Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2011., 14:10   #221
Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
Pozdrav, pitao sam u temi o porezima, ali ovo je prikladnija tema. Pratetak ( ne znam kako bi ga nazvao) bi mi prepisao svoju imovinu jer nema nasljednika, a u slucaju da nema oporuke imovina bi otisla ljudima koje jedva poznaje. Ne radi se o vilama, ali kad se zbroji ima poprilicno toga, veliki stan u kojem trenutno zivi, stara kuca na bracu u kojoj ljetuje, ali na vrhunskoj lokaciji, zemljiste koje je nasljedstvo pradjeda i kojem nije jedini vlasnik, ali je njegov dio 8000m2 grad zemljista namjenjenog gradnji hotela. Ukratko, sve zajedno trzisno vrijedi preko 30 milijuna kuna. Ne postoji mogucnost da mi to ostavi nekim drugim putevima vec iskljucivo darovnicom. Ne namjeravam prodati djedovinu, ali nemam miljun kn za porez. Sto mogu napravit?


Ugovor o doživotnom uzdržavanju. Bit će poreza, ali ne sad i manje nego darovanjem.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2011., 17:40   #222
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
da ne otvaram novu temu.

kolika su davanja prilikom darivanja nekretnine? pretpostavljam da se plaća porez na prijenos u iznosu 5% procijenjene vrijednosti, ima li još što?

također, ako je regularno napravljena(čisto vasništvo, bez tereta prije prijenosa), mogu li se pojaviti kakvi problemi po pitanju vlasništva i potraživanja?
bump!

edit: sad kopam po temi od početka, mislio sam da darovnica na snagu stupa trenutnosad vidim da je to proces koji traje i do par mjeseci(tek sam na 1.stranici)

također, još nisam našao koliko se što plaća, ali, je li istina da se na darovni ugovor roditelj-dijete porez ne plaća? i koliko bi trebalo proći vremena između dva takva ugovora?
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...

Zadnje uređivanje rocket86 : 21.04.2011. at 17:54.
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 17:04   #223
Quote:
Brazil kaže: Pogledaj post
Ugovor o doživotnom uzdržavanju. Bit će poreza, ali ne sad i manje nego darovanjem.
Postoji li način za (besplatno) doznati koliko bi poreza trebao platiti u slučaju darovnog ugovora?
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2011., 09:33   #224
Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
Postoji li način za (besplatno) doznati koliko bi poreza trebao platiti u slučaju darovnog ugovora?
http://propisi.porezna-uprava.hr/?id=b04d1
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2011., 02:19   #225
Znam da je porez na darovane nekretnine 5%, ali me zanimaju iskustva u nadi da bi možda mogao doć do nekakvog rješenja. Iako realno ne očekujem da će država besplatno napraviti procjenu.

Btw., npr. pok djed i njegove pok. sestre su živjeli u zajedničkoj kući. U toj kući živi još muž jedne od sestara koji je ujedno i vlasnik cijele kuće. Ja se preselim živjet u tu kuću te za pola godine on kuću daruje meni darovnim ugovorom, s tim da oboje i dalje živimo u toj kući. Da li u tom slučaju plaćam 5%, iako smo u rodu (?) i živim u toj kući? Pretpostavljam da jesam, ali treba pitat.

Nego da se vratim on-topic. Dobijem u dar građevinsko zemljište 10.000m2, zona T1 (isključivo hoteli). 10.000m2 zemljišta nije dovoljno za izgradnju hotela, a u tom području je zabranjeno graditi stambene građevine, apartmane i sl. Ukratko, jedini kome to mogu prodati je investitor koji je uz to zemljište kupiti još nekoliko parcela (s 50+ vlasnika) i uložiti više desetaka milijuna eura, a takvi se ne nalaze svaki dan.

Teoretski, ako dobijem u dar tih 10.000m2, ja sam u dubokim govn*ma. Jer ako procjene m2 na 200 eur, 5% od 2m eura je 100.000 eur - cca. 730.000 kuna. Da moram platiti 7300kn ne znam odakle bi ih našao, a kamoli 730k kn. A to zemljište nije lako prodat jer se na nalaze ljudi s 3m euru djepu baš lako.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 11:44   #226
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
bump!

edit: sad kopam po temi od početka, mislio sam da darovnica na snagu stupa trenutnosad vidim da je to proces koji traje i do par mjeseci(tek sam na 1.stranici)

također, još nisam našao koliko se što plaća, ali, je li istina da se na darovni ugovor roditelj-dijete porez ne plaća? i koliko bi trebalo proći vremena između dva takva ugovora?
što traje? odete kod bilježnika potpišete darovni, daš u sudu prijedlog za upis nekretnine na svoje ime, požurnicu i upis traje par dana. Prva stranica ove teme je pretpostavljam jako stara
nemaš porezna na darovni između roditelja i djeteta. I nejasno je zadnje pitanje, o vremenu na kakva dva ugovora?
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 12:04   #227
Quote:
pistacija kaže: Pogledaj post
što traje? odete kod bilježnika potpišete darovni, daš u sudu prijedlog za upis nekretnine na svoje ime, požurnicu i upis traje par dana. Prva stranica ove teme je pretpostavljam jako stara
nemaš porezna na darovni između roditelja i djeteta. I nejasno je zadnje pitanje, o vremenu na kakva dva ugovora?
dva ugovora:
-darovni ugovor mog djeda mom ocu
-darovni ugovor mog oca meni

postoji li period koji bi morao proći između takva dva ugovora, da se u oba slučaja ne plati porez?
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 12:25   #228
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
dva ugovora:
-darovni ugovor mog djeda mom ocu
-darovni ugovor mog oca meni

postoji li period koji bi morao proći između takva dva ugovora, da se u oba slučaja ne plati porez?
oba možete u istom danu ovjeriti. onda u sud predaš oba ugovora i prijedlog kojim tražiš upis prava vlasništva sa djeda na sebe.
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 12:45   #229
to se ne uzima kao neka zlouporaba zakona? mislim, to mi je čudno, jer znam da za neke druge povlaštene opcije postoji zabrana otuđivanja kroz neko vrijeme
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 12:33   #230
Quote:
pistacija kaže: Pogledaj post
oba možete u istom danu ovjeriti. onda u sud predaš oba ugovora i prijedlog kojim tražiš upis prava vlasništva sa djeda na sebe.
Koliko se čeka u Zagrebu na upis darovnog ugovora?

Hvala
raff34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 17:24   #231
darivanje posjeda sa teretom

molim vas strucnu pomoc,ako netko sigurno zna,jer dobijam razne odgovore;
1.moze li se darovati posjed ako je banka upisala hipoteku?konkretno,djed je uzeo kredit i banka se upisala,on jos ima 7 god za otplatu.
2.djed je vec darovao kucu sinu(mome ujaku).da li bi bilo sasvim uredno da ujak sada daruje nazad svome ocu(mome djedu),pa onda djed meni?naravno pitam bez placanja poreza?
3.na 3 parcele je upisala teret drzava(porezna mislim)zbog ovrhe o neplacanju doprinosa MIO.isto pitanje kao pod 1.,da li se to moze darovati,tj,promijeniti vlasnika? hvala
johnyantich is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2011., 16:48   #232
Otac mi planira pokloniti gradilište sa starom kućom kao poklon za udaju.
Koliko će me doći prijenos te nekretnine?
Matahari is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 19:43   #233
Pobijanje darovnog ugovora

Pozdrav,

možda se negdje već nalazi odgovor na moje pitanje...iako sumnjam....

situacija je sljedeća:

ja sam prije 5 godina primio od oca i majke darovnice kojima mi majka daruje 1/4, a otac 3/4 zemljišta sa ciljem da ja prodam to zemljište gradu i zadržim taj novac....kako su moji roditelji u procesu rastave i borbe oko vlasništva nad kućom, ja sam ocu pozajmio veći dio tog novca kako bi on napravio odvojene dijelove kuće pa ne bi trebao prodavati kuću (nebitno za moje pitanje) - on taj novac nikad nije vratio...niti me briga za to..

...no ostalo je nešto novca (1/3) i ja sam od tog novca sebi kupio stan...problemi s roditeljima i njihovo psihičko zlostavljanje mene kao sina jedinca prevršila su svaku mjeru...moja majka šalje mi poruke koje su toliko uvredljive da ću ju morati prijaviti (oca sam već ranije prijavio jer je nasrnuo na moju djevojku)...mislim...život mi je katastrofa....

....i sada mi majka prijeti da će podići tužbu kojom će osporiti darovni ugovor....i uzeti mi taj stan....

moje je pitanje da li je to moguće (niti sam počinio bilo kakvo kazneno dijelo - u životu im nisam uputio ružnu riječ, a kamoli bilo što drugo, niti su oni ljudi koji nemaju od čega živjeti, a nemam ni braće ni sestri da bi netko tražio nužni dio)

da li je moguće da mi ona uzme stan...i ako da....što mogu učiniti da to spriječim (npr.prodam stan nekome...)

molim bih nekoga da mi pomogle...jer sam stvarno u šoku od svega što mi roditelji priređuju u životu.....
kikica_vz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 13:38   #234
MOLIM SAVJET

Roditelji mog supruga darovnim ugovorom su prepisali kuću na kćer zbog dugova. Sad smo ih mi molili da nam daju dio tog zemljišta pored kuće da možemo izgraditi sebi kuću, tj. tražili smo samo 300 kvadrata koliko minimalno zemljište mora imati da bi se kuća mogla izgraditi.

Ukupna veličina zemljišta je 1290 kvadrata. Roditelji su rekli da nemaju ništa protiv, dapače, međutim sestra se protivi i poludila je doslovno kad je to čula jer ona želi prodati njihovu kuću i okućnicu da bi sebi pokrila dugove

Što nam je činiti? Kuća je pod hipotekom jer je ona uzela kredit za adaptaciju još dok je kuća glasila na roditelje. Nas kuća uopće ne zanima mi samo tražimo 300 kvadrata okućince. Jel ima netko neki savjet?
marya210 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 19:00   #235
Na žalost, unatoč tome što tvoji roditelji nemaju ništa protiv, odluku o tome hoće li vam se dati 300 m2 zemljišta je nova vlasnica, dakle tvoja sestra.
Teško je tu dati pametan savjet. Možda ev. da zamoliš roditelje da sestri zaprijete oduzimanjem darovanog ( u određenim slučajevim može se pobiti darovni ugovor ) ako tebi ne pokloni tih 300 kvadrata. Neka idu čisto na blef.

Stvarno mi je žao, teška situacija. Ljudi ponekad darovne ugovore shvaćaju prejednostavno ne shvaćajući da sa tim činom gubi sve.
Sretno!
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 08:38   #236
Odgovoreno je vec na drugoj temi, stvar rijesena
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 09:36   #237
Quote:
kikica_vz kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

možda se negdje već nalazi odgovor na moje pitanje...iako sumnjam....

situacija je sljedeća:

ja sam prije 5 godina primio od oca i majke darovnice kojima mi majka daruje 1/4, a otac 3/4 zemljišta sa ciljem da ja prodam to zemljište gradu i zadržim taj novac....kako su moji roditelji u procesu rastave i borbe oko vlasništva nad kućom, ja sam ocu pozajmio veći dio tog novca kako bi on napravio odvojene dijelove kuće pa ne bi trebao prodavati kuću (nebitno za moje pitanje) - on taj novac nikad nije vratio...niti me briga za to..

...no ostalo je nešto novca (1/3) i ja sam od tog novca sebi kupio stan...problemi s roditeljima i njihovo psihičko zlostavljanje mene kao sina jedinca prevršila su svaku mjeru...moja majka šalje mi poruke koje su toliko uvredljive da ću ju morati prijaviti (oca sam već ranije prijavio jer je nasrnuo na moju djevojku)...mislim...život mi je katastrofa....

....i sada mi majka prijeti da će podići tužbu kojom će osporiti darovni ugovor....i uzeti mi taj stan....

moje je pitanje da li je to moguće (niti sam počinio bilo kakvo kazneno dijelo - u životu im nisam uputio ružnu riječ, a kamoli bilo što drugo, niti su oni ljudi koji nemaju od čega živjeti, a nemam ni braće ni sestri da bi netko tražio nužni dio)

da li je moguće da mi ona uzme stan...i ako da....što mogu učiniti da to spriječim (npr.prodam stan nekome...)

molim bih nekoga da mi pomogle...jer sam stvarno u šoku od svega što mi roditelji priređuju u životu.....
Iz ovoga što si napisao teško se može dat odgovor jel to moguće. Ovisi iz kojeg razloga bi ona pobijala ugovor. Iz ovoga napisanog ne vidim nikakav temelj kojim bi ona uspjela pobiti darovni ugovor. Inaće, nije to ni tako lako, niti često u praksi. Darovni ugovor se može pobiti zbog "nezahvalnosti" daroprimatelja, a u praksi je zauzet stav da bi ta nezahvalnost bila tek onda kad bi daroprimatelj bio pravomoćno osuđen za kazneno dijelo učinjeno prema darovatelju.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2011., 14:32   #238
jedno pitanje

dakle, vikendica koja je u vlasništvu mog djeda
oni bi mi je poklonili, pa da si uredim stan u njoj
kako je to najlakše izvedivo, može li djed direktno to prenjeti na mene ili mora ići prvo mami pa onda tek meni (pa da ne plaćamo poreze itd)
koliko treba vremena da se to obavi, koliko se plaća?
__________________
No winter lasts forever, no spring skips it's turn...
alanis is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2011., 15:44   #239
Direktno tebi. Sastav ugovora (ovisi tko će ga sastavljati), ovjera kod bilježnika (47,00 kn), pristojba za uknjižbu (250 kn).
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 17:27   #240
Exclamation Darovni ugovor

Dobar dan!

Otac mi želi darovati nekretninu darovnim ugovorom, pa me zanima što upisati u obrazac.

Situacija je sljedeća:
Moj otac je naslijedio tu nekretninu, a od tada do danas se promijenio sadržaj ZK uloška. Ukupna kvadratura je ostala ista.

Da li se u ugovor piše stanje koje je on naslijedio, ili se unosi sadašnje stanje?

Unaprijed hvala!
AnnyWitch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:36.