Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2010., 11:32   #1
Energetski certifikat stambenih objekata

Ima li komentara na ovu temu

Blondi je pitala da pojasnim pa evo me.

Dakle od 1.4 stupa na snagu zakon koji kaže da svaki stan/kuća/poslovni prostor da bi se mogao kupiti/prodati , unajmiti/iznajmiti MORA imati Iskaznicu energetske učinkovitosti. To ustvari znači da stan ima oznaku klase od A+ do G koja kaže koliko je on dobro izoliran, tj koliko energije je potrebno za grijanje tog prostora. To je kao kad kupujete npr perilicu pa je ona klasa A ako troši malo, B ako troši više, C već je loše a D, E, F.. još gore.
Dakle ako imate 2 stana u Opatiji npr na sličnoj poziciji i slične kvadrature, jedan ima iskaznicu B a drugi iskaznicu G naravno da im ni cjena neće biti ista mada je do sada bila.

Spomenute iskaznice energetske učinkovitosti mogu vam izraditi isključivo ovlašteni certifikatori, koji će kako sad stoje najave za cijelu HR biti svega 300 tinjak. Cjena još nije definirana. Upravo završavam seminar i polažem ispite za to i time ću postati jedan od tih 300 ovlaštenih certifikatora.
Što se ovlaštenja tiče, postoji ovlaštenje za modul 1 ( grijanje, manji objekti, stanovi, kuće..) i modul2 ( klimatizacije, hale, veći objekti) i taj modul 1 mogu upisati diplomirani inženjeri storjarstva, građevine, elektrotehnike i arhitekti dok modul 2 mogu upisati i certificirati samo dipl.ing. strojarstva. Uvjet je i 5 g rada u struci, članstvo u komori nije uvjet.

Na višu ocjenu ne može se utjecati jer se ocjenjuje zatečeno stanje, no u iskaznici se daje i prijedlog kako poboljšati ocjenu pa ako investitor to i napravi može tražiti izradu nove iskaznicu topline.
Ako radite svoju kuću i nećete ništa iznajmljivati /prodavati zasada to ne morate imati ( s vremenom će svi morati imati jer će biti uveden i porez s obzirom na to koliko ti kuća troši energije i kolika je emisija CO2 - ulaskom u EU )

Za zgrade i slične objekte iskaznica će morati biti javno istaknuta na stubištu.

Dodat ću vam još detalja kad ih i mi budemo znali, jer zasad ima još dosta toga nedorečenog dok ne stupi na snagu.
ALEN111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 11:48   #2
http://www.eihp.hr/hrvatski/pio.htm

Možda ovdje pronađemo neke odgovore
ALEN111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 13:17   #3
Kolika je kazna ako se NEMA iskaznica energetske učinkovitosti za fizičke osobe , kolika za pravne? I da li je uopće ima?
mehrpreiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 13:35   #4
Još jedna runda pretakanja šupljeg u prazno. Kud već nije dovoljno zlo da moramo atestirati atestirano, sad još jedna jalova kasta koja se treba uhlijebiti i derati pare za ništa.

Jedino su se možda kasno sjetili, jer show samo što nije gotov.
Cthulhu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 15:43   #5
Ajde napokon da i mi idemo prema civiliziranim standardima. Ovo je stvarno nešto što je u HR trebalo uvesti još prije 10-15 godina......
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 20:39   #6
Energetski učinkovita pljačka

Quote:
moses kaže: Pogledaj post
Ajde napokon da i mi idemo prema civiliziranim standardima. Ovo je stvarno nešto što je u HR trebalo uvesti još prije 10-15 godina......
Za to "napokon" ću te pitati kad te oderu ko zeca pri prijavi energetske učinkovitosti , pa onda i oporezivanju iste na svaki ku... koji kupuješ ili si kupio ili budeš prodal...
__________________
SNOW_WHITE Prevuci mišem preko potpisa
glupko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 21:30   #7
Cilj energetskog certificiranja je snimiti stanje u zgradarstvu i savjetovati kako ga poboljšati. Za sitnu lovu.

Šou će početi kad i ako krene stvarni pritisak da se po tim savjetima nešto i napravi.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 08:25   #8
sve je to lijepo, dobro i pametno, približavamo se europi po standrardima, ali nikako da nas država malo podrži i sufinancira u tom energetskom smislu, nažalost tu se ne približavamo i tu je najeći problem. Oni bi da ja trošim manje energije ali pritom mi neće nimalo pomoći u izgradnji već će me još i oporezovati ako trošim puno plina, struje, ili čega već
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 08:42   #9
fascinantno je koliko ljudi razmišljaju o potrošnji auta prilikom kupnje, a apsolutno nikoga ne zanima koliko mu troški kuća/stan

naravno problem je u tome što se potrošnja vozila koristi u marketinške svrhe pa je zanimanje veće - a ljudi plaćaju račune za grijanje (i hlađenje!) bez puno razmišljanja .... dok se ne digne cijena energenta

u svakom slučaju pohvalna inicijativa (moglo/trebalo je to puno ranije napraviti...) i ako ništa drugo nekim ljudima će pomoći da shvate koliko energije=novaca bacaju svaki dan kroz prozor

e da, onako usput .... zgrade "pojedu" cca. 40% sve energije proizvedene u svijetu, a dobar dio te energije jednostavno "iscuri" van zbog neadekvatne termoizolacije
emulator is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 08:43   #10
Quote:
marion56 kaže: Pogledaj post
Oni bi da ja trošim manje energije ali pritom mi neće nimalo pomoći u izgradnji već će me još i oporezovati ako trošim puno plina, struje, ili čega već
Oni bi da ti trošiš manje? Zar ne bi ti sam htio trošiti manje?
emulator is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 10:13   #11
Quote:
emulator kaže: Pogledaj post
Oni bi da ti trošiš manje? Zar ne bi ti sam htio trošiti manje?
samo se ti šprdaj, znaš ti šta sam ja mislio reći, al moraš ti mene malo zahebavati
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 10:49   #12
Svinjarija je kako ljudima prodaju energetsku efikasnost kao moguću uštedu novca. Od svih blesavih PR pristupa, odabrali su onaj koji je i pogrešan.

Nije cilj uštediti novac. Cilj je uštediti naftu/ugljen/štoveć, bilo zbog energije bilo zbog CO2. Ako ja izoliram kuću, pa time uštedim za put avionom na ljetovanje u Africi, cijeli posao je energetski dreku pljuska.

A politički kukavičluk je naglašavati da je riječ o "efikasnosti", a ne "restrikciji". Ne trebate se odricati ičega. Sasvim je u redu imati 4 auta i otvoreni grijani bazen, samo grijalica mora biti "efikasna". Moš mislit.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 12:23   #13
Pa bolje imati efikasno grijani bazen nego neefikasno zar ne (bazen imaš i ovako i onako), ili 4 auta na LPG nego 1 stari dizelaš sa dimnom zavjesom. Zna se gdje najviše boli, kada te opale po džepu, dakle ja ne smatram da je pristup loš. A za one koji žele znati više .....
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 12:50   #14
Quote:
ALEN111 kaže: Pogledaj post
da bi se mogao kupiti/prodati , unajmiti/iznajmiti MORA imati Iskaznicu energetske učinkovitosti.
Definitvno je ovo super stvar. Važno je znati da ti kuća troši 2000 kn mjesečno, a ne 4000...

Samo me zanim kako će tisuće stanova koji se trenutno iznajmljuju/prodaju uspjeti nabaviti takvu iskaznicu? Mislim da je to mission imposible i totalno drkanje ljudi. Naravno da će sad svi skočiti na noge i protiviti se tome, kad tako radikalno i naglo treba promjeniti nešto što je stvar dogogodišnjeg procesa!
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 13:54   #15
Zašto nam treba certifikator? Direktiva postoji od 2002. godine. Svi proizvođači građevinskih materijala imaju specifikacije otpusta topline i druge parametre, imamo građevinske dnevnike kao obavezu i imamo nadzor gradnje kao obavezu. Zašto nam treba još netko tko će sve podatke koje smo sami upisali utipkat u program i izbaciti cifru kad to možemo sami na osnovu valjane dokumentacije. Stare kuće i stanovi pak imaju kontinuitet potrošnje i znaju koliko troše trebaju počet smanjivati prema poznatim parametrima dakle investicije u nove uređaje, bolje prozore, novu fasadu i za to ljudima treba lova ili poticaj, a ne novi namet u vidu iskaznice koju mogu na osnovu određene vjerodostojne dokumentacije sami ispuniti. I gdje je logika da ću ako kupim stan G klase investicije raditi radi bolje klase kad mi to treba samo ako ću ga prodati umjesto da je logika na strani da su mi manji troškovi i da zato ulažem u svoj stan ili kuću. I još nešto ljudima koji imaju love i pameti to je jasno i njihove kuće i stanovi nisu G klasa . Ljudi koji žive od crkavice su debelo nahebali.
mehrpreiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 20:23   #16
Ma ovo samo pokazuje koliko smo zaostali......dan danas ljudi ziđaju kućerde od 400 kvadrata i useljavaju u golu ciglu..ma šta je rvatu dat 4000-5000 kn po sezoni samo za grijanje...umjesto da pokupimo neka iskustva i znanja od drugih, mi se uvijek oko nečeg jogunimo na vlastitu štetu.
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 20:45   #17
Quote:
mehrpreiss kaže: Pogledaj post
Zašto nam treba certifikator? Direktiva postoji od 2002. godine. Svi proizvođači građevinskih materijala imaju specifikacije otpusta topline i druge parametre, imamo građevinske dnevnike kao obavezu i imamo nadzor gradnje kao obavezu. Zašto nam treba još netko tko će sve podatke koje smo sami upisali utipkat u program i izbaciti cifru kad to možemo sami na osnovu valjane dokumentacije.
U stvarnosti vlasnici postojećih stanova nemaju nikakve šanse doći do projekata. A izvođači/investitori novih moraju biti spriječeni da evaluiraju svoj posao zbog objektivnosti.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 09:06   #18
Objektivnost se u Hrvatskoj plaća ispod stola u plavoj kuverti.točka. U pravnim državama ako napišeš da si stavio nešto što nisi i ako postoji sumnja da si tako postupio postoji kazna i postoji tužba od strane oštećenih koja se ne rješava godinama nego u par mjeseci. Treba samo utvrditi koje dokumente investitor mora priložiti kao vjerodostojne i da nadzor i izvođač za potpise na tom papiru snose odgovornost za svoj potpis.
Vlasnici postojećih stanova mogu doći do projekta i do građevinskog dnevnika ili im to baš zakon vezan za energetsku učinkovitost dakle Zakon o građenju ( ili kako se sad već podulje zove) treba omogućiti. Mislim da struka ovdje treba jako inzistirati na logici, na maksimalnom iskorištavanju postojeće obavezne dokumentacije, da građevinski inžinjeri ne moraju polagati dodatne programe za nešto što su svojom diplomom već stekli, i da certificirajuće tvrtke iz ovoga izvuku vrhnje a da enegetska učinkovitost bude u drugom planu kao i stvarno smanjenje potrošnje koje je malom čovjeku skupo jer to je upravo ono da većina ljudi kad se skućuje ne može kupovati ono najbolje jer je to u startu najveća investicija, nego kupuju osrednje ili loše što u konačnici jest skuplje ali na rate.
Kad radimo propise i zakone treba dobro pogledati kakva je većina hrvatskih domaćinstava-bez love za takve dugoročne investicije, pa neka HEP ne donira sportskim klubovima nego neka donira sredstva za energetsku učinkovitost u siromašnim sredinama.
mehrpreiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 20:10   #19
HEP je ukra 220 miliona kuna namjenjenih subvencijama za korištenje alternativnih energija
to je naša stvarnost
sa jedne strane, ko 'zeleni' podržavam niskoenergetsko-pasivnu gradnju
ali sa druge strane svjesna sam da naš narod ima trenutno puno gorih problema: ogromna nezaposlenost, niska primanja ... da im u konačnici te iskaznice značiti samo jedno: još poreza za plačati

i osim toga kako oni misle rješiti slučaj gdje 1 stan traži iskaznicu u zgradi sa 20-30 stanova? šta bi taj 1 vlasnik trebao platiti izolaciju kompletne zgrade radi svog 1 stančića?
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 09:04   #20
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
HEP je ukra 220 miliona kuna namjenjenih subvencijama za korištenje alternativnih energija
to je naša stvarnost
Nije ukrao nego izmanipulirao. Ta lova nije nestala. Alternativni izvori redovno dobijaju svoj harač. A s druge strane je HEP građanima poklonio tko zna koliko neekonomskim cijenama struje i plina.

Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
i osim toga kako oni misle rješiti slučaj gdje 1 stan traži iskaznicu u zgradi sa 20-30 stanova? šta bi taj 1 vlasnik trebao platiti izolaciju kompletne zgrade radi svog 1 stančića?
Svaki suvlasnik će moći izraditi iskaznicu samo za svoj stan. I neka poboljšanja izvesti samo u svom stanu (npr. prozori). A ono što se tiče čitave zgrade (fasada, krov) kroz sistem pričuve, tj. nikad i nikako.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:42.