednovalentna. npr formula aluminijevog hidroksida je Al(OH)3 jer je Al trovalentan.
indikatori mogu biti fenolftalein koji je u lužnatoh otopini nekako crvenoljubičast, crveni lakmus papir koji je u lužnatoj otopini plav i metiloranž koji je u lužnatoj otopini žut
Nadam se da sam malo pomogao
chemie is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2009., 14:48   #1014
Izračunaj ukupnu tvrdoću vode ako je u 1 L vode otopljeno 88,5 mg magnezijevog hidrogenkarbonata, 150 mg kalcijevog hidrogenkarbonata i 142 mg kalcijevog sulfata. (Rješenje: 14,43 oNj)
vrtzio is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2009., 19:23   #1015
Quote:
vrtzio kaže: Pogledaj post
Izračunaj ukupnu tvrdoću vode ako je u 1 L vode otopljeno 88,5 mg magnezijevog hidrogenkarbonata, 150 mg kalcijevog hidrogenkarbonata i 142 mg kalcijevog sulfata. (Rješenje: 14,43 oNj)
Izračunaj množinske koncentracije hidrogenkarbonatnih iona (iz Mg(HCO3)2 i Ca(HCO3)2) i sulfatnih iona (iz CaSO4) i sve ih zbroji. Izračunaj kolikoj je množinskoj koncentraciji jednak jedan njemački stupanj (tj. 10 mg CaO ako se ne varam) i podijeli rezultat s tim da ga izraziš u njemačkim stupnjevima.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2009., 19:34   #1016
Quote:
Štreberica :) kaže: Pogledaj post
Izračunaj množinske koncentracije hidrogenkarbonatnih iona (iz Mg(HCO3)2 i Ca(HCO3)2) i sulfatnih iona (iz CaSO4) i sve ih zbroji. Izračunaj kolikoj je množinskoj koncentraciji jednak jedan njemački stupanj (tj. 10 mg CaO ako se ne varam) i podijeli rezultat s tim da ga izraziš u njemačkim stupnjevima.
Množinskoj koncentraciji - čega? Dobijem zbroj koncentracija HCO3- i SO4^2-. I kako to povezati s masom CaO ?
Molim te, pojasni.
vrtzio is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2009., 20:39   #1017
Imaš različite tvari pa ne možeš zbrajati ni uspoređivati njihove masene koncentracije (masa tvari/volumen otopine) nego moraš izračunati množinske (množina tvari/volumen otopine) jer kod njih u ovakvim računima nije bitno čega. Dakle treba ti kolika je množinska koncentracija CaO jednaka 10 mg CaO po litri otopine (moja greška što zaboravih napisati po litri).
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 09:49   #1018
Elektroliza

Evo ovako treba mi pomoc nemogu shvatiti kako disociraju tvari

Pa tako nemogu ni elektrolizu napravit kad to neznam pa mene zanima kako disociraju ove tvari:
ovo je talina

NaCl , KBr , CaCl2 ako neko moze napisat i objasnis sta se gdje pise i od kud se pise.

Ovo je elektroliza vodenih otopina :

CuSO4,MgCO3,Al2O3 isto tako bi molio da mi objanite tu disocijaciju
mecropa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 14:32   #1019
Bok. Može li mi netko tko zna organsku kemiju, alkane i spojeve, te eliminaciju i supstituciju provjeriti zadatke neke koje sam riješio. Uskoro pišem test a želim znati jel dobro rješavam zadatke
asentra is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 23:04   #1020
Quote:
mecropa kaže: Pogledaj post
Evo ovako treba mi pomoc nemogu shvatiti kako disociraju tvari

Pa tako nemogu ni elektrolizu napravit kad to neznam pa mene zanima kako disociraju ove tvari:
ovo je talina

NaCl , KBr , CaCl2 ako neko moze napisat i objasnis sta se gdje pise i od kud se pise.

Ovo je elektroliza vodenih otopina :

CuSO4,MgCO3,Al2O3 isto tako bi molio da mi objanite tu disocijaciju
Ne mogu znati kolika je dubina tvog neznanja, pretpostavit ću da je apsolutna Dakle, tvari=ionski spojevi disociraju na katione (pozitivno nabijene ione, to su oni koje pišeš s +) uglavnom metala i anione (negativno nabijene ione, pišeš ih s -) ponajviše nemetala ili složene (koji se sastoje od više atoma, uglavnom nemetala). Ako imaš talinu, pored svih tvari pišeš (l) (=tekuće agregatno stanje), a ako imaš vodenu otopinu, pišeš (aq). Znači:
NaCl(l) --> Na+(l) + Cl-(l)
CaCl2(l) --> Ca2+(l) + 2 Cl-(l)
CuSO4(aq) --> Cu2+(aq) + SO42-(aq)
Al2O3(aq) --> 2Al3+(aq) + 3O2-(aq) makar ova jednadžba ne bi smjela postojati jer nije topljiv
Namjerno ti nisam napisala KBr i MgCO3 jer su iste kao i za NaCl odnosno CuSO4 pa želim da ih mi ih napišeš ti da vidim jesi shvatila.
Ako se pitaš kako znaš koji broj naboja pored iona, za puno toga možeš pogledati u periodni sustav elemenata: alkalijski metali +, zemnoalkalijski 2+, aluminij(eva skupina) 3+ (isto kao redni broj skupine), a halogeni elementi - Za složene anione si već trebala naučiti pripadajuće kiseline: H2SO4, H2CO3, H3PO4 : koliko vodika u kiselini, toliki - naboj aniona.
Nadam se da sam bila dovoljno jednostavna , ako još nije jasno pitaj.

Quote:
asentra kaže: Pogledaj post
Bok. Može li mi netko tko zna organsku kemiju, alkane i spojeve, te eliminaciju i supstituciju provjeriti zadatke neke koje sam riješio. Uskoro pišem test a želim znati jel dobro rješavam zadatke
Ako "uskoro" znači sljedeći tjedan ili kasnije, daj da vidim
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:42.