Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2015., 21:39   #121
U principu, ne treba ih plaćati unaprijed, ali bi ih bilo dobro platiti do datuma dospijeća (piše na svakoj uplatnici). Naime, akontacijski sustav je upravo takav - izdaju se akontacijske rate koje se ispišu na uplatnice i pošalju kupcu. Uglavnom je to 6 uplatnica koje pokrivaju obračunsko razdoblje jer je Elektri jeftinije poslati jednu kuvertu s računom i 6 uplatnica nego svaki mjesec po jednu uplatnicu.

Pripazite na iznos na uplatnici - ako se kroz par mjeseci neplaćanja skupi dug od 200-300 kn, možete dobiti i opomenu zbog neplaćanja. Druga opomena je i posljednja pred iskopčanje struje. Ima logike - nešto je potrošeno, a nije plaćeno - slijede packe. To "nešto" je struja u ovom slučaju. Ni meni ne bi bilo drago da nekome odradim neki posao, a on mi plati za 6 mjeseci.

Znači, nije stvar u tome što je "povoljnije" nego u tome da treba platiti potrošenu struju. Još jednom: to je akontacijski sustav, postoji oduvijek, temelji se na Općim uvjetima (vidi NN) koje je donijela Vlada RH i to je jednostavno tako, sviđalo se kome ili ne. Obračun se radi jednom u 6 mjeseci kad se obračuna ona "razlika". Ako ste nezadovoljni takvim načinom naplate, možete ugovoriti samoočitanje pri čemu ste svaki mjesec dužni očitati brojilo i dostaviti ga Elektri, a ona će - na temelju toga - izraditi račun i poslati ga na vašu adresu svaki mjesec. Tada to neće biti "unaprijed" nego prikaz stvarno potrošene struje u proteklom mjesecu.

Moje je mišljenje da biste trebali svaki mjesec platiti dospjelu ratu, čime će i "razlika" biti minimalna (malo plus ili malo minus) ako nije bilo značajnih odstupanja od potrošnje u prethodnom odgovarajućem obračunskom razdoblju.

Plaćanje svih (ili nekoliko) rata unaprijed ima smisla ako su male (ono, 30-ak kn) pa se jednokratnom uplatom ~200 kn može uštedjeti na proviziji. Plaćanje većih rata unaprijed je, po meni, bedasto. Čemu kreditirati Elektru (i/ili opskrbljivača), kad pozitivnu kamatu ionako nećete dobiti?
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 23:04   #122
Quote:
Littlefoot kaže: Pogledaj post
U principu, ne treba ih plaćati unaprijed, ali bi ih bilo dobro platiti do datuma dospijeća (piše na svakoj uplatnici). Naime, akontacijski sustav je upravo takav - izdaju se akontacijske rate koje se ispišu na uplatnice i pošalju kupcu. Uglavnom je to 6 uplatnica koje pokrivaju obračunsko razdoblje jer je Elektri jeftinije poslati jednu kuvertu s računom i 6 uplatnica nego svaki mjesec po jednu uplatnicu.

Pripazite na iznos na uplatnici - ako se kroz par mjeseci neplaćanja skupi dug od 200-300 kn, možete dobiti i opomenu zbog neplaćanja. Druga opomena je i posljednja pred iskopčanje struje. Ima logike - nešto je potrošeno, a nije plaćeno - slijede packe. To "nešto" je struja u ovom slučaju. Ni meni ne bi bilo drago da nekome odradim neki posao, a on mi plati za 6 mjeseci.

Znači, nije stvar u tome što je "povoljnije" nego u tome da treba platiti potrošenu struju. Još jednom: to je akontacijski sustav, postoji oduvijek, temelji se na Općim uvjetima (vidi NN) koje je donijela Vlada RH i to je jednostavno tako, sviđalo se kome ili ne. Obračun se radi jednom u 6 mjeseci kad se obračuna ona "razlika". Ako ste nezadovoljni takvim načinom naplate, možete ugovoriti samoočitanje pri čemu ste svaki mjesec dužni očitati brojilo i dostaviti ga Elektri, a ona će - na temelju toga - izraditi račun i poslati ga na vašu adresu svaki mjesec. Tada to neće biti "unaprijed" nego prikaz stvarno potrošene struje u proteklom mjesecu.

Moje je mišljenje da biste trebali svaki mjesec platiti dospjelu ratu, čime će i "razlika" biti minimalna (malo plus ili malo minus) ako nije bilo značajnih odstupanja od potrošnje u prethodnom odgovarajućem obračunskom razdoblju.

Plaćanje svih (ili nekoliko) rata unaprijed ima smisla ako su male (ono, 30-ak kn) pa se jednokratnom uplatom ~200 kn može uštedjeti na proviziji. Plaćanje većih rata unaprijed je, po meni, bedasto. Čemu kreditirati Elektru (i/ili opskrbljivača), kad pozitivnu kamatu ionako nećete dobiti?
Hvala ti na opsirnom odgovoru..
Meni ide na zivac moja mater koja ignorira vrazje racune- redovno na svakom racunu PROĐE datum dospijeca.
I onda kad joj posalju racun od 600kn-- kuku lele.


Sutra cu poplacat sve racune
Misec za misecom cu uplacivati.. hvala ti
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2022., 20:45   #123
Ako neko slučajno može dati savjet, situacija je ovakva:
- preselio sam se u kuću u kojoj godinama nitko nije živio i plaćalo se nekakvih 60 kn mjesečno
- malo više od 2 godine živim tamo, kuća cca 50 m², nikakvih posebnih potrošača
- do zadnjeg obračunskog razdoblja su mi dolazile akontacijske rate po možda stotinjak kuna, ja sam uredno plaćao više, i po 400 kn mjesečno
- otkad tu živim nitko iz Elektre nije došao očitati brojilo
- sad za zadnji obračun dolaze mi akon. rate po 550 kuna, ja plaćam i dalje od 250 do 400 jer više od toga ne trošim sigurno
- dolazi mi opomena za tu razliku, cca 750 kn
- teta iz Elektre mi kaže da zanemarim i dostavim stanje te pričekam nove uplatnice
- dolazi novi obračun, razlika 3000 kn, a nove akontacijske rate niti 100 kuna (nema logike)
- oni su izračunali razliku od mog očitanog stanja 18.8.2022. i njihove zadnje procjene od 31.3.2022. koja iznosi cca 5000 kwh
- zovem opet tetu iz Elektre da bi mi ona rekla da trošim puno struje i spominje nekakvo očitanje 7.6.2022. kojeg nema na obračunu, i opet famoznih 5000 kwh koje sam po njima potrošio u dva mjeseca
- u međuvremenu sam pogledao brojilo 16.9. i potrošeno je cca 350 kwh što mi i je neka prosječna potrošnja

Što raditi u ovakvoj situaciji? Kako naći neko očitanje prije svih ovih procjena da mogu usporediti potrošnju sa svojim uplatama???

Poslano sa mog M2103K19G koristeći Tapatalk
JoJoWhite is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2022., 21:50   #124
Očitanja su HEP ODS-ova, oni imaju "povijest" svih očitanja (i pravih, i procijenjenih) pa treba pitati njih (to je u onoj zgradi koju smo nekad zvali "Elektra" - ne brkati s opskrbljivačem koji se idiotski zove HEP ELEKTRA; da mi je znati tko je smislio to ime ... pomutnja samo takva).

Na istom mjernom mjestu (to je tvoja "kuća") šifra obračunskog mjernog mjesta (OMM) je uvijek ista, tako da je to poveznica svih očitanja. Šifra OMM piše na poleđini računa, ima 10 znamenaka.

Stoga, od HEP ODS-a zatražiti pregled očitanja unatrag, sve do prvog koje je stvarno očitano.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2022., 23:00   #125
https://mojracun.hep.hr/elektra/index.html#!/

Registriraj se tu pa bi trebao imat uvid u to koliko je kad ocitano i koliko je procjenjeno stanje.

Ne bi ti bilo lose napraviti ugovor o samoocitanju pa svaki mjesec dostavis stanje brojila i naprave ti racun prema realnoj potrosnji.
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2022., 13:32   #126
Quote:
Tiki kaže: Pogledaj post
https://mojracun.hep.hr/elektra/index.html#!/

Registriraj se tu pa bi trebao imat uvid u to koliko je kad ocitano i koliko je procjenjeno stanje.

Ne bi ti bilo lose napraviti ugovor o samoocitanju pa svaki mjesec dostavis stanje brojila i naprave ti racun prema realnoj potrosnji.
Jesam i malo sam računao i razlika je možda 1000 kn za zadnjih godinu dana
JoJoWhite is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2022., 14:34   #127
pravac elektra, naoružaj se strpljenjem i ljubaznošću te napravi friško očitanje brojila.
mikislavac is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2022., 17:42   #128
Sad će vjerojatno poslati neku opomenu ako ne uplatim cjelokupan iznos s ovog računa?

Poslano sa mog M2103K19G koristeći Tapatalk
JoJoWhite is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:50.