Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2008., 04:30   #1
Thumbs up Lucidnost [by talerman]

Ova tema je pilot proba nekih pokusaja Prosvetljenja sirokih srpskih masa koje pokusava moj dobar prijatelj talerman.

Evo jedne njegove interesantne teme, a talerman ce dobiti obavestenje da je njegova tema preseljena na ovaj forum.

_nobody_
_______

Lucidnost
talerman - 13. maj 2008. u 23.05

Lucidnost je u stvari teznja da budemo u budnom stanju.

Kada kažem budno stanje ne ogranicavam se ni na šta,
već taj pojam proširujem na sve aspekte našeg bitisanja,
ukljucujuci bitisanje na ovostranoj ravni, u snovima, u astralnim projekcijama i na postojanje u razlicitim paralelnim svetovima koje nas ceka po zasluzi posle smrti.

Spavanje nije ništa drugo nego kada se povodimo za tudjim scenarijima.

Uspavanost se najjasnije može prepoznati u snovima, kada radimo po tim tudjim scenarijama. Tek kada se u snu probudimo, postajemo gospodari sopstvene sudbine i tada taj san postaje lucidan.
Dosta puta mi se desavalo da u lucidnom snu, vidjam ljude koji spavaju i pokusavam da ih probudim. Kažem im, budite se, zar ne vidite da ste uspavani, ali me oni ne razumeju.

Kada se „probudimo”, to jest iz sna dospemo u jav, mi mislimo da smo budni, ali u stvari još uvek spavamo,
samo što se to naše spavanje tada odvija u ovostranoj ravni.
To spavanje u ovostranoj ravni, mi i nazivamo „realnim zivotom”, dok to nije ništa drugo nego iluzija.

Problem je u tome sto kada se probudimo, to ne znači da ćemo zauvek ostati i budni.

Protiv spavanja moramo, dakle, uvek da se borimo, jer jedino kada spavamo,
demoni imaju sanse da se usunjaju, praveci za nas scenarije, kako bi zagospodarili našim postupcima i mislima, u snu, na javi, u razlicitim etericnim podrucjima ili u postojanju koje nas ceka posle smrti.

Lucidnost je individualna borba protiv kolektivne hipnoze.

Jedino kao lucidna bica, mi možemom da ocekujemo živimo zivot dostojenstven jednog coveka i da posle smrti zaslužimo nastavak postojanja u nekoj od povisenih etericnih ravni.
_nobody_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 04:40   #2
Buuuđenje!!!!
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 06:19   #3
Hvala ti Nobody sto si mi preporucio ovaj forum.

Mislim da bi tema o lucidnosti, mogla biti interesantna.

Nije lako biti lucidan, jer je na neki nacin udobno spavati.

Budjenje Bude je bilo naglo i sveobuhvatno. Posle tog budjenja, on vise nije mogao da spava, jer je njegova svest u tom trenutku doprla do samog ruba univerzuma. Takvo iznenanadno i sveobuhvatno budjenje, nije za svakog. Vecina ljudskih bica bi napustilo ovozemaljski vid postojanja sa takvim naglim budjenjem. Mnogi ljudi i umiru tokom spavanja bez vidnog razloga - njihovo srce jednostavno prestane da kuca. To ne moze biti slucajno i ja mislim da to cesto ima veze sa naglim budjenjem. Ljudska bica se nalaze u prilicno niskoj ravni - kada bi nam se prikazao najvisi andjeo u svoj svojoj lepoti, nase srce ne bi to izdrzalo. Kada bi nam se ukazala prilika da se prosetamo iznenada po visokoj tacki najviseg sefirota, ne bi bilo te sile vise koja bi nas gurnula nazad na Zemlju.

Posto vecina nas, ne moze da podnese brzo i iznenadno budjenje,
onda nam preostaje toliko da se budimo postepeno. Ja se recimo budim 20 godina. Postepeno. TO je budjenje u etapama. Pri tome, svaka nova osvojena etapa u tom budjenju, predstavlja, kako mi se cini, istovremeno i etapno povisenje svesti. Na primer, posle svake predjene etape, ja se iznova jos vise sokiram kada se osvrnem na ovaj svet kako funkcionise, medjuljudske odnose, mizerno niske ciljeve koje covek sebi postavlja, a pre svega se sokiram samim sobom jer sam takvo nesavrsenstvo i nesklad ranije uzimao kao nesto normalno.

To etapno budjenje ima i svojih velikih problema. Cesto se vracamo nazad u san. Cesto nam je prijatnije dok spavamo jer je lakse nastaviti da figuriras u programu kompjutera nego li da smognes snage da jednom zauvek izadjes iz njega.

Ko izadje iz programa, taj je zavrsio posao.
talerman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 19:13   #4
pozdrav talerman

Quote:
talerman kaže: Pogledaj post
Hvala ti Nobody sto si mi preporucio ovaj forum.


To etapno budjenje ima i svojih velikih problema. Cesto se vracamo nazad u san. Cesto nam je prijatnije dok spavamo jer je lakse nastaviti da figuriras u programu kompjutera nego li da smognes snage da jednom zauvek izadjes iz njega.

Ko izadje iz programa, taj je zavrsio posao.
mislis li na budenje u kojem te netko (nesto) probudi, ili kada se sam
probudis?
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 19:40   #5
mislim i na jedno i na drugo,
zar nije jedno sa drugim cesto uslovljeno?
talerman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 20:13   #6
da izvana, a onda kao posljedica =) postanes svjestan, i eto budjenja.
ponekad su budjenja bas u doslovnom smislu iz sna, a ponekad
na javi, sasvim neocekivano, spontano...

ili npr. kad sam dodjes do nekih stvari, i onda to kasnije procitas
negdje u literaturi ili na netu i na taj nacin dobijes samo potvrdu
da je to prava stvar, zar ne?
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 04:34   #7
Da, Luiz, bas tako.

Imao sam razlicitih duhovnih dozivljaja pre dvadeset godina, znaci daleko pre nego sto se sva ta literatura mogla lako pohvatati na internetu.

Kada sam poceo ozbiljnije da istrazujem podrucje duhovnosti, u susretu sa razlicitim ucenjima kojih je postajalo sve lakse pronalaziti,
odusevljavao bih se svaki put kada bi jasno uvideo da je u svim epohoma i na svim kontinentima uvek bilo onih ljudi koji su ZNALI.

U njihovim ucenjima, bas kako kazes, dobijao sam potvrdu da nisam sam i da nisam na nekakvoj stranputici.

Pretpostavljam da najcesce covek kroz teoriju ulazi u praksu.

Kod mene je bio drugaciji slucaj.
Ja sam u praksu uleteo daleko pre teorijskog znanja.

Sada pokusavam da uskladim jedno sa drugim, ali nije bas lako.

Ali, da se vratim na to sto si rekla, jednim primerom.

U toku meditacije, prvi put sam pre dve godine jasno cuo neke meni nepoznate reci - zabelezio sam ih i onda proverio da li postoje na guglu. Bilo mi je jako drago kada sam na taj nacin otkrio njihovo znacenje. Od tada to stalno radim - to me navodi na neka nova istrazivanja - na neka nova polja kojih se inace ne bi nikada doticao.
talerman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 05:00   #8
Quote:
talerman kaže: Pogledaj post

Budjenje Bude je bilo naglo i sveobuhvatno. Posle tog budjenja, on vise nije mogao da spava, jer je njegova svest u tom trenutku doprla do samog ruba univerzuma... Takvo iznenanadno i sveobuhvatno budjenje, nije za svakog. Vecina ljudskih bica bi napustilo ovozemaljski vid postojanja sa takvim naglim budjenjem. Mnogi ljudi i umiru tokom spavanja bez vidnog razloga - njihovo srce jednostavno prestane da kuca. To ne moze biti slucajno i ja mislim da to cesto ima veze sa naglim budjenjem. Ljudska bica se nalaze u prilicno niskoj ravni - kada bi nam se prikazao najvisi andjeo u svoj svojoj lepoti, nase srce ne bi to izdrzalo. Kada bi nam se ukazala prilika da se prosetamo iznenada po visokoj tacki najviseg sefirota, ne bi bilo te sile vise koja bi nas gurnula nazad na Zemlju...

...Ko izadje iz programa, taj je zavrsio posao.
Ne bih olako ulazio u raspravu do koje je granice došla Budhina svijest (premda vjerujem da je "išla visoko"), jer do sada nijedno ljudsko biće nije dosegnulo krajnje limite sjedinjenja s univerzalnim. Problematika koju želim naglasiti je kako itko, ma koliko ustrajan, iskusan i napredan mistik bio može tvrditi da je dostigao krajnju granicu, ako nema nikoga tko je tu prije bio da mu to potvrdi. Da, jedan takav mistik može vjerovati da je dosegnuo jedno s Bogom, no je li to baš tako? Penjemo li se uz planinu čiji nam je vrh u magli, kad dođemo do izuzetno velike visine, prvo što promislimo je da ima još malo do vrha. Je li baš tome tako? Je li Budha postigao onaj najviši stupanj ili je bio "samo" na izuzetno visokom koji ga je ispunjavao blaženstvom, obuzimao ga i sjedinjavao s Jednim? 100-ti kat na zgradi je zbilja visoko u odnosu na svijet koji je u prizemlju, ali što ako ima 200 katova? Budha jest bio daleko iznad, ali nitko ne može tvrdit da je bio tamo gdje je mislio da je, niti to može opovrgnuti.
"Mnogi ljudi i..." = Sorry, mislim da se ovdje stvari ipak previše trivijaliziraju.
Ovo za anđele i sefirote si u pravu, barem ako uzmemo u obzir ono što stoji u relevantnoj literaturi.
"Ko izađe iz..." = ista stvar kao i ranije, kako možeš znati jesi li doista "vani"? Npr. uzmemo li prstenastu strukturu koja se sastoji od dva prstena jedan unutar drugog; izađeš li iz prvog prstena, ostaješ unutar drugog, a nisi "vani". Pitanje je, ako čovjek može savladati prvu prepreku koja je bliža njegovoj duhovnoj ravni, može li uopće primjetiti drugu? Naravno, razvojem duhovnosti on može spoznati drugu, ali zašto bi se dalje razvijao ako misli da je postigao cilj?
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 05:32   #9
da talerman, kao da pises moju pricu. uz jednu malu razliku, koja
se odnosi na vrijeme, ali i ono je vrlo relativna stvar, zar ne?.

prvo iskustvo kod mene bio je tao. spoznala sam ga prije nego ga
prepoznala. tu ravnotezu osjecam tako dobro u sebi, prepoznajem
problem neravnoteze u drugima, u znanostima, pa sve do drustva.
iskustva su se slagala brzo jedna za drugom....spontani astral, pa
sve do lucidnih budjenja povezanih sa svijescu.

mene jos uvijek ne zabrinjavaju, a niti opterecuju teorijska znanja,
njima takodjer ostavljam onu spontanost koju posjedujem.
svaki pojedinac ima svoj nacin i svoje vidjenje, koje ne mora biti i
moje, bas kao sto su i otvaranja koja nam se desavaju, a koja su
postala jedna dobra igra.
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 09:50   #10
Zuni,
samo je Budha znao dokle je dosla njegova svest.

I slazem se da do sada nijedno ljudsko bice nije doseglo krajnje limite sjedinjenja s univerzumom. Kazu da se, u osvajanju visokih sfera, kada dodjemo do Aspa, 21 ethyre, susrecemo sa samim visim sobom koji na nas gleda nanize. Kada bi podigao pogled uvis, to bi znacilo smrt naseg fizickog tela.

Postoji i ambis koji treba preci, u cilju postizanja najvisih sfera. Prelazak preko njega je opasan i za to treba decenije marljivog ucenja i spremanja. Daath je po kabali nalicje Kethera. Tu je sadrzano najdublje znanje. Ko tamo nespremno udje, nema mogucnosti da odatle izadje. To je isto sto i fizicka smrt. U Daathu, nema vise andjela vodica. On ostaje spolja.

U svakom slucaju, zelim reci, da postoje sistemi koji nam ukazuje koliko smo otisli u duhovnom razvoju - moguce da je kabala jedan od najboljih sistema. kada dosegnemo Kether, najvisi sephirot, to znaci da smo ljudske odlike ostavili iznad nas. Iako smo zivi, nas ljudski karakter smo ostavili za sobom. Ipak, to je najvisi stepen, dokle mi, kao ljudska bica, mozemo da dopremo. Dalje od toga ne ide. Iznad toga je "praznina" odakle je proistekao citav manifestovani i nemanifestovani svemir. Da li je Buda zavirio u tu prazninu, ne znam. To samo on zna.

Ja mislim da covek zna da je izvan kompjuterskog programa, u onom trenutku kada provali svet da funkcionise kao da smo u lutkarskom pozoristu. Na zalost, lako se vracamo u kompjuter i opet uzimo polozaj marionete. Bilo bi lepo kada bi smo jednom izasli, i zauvek tako ostali vani. Ali nije tako i nije lako.
talerman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 10:00   #11
Luiz,
zanimljivo je da vec dugo zivim na Dalekom istoku, a da nisam jos stekao snaznu zelju da se ozbiljnije bavim taoizmom. Umesto toga, interesovanja me vuku prema tantri, gnosticizmu, kabali, zapadnom misticizmu. Dalekoistocni misticizam je cesto povezan sa znanjem borilackih vestina (tai chi u taoizmu, wu shu u budizmu). Mozda gresim, ali mi se nekako cini, da ovde jedno ide sa drugim, i da ne mozes jedno bez drugog. Ja nisam bas neki sportski tip, pa mi se cini da me je do sada to najvise odbijalo. Plasim se da ce mi jednom biti zao zbog toga sto nisam ovde ozbiljnije pristupio dalekoistocnoj mistici.
Sigurno bi mi tao pomogao, jer osecam da cesto nisam bas sklon ravnotezi. Znas kako je, pri svakom predjenom koraku jedne noge u pravcu duhovnosti, zanesem se, posrcem, sve dok ne pruzim i drugu nogu da stanem.
talerman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 11:52   #12
ovu teoriju također prvi put čujem,ali isto tako mislim da to nije takva glupost...
300 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 12:19   #13
talerman, zar je link za tao samo u borilackim vjestinama? mislim da ne, zapravo sam sigurna! tao je vezan za mudrost, protok chi zivotne energije..
zanimljivo nalazis se na istoku, a prakticiras zapadni misticizam. hmmmm..
hoces se mijenjati?
kina mi je oduvijek bila zanimljiva, cak sam razmisljala kojom transibirskom zeljeznicom doc do nje, ali eto - nisam krenula.
da li sam trebala ili ne, sada nije niti vazno.
da li si prepoznao da je njihov zivot prozet komplementarnom kombinacijom taa i konfucija (pogotovo kina), poput dva pola.
konf. se naglasava u odgoju djece, obicaje, moral.. a tao vise kod starijih mudrijih ljudi, koji bi trebali vratiti onu spontanost, jer kad situacija dospije do svoje krajnosti, mora se pretvoriti u svoju suprotnost.

dospjevsi do vrhunca, yang se povlaci pred yinom,
dospjevsi do vrhunca, yin se povlaci pred yangom.

yin je ona muska strana, natjecateljska, poduzetna, a yang zenska,
intuitivna, misticna. cijelo ovo zapadno drustvo je previse i predugo
orjentirano na onu yin stranu, sto je dovelo do opce krize, cije posljedice rezultiraju pojavom raznih pokreta poput; ekologije, feminizma, hippie pokreta, upliva mnogih istocnjackih filozofija i tehnika poput meditacije, akupunkture....itd (yin se povlaci pred yangom).

mozes li mi reci u kojem smislu mislis da nisi u ravnotezi, konkretno?
ako sam te dobro shvatila, da li odes predaleko sa necim pa se onda
moras vracati, ili? sto te vodi, tj. kakva si osoba? intuitivna, emotivna ili prevladava razum? po onom sto ja sad mogu vidjeti prisutne su dosta emocije, no to je tek samo moj sud na temelju ovih nasih par postova.
mozes li analizirati sebe i odrediti kakav si na van, a kakav iznutra?
ja sam ekstravertno intuitivna, intravertno misaoni tip (vizionarski tip).


http://www.humanmetrics.com/cgi-win/JTypes1.htm

dosta je takvih testova na netu, odabrala sam nasumicno jedan, mozda ti moze pomoc u odredjivanju tvog tipa, ako sam nisi siguran.
ravnoteza je vrlo vazna stvar, vidim da i ti to osjecas. ukoliko smo
pre emotivni, trebali bi vise paznje posvetiti razumu i mislima, a isto
vrijedi i obrnuto (sto je bio moj problem, dok nisam otvorila tu srcanu
cakru).
vrlo inteligentnim osobama sa visokim iq, to zaista nista ne znaci ukoliko im je eq mali. ravnoteza prije svega!


mozes li i ti napisati nesto o svojim tehnikama koje si spomenuo
tantra, gnosticizam ili kabala, ili da za to otvorimo cak novi topic
ukoliko zelis o tome pisati.
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 16:33   #14
Luiz,
sto se kaze, cudni su putevi Gospodnji,
tako da sam ja u Kini pronasao zapadnu mistiku,

taoizam izuzetno volim,
ali veruj mi,
ovde je sve toliko iskomercionalizovano da se sve svodi na to da tesko mozes posetiti neki budisticki ili taoisticki hram, a da se u njima ne sretnes sa prodavacima suvenira i jeftinih kravata. Nije cudo sto se Isus pre 2000 godina razbesneo i proterao trgovce i prodavace iz hramova u Palestini. Ovde to jos niko nije uradio, a valjalo bi.
Molim te, ostavi mi neki link, voleo bih da saznam mnogo toga o taoizmu.

Ko sto rekoh, volim taoizam, osecam njegovu vrednost, ali bih voleo da proniknem u njegovu sustinu ako je moguce, sto znaci tamo gde nema materijalnih manifestacija kao sto su materijalna moc ili novac i borilacke vestine. Ako zelis da nabavis neku literaturu, rado cu je potraziti ovde za tebe, ako uspem da je pronadjem, prosledicu ti.

Na zalost, ne mogu da otvorim link koji si ostavila.

Nisam uravnotezen, jer sam valjda probudio ovog svog kundalinija.

Ne znam tacno kakva sam osoba. Za sebe kazem da sam zongler materijalnih iluzija,
ukrotitelj stihije, nosilac vatrene sablje slobode i etericnog kamena mudrosti.

Vrlo rado cu pisati o nekim svojim tehnikama. Vecnost je pred nama.
Imaj lep pozdrav.
talerman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 04:28   #15
tao

zanimljivo je da su u VI.st. p.n.e. zivjeli veliki svjetski filozofi i mistici;
pitagora, heraklit, zaratustra, siddharta gautama (buda), lao tze (tao) i konfucije; kao da se radi o nekom duhovnom dobu...
heraklit je takodjer poznavao tao "sve tece", "bog je dan noc, zima ljeto, sitost glad", "hladno sebe grije, toplo se hladi, vlazno susi, suho se vlazi" - sve su to heraklitove rijeci koje pripadaju tau.
budizam je u kinu dosao nakon sto su se tradicije starih mudraca vec ukorijenile. to naravno nije smetalo tau, koji nije niti religija, niti filozofija, vec tao jest, on je promjena, a najvisi cilj tao mudraca bio je prevladati drustvo i materijalizam, te spoznati najvisu razinu svijesti, misticno stopiti se sa svemirom.
danas kinezi ujedinjuju prakticno znanje (konfucije) i intuitivnu mudrost (tao), pa zato si ti mozda povezao tao i borilacke vjestine, no sa taom se prije moze povezati akupunktura i protok zivotne energije chi, hexagrami, ili cak tarot....

no tao (kina) je poput yoge ili vedante (indija); tao prezire rasudjivanje i dokazivanje, jer smatra da su proizvod covjekove iskrivljene vizije svijeta.
u tau je preobrazba osnovna, a cini ju dinamicko medjudjelovanje polova yin i yang (dualnost), koje nisu posljedica nekih sila, vec poput prirodnog toka, djeluju mirno, neusiljeno, intuitivno i vrlo jednostavno.


dinamicka ravnoteza, neprestanih mijena...
odraz tog polariteta odrazava se u svim stvarima, od dualnosti materije i energije, muske i zenske strane ljudske naravi, pa do zivota i smrti...
(nisu li shivini kipovi u indiji ponekad sa vise lica; muskog i zenskog, ili cak ponekad je to tesko odrediti u kipovima bude?)

"oni koji slijede prirodni red plove strujom taoa" (huai nan tzua)
"nedjelovanje ne znaci ciniti nista i sutjeti. neka svemu bude dopusteno ciniti ono sto po prirodi cini tako da njegova priroda bude zadovoljena" (chuang-tzua)
osnova budizma?

ne mogu ti ostaviti nikakav link, ali ono sto mozes nabaviti od literature i ching, lao tze, koji je prvi opisao tao. mozda cak i nekoliko verzija te male knjizice jer se cesto razlikuju u tumacenjima

u mom potpisu (ljubav), ges je odlicno opisao tu dualnost u ljubavi.
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 05:00   #16
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
kina mi je oduvijek bila zanimljiva, cak sam razmisljala kojom transibirskom zeljeznicom doc do nje, ali eto - nisam krenula.
da li sam trebala ili ne, sada nije niti vazno.
da li si prepoznao da je njihov zivot prozet komplementarnom kombinacijom taa i konfucija (pogotovo kina), poput dva pola.
konf. se naglasava u odgoju djece, obicaje, moral.. a tao vise kod starijih mudrijih ljudi, koji bi trebali vratiti onu spontanost, jer kad situacija dospije do svoje krajnosti, mora se pretvoriti u svoju suprotnost.

dospjevsi do vrhunca, yang se povlaci pred yinom,
dospjevsi do vrhunca, yin se povlaci pred yangom.

yin je ona muska strana, natjecateljska, poduzetna, a yang zenska,
intuitivna, misticna. cijelo ovo zapadno drustvo je previse i predugo
orjentirano na onu yin stranu, sto je dovelo do opce krize, cije posljedice rezultiraju pojavom raznih pokreta poput; ekologije, feminizma, hippie pokreta, upliva mnogih istocnjackih filozofija i tehnika poput meditacije, akupunkture....itd (yin se povlaci pred yangom).
Prije svega, pozdrav luiz. Ne znam o kojoj ti Kini govoriš, ali ova o kojoj ja znam toliko je devastirana kulturnom revolucijom, da generacije od 50-tih naovamo više ni ne znaju za pojmove "yin" i "yang", pa je stoga teško govoriti o nekakvoj prožetosti "...komplementarnom kombinacijom taa i konfucija (pogotovo kina), poput dva pola".

Prije nekoliko godina čitao sam jednu zanimljivu knijgu o modernoj civilizaciji, poremečaju ravnoteže (yin i yang), zaostalom kartezijansko-materijalističkom poimanju svijeta itd. Kad se sjetim naslova i autora, javim ti.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 05:08   #17
Citao sam I Ching - mala knjiga prepuna mudrosti.
Citas je recenicu po recenicu, a onda kontempliras o tome sto si procitao.
Predivno.

Nemoj me pogresno razumeti, molim te.

Jako cenim i volim tao.

Verovatno najsavrsenije drustvo koje je ikada postojalo bilo je za vreme taokratije - to bese jedna mala drzava u Kini koja je trajala nekih dvadeset godina u blagostanju, dok su se ostale kineske drzave u to vreme medjusobno unistavale ratovanjem.

Mislim da je taoizam napravio istu gresku poput ostalih duhovnih pokreta kada je krenuo da se organizuje u religiju. TIme je dobio na snazi, ali je izgubio na mistici. Ne kazem da to nije bilo dobro za Kinu. Kina je jedina civilizacija koja u svom kontinuitetu traje par hiljada godina. To bi isto bilo kao kada bi u Evropi jos uvek postojalo Rimsko carstvo.

Simbioza konfucijanizma, budizma i taoizma predstavlja temelj kineske civilizacije. Sve je to lepo za Kinu, ali ja se pitam gde je u svemu tome covek kao pojedinac?

Znas,
ja tezim potpunoj duhovnoj slobodi, i kao takav, drzavu vidim kao tamnicu tela, a religiju kao tamnicu duha. U tom pogledu, ni Kina nije bila nista bolja od ostalih drzava Istoka ili Zapada. Na kraju krajeva, uvek je na pojedincu, bilo on sa Zapada ili Istoka, da kaze dosta mi je okova, hocu da budem slobodan. Okovi Istoka i Zapada se razlikuju mozda u boji, ali su podjednako teski.

Ako postoji neka knjiga o tao za koju znas da bi ti je mogao nabaviti, bice mi zadovoljstvo da je pronadjem za tebe.
talerman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 05:25   #18
ISTJ - Introvert Sensing Thinking Judging

Quote:
talerman kaže: Pogledaj post
Na zalost, ne mogu da otvorim link koji si ostavila.

http://www.humanmetrics.com/
klikni na ISTJ



tipizacija po carl gustav jungu,
po meni najboljeg starog psihlologa. unio puno misticnih elemenata:

including Eastern and Western philosophy, alchemy, astrology, sociology, as well as literature and the arts. His most notable ideas include the concept of archetypes, the collective unconscious and synchronicity.

http://en.wikipedia.org/wiki/Carl_Jung
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 05:33   #19
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Prije svega, pozdrav luiz. Ne znam o kojoj ti Kini govoriš, ali ova o kojoj ja znam toliko je devastirana kulturnom revolucijom, da generacije od 50-tih naovamo više ni ne znaju za pojmove "yin" i "yang", pa je stoga teško govoriti o nekakvoj prožetosti "...komplementarnom kombinacijom taa i konfucija (pogotovo kina), poput dva pola".

Prije nekoliko godina čitao sam jednu zanimljivu knijgu o modernoj civilizaciji, poremečaju ravnoteže (yin i yang), zaostalom kartezijansko-materijalističkom poimanju svijeta itd. Kad se sjetim naslova i autora, javim ti.

da li je to mozda knjiga od f.capre, the turning point?

hmm..
nemam poima sto je u kini danas, vjerojatno si u pravu, ma
zapravo sigurna sam da posvuda u svijetu su se ljudi udaljili
od dobrih stvari, vjerovanja, religija...i sl....
tao ima samo porijeklo u kini koliko je to mudrac lao tze opisao,
ali on (ravnoteza) vrijedi za sve nas, ne?

da li si mozda primjetio da su kinezi onak, rekli bi dosta hladni?
eto, to ti je po meni jedan banalni primjer, gdje ne zele biti previse
ushiceni, jer znaju da poslije sretnih trenutaka dodju oni losi....
bar mi se tako cini...



talerman bi mozda o njihovom temperamentu mogao vise reci...
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 05:40   #20
Quote:
talerman kaže: Pogledaj post
Mislim da je taoizam napravio istu gresku poput ostalih duhovnih pokreta kada je krenuo da se organizuje u religiju. TIme je dobio na snazi, ali je izgubio na mistici.

Simbioza konfucijanizma, budizma i taoizma predstavlja temelj kineske civilizacije. Sve je to lepo za Kinu, ali ja se pitam gde je u svemu tome covek kao pojedinac?
nisam shvatila tao kao religiju! od kad je to tao religija?

nije li budizam recimo psiholoska religija koja se okrenula covjeku, a ne pitanjima porijekla svijeta i sl? pa eto postoji budizam za pitanja vezana o covjeku.
tao samo opisuje prirodu, od sitnog atoma, preko covjeka, pa do universe.
nista posebno, sto bi trebalo stvoriti religiju iz toga.

p.s. ja bas nisam sklona nikakvom.....izmu, a taoizam ne postoji!

p.p.s. brze pisem nego sto procitam tvoj post do kraja.
slazem se sa tobom u vezi sa religijama, ali u svakoj od njih se
moze naci zanimljivih i interesantnih stvari.....pogotovo u svetim
knjigama, ne? kako biblije, tako i veda, pogotovo ako ih ne citamo
okovani predrasudama ili oslijepljenoscu.
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:39.