Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2015., 13:20   #1
Exclamation Očekivanja religijskih kretanja do sredine stoljeća

objavljena je dosad najopseznija analiza tendencija u kretanjima religijske scene i projekcija tih kretanja do 2050

http://www.pewforum.org/2015/04/02/r...ons-2010-2050/
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 17:04   #2
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
objavljena je dosad najopseznija analiza tendencija u kretanjima religijske scene i projekcija tih kretanja do 2050

http://www.pewforum.org/2015/04/02/r...ons-2010-2050/
Studija se uglavnom temelji na demografskim projekcijama, logično, ali to je igra na "sigurno".
Kako su i sami napomenuli, teško je proreći kojom brzinom će se nastaviti demografski rast u npr. Africi ili da li će u Kini u većoj mjeri prelaziti na kršćanstvo, kakva će društvena promjena zadesiti muslimanske zemlje, itd.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 17:27   #3
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Studija se uglavnom temelji na demografskim projekcijama, logično, ali to je igra na "sigurno".
Kako su i sami napomenuli, teško je proreći kojom brzinom će se nastaviti demografski rast u npr. Africi ili da li će u Kini u većoj mjeri prelaziti na kršćanstvo, kakva će društvena promjena zadesiti muslimanske zemlje, itd.
Ne uzima samo demografiju u obzir.

Osim demografskih kretanja (natalitet, mortalitet, migracije...) uzima u obzir i konverzije.

Medjutim usporedba projekcija sa razlicitim paramterima pokazuje da su ipak demografski presudni i da cak i zanemarivanje ostalik nije toliko bitno.

Kao najvecu nepoznanicu ipak navode Kinu buduci je toliki broj stanovnika u njoj, a nema se zbog prirode rezima dovoljno podataka (a jos je teze nagadjati sto bi bilo sa liberalizacijom politickog sustava).

Naravno nitko nema kristalnu kuglu i promjene u drustvu se ne mogu predvidjeti, sve se to bazira na dosadasnjim kretanjima. Neke stvari poput migracija se navode kao vrlo nepouzdane buduci su jako ovisne o trenutnim politickim i ekonomskim faktorima, no opet dok to moze u zemljama primateljima ucitiniti neku razliku (u pravilu koja postotna jedinica najvise) u zemljama polazista kao i u globalnoj slici niije toliko presudno.

A sad neka velika tehnoloska revolucija ili vanzemaljska iinvazija ce naravno sve izmjenit
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 19:42   #4
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ne uzima samo demografiju u obzir.

Osim demografskih kretanja (natalitet, mortalitet, migracije...) uzima u obzir i konverzije.

Medjutim usporedba projekcija sa razlicitim paramterima pokazuje da su ipak demografski presudni i da cak i zanemarivanje ostalik nije toliko bitno.

Kao najvecu nepoznanicu ipak navode Kinu buduci je toliki broj stanovnika u njoj, a nema se zbog prirode rezima dovoljno podataka (a jos je teze nagadjati sto bi bilo sa liberalizacijom politickog sustava).

Naravno nitko nema kristalnu kuglu i promjene u drustvu se ne mogu predvidjeti, sve se to bazira na dosadasnjim kretanjima. Neke stvari poput migracija se navode kao vrlo nepouzdane buduci su jako ovisne o trenutnim politickim i ekonomskim faktorima, no opet dok to moze u zemljama primateljima ucitiniti neku razliku (u pravilu koja postotna jedinica najvise) u zemljama polazista kao i u globalnoj slici niije toliko presudno.

A sad neka velika tehnoloska revolucija ili vanzemaljska iinvazija ce naravno sve izmjenit
Osim Kine, dakle, najveća su nepoznanica migracijska kretanja. Mislim da je neodrživ sadašnji tempo useljavanja u Europu na dulji rok, a i u samim emitivnim zemljama doći će do naglijeg pada prirasta nego što se predviđa ovom studijom.

Zadnje uređivanje cestar : 09.04.2015. at 19:57.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 20:12   #5
najveci rast je u africi, a ja bas ne vidim trenutno perspektivu takvog naglog razvoja da se u par god promjene tendencije. Inace se prognozira usporavanje rasta, cak i hindu populacija nece rast.

Migracije ukupno nisu presudne kada se bavimo ovime, moze utjecati na to hoce li u eu biti 7 ili 9 posto muslimana, ali ukupni zbroj je i dalje taj. Mozda dugorocno migranti imaju manje djece i vecu sklonost napustanju religije, ali u par desetljeca tesko da utjece na projekcije.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 20:18   #6
Sve je vezano za globalizaciju.

Što više globalizacije to više new age duhovnosti, što više izolacije to više klasičnih religija
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 22:57   #7
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
najveci rast je u africi, a ja bas ne vidim trenutno perspektivu takvog naglog razvoja da se u par god promjene tendencije. Inace se prognozira usporavanje rasta, cak i hindu populacija nece rast.

Migracije ukupno nisu presudne kada se bavimo ovime, moze utjecati na to hoce li u eu biti 7 ili 9 posto muslimana, ali ukupni zbroj je i dalje taj. Mozda dugorocno migranti imaju manje djece i vecu sklonost napustanju religije, ali u par desetljeca tesko da utjece na projekcije.
Razgovor sa mladom znanstvenicom dr.sc. Jasnom Ćurković-Nimac sa zagrebačkog Instituta „Ivo Pilar“..... uglavnom vezano za usporedni odnos prema moralnim vrijednostima religioznih i nereligioznih, ali spominje i veliki pad postotka vjernika kršćanske nominacije u Europi od 1970. do danas.

Izdvojit ću citat iz razgovora koji smatram posebno vrijednim za ovu temu.

...No, ne treba zbog toga očajavati već i dalje zdušno „vjerovati u svoju vjeru“, te promovirati ljudski rast i opće dobro, ono što spada u samu bit religije. Dakle, usredotočiti se na snagu koja dolazi iz poruke religije, a ne brojčanu ili institucionalnu snagu. Na koncu, ranokršćanske zajednice su bile posve marginalne, a ipak su imale toliki utjecaj na tadašnje moćno Rimsko Carstvo....

http://www.feral.com.hr/ne-treba-oca...e-prepoloviti/
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 20:03   #8
Bacanje Boga kroz prozor u SAD - svaki peti

Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Studija se uglavnom temelji na demografskim projekcijama, logično, ali to je igra na "sigurno".
Kako su i sami napomenuli, teško je proreći kojom brzinom će se nastaviti demografski rast u npr. Africi ili da li će u Kini u većoj mjeri prelaziti na kršćanstvo, kakva će društvena promjena zadesiti muslimanske zemlje, itd.
Da. A nemalu ulogu ima i činjenica da je osnivač/financijer te organizacije koja je objavila tu studiju: J. Howard Pew = pobožni prezbiterijanac (kršćanin - protestant)

[url]http://www. pew forum.org/[/QUOTE]

J. Howard Pew was born in Bradford, Pennsylvania in 1882 and raised as a devout Presbyterian.

Pew provided early funding to support Gordon-Conwell Theological Seminary in Massachusetts, working closely with Billy Graham and Harold Ockenga.
No ne mogu niti oni preskočiti nezapamćen porast ateizma - bezboštva. To se nije NIKAD do sada dogodilo u povijesti.

http://www.theblaze.com/stories/2012...tics-or-nones/

Bacanje Boga kroz prozor u SAD - svaki peti:
TheBlaze has provided extensive documentation to show that atheism is anything but a dying breed. In fact, non-belief is alive and well in America.

While the majority of the population still embraces the concept of a “God,” according to a new report, the proportion of Americans abandoning the notion that a higher power exists is expanding. Now, nearly one in five (19 percent) Americans report that they are a part of the “nones” — the growing group of religiously unaffiliated individuals.

Who are these “nones,” you ask? According to the USA Today, they are people who call themselves atheists, agnostics or those who simply embrace “nothing in particular.”
Komunističko jednoumlje ne uzimam kao ateizam. To je ideologija, gdje je Isus-Bog-Duh zamijenjen s Trojstvom Lenjin-Marx-Staljin.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 20:25   #9
ako kina izadje iz komunistickog sustava to ce na ukupnoj slici anulirat porast ateizma u slobodnom svijetu bez po muke, isto tako demografske razlike izmedju religijski jace obiljezenih i rdzvijenijih krajeva.

Ponekad mislim kao bi sve te tendencije lako izvrnuo tehnoloski razvoj, al vidimo da kod nas zadnjih godina medju mladima klerokonzervativizam raste, da isjamski ekstremisti regrutiraju na drustvenim mrezama isl pa nisam ni u to siguran.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2015., 00:29   #10
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
objavljena je dosad najopseznija analiza tendencija u kretanjima religijske scene i projekcija tih kretanja do 2050

http://www.pewforum.org/2015/04/02/r...ons-2010-2050/
Ovakvi istraživački projekti su vrijedni makar kao globalne informacije o trendovima demograf. kretanja stanovništva svijeta po regijama i džavama.
Međutim,ovaj Projekat ima neke slabosti vezane za obim i pouzdanost korištenih demograf. podataka i primjenjenu metodologiju.
Uzeta je u Projektu bazna godina za istraživanje 2010 g.,a popis stanovništva je vršen 2011 g.što znači da su za baznu/repernu godinu uzeti podaci iz statist. proračuna,a ne izvorni,faktički podatci iz popisa stanovništva države.
Izvorni/popisni podaci su iz 2001 g.,i reperna godina Projekta sadrži statist. pogrešku proračuna.
Iz toga razloga dobiveni finalni rezultati demograf. proračuna nisu dovoljno pouzdni.
Na. pr. za državu Bosnu i Hercegovinu će po Projektu biti na kraju planskog razdoblja -2050 g. muslimana 49,4%,a već po popisu iz 2013 g. (prelimonarni rezultati), ima :

Bošnjaka 54%,
Srba 32 %,
Hrvata 11%,
Ostalih 3%.

To uglavnom odgovara i vjerskoj pripadnosti,a pod ostale su svrstani i nacional. manjine, ateisti i ostali nereligiozni.

[IMG]
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2015., 01:02   #11
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Sve je vezano za globalizaciju.

Što više globalizacije to više new age duhovnosti, što više izolacije to više klasičnih religija
Skoro pa mislim suprotno, što budu ljudi više upoznavali "vrijednosti" globalizacije, to će sve više jačati klasične religije, možda manje više modificirane, pa i s elementima novog doba.

Ipak su "blagodati" globalizacije da veća i jača životinja proždire slabiju!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2015., 10:18   #12
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Skoro pa mislim suprotno, što budu ljudi više upoznavali "vrijednosti" globalizacije, to će sve više jačati klasične religije, možda manje više modificirane, pa i s elementima novog doba.

Ipak su "blagodati" globalizacije da veća i jača životinja proždire slabiju!
Ne. Globalizacija znači smanjenje štetnih i pogubnih nacionalizama, s kojima su religije često išle ruku pod ruku. Uključuje i sekularizaciju. Svjetski sustav pravednije raspodjele resursa i znanstveno baziranog upravljanja, jedina je šansa da opstanemo.
Teoretičarim zavjera to nikako ne paše...
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2015., 12:33   #13
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ne. Globalizacija znači smanjenje štetnih i pogubnih nacionalizama, s kojima su religije često išle ruku pod ruku. Uključuje i sekularizaciju. Svjetski sustav pravednije raspodjele resursa i znanstveno baziranog upravljanja, jedina je šansa da opstanemo.
Teoretičarim zavjera to nikako ne paše...
globalizacija znači jedan jezik, jedna vjera, jedan vođa... pa ti pjevaj borbene

Sve ove e-pizdarije, pa sve to ide za tim da se kontrolira svaka lipa u našem džepu, svaki naš pokret, još kad dobijemo i pelene na novim radnim mjestima, uštediti će se na vremenu odlaska u klozet. Vidš da smo već polako u feudalizmu, što kod tebe penzići ne kopaju po bajama?
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2015., 22:23   #14
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post


[IMG]

Obratite pažnju na podatke u gornjoj tabeli da prema istraživanjima instituta PEW RESEARCH CENTER pojedine izrazito kršćanske zemlje znatno
gube kršćanske sljedbenike u razdoblju do 2050 godine.
Evo:
Australija gubi 20,3% kršćana,
United Kingdom 18,9% "
Francuska 18,9% "
New Zeland 11,9%
Netherlands 1,5%

i prelaze sa položaja većinske kršćanske ( > 50%) na kršćanski manjinsku zemlju,a kod Francuske, New Zelanda i Nizozemske Kršćanstvo više nije ni dominantna religija.

Kod Bosne su se te promjene već desile ranije (do 2013 g),a ne do 2050 g.,kako je po spomenutim Projektom predviđeno,što govori da Projekat je znatno podcijenio brzinu promjena u ovoj sferi.
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2015., 15:11   #15
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Skoro pa mislim suprotno, što budu ljudi više upoznavali "vrijednosti" globalizacije, to će sve više jačati klasične religije, možda manje više modificirane, pa i s elementima novog doba.

Ipak su "blagodati" globalizacije da veća i jača životinja proždire slabiju!

u potpunosti se slažem s malim dodatkom:
ne samo klasične već i nove religije(ili inačice klasičnih).
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2015., 21:27   #16
a meni se cini da bruderhood radi protiv krscanstva
zajedno u svojim folerskim medjusobnim paktima i laznim medjusobnim tolerancijama i zajednickim sabotiranjima i drpanjima od krscanskog zapada nadaju se odvuci sto vise ljudi od krscanstva, pa kad ovo oslabi, da ga lakse mogu kao ranjenu zivotinju odvuci nastranu, da bi se onda raskusurali medjusobno

no, samo puste sanje



Beljki, pukovnikz, Nepoznati i drugi outlaw rebels - to vam je kao kad svoje glasove rasipate na kojekakve severine i vilibore - radite sebi medvjedju uslugu

it will serve you well nosit cete turbane : najprije maharadzine, a onda arapske

well done : open defecation ce vam biti nametnut kao standard!! neka-neka!
ako-ako!

Countries that account for almost three-quarters of the people who practice open defecation:

1. India (626 million)
2. Indonesia (63 million)
3. Pakistan (40 million)
4. Ethiopia (38 million)
5. Nigeria (34 million)
6. Sudan (19 million)
7. Nepal (15 million)
8. China (14 million)
9. Niger (12 million)
10. Burkina Faso (9.7 million)
11. Mozambique (9.5 million)
12. Cambodia (8.6 million)



.. umjesto da se skinete s ovog foruma (ionak vas nema vise tko citati osim par baka i djedica, sto se hrvatskog jezika tice), i da se bacite na pravljenje malih krscana








ja se ovdje u Australiji ne bojim za te projekcije i predikcije
bila sinoc na misi vecernjici prepunoj mladih teena i mladih familija ..
svecenici - dva talijana, kinez i filipinac . vecernjicu je drzao filipinac

sjedjela sam u drugoj klupi naprijed desno, a sa svake strane oltara, lijeve i desne od oltara su redovi klupa koje zatvaraju 2/3 kruga oko oltara . kako sam pogled imala na muzicarima i na platnu s tekstovima, gledala sam u pravcu prve klupe s desne strane oltara . cijelu klupu je zauzela jedna obitelj jednakih nosica i jednake ginger kose . mora da su irci, pomilsih . po broju djece mogli bi biti i talijani, ali ne sa ginger lasima i crvenim pjegavim nosicima . dobri katolici, sto bi ljudi rekli . svake godine po jedno dijete

jos bih ja tako i skinula pogled s njih onako tocno ispred mene na 90 degrees od mojeg reda - da mi paznju nisu privukle male blizankinjice od jedno 24 mjeseci . ma da li to jedna od njih, gotovo tik uz oltar, u prvom redu sjedi mami u narucju i duda, dok je druga s druge mamine strane pocela kopati i nije odustala dok joj mama nije oslobodila svoju drugu dudu . bas sam si mislila, kako one to istovremeno dudaju i udobno zajedno sjede na maminom krilu . onda sam pocela brojati koliko ih ima : fini njezni i pristojni ginger decko od kojih 15 godina, u japankama i u kratkim hlacama . pa mladja sestra, pa mama s blizankama, pa jos njih vise nego nekoliko . nikako mi nije uspjelo da ih pobrojim, stalno su me zbunjivale one manje glavice koje su cas bile pod klupom, cas okrenute unazad listajuci neke svoje slikovnice . ali su svi bili pristojni i strpljivi . mislim da ih je bilo oko 7 do 9 djece .
sjetila sam se porodice prijatelja moga sina iz osnovne katolicke skole : talijani, moderni vamp mladjahni ljudi, puk! 11-toro djece dobri katolici



a niti me zemlje susjedne azije ne zabrinjavaju
nastranu brojene obitelji imigranti zadnih par godina - Karen i Chin manjine iz Burme - SVI krscani, pa onda vjetnamci koji su vecinom katolici, pa onda kinezi, juzno koreanci, thai, malay, filipinci, indonezani, sve obitelji s brojnom djecom . cak i kinezi sad vise ne imaju samo po jedno dijete


nego, sto sam nedavno upoznala dva mladica od 16 i 17 godina: kineza prosle godine, i juzno koreanca ove godine . sto je inetesntno je to da su obojica dosli na studenske vize - kod svojih rodjenih ujakova --- katolickih svecenika

dakle, ima nade za kinu da se skinu s liste zemalja s velikim brojem stanovnistva bez pristupa bazicnim sanitarijama

jer Isus uci da je voda dar koja ne postoji Boga radi, vec covjeka radi, i da su zene one koje bi trebale imati ownership nad vodom jer one ju donose u kucu i one si one kojee kuhaju i peru - prema tome da treba rezonirati upotrebu vode gradnjom .. ali to je sad vec za neku drugu temu



world to come ?? EEK








UN data

Zadnje uređivanje todaytonight : 12.04.2015. at 21:55.
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 03:41   #17
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
a meni se cini da bruderhood radi protiv krscanstva
zajedno u svojim folerskim medjusobnim paktima i laznim medjusobnim tolerancijama i zajednickim sabotiranjima i drpanjima od krscanskog zapada nadaju se odvuci sto vise ljudi od krscanstva, pa kad ovo oslabi, da ga lakse mogu kao ranjenu zivotinju odvuci nastranu, da bi se onda raskusurali medjusobno

...
Ni mi je jasna poanta prethodna dva upisa, sjetim se one poslovice, sirotinjo i Bogu si teška... ali ajd, sirotinja bar nema problema sa natalitetom, mi Hrvati imamo natalitet ko da smo Švedi ili Đapanjerosi po standardu

Tu u mom potpisu imaš dio EU-a kojeg smo nekad zvali RH
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 08:42   #18
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ni mi je jasna poanta prethodna dva upisa, sjetim se one poslovice, sirotinjo i Bogu si teška... ali ajd, sirotinja bar nema problema sa natalitetom, mi Hrvati imamo natalitet ko da smo Švedi ili Đapanjerosi po standardu
predragi .. ja znam mnogu HR sirotinju, i prijasnju i sadasnju, sirotinja je sirotinja - ali sve su to (ovi za koje ja govorim) :

ljudi koji imaju dostojanstva,

ljudi koji ne kopaju po kantama,

ljudi koji ne sjede i ne kukaju,

ljudi koji se ne libe nikakvog posla da bi priskrbili svojoj djeci,

itd

i sl

svi se oni, ove na koje mislim, drze krscanskih vrijednosti koji

strpljivo i s ljubavlju nose svoj kriz

koji se utjecu "dragom Isusu za snagu" (njihove rijeci, a ne moje)

koji ce ako su gladni ako treba rukama iskopati zemlju oko npr garaza i posaditi krumpir

i koji ce Bogu dati hvalu na tom krumpiru



i kojima Bog uvijek daje vise nego sto im je potrebno



moj point gore i jeste ljudsko naprezanje, a ne prepustanje
sacuvajboze - pasivno trutacko ocekivanje od udaljenog i odsutnog Boga da ti baci s neba

ili, nedajboze da ti vodja/lider/idol da ti osmisli, ili pak da te povede cak u pljacku i osvajanja



naprotiv!
ljudsko delanje i stvaranje - plodovi su vjere u Zivoga Boga
i zalog vjere u kriz ovoga svijeta

zivjeti Zivoga Boga ne znaci biti ovca za sisanje, vec suprotno - dizati svijetlo celo i biti aktivni i ravnopravni sudionik

mariti za sebe: prompno se odazvati na testiranje raka debelog crijeva, a ne odmahivati rukom na sve pozive, kao i na one glasanja uz "Ma, sta oni znaju, ko ih jebe" ili krivokletstvo latergijom "Kao da ja mogu sto promijeniti, necu glasat za idiote" i onda otici u bircuz i volovima prepustiti


kao da ne znas toliko iz povijesti civilizavija - zivjeti Zivoga Boga ne znaci low-mindedness, niti no-mind at all

kao sto se vidi iz prilozenih miljea po svijetu kako izgleda tamo gdje se ne zna za dignitet covjeka, i gdje sam taj covjek kao jedinka ne smije niti pomisljati cak ni sam za sebe na svoj dignitet osim onog nekog po ljudskim mjerilima skrojenog digiteta carsavom prek glave, ili pak nekog laznog digniteta nekih vodja idola i lidera smrtnika -

- sto nikako nije slucaj u krscanskim drustvima gdje ako vladaju krscanske vrijednosti, vrijednosti koje nisu same sebi cilj, vec su na sluzbu tom covjeku ;
to su drustva koja se ne razmecu prefiksom -krscanski, vec ga zive
i tu se covjek moze slobodno ostvariti i putovati ka svojem boljem razvoju ..

pogledaj latinsku ameriku gdje su ljudi najradosniji na svijetu, iako ne i najsretniji . kuda ce njih njihov kriz odvesti, zavisi kamo ga i u kojem pravcu nose


a evo vidi kamo low-mindedness vodi zemlje gdje su islam i istocne religije (budizam, hinduizam itd) predominantne religije:

iako su zene defakto managers vode bunara i drugih vodenih tankova, santarije u zajenici i higijene u kuci --- njih, zena, NIGDJE NEMA u procesima postupaka odlucivanja za programe te vode

ne samo da muskarce u tim religijama nema nikoja sila podsticati na PRAKTICNO razmisljanje i BOLJITAK, na KRETIVNOST - nego je najgore to sto zene u tim sredinama kao da i nisu ljudi, niti ih se sto pita kad bi se i usudile nesto reci za iznalazenje problema .. one NE SMIJU jer nemaju bas puno s kim na siroj drustvenoj skali graditi

njihovi muskarci su prezauzeti svaki sobom . samo svaki sobom
ili sjede i smisljaju kako ce krenuti u pljacke Drugih









Quote:
Tu u mom potpisu imaš dio EU-a kojeg smo nekad zvali RH
gluposti

ovo su ovce utopije koje ne znaju dalje nego blejati na vukove .. vukove koji su do jucer i sami bili u jagnjecoj kozi


vjerujem da ovi policajci posteno i pravo rade svoj posao
problem je samo to sto su ovcice gajile laznu nadu dugi niz ovih godina dok su im papiri 'njihovih' kuca stajali adakta


btw od ovoga bi samo jos bilo gore da se postupa onako kako se postupalo na pocetku te uzaludne fulirsko slatkaste propale utopije (sfrj) : da se svi jednako izbace van na ulicu iz svojih toplih kreveta - i onda da se pravi nova preraspodjela prema samozaslugama drugova

ovako, sva ta moja gore spomenuta sirotinja danas bar na miru sjedi u svojim domovima koje su si skucali za vrijeme debelih krava (volusina, ako hocete), u skromnim domovima, plodovima svojih krvavih sirotinjskih zuljeva


HR ce jako puno trebati dok se ne iskorijene svi ti vukovi, volovi i dok se ovcice ne pronadju i dok ne dozive svoje ponovno rodjenje, tj obnovu svojih krscanskih vrijednosti - a to znaci pokajanje i rjesavanje mnogih zabusavanja zbog kojih mnogi pravednici u RH trpe i ispastaju

Zadnje uređivanje todaytonight : 13.04.2015. at 09:03.
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 09:09   #19
"Ne sudi da ti ne bi bilo suđeno", a ogovaranje i blaćenje onoga što baš nije nama blisko i izdizanje svojega baš i nije krščanska vrlina... eto moja prva reakcija na tvoje pisanje Todaytonight... sve je moglo biti rečeno nekim drugim tonom ... sorry
vannia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 09:35   #20
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post



pogledaj latinsku ameriku gdje su ljudi najradosniji na svijetu, iako ne i najsretniji . kuda ce njih njihov kriz odvesti, zavisi kamo ga i u kojem pravcu nose
Toliko nabacanih pamfleta da ti zlo dođe...no ovo udara u oči.

Da li si bila tamo i provjerila njihovu sreću?

Ako jesi, što sumnjam, valjda te je zasljepilom siromaštvo masa koji imaju jedinu nadu napisanu na oronulim zidovima: Jesus te ama!

Kako ih Isus voli, siromašnim koji su već generacijama takvi i dalje preostaje samo da se pobrinu za koru kruha što je sve teže.
(protenstantizam je u pravom procvatu pa se sve više zidova očekuje farbanje donacijama iz SAD-a).


Ono što njih drži je mentalitet; obitelji su i još čvrste i drže se zajedno, ono što ih rastapa je predatorski kapitalizam potpomognut državom koji je ustrojen za 100 bogatih obitelji a ostali su samo podanici. Prostitucija, droge, krađe i kidnapiranja...su dobar dan.
Banana kontinet postao je koka kontinent.

Upozorenje na svakom koraku ČUVATE SE...policija je najčešće samo figurativno.

Na njihovim licima nema sreće; imaju samo bore u borbi sa životom pogotovo je to vidljivo na indiosima koji su posve marginalizirani kao i njihova kultura. Pokršteni i sada u ljubavi sa Isusom, preživljavaju nadničarenjem ili prodajom suvenira turistima na cesti.

Daleko od tog kupa jada, tamo daleko u Aziji vidjela sam nasmješena lica u još većem siromaštvu pogotovo seljaka osuđenih sudbinom na rižinim poljima - oni su ionako navikli na malo!
Mentalitet je posve drugačiji; budistički redovnici ujutro prose hranu, žene sa širokim šeširima odlaze na bauštelu, muškarci rade po poljima...musava djeca trče prašnjavim putevima.

Toliko o poimanju sreće za šaku riže ili za pol kile koka lišća.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:47.