Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Poznajem li protestantizam:
Poznajem ga dobro 23 62.16%
Čuo sam od drugih osoba za protestante 3 8.11%
Čuo sam da postoje protestanti 3 8.11%
Poznat mi je izraz, ali ne i šta je to 3 8.11%
Ne zanima me 6 16.22%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 37. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.12.2003., 21:47   #1
Protestantske crkve - skupna tema

Zanima me koje su sve protestantske crkve u hrvatskoj i kako postati svećenik.


************************************************** ************

Tko su,što vjeruju,uzroci nastanka!

Protestantizam je općenit naziv za sva kršćanska vjerska učenja koja su se odijelila od katolicizma nakon reformacije u 16. stoljeću. Izvorno je bila obilježena naglašavanjem vjerovanja u opravdanje po vjeri, u svećenstvo svih svetih, odnosno vjernika i u autoritet Biblije. Redom odbacaju autoritet Pape.

Glavne protestantske grupe su:
Evangeličko-luteranske crkve,
reformirane crkve (koristi se ponekad termin "kalvinisti"),
Anglikanci,
Evangeličke slobodne crkve sebe ubrajaju u protestantizam, a i vide se kao "nasljednike reformacije". Tu se, primjerice, pribrajaju adventisti, baptisti, metodisti i evanđeosko-pentekostne crkve.

Pored navedenih glavnih denominacija, nazivom "protestanti" obuhvaćene su i razne manje ili novije vjerske grupe poput anabaptista, independentista, kvekera (Društvo prijatelja), metodista, pentekostalaca, adventista i vrlo velikog broja drugih.

Pod pojmom (prvobitno političkim) protestanti u užem smislu podrazumijevaju se pripadnici kršćanske konfesije nastale na njemačkom govornom području u vrijeme reformacije, pa se stoga povezuju prije svega sa Martinom Lutherom i Philipp Melanchthonom, začetnicima luteranstva; te sa Huldrychom Zwinglijem i Jeanom Calvinom koji su reformaciju započeli u Švicarskoj, i koji su začetnici druge osnovne protestantske grane - kalvinizma. Anglikanstvo je nastalo odcjepljenjem crkve u Engleskoj od Rima 1534. godine, kada je parlament proglasio kralja za poglavara crkve; u narednim desetljećima su anglikanci prihvatili znatne utjecaje protestantske teologije.
C/P

>Osobno sam se iznenadio pročitavši da u svijetu ima više Protestanata nego Pravoslavaca.U Hrvatskoj ih nema puno,par tisuća i to u različitim crkvama.U Evropi da,Engleska,Švedska,Norveška ,Finska,Danska,pola Njemačke, a i u svim ostalim Evropskim zemljama ih ima,negdje više negdje manje.
U svijetu,,USA.Australija,Novi Zeland,itd a i po svim ostalim zemljama.
https://www.hercegovina.info/img/rep...eta-danas.jpeg

************************************************** ************
Uvodnik je nadopunjen temom koju smo smo spojili s ovom temom.
Hvala Patriotu Ličkom na uvodniku.

Zadnje uređivanje Meadow : 04.05.2019. at 21:51. Reason: dodatak uvodnik
gajotres is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2003., 23:17   #2
Najvise podataka se moglo naci na stranicama Udruge za vjersku slobodu (protestantsih crkava i vjerskih zajednica ima zaista mnogo).
"Moglo" zato jer nisam uspjela otvorit stranicu veceras.

A tebi je svejedno o kojoj crvki se radi? Samo bi bio svecenik u nekoj protestantskoj crkvi?
Pa nije to samo tako.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2003., 23:24   #3
Ma samo ti studiraj I.L.-a . tj ako oces svoju fanaticnu sektu osnovat. A to ti je najbolje. Mala ekipa al odabrana. Poberes im lovu, posvecujes zene i ceri u svom krevetu i tako... Iako preporucam selidbu u USA, valka zemlja glupih ljudi. Lakse ces nac zrtve za odstrijel

A za svecenika neke sluzbene crkve... coece mislim da za to treba i neke skole izucit
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2003., 00:13   #4
Pa... postoji Evangelička (Luteranska) crkva, Reformirana (u svijetu je to Prezbiterijanska?), Metodistička, Kristova, Baptistička, Evanđeoska (Pentekostna) te "slobodne" ("nedenominacijske") evanđeoske, karizmatske i druge novozavjetne crkve koje su u svom fundametalnom vjerovanju biblijske i teološki ispravne*.
Tu su još i Adventisti (koje neki smatraju sektom zbog doktrinalnih razlika, a neki ne; međutim, u RH su priznati kao ozbiljna vjerska zajednica)...

COPY - PASTE:
Quote:
Prvi je ugovor hrvatska vlada potpisala s Evangeličkom i Reformiranom crkvom, a drugi s Evanđeoskom (Pentekostnom), Adventističkom i Baptističkom crkvom. U ugovoru su Evanđeoskoj crkvi kao supotpisnice pridružene Crkva Božja i Savez Kristovih Pentekostnih crkava, Kršćanskoj adventističkoj crkvi u Republici Hrvatskoj pridružen je kao supotpisnik Reformni pokret adventista sedmog dana, a Baptističkoj crkvi kao supotpisnice pridružene su Kristove crkve. Time ugovor obuhvaća devet crkava.
Postoji još i "Hrvatska katolička crkva" koja se od RKC odvojila na 1. vatikanskom saboru... što su oni? Ne znam da li se oni svrstavaju u protestantizam...

Ne znam jesam li koju izostavila...

*Znači, tu se ne ubrajaju sekte tipa Jehovini svjedoci jer oni ne vjeruju u jednu od osnovnih kršćanskih doktrina - onu o Trojstvu. Također tu ne spadaju kutovi(?) poput stanovite "Internacionalne Kristove crkve" i sl.

Mislim da se, općenito govoreći, svećenik u bilo kojoj od nabrojanih crkava u principu postaje tako što se prvo studira teologija (postoji Adventistički, Evanđeoski, Luteranski (?))... Dalje ovisi o kojoj denominaciji je riječ.

Zadnje uređivanje Chloe : 29.12.2003. at 02:35.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2003., 03:06   #5
Quote:
Chloe kaže:
Postoji još i "Hrvatska katolička crkva" koja se od RKC odvojila na 1. vatikanskom saboru... što su oni? Ne znam da li se oni svrstavaju u protestantizam...
Mislim da ne. Oni su nešto kao katolički ortodoksi.
Bili su više zanimljivi između dva svjetska rata, kad su prihvaćali odbjegle iz RKC ...iz različitih razloga.
Najčešće mislim kad su neki rastavljeni htjeli sklopiti novi brak, a tada nisu mogli građanski.

Ima ih nešto u Zagrebu i negdje u Slavoniji. Na TV su pokazali jedno selo sa dvije crkve posvećene istom svecu:jedna RKC a druga HKC. U narodu su poznatiji kao Starokatolici. Pomalo izumiru, čini se. Bar u Hrvatskoj.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2003., 03:14   #6
Iz Religijskog leksikona

Hrvatska starokatolička crkva,
kršćanska crkva koju su 1923. utemeljili Stjepan Zagorec, Ante Donković, Božo Milošević i Jeronim Tomac. Pripojili se Utrechtskoj biskupiji i na prvoj sinodi 1924. izabrali splitskog kanonika M. Kalogjeru za svog prvog biskupa. Zbog razilaženja nastaju Hrvatska starokatolička crkva i Hrvatska narodna starokatolička crkva; ujedinjuju se 1974. u Hrvatsku katoličku crkvu; a od 2000. Hrvatska starokatolička crkva.

Starokatolička crkva,
kršćanska crkva nastala protivljenjem nekih njemačkih teologa (J.J. Dollinger) zaključcima Prvog vatikanskog koncila (1870). Neprihvativši dogmu o papinoj nezabludivosti, odijelili su se od Katoličke crkve na kongresu u Munchenu (1871).
Prvog starokatoličkog biskupa J. H. Reinkensa zaredio je jansenistički biskup iz Deventera koji je imao ->apostolsku sukcesiju.

Starokatolici odbacuju svećenički celibat, nerazrješivost braka, tajnu ispovjed, a njihove crkve osnivane su po nacionalnom načelu.
Danas (2001) u svijetu ima oko 500.000 starokatolika u oko 20-tak zemalja.
Starokatolička crkva članica je ->Ekumenskog vijeća crkava. U Hrvatskoj djeluje Hrvatska starokatolička crkva.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2003., 14:06   #7
Ako te zanimaju protestantske crkve imaš na Google pretraga puno o tome, a imaš i na www.riječživota.hr/-11k
__________________
Sve što vrijedi u životu ili je nezakonito ili nemoralno ili pak deblja.
Najboljaodsvihžena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2003., 14:08   #8
Sorry, www.rijeczivota.hr/-11k
__________________
Sve što vrijedi u životu ili je nezakonito ili nemoralno ili pak deblja.
Najboljaodsvihžena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2003., 14:42   #9
Quote:
Chloe kaže:
Pa... postoji Evangelička (Luteranska) crkva, Reformirana (u svijetu je to Prezbiterijanska?), Metodistička, Kristova, Baptistička, Evanđeoska (Pentekostna) te "slobodne" ("nedenominacijske") evanđeoske, karizmatske i druge novozavjetne crkve koje su u svom fundametalnom vjerovanju biblijske i teološki ispravne*.
Tu su još i Adventisti (koje neki smatraju sektom zbog doktrinalnih razlika, a neki ne; međutim, u RH su priznati kao ozbiljna vjerska zajednica)...
Svi su oni uzeli sebi krasna imena, ali duh reformacije ih je napustio.Čak ni adventisti više nisu ono što bi trebali biti.Pravih reformatora je vrlo malo.


Quote:
Postoji još i "Hrvatska katolička crkva" koja se od RKC odvojila na 1. vatikanskom saboru... što su oni? Ne znam da li se oni svrstavaju u protestantizam...
Ni slučajno!
jurislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2003., 15:34   #10
Angry Re: Protestantske crkve u nas

Quote:
gajotres kaže:
Zanima me koje su sve protestantske crkve u hrvatskoj i kako postati svećenik.
Ima ih k'o ... smeća...

Postaneš 'poponja' lako... prodaš se Amerikancima, jer oni uglavnom (CIA, kroz prividne crkve) financiraju tu rabotu...

Sjećam se kako su to činili pskrivećki prije raspada bivše države... a sad to čine... javno!


Naravno, moraš samo ono što ti kažu ponavljati kao papiga.


Važno je da ovce i dalje ostanu ovce... ali da USA počnu gledati kao "obećanu zemlju" ali samo za... gospodare goya...


Eto... BTW inače se hoće TUĆI ti "propovjednici"! ako ih razotkrivaš...
I.L is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2003., 15:37   #11
Quote:
Blaise kaže:
Najvise podataka se moglo naci na stranicama Udruge za vjersku slobodu (protestantsih crkava i vjerskih zajednica ima zaista mnogo).
"Moglo" zato jer nisam uspjela otvorit stranicu veceras.

A tebi je svejedno o kojoj crvki se radi? Samo bi bio svecenik u nekoj protestantskoj crkvi?
Pa nije to samo tako.

Znam te tipuse iz te "udruge" i šefa im... američkog čovjeka... sinovi studije završili u Sjedinjenim Državama... dobili 'papire' naravno... dobri goyonje... (Bio je taj šef, možda je sad drugi...?)

A ta udruga "za vjersku slobodu" je SPRDAČINA od borbe za vjersku slobodu!

Iznutra samo - masoni, jezuiti i ostala žgadija!


A od spomena Moje Svetosi - pozelene u licu...
I.L is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2003., 15:56   #12
Quote:
Najboljaodsvihžena kaže:
Sorry, www.rijeczivota.hr/-11k
KC "Riječ života", prema onome što sam gore napisala, spadao bi u
Quote:
"slobodne" ("nedenominacijske") evanđeoske, karizmatske i druge novozavjetne crkve koje su u svom fundametalnom vjerovanju biblijske i teološki ispravne*.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2003., 17:00   #13
Quote:
Chloe kaže:
KC "Riječ života", prema onome što sam gore napisala, spadao bi u

Samo što oni ne vjeruju u 'Riječ života'.Znao sam neke njihove članove, jednu curu koja je otišla za Francusku i jednog njihovog propovjednika koji se derao kad je držao mise da je to bilo grozno za slušati.Sve u svemu, jako loše.Nisu oni protestanti.
jurislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2003., 17:04   #14
...isto kao što ni ti nemaš kršćanskog milosrđa...
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2003., 17:22   #15
Quote:
jurislav kaže:
Samo što oni ne vjeruju u 'Riječ života'.Znao sam neke njihove članove, jednu curu koja je otišla za Francusku i jednog njihovog propovjednika koji se derao kad je držao mise da je to bilo grozno za slušati.Sve u svemu, jako loše.Nisu oni protestanti.
Ja isto znam neku braću koja idu tamo... Koji propovjednik? Protestanti nemaju mise.

Hehe, jurislave, malo ti znaš o protestantima! Čuj, derao se propovjednik... Jesi ti čuo za velikog protestantskog propovjednika Georga Whitefielda koji je rekao:
"I love those that thunder out the Word. The Christian world is in a deep sleep. Nothing but a loud voice can awaken them out of it."
Za njega kažu da mu se glas čuo milju daleko i da se dok je propovijedao vani skupljalo po 100 000 ljudi da čuje Evanđelje. To je bilo u 18. stoljeću kada nije bilo mikrofona, samo da napomenem! (Kao ni reklama.)
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2003., 18:13   #16
Quote:
Chloe kaže:
Ja isto znam neku braću koja idu tamo... Koji propovjednik? Protestanti nemaju mise.

Hehe, jurislave, malo ti znaš o protestantima! Čuj, derao se propovjednik... Jesi ti čuo za velikog protestantskog propovjednika Georga Whitefielda koji je rekao:
"I love those that thunder out the Word. The Christian world is in a deep sleep. Nothing but a loud voice can awaken them out of it."
Za njega kažu da mu se glas čuo milju daleko i da se dok je propovijedao vani skupljalo po 100 000 ljudi da čuje Evanđelje. To je bilo u 18. stoljeću kada nije bilo mikrofona, samo da napomenem! (Kao ni reklama.)
Ne sjećam mu se imena, ja to zovem 'mise' jer su u biti i oni rimokatolici.Čuo sam za njega, on je bio pravi protestant, ali ovaj tip se baš onako dernjao kao manijak i skakao, to je bilo neprirodno za gledati, meni je to bilo smiješno. A tek kad su počeli seansu 'iscjelivanja'.
jurislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2003., 23:18   #17
Ah, to je valjda bio neki gostujući propovijednik...

Pa naravno da njih ima svakavih...

Po čemu su oni rimokatolici u biti??
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2003., 23:21   #18
Quote:
Chloe kaže:
Ah, to je valjda bio neki gostujući propovijednik...

Pa naravno da njih ima svakavih...

Po čemu su oni rimokatolici u biti??
Nije bio 'gostujući', mislim da se zvao Darko i imali su prvo sastanke u hotelu Panorama a posle su bili negdje u Heinzlovoj.Već odavno sam prekinuo svaku vezu s njima.Pa i oni ti štuju nedjelju i trojstvo itd.
jurislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2003., 23:24   #19


Kao i ja... Znači ja sam rimokatolkinja, a da to nisam ni znala?

Darko?! Ma on nema veze sa KC Riječ života. Pobrkao si ih!

Pastor Darko Kovačević je pastor Kršćanskog centra "Zagreb" i ima - mislim - najveću crkvu (protestantske baštine) u Zagrebu - 500 ljudi, ako do sada nisu još narasli. Oni su u Stenjevcu.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2003., 09:30   #20
Quote:
Chloe kaže:


Kao i ja... Znači ja sam rimokatolkinja, a da to nisam ni znala?

Darko?! Ma on nema veze sa KC Riječ života. Pobrkao si ih!

Pastor Darko Kovačević je pastor Kršćanskog centra "Zagreb" i ima - mislim - najveću crkvu (protestantske baštine) u Zagrebu - 500 ljudi, ako do sada nisu još narasli. Oni su u Stenjevcu.

Eto sad znaš.

Možda je on taj, izgleda onako sitnije građe, mladolik.Blago njima, rastu ko gljive posle kiše.To mi je nešto sumnjivo.

Inače, bio sam i kod jednih što se za vrijeme bogoslužja zagrle svi i muškarci i žene, i tako kao mnogo se vole, sve naravno bez ikakve erotike. Meni je to bilo bez veze, forsiranje neke prisnosti.Propovjednik im je bio neki amerikanac.Bilo je puno mladih dečki i cura i mislim da su većina njih tu bili radi nekog upoznavanja itd. Meni je to brzo dosadilo jer sam vidio da nemaju veze s duhovnošću.
jurislav is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:49.