Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2009., 08:45   #41
Quote:
Aryan kaže: Pogledaj post
Pa ponovno tako gledajući oni su Hrvati jer je u to vrijeme najezde turaka sve bila Hrvatska...

Ali stvar je u tome da gledajući y kromosom i sve gene ne možeš reči tko je bunjevac, tko srbin, tko čeroki.... To su naslijeđa otaca još iz doba tralaalala, a prije se nitko nije izjašnjavo
Ipak je Čerokije po y kromosomu lako razlikovati i od Bunjevaca i od Srba
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 10:02   #42
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Ipak je Čerokije po y kromosomu lako razlikovati i od Bunjevaca i od Srba
Dobro njih je, ali kad se govori o ovom području... Ispada da su svi narodi istog (sličnog) genetskog naslijeđa još od neolitika, a ipak svi se jasno razlikujemo jedni od drugih po mnogim stvarima. Ispada da su za sve krivi ti famozni proto-Hrvati/Srbi/Makedonci... koji su došli na ovo područje, nametnuli svoja imena mnogobrojnijem stanovništvu koje je povjerovalo da su oni ti koji su im i nametnuli ime te nastavili s nametnutim čarkama.
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 22:09   #43
Quote:
Prvi je spomen imena Bunjevci 1622. kada je Šimun Matković tražio da mu se dodijeli župa Bunjevci u Bačko-kaločkoj nadbiskupiji.
Pronašao sam da je prezime Bunjevac prvi put zabilježeno u Baranji 1570. g.

U Podunavlje su se u većem broju naselili oko 1600. g. nakon neuspjele pobune protiv kliškog sandžak-bega.

U Hercegovini je postojalo selo Bunjevci blizu Trebinja.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 02:54   #44
a kud su išli u Srbiju se naseljavat,mogli su fino u našu Slavoniju.
sad zbog toga imamo naciju Bunjevce...
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 08:26   #45
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post

A kud su išli u Srbiju se naseljavati, mogli su fino u našu Slavoniju. Sad zbog toga imamo naciju Bunjevce.
Nisu Bunjevci selili u Srbiju, nego u Južnu Mađarsku (današnju Vojvodinu), koja je oduvijek bila većinski katolička.

Posrbljena je tek u novije doba.

U Vojvodini je po popisu stanovništva iz 1921. bilo samo 35,42% pravoslavaca, a danas ih ima 68,97%.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 08:46   #46
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post

A kud su se išli u Srbiju se naseljavati, mogli su fino u našu Slavoniju? Sad zbog toga imamo naciju Bunjevce.
Naseljavali su i Slavoniju. Odmah nakon oslobođenja od Turaka u Slavoniju se doselila veća skupina Bunjevaca. Zvali su se Senčići, Pavičići, Tomaševići, Kopilovići, Mihaljevići i dr.

Prema predaji, nisu htjeli putovati dalje prema Bačkoj.

Tokom narednih stoljeća stopili su se sa Šokcima, i preuzeli njihovo narodno ruho i ime Šokci.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 09:26   #47
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Pronašao sam da je prezime Bunjevac prvi put zabilježeno u Baranji 1570. g.

U Podunavlje su se u većem broju naselili oko 1600. g. nakon neuspjele pobune protiv kliškog sandžak-bega.

U Hercegovini je postojalo selo Bunjevci blizu Trebinja.
To je čini mi se i prvo bilježenje naziva Bunjevac. Pri prvim bjegovima pred Turcima nema još tog imena iako su katolici štokavci bižali odavde (Imocki i okolica ). Moližani su recimo arhaični katolici štokavci ikavci i ne zovu se bunjevcima, ali oni su otišli krajem 15.st. Očito je za nastanak Bunjevaca bitno bilo prvih sto godina turske vladavine na području zapadno od Neretve pa do izvora Cetine. Tad nastaju konačne promjene i u jeziku (izjednačavanje mikrodijalekata zbog čestih mikroseoba s tim da u centru ostaju arhičniji - "šć" skupina) i u običajima (mišanje posve slaveniziranih vlaha poput Krmpota i Vojnića, zavisnih seljaka te plemenitaša, slobodnjaka poput kočerinskih Miloša, ili još bolji primjer livanjskih Sučića koji vode Bunjevce u Bačku). A za temelj življenja u zaguljenim vrimenima uzeli su najoptimalniji način, staru balkansku zadrugu, stočarska plemena. Zapravo se sveukupno stanovništvo vlahiziralo po gospodarenju. Normalno Turci tamo di ima plodnog zemljišta pokušavaju uvest rajinski sustav. Više recimo u Ljubuškom, Hrvacama, a manje u Imockome i Duvnu.

Zadnje uređivanje Zavelim : 29.09.2009. at 09:31.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 20:00   #48
ovu provokaciju od diskusije treba zatvorit.cuj,ko su "bunjevci"..pa sto onda ne i ko su slavonci,zagorci,dalmatinci...

tzv.bunjevci su grupe Hrvata koje su se selili pred osamanima,zabiljezeni su kao bunjevci,svoje ime su dobili jer su zivjeli u kamenim kucama(bunjama) dal.zagore i hercegovine,koja im je ujedno i pradomovina...i kraj price.
Max95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 12:53   #49
Nemoj bolan tako, Bunjevci nisu samo Hrvati, oni su turbohrvati.

Starčević, Matoš, Pavlinović, Pavelić......Rikard

Dalmatinac, slavonac, ličanin .... to su podile na temelju regije, kraja. Bunjevac je etnik, dakle ono što samu grupaciju čini posebnom i kad se makne s izvornog područja.

Dakle kad ja u Zagrebu zagangan sa svog balkona i nakon decenija što ovde živin unda svi znaju da sam još uvik .... rekli bi purgeri manit, ali nisam mislijo na to nego da se zna ko san i odakle san.

Ili drugačije da ti objasnim. Najsmišnije mi je kad "umni" ljudi kažu kako su zapadni ercegovci nisu Hrvati jerbo žive s onu stranu granice. A kad pogledaš isti su đava ko i mi iz Vlajilanda, Like. Zašto? Pa zato što ji ne određuje granica nego etnik. Niti jedna nacija nije nastala od jednog etnika već se više sličnih etnika udružilo u politički realitet. Ono što zovemo modernom hrvatskom nacijom stvorili su Grabovci, Starčevići, Pavlinovići... svi na vareniki odgojeni, bunjevac do bunjevca, dinarac do dinarca.

razlike među ljudima su dobre, ne valja da smo svi skroz isti, homogeni, u bilo kojoj populaciji pa ni u naciji, neka naši dijalekata i mentaliteta i običaja i haplogrupa
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 14:28   #50
Quote:
Zavelim kaže: Pogledaj post

Niti jedna nacija nije nastala od jednog etnika, već se više sličnih etnika udružilo u politički realitet.
Nisam znao preciznu razliku između Bunjevaca i Šokaca, pa sam te htio pitati, ali evo sad sam našao. Piše Mirko Marković da je etnogeneza Bunjevaca bila južno od najviših grebena Dinarida, a etnogeneza Šokaca sjeverno.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 15:05   #51
Pa popriličito točno, ali ne baš vrhom nego malo niže sa sjeverne strane. Po mom bi i Rama komodno upala u bunjevački dio. Šokci su sjeverno od vrhova Dinarida i oko rijeke Bosne. Katolici zapadne Bosne nisu Šokci. Muslimani su ih zvali Mađarima.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 15:47   #52
Quote:
Zavelim kaže: Pogledaj post
Pa popriličito točno, ali ne baš vrhom nego malo niže sa sjeverne strane. Po mom bi i Rama komodno upala u bunjevački dio. Šokci su sjeverno od vrhova Dinarida i oko rijeke Bosne. Katolici zapadne Bosne nisu Šokci. Muslimani su ih zvali Mađarima.
Kod ovakvih podjela, vazno je imati na umu da su bosanski Hrvati jako raznoliki sto se tice porijekla, i da postoji mnogo zasebnih etnografskih skupina medju njima.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 20:28   #53
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post

Čuo sam nečije tvrdnje da su i Bunjevci porijeklom iz Bosne, ali ne bih se ja sam usudio to tvrditi.
Točnije bi možda bilo reći da su Bunjevci porijeklom Hercegovci, a Šokci Bosanci.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 07:51   #54
Pa skoro da bi, kad Livno, Kupres, Bugojno, a za neke i Duvno ne bi bili Bosna a to su bunjevačka mista.

Hercegovina po starijim domaćim terminima počinje jugozapadno od Studeni vrila, granica Tomislavgrada i Posušja.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 07:58   #55
Možda bi bilo najbolje ovako. Bunjevci su oni katolici i ikavci čiji su preci izgonili ovce na Prenj, Bijakovu, Zavelim, Čvrsnicu, Blidinje, Vran, Ljubušu, Cincar, Kupres, Kamešnicu, Dinaru i Šator planinu. Prva i zadnja su rubne planine, a ako sam koju između zaboravio stavite je u niz.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 14:40   #56
Quote:
Zavelim kaže: Pogledaj post
Pa skoro da bi, kad Livno, Kupres, Bugojno, a za neke i Duvno ne bi bili Bosna a to su bunjevačka mista.

Hercegovina po starijim domaćim terminima počinje jugozapadno od Studeni vrila, granica Tomislavgrada i Posušja.
jugoistočno konju, jugoistočno
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2009., 11:33   #57
Napad rasističko-nacionalistički raspoloženih Bunjevaca na neke ličnosti 1886 godine u Subotici iz legitimnih poriva koji se nalaze u jednoj epskoj pesmi!

http://img34.imageshack.us/img34/3935/bunjevacarapi.jpg
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 09:20   #58
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Napad rasističko-nacionalistički raspoloženih Bunjevaca na neke ličnosti 1886. godine u Subotici iz legitimnih poriva koji se nalaze u jednoj epskoj pesmi!
http://img34.imageshack.us/img34/3935/bunjevacarapi.jpg
E moj Joe Enter. Što da se radi s tobom?

Dečki se 1886. potukli u birtiji, i ti to zoveš rasizmom, a krivi su naravno bili Bunjevci. Za njih tvrdiš da su nacionalisti "koji su napali", iako se iz članka ne vidi tko je skrivio tučnjavu. Novinaru je žao i jednih i drugih. A kakvi su to "legitimni porivi u epskoj pjesmi", i zašto ih spominješ, samo ti znaš.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 14:02   #59
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
E moj Joe Enter. Što da se radi s tobom?

Dečki se 1886. potukli u birtiji, i ti to zoveš rasizmom, a krivi su naravno bili Bunjevci. Za njih tvrdiš da su nacionalisti "koji su napali", iako se iz članka ne vidi tko je skrivio tučnjavu. Novinaru je žao i jednih i drugih. A kakvi su to "legitimni porivi u epskoj pjesmi", i zašto ih spominješ, samo ti znaš.
Ti nikad nisi znao da se zezaš niti da ne shvataš sve ozbiljno?! , i po tome si pravi originalni Hrvat bez greške!

Ovo sam stavio jer mi je smešan podatak i ništa više!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 14:52   #60
Evo još iz Bunjevačkog Nevena iz 1885!!

http://img376.imageshack.us/img376/2...0191885028.jpg

http://img49.imageshack.us/img49/7553/rbrbrbr.jpg
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:50.