Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2009., 08:36   #41
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
na Postirinim skušama postoje na omotima neki recepti. sad ko za vraga nemam ni jednu da prepišem.
definitivno najbolje skuše!
absoluta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 10:28   #42
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
na Postirinim skušama postoje na omotima neki recepti. sad ko za vraga nemam ni jednu da prepišem.
Ponavljam ovaj link u pdfu.

Naime, radi se o Postirinim receptima... prvih 10tak su sardine, pa nekoliko s oslić konzervama...
pa slijede skuša-u-konzervi recepti.. etc..
http://www.sardina.biz/hrvatski/recepti.pdf
(pretpostavljam kako su to recepti s omota skušinih konzervi)
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 14:25   #43
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
Ehm... reci to ekipi s početka topica, koja sniva o očišćenim srdelama iz konzerve...
Za pocetak, bilo bi zgodno da ne smrdi pa nek je i sama drača unutra.

E da, nakraju je sa skusom ispala viška pogača , skroz sam zadovoljan osim sto je ipak mrvicu bilo preslano za moj gust, Sparove masline su slanije od ovih ostalih.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 14:31   #44
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Za pocetak, bilo bi zgodno da ne smrdi pa nek je i sama drača unutra.

E da, nakraju je sa skusom ispala viška pogača , skroz sam zadovoljan osim sto je ipak mrvicu bilo preslano za moj gust, Sparove masline su slanije od ovih ostalih.

kako jelo spravljeno od skuše iz konzerve i sa maslinama možeš nazvat viškom pogačom?!
idu slane srdele ili inćuni, kapula i pome i amen.
to što ljudi prilagođavaju recepte po svom ukusu i time bitno izmjene okus i tradiciju ne znači da ih mogu nazivat po originalnom receptu.
absoluta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 14:51   #45
Quote:
absoluta kaže: Pogledaj post

kako jelo spravljeno od skuše iz konzerve i sa maslinama možeš nazvat viškom pogačom?!
Zato jer ne shvacam recepte kao Sveto Pismo niti kao Kazneni zakon. I zato sto je u tom doticnom jelu bilo sve kao po tom receptu osim sto je uz slanu ribu (koja god ona bila) bila i skusa iz konzerve.

Odakle tebi pravo da viskom pogacom nazivas jelo s ribom koju nisi sama solila, pomidoron koju nisi sama uzgojila, maslinon koju nisi sama obrala, uljen koje nisi sama ocidila (necemo sad o hidraulickim presama) i brasnon koje nisi sama samlila? Kad cemo vec o tradiciji.

bez vrijeđanja molim

Zadnje uređivanje murtela : 11.02.2009. at 15:02.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 15:09   #46
Recepti naravno nisu sveta pisma ali čisto radi snalaženja ja ipak očekujem da u viškoj pogači budu slane ribe( srdele ili inćuni) Kao bismo se inače snalazi među receptima i na menijima restorana? . Ne mislim da je ovo tvoje jelo išta lošije od pogače sa slanom ribom ali ja bih ga nazvala pogača od ribe, pogača od skuše iz konzerve ili nešto tog tipa, čisto da ne bude zabune.
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 15:09   #47
Quote:
absoluta kaže: Pogledaj post

kako jelo spravljeno od skuše iz konzerve i sa maslinama možeš nazvat viškom pogačom?!
idu slane srdele ili inćuni, kapula i pome i amen.
to što ljudi prilagođavaju recepte po svom ukusu i time bitno izmjene okus i tradiciju ne znači da ih mogu nazivat po originalnom receptu.
a to se isto tako može gledati s druge strane.. to što ljudi mogu napraviti određene recepte ukusno čak i ako nemaju sve originalne sastojke i uvjete, niti su s tog podneblja, za svaku je pohvalu.

vremena se mijenjaju, recepti se mijenjaju..prilagođavaju se uvjetima i prilikama.. teško mi je zamisliti da ti višku pogaču radiš tako da u zoru ideš na pučinu pecati inćune pa ih soliš na kaj ja znam koliko.. pa u mlinu melješ brašno i s bunara u siću nosiš vodu da umijesiš tijesto, dok muž bere masline, a stara baka suši pome na suncu i tako dalje.. ili sam u krivu?

ukratko: jela sam višku pogaču spravljenu od strane 80-godišnje Komižanke i od strane 35godišnje zagrepčanke. Obje su bile fantastične. I potpuno različite. I definitivno ću ih obje zvati viškom pogačom.
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 15:10   #48
Quote:
murtela kaže: Pogledaj post
Recepti naravno nisu sveta pisma ali čisto radi snalaženja ja ipak očekujem da u viškoj pogači budu slane ribe( srdele ili inćuni) dobro poznata jela ipak se ne bi trebalo nazivati. Ne mislim da je ovo tvoje jelo loše ali ja bih ga nazvala pogača od ribe, pogača od skuše iz konzerve ili nešto tog tipa, čisto da ne bude zabune.
Znaci, ako se osim slane ribe doda jos neka riba onda to vise nije viska pogaca, ajde, dobro da znam.

@shree

Ja uistinu jesam iz tog podneblja, samo unazad 5-6 godina sam u Zagrebu, no nebitno. Nikad se nisam drzao da su recepti Ordo missae.

Volim eksperimentirat i ovaj put je uspjelo. I ne vidim razlog zasto to ne bi zvao viskom pogacom da me ljudi na forumu bolje razumiju. Mislim, gluposti, obicni "soup-nacizam" iz Seinfelda.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 15:14   #49
Quote:
murtela kaže: Pogledaj post
Recepti naravno nisu sveta pisma ali čisto radi snalaženja ja ipak očekujem da u viškoj pogači budu slane ribe( srdele ili inćuni) dobro poznata jela ipak se ne bi trebalo nazivati. Ne mislim da je ovo tvoje jelo loše ali ja bih ga nazvala pogača od ribe, pogača od skuše iz konzerve ili nešto tog tipa, čisto da ne bude zabune.
sorry, ja se ne slažem. Nije da je umjesto ribe stavila govedinu. Ako nekome odgovara da usoljenu srdelu zamijeni ribicom iz konzerve, ne razumijem zašto bi se time ogriješio o nomenklaturu recepta..

koliko ima drugih recepata i drugih vrsta hrane gdje koristimo puno različitije zamjene od ove ovdje pa ih opet nazivamo onime što jesu? Koliko ste puta u sarmu stavili samo jednu vrstu mljevenog mesa jer u mesnici nije bilo druge za mješavinu? Pa je opet bila sarma.
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 15:22   #50
Radi se samo o tome da ljudi pod poznatim imenima očekuju poznata jela.Ja bih dakle takvu pogaču nazvala pogača od te i te ribe. Jedna stvar je promijeniti nešto u začinima ili ili dodati na primjer masline ali monsignor je promijenio osnovni sastojak.

No dosta o tome, vratimo se mi receptima s ribom iz konzerve.
Evo još jedne moje brzi ručak kombinacije.

Pelate malo propirjati na luku i češnjaku. U to umiješati jednu konzervu skuše i jednu konzervu slanutka ( a može i grah)
Tome se može još dodati i pašta, a može se jesti i samo ili uz uz kruh.

-
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 15:34   #51
Quote:
murtela kaže: Pogledaj post
No dosta o tome, vratimo se mi receptima s ribom iz konzerve.
Tako je

Evo, ja imam jedan koji nije nužno baš od skuše ili sardine, ali provjereno je odličan:

Tuna/Skuša/Bilo koja riba iz konzerve koja nema kostiju - ja koristim tunu, kapari, par slanih inćuna, par repića škampa, par zrna kukuruza iz konzerve, malo nasjeckanih maslina, malo sitnih kockica maslaca (vrlo malo), pljuc majoneze, vrhnja i senfa (njega stvarno JAKO malo) - sve u multipraktik i napraviti namaz... sol, papar..pa još jednom zamultiprakticirati..

Onda (po želji) u tu kremu dodati još par nasjeckanih krastavčića, kapara i maslina..tek toliko da malo razbiju monotoniju

Kad je to gotovo, staviti nakratko u friž, a za to vrijeme nakoso narezati šnitice francuza i tostirati ih da budu vrele..

Izvaditi paštetu i ako imate školjaka od kapesanti s onom žlicom za sladoled paštetu izvaditi u kuglicama tako da u svaku školjku stavite 1-2 kuglice paštete, pušlek peršin listića i (po želji) onu onak strugotinicu maslaca (znate na kaj mislim)..

servirati s vrelim tostiranim kruhekima kao couvert

p.s. druga je varijanta i maslac pomiješati sa zgnječenim češnjakom i vlascem.. pa od toga napraviti "strugotinicu" (ne znam kako bi to drukčije nazvala - znate ono kad potegneš maslac pa nastane onaj kolutić )
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 16:49   #52
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Za pocetak, bilo bi zgodno da ne smrdi pa nek je i sama drača unutra.

E da, nakraju je sa skusom ispala viška pogača , skroz sam zadovoljan osim sto je ipak mrvicu bilo preslano za moj gust, Sparove masline su slanije od ovih ostalih.
Ma super!

Samo ti piči s kulinarstvom... nek je viška ili niška.. važno je da je bila friška i ukusna...
(drugi put isperi masline malo u vodi i sve 5... ona otopina zna biti čemerno slana)

Meni je baš fora kako si, nafukan temom o skušama, išao pogaču raditi baš s njom...


peace!
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 17:01   #53
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
Ima i toga, ima... cijene poprilično bile ok, čak bila i akcija, jeftine bile tamo.... maaalo su mi prekiseli umaci, ali ok je meso... kao međuobrok ili light večerica..
meni nisu baš nešt. haringa mi je općenito poprilično bljutava riba, a i onog umaka ima previše. al onak,nijeza bacit, može proć.
Quote:
absoluta kaže: Pogledaj post
definitivno najbolje skuše!
ne samo skuše, nego općenito najbolje riblje konzerve.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 20:27   #54
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
meni nisu baš nešt. haringa mi je općenito poprilično bljutava riba, a i onog umaka ima previše. al onak,nijeza bacit, može proć.
Otprilike i moje mišljenje... može proć'...

da zamažu boljim okusom umaka, bilo bi bolje.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 20:30   #55
Quote:
solar kaže: Pogledaj post
filete skuša i srdela (da, da.. bez kože i kosti) imate u lidlu.. ja kupujem filete skuša u paradajzu (oko 7 kn) i filete srdela isto u paradajzu (5-6 kn).. pakiranja 125 g.
postoje i varijante samo u ulju.. skuša je proizvedena u danskoj a srdela u maroku.
kupila sam ih danas pesu i sebi, u ulju maslinovom i ulju suncokretovom s limunom, mi ne volimo ribu s paradajzom
veliš fino? bumo probale, ali da znam unaprijed kaj me čeka
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 22:26   #56
danas kupio gorespomenutu haringu u paradajz umaku, dobra je
kupio i haringu u umaku od kopra, baš me zanima kakva je, cijena 6kn
ima i neka ogromna haringa pečena u slatkom umaku, bio me strah kupit

a ima i nekih lososa prilično jeftini cca. 12 ili 15kn, kaže frend da je odličan

a sve ponukan temom
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 00:47   #57
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
kupila sam ih danas pesu i sebi, u ulju maslinovom i ulju suncokretovom s limunom, mi ne volimo ribu s paradajzom
veliš fino? bumo probale, ali da znam unaprijed kaj me čeka
Ne sjećam se kad je mene neko tako dobro hranio zadnji put..
:mabel:

Ponekad poželim biti psom..
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
danas kupio gorespomenutu haringu u paradajz umaku, dobra je
kupio i haringu u umaku od kopra, baš me zanima kakva je, cijena 6kn
ima i neka ogromna haringa pečena u slatkom umaku, bio me strah kupit

a ima i nekih lososa prilično jeftini cca. 12 ili 15kn, kaže frend da je odličan

a sve ponukan temom
Pričamo o Lidlu?
Dakle, ova marka ribof od solara apsterz?
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 02:24   #58
Jeo sam skoro sve vrste gore spomenutih haringi,ali niti jedna mi nije bila dobra,sto zbog cudnih umaka,sto zbog okusa ribe...pogotovo dill,hocu rec kopar.

Vise skoro niti ne jedem nikakvu ribu iz konzerve....zadnje sto sam probao je bila evina tuna na meksicki(or something like that)...to je bilo toliko masno da ni nakon sto sam ju dobro ocjedio nisam ju mogao pojesti...
__________________
Ship ahoy!
Swedish is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 07:59   #59
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Znaci, ako se osim slane ribe doda jos neka riba onda to vise nije viska pogaca, ajde, dobro da znam.

@shree

Ja uistinu jesam iz tog podneblja, samo unazad 5-6 godina sam u Zagrebu, no nebitno. Nikad se nisam drzao da su recepti Ordo missae.

Volim eksperimentirat i ovaj put je uspjelo. I ne vidim razlog zasto to ne bi zvao viskom pogacom da me ljudi na forumu bolje razumiju. Mislim, gluposti, obicni "soup-nacizam" iz Seinfelda.
kad si već iz tog podneblja onda ćeš valjda skužit usporedbu:
to je ko da soparnik nazoveš jelo u koje si stavio cvjetaču.

i onda, tko kaže da nije možda ukusno i da i to nije povrće, al' jel soparnik? mislim da ne.
absoluta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 08:11   #60
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
Pričamo o Lidlu?
Dakle, ova marka ribof od solara apsterz?
ja sam pisao o filetiranim skušama i srdelama iz lidla - haringe nisam probao
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:39.