Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2014., 22:42   #3101
Radisic Svetozar je Srpski junak i expert za tajna oruzja i neo kortikalni rat.https://www.youtube.com/watch?v=k8d316qtM0Q
Esad Dzudzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 11:24   #3102
Quote:
Esad Dzudzo kaže: Pogledaj post
Radisic Svetozar je Srpski junak i expert za tajna oruzja i neo kortikalni rat.https://www.youtube.com/watch?v=k8d316qtM0Q
Pa si ti mudro zaključio da su samo Srbi radiše?
__________________
Vrata na umu fanatika otvaraju se prema vani, tako da ih pritisak izvanjskih činjenica još čvršće zatvara.
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 22:15   #3103
Zna li netko nešto više o prezimenu Grmača? Stvarno me zanima.
Marko128 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 23:51   #3104
Prezime dolazi z srednje Bosne.

Ako jos netko zna nesto o prezimenu Lom, dolazi iz Zapresica
Marko128 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 12:45   #3105
MOJI PRECI S OČEVE STRANE
* đed i baba: Antun Ćurlin (6.9.1924.) i Marija rođ. Andrović (11.4.1933.)
* prađed i prababa: Jozo Ćurlin (12.5.1889.) i Ane rođ. Dedović-Rozić (6.11.1894.)
* praprađed i praprababa: Antun Ćurlin (7.2.1852.) i Kate rođ. Carević (6.8.1855.)
* prapraprađed i prapraprababa: Andrija Ćurlin (21.9.1823.) i Marija rođ. Franković (17.10.1822.)
* praprapraprađed i praprapraprababa: Antun Ćurlin (29.1.1777.) i Kate rođ. Cvjetanović (10.4.1785.)
* prapraprapraprađed i prapraprapraprababa: Jozo Ćurlin (28.1.1737.) i Ana rođ. Vuletić (7.10.1737.)
* praprapraprapraprađed i praprapraprapraprababa: Antun Ćurlin (1702.) i Cvijeta ? (?)
* prapraprapraprapraprađed i prapraprapraprapraprababa: Božo Ćurlin (?) i Marra ? (?)

PREZIMENA RODITELJA DJEVOJAKA S KOJIMA SU SE MOJI PRECI S OČEVE STRANE ŽENILI
* Marija Andrović Antuna i Jele rođ. Pavić
* Ane Dedović-Rozić Nika i Ane rođ. Mrlais
* Kate Carević Joza i Marije rođ. Bogeta
* Marija Franković Gašpara i Kate rođ. Karač
* Kate Cvjetanović Andrije i Kate rođ. Pasarić Pera
* Ana Vuletić Antuna i Kate ?
* Cvijeta ?
* Marra ?

MOJI PRECI S MAJČINE STRANE
* đed i baba: Antun Pavlina (14.9.1928.) iz Banića i Jele rođ. Đivić (31.10.1929., krštena 10.11.1929.) iz Riđice, vjenčani 8.10.1951.
* đedovi otac i majka: Pero Pavlina (1896.-1989.) i Ana rođ. Kola (1900.-1977.) čija je majka bila Marija rođ. Franić iz Korita na Mljetu
* babini otac i majka: Stijepo Đivić (umro 1958.) i Ane rođ. Kotlar (1900.-1980.)
* đedovi đed i baba: Pero Pavlina i Nina rođ. Kmetović, uz Pera imali i sinove Luka i Iva
* đedov prađed: Luka Pavlina koji je iz Trnove 1840. došao u Baniće vjenčati se za Klaru Pavišu čime je započeta loza Pavlina u Banićima

Više se ne može znati pošto su crkvene knjige spaljene 1991. pa bi trebalo kopati po FamilySearchu. Sin moga ujaka više je istraživao i našao podatke kad su i kojim brodom braća đedovog oca početkom stoljeća pošli u Ameriku, našao ih je u spisima s Ellis Islanda.

Zadnje uređivanje Dubrovčanin : 22.03.2015. at 13:19.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 14:03   #3106
Da reaktiviramo temu. Znali netko nešto o prezimenu Đaković?
ĐakaNG is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 13:27   #3107
Thumbs up

Quote:
lavinia_20 kaže: Pogledaj post
ispricavam se ako je pitanje vec bilo negdje ovdje, ali ga ja nisam nasla
moze li mi itko reci neke informacije o povijesti prezimena Koić! jedino sto sam uspjela pronaci da je zapravo nastalo greskom u prepisivanju nakon 2. svjetskog rata i da se zapravo radi o obitelji Kojić. ako tko ima neke informacije ili zna gdje bi mogla traziti nesto, bit cu zahvalna
Poštovana da radi se o greški ali ne o toj o kojoj ste vi pisali nego o tome da su vrlo pismeni matičari poslje II svjetskog rata dodavali u prezime Koić slovo J i pravili Kojić... koji im je motiv bio to je nekima jasno, ali nažalost velikom broju nije... Najlakše je to provjeriti uvidom u crkvene knjige jer one su ispravne što se tiče podataka od prije II svjetskog rata...
dupin37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 19:52   #3108
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Markoša ima u krajevima gdje nema Mađara (i vjerojatno ih nikad nije bilo)...čak postoji zaseok Markoši u selu Pađene kod Knina...

To da ima Markoša (i Boroša) Mađara sam znao ali ne znači da su svi nositelji tog prezimena porijeklom Mađari...iako većina vjerojatno je...
Zovem se Aleksandar Markoš i deda mi je rodjen u Padjenima kod Knina, neznam za te druge Markoše madjare (ako ih ima nisu moji). Mi najverovatnije vodimo poreklo iz Crne Gore (tamo postoji jedno mesto i vecina stanovnika se preziva Markuš), a nama koji smo poreklom iz dalmacije je zajednicka slava, Djurdjevdan (6.maj), tako da nismo ni hrvati jer smo pravoslavne veroispovesti.
Blackadder015 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2015., 22:03   #3109
Pozdrav

Može li netko meni reći dublje podrijetlo za prezime Mladić, dedina obitelj je iz Hrvatskog Zagorja(točno iz Grabe) prezimenu sam našao nesto ovdje http://www.rodoslovlje.hr/istaknuta-...ena-mihovljana di se po prvi put spominje (1740 godine ) u Mihovljanu to je 10 minuta vožnje blizu mene, a također se spominje i ovdje
http://imehrvatsko.net/namepages/vie...ezime-mladic-2 inače živim u Zlataru tako su i pogodili

Zašto me to zanima, recimo znam na netu tj na facebooku komentirati političke teme, nekad se nadje netko tko me počne vrijeđati sa onim Što ti je Ratko ili jesi li sin od tog Ratka u biti tome nema kraja. Želim nači još dublje povijesne zapise o svojem prezimenu, di bi trebao to gledati ?
Freyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2015., 23:29   #3110
ne znam jel prava tema al, pls, dal netko možda ima mail adresu ili bilo kakav kontakt od gospodina Ivana Vrdoljaka-Gujića iz Splita koji se bavi rodoslovljima, inace je autor knjiga Zadvarska rodoslovlja i Rodoslovlja Žeževice?
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 17:03   #3111
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
ne znam jel prava tema al, pls, dal netko možda ima mail adresu ili bilo kakav kontakt od gospodina Ivana Vrdoljaka-Gujića iz Splita koji se bavi rodoslovljima, inace je autor knjiga Zadvarska rodoslovlja i Rodoslovlja Žeževice?
Jesi li probala kontaktirati izdavača?
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2015., 10:41   #3112
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Jesi li probala kontaktirati izdavača?
tnx. tak neš mi uopce nije palo na pamet
upravo poslala mail, valjda ce netko odgovoriti,

probala sam prek obrtnicke komore, covjek je imao postolarski obrt u splitu al, je sada obrt zatvoren a, gospodin u mirovini.
tak da mi ta adresa i broj telefona nisu puno pomogli.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2015., 23:37   #3113
Quote:
Freyr kaže: Pogledaj post
Pozdrav

Može li netko meni reći dublje podrijetlo za prezime Mladić, dedina obitelj je iz Hrvatskog Zagorja(točno iz Grabe) prezimenu sam našao nesto ovdje http://www.rodoslovlje.hr/istaknuta-...ena-mihovljana di se po prvi put spominje (1740 godine ) u Mihovljanu to je 10 minuta vožnje blizu mene, a također se spominje i ovdje
http://imehrvatsko.net/namepages/vie...ezime-mladic-2 inače živim u Zlataru tako su i pogodili

Zašto me to zanima, recimo znam na netu tj na facebooku komentirati političke teme, nekad se nadje netko tko me počne vrijeđati sa onim Što ti je Ratko ili jesi li sin od tog Ratka u biti tome nema kraja. Želim nači još dublje povijesne zapise o svojem prezimenu, di bi trebao to gledati ?
Valjda podrijetlo roda, a ne prezimena.
Korijen prezimena je u potpunosti prepoznatljiv, http://hjp.novi-liber.hr/index.php?s...D&keyword=mlad i ako ne postoje podaci o vremenu nastanka, npr. da se tako nazvana obitelj ili rod po dodatku prethodnom prezimenu počeka razlikovati od neke druge obitelji ili roda, to je prezime moglo nastati u bilo koje doba i na bilo kojem vjerojatnom mjestu prije nego što je zavedeno u matice ili zabilježeno u nekom drugom dokumentu.
Najvažnija vremenska odrednica pak, je kodificiranje prezimena kroz obvezu vođenja župnih matica, sukladno odlukama Tridentskog koncila krajem 16. st.
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2015., 17:44   #3114
Thumbs up Sinjeri

Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Bánhorváti



Bánhorváti = bán (mađarska titula avarsko-turkijskog porijekla) + horváti.
Selo se nalazi na sjevernoistoku Mađarske, blizu Miskolca, kod mađarsko-slovačke granice. Vjerojatno riječ je o bijelim Hrvatima. Prvi put se spominje u Varadinskom registru (XIII. st.) kao Horvát. Bán je ime lokalnog potoka.

PS: Mađari nemaju nikakve veze s Mongolima. Oni su "miks" ugrofinskih i turkijskih elemenata.
Bok jel mi molim te mozes reci kaj za prezime Sinjeri, buduci da se razumijes u Madarsku etimologiju. Navodno je tog porijekla. Hvala!
mrobe is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 11:59   #3115
Quote:
Makyme kaže: Pogledaj post
jel mi more tko malo pojasnit prezime DRAGUN?? koliko sam shvatio negdi se navodi da su bili plemići u 16.st. ili da je prezime poteklo od lake konjice francuske vojske... pa sad ne znam što je točno ?

Prezimena Dragun
na prostoru bivše Jugoslavije ima najviše u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini , i Srbiji. Draguni su preuzimali nacionalnost i vjeroispovjest domicionalnog stanovništva. Pravo porijeklo Draguna je židovsko (jevrejsko).
kizosamurai is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 23:54   #3116
Jel netko negdje već objasnio zaš u Zg i okolici do granica na sjeveru (ili Slavonija) nema u pravilu prezimena koja završavaju na -in/ev/ov?

Također, valjda ste vidjeli svi one fore s prezimenima u Europi i da je Horvath u Mađariji i Slovačkoj među top prezimenima. Isto me ponukalo na činjenicu da npr u Dalmaciji (ne znam za ostale na obali) nema isto u pravilu prezimena Horvat? :O
__________________
Ili smo u pravu ili nismo.
KrakenGames is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 00:07   #3117
Quote:
KrakenGames kaže: Pogledaj post
Jel netko negdje već objasnio zaš u Zg i okolici do granica na sjeveru (ili Slavonija) nema u pravilu prezimena koja završavaju na -in/ev/ov?
Zanimljivo je da izvan kajkavskog područja u pravilu nema -ec, a možda ni -ek? Mislim naravno na starosjedioce.


Quote:
KrakenGames kaže: Pogledaj post
Također, valjda ste vidjeli svi one fore s prezimenima u Europi i da je Horvath u Mađariji i Slovačkoj među top prezimenima. Isto me ponukalo na činjenicu da npr u Dalmaciji (ne znam za ostale na obali) nema isto u pravilu prezimena Horvat? :O
To je logično, s obzirom da je naziv ugarski (ili mađarski), a oni nisu baš imali toliki utjecaj u Dalmaciji.
Honey 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 00:51   #3118
Quote:
Honey 1 kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je da izvan kajkavskog područja u pravilu nema -ec, a možda ni -ek? Mislim naravno na starosjedioce.
Zato jer je u kajkavskom -ec/ek = ić.

Quote:
To je logično, s obzirom da je naziv ugarski (ili mađarski), a oni nisu baš imali toliki utjecaj u Dalmaciji.
Horvati (naselje u Zagrebu) i 'Horvatska' nemaju veze s Mađarskom izvorno, Mađari su pokupili 'Horvat' od najbližih susjeda tj. kajkavaca. I nema smisla da su sva prezimena Horvat nastala od Mađara, lakše za razumit u Mađarskoj ili Slovačkoj koji su prelazili granicu, ali samo u regiji, zaš se ne pojavljuje drugdje neg na sjeveru?
__________________
Ili smo u pravu ili nismo.
KrakenGames is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 01:24   #3119
Quote:
KrakenGames kaže: Pogledaj post
Zato jer je u kajkavskom -ec/ek = ić.



Horvati (naselje u Zagrebu) i 'Horvatska' nemaju veze s Mađarskom izvorno, Mađari su pokupili 'Horvat' od najbližih susjeda tj. kajkavaca. I nema smisla da su sva prezimena Horvat nastala od Mađara, lakše za razumit u Mađarskoj ili Slovačkoj koji su prelazili granicu, ali samo u regiji, zaš se ne pojavljuje drugdje neg na sjeveru?
Pa valjda zato jer su dolazili iz tadašnje Hrvatske.
Samo ne kužim jel oblik "Horvat" izvorno mađarski ili nije.
Honey 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 01:59   #3120
Quote:
Honey 1 kaže: Pogledaj post
Pa valjda zato jer su dolazili iz tadašnje Hrvatske.
Samo ne kužim jel oblik "Horvat" izvorno mađarski ili nije.
Horvat je izvorno kajkavski hrvatski. Da je obrnuto (na obali), pisalo bi "Harvat" vjerojatno. Po tom mislim da je logično da su Mađari preuzeli od sjevernih stanovnika oblik Horvat, jer su to jedino i mogli čut.

No zaš se ne pojavljuje prezime drugdje? :O Čini mi se nevjerojatno da se dio stanovnika SZ Hrv naziva Horvat samo zbog Mađara.
__________________
Ili smo u pravu ili nismo.
KrakenGames is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:38.