Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2011., 20:02   #241
Uvijek se navodi trenutno stanje zemljišne knjige.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 18:43   #242
Molim pomoc, ako netko zna.... trebam napraviti darovni ugovor za nekretninu. vise je osoba koje primaju dar, a problem je sto neke od njih zive van Hrvatske, drzavljani su Hrvatske ali zive vani, pa neznam sto upisati umjesto OIB-a Hvala!
lili-ana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 19:40   #243
Nema ništa "umjesto OIB-a".
Mora bit OIB na ugovoru.

Ako su HR državljani, nije bitno što žive vani, odi u Poreznu upravu i traži da ti dadu OIB za te osobe, trebali bi imati OIB.
Ako ih nemaju u sustavu, onda nek sami zatraže OIB, uz preslik putovnice.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2011., 12:23   #244
Hvala na brzom odgovoru.
Izgleda ih nema u sustavu, pa ce to morati sami rjesavati, ja sam se nadala da bi mozda mogao proci broj putovnice .....neznam zasto uvjek mislimo da je ispravno ono sto bi nama odgovaralo
lili-ana is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 14:48   #245
Bok!

Djed / baka ( svaki ima pola stana ) žele unuci darovati stan na moru, ali uz uvjet da im mjesečno daje kojih 100 € da im se pomogne uz penziju.
Unuka već ima jednu nekretninu.
Pošto ima puno rodbine, a nekom bi si možda moglo okrenuti nešto u glavi, koji ugovor napravit da se ksanije nemože poništiti?

I najvažnije pitanje, dali se plaća 5% poreza na promet nekretninama sa djeda/ bake na unuku?

Puno hvala
ExCenTric is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 15:15   #246
Da li je moguće raskinuti Darovni ugovor jednostranom Izjavom u odvjetnika i ovjerom iste u javnog bilježnika ?
mala od kužine is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 11:48   #247
Quote:
ExCenTric kaže: Pogledaj post
Bok!

Djed / baka ( svaki ima pola stana ) žele unuci darovati stan na moru, ali uz uvjet da im mjesečno daje kojih 100 € da im se pomogne uz penziju.
Unuka već ima jednu nekretninu.
Pošto ima puno rodbine, a nekom bi si možda moglo okrenuti nešto u glavi, koji ugovor napravit da se ksanije nemože poništiti?

I najvažnije pitanje, dali se plaća 5% poreza na promet nekretninama sa djeda/ bake na unuku?

Puno hvala
1. Ugovor o doživotnom uzd.
2. Da

Javite se na PP ako vam treba preporučiti odvjetnika....
little_kitten is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 13:26   #248
muz je podigo kredit i kupio stan koji je uknjizen na suprugu. ona bi htjela vlasnistvo stana prebaciti na supruga tako da on bude i vlasnik stana i vlasnik kredita

da li se to provodi darovnim ugovorom? da li se placa pp i solemnizacija?
noaccount is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 07:58   #249
Quote:
little_kitten kaže: Pogledaj post
1. Ugovor o doživotnom uzd.
2. Da

Javite se na PP ako vam treba preporučiti odvjetnika....
A ak se ide na klasični darovni ugovor, dal se onda plaća porez?

Možda bi ostale uvijete dogovorili na neki drugi način.
ExCenTric is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 10:59   #250
Quote:
ExCenTric kaže: Pogledaj post
A ak se ide na klasični darovni ugovor, dal se onda plaća porez?

Možda bi ostale uvijete dogovorili na neki drugi način.
A naravno da se plaća porez kod darovnog ugovora osim u prvom koljenu. Pogledajte sve o ugovorima o doživotnom uzd. Za svaku godinu uzd. se osnovica smanjuje za 5%...
little_kitten is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 20:06   #251
Quote:
little_kitten kaže: Pogledaj post
A naravno da se plaća porez kod darovnog ugovora osim u prvom koljenu. Pogledajte sve o ugovorima o doživotnom uzd. Za svaku godinu uzd. se osnovica smanjuje za 5%...
Ne lupetaj gluposti.

Ne plaća se porez na promet nekretnina na ugovore sklopljene između unuka/unuke i bake/djeda. Niti na darovne ugovore, niti na ugovore o doživotnom uzdržavanju.

Samo se plaća na ugovor o dosmrtnom uzdržavanju.

Quote:
1. Prvi nasljedni red

Ostaviteljevi potomci i braćni drug

Članak 9.

(1) Ostavitelja nasljeđuju prije svih njegova djeca i njegov braćni drug.

(2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka nasljeđuju na jednake dijelove.

Pravo predstavljanja

Članak 10.

Dio ostavine koji bi pripao prije umrlom djetetu da je nadživjelo ostavitelja nasljeđuju njegova djeca, ostaviteljevi unuci, na jednake dijelove, a ako je neki od unuka umro prije ostavitelja, onda dio koji bi njemu pripao da je bio živ u času ostaviteljeve smrti nasljeđuju njegova djeca, praunuci ostaviteljevi, na jednake dijelove, i tako redom sve dokle ima ostaviteljevih potomaka.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 20:15   #252
U mom slucaju nitko nije umro.
Kaj sad onda, na koji ugovor se ne placa porez i koliko je taj ugovor siguran od ponistavanja?
Na temelju cega se odreduje vrijednost nekretnine uu naplata poreza?
ExCenTric is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 20:18   #253
Nema veze što nitko nije umro. Nitko ne utvrđuje prilikom razrezivanja poreza tko je umro, a tko je živ. Bitno je srodstvo.
Unuci spadaju u osobe iz prvog nasljednog reda, i zato ne plaćaju porez na promet nekretnina.

"Najsigurniji", a da se ne plaća porez, je ugovor o doživotnom uzdržavanju.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 20:34   #254
Zasto su navodnici na najsigurniji?
ExCenTric is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 23:12   #255
molim vas ako ima ko, da mi odgovori, kako se postupa ,ako želim poništiti ugovor o darivanju? HVALA J.KOJIC
Janko Kojic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 00:45   #256
pozdrav, brat , i dva strica daruju mi svoj dio zemljišta, cca 831m2, kako ide sa poreznom, radi se o oranici ii polj. zemljištu, btw kako bi išlo još više me zanima kako ide da se to prenamjeni u građevinsko, kakav je potupak, hvala
mariza_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 23:33   #257
darovnice između braće

dobra veče narode,trebam pomoć.naime radi se o dvije nekretnine čiji su vlasnici nakon smrti roditelja ja i brat po 1/2 svake.sad se pokušavamo dogovorit da budemo 1/1 vlasnici svatko svoje nekretnine.zanima me da li moramo platiti porez ako međusobno darujemo jedan drugoga svojom polovicom i da li ja imam pravo nadoknade ako je njegova malo vrijednija.puno hvala
gromoviti is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 12:03   #258
Darovni ili dosmrtni

Pozdrav.
Imam dilemu, Otac mi radi riješenja stambenog pitanja želi darovati stan.
Dilema je u tome sto otac ima sudski spor s trečom stranom, pa ako izgubi spor,može li treća strana pobijati darovni ili ugovor o dosmrtnom uzdržavanju?
Dakle, koji ugovor napraviti, tj, koji je za mene sigurniji, nebi se htio nači u situaciji da ostanem bez stana za koju godinu. Napomena, otac ima još nekretnina, ni stan ni druge nekretnine trenutno nisu pod nikakvim teretom.
__________________
Previse se bavljah mišlju da sam lud.
Smirio sam se kad mi je ekipa u Vrapču rekla da nisam.

Kad se mama posvađala s tatom, prvi put sam vidio
leteće tanjure.

Životno osiguranje je novac koji dobije onaj tko
preživi smrtni slučaj.
petarkresimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 11:54   #259
Ovisi o čemu se taj spor vodi sa trečom stranom?

Oko vlasništva baš tog stana?

Ako se vodi oko vlasništva baš tog stana, onda bi ti se bilo koji ugovor (kojim bi se vlasništvo prenosilo nad stanom) kasnije mogao pobijati.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 14:35   #260
pomoć

Imam problem na ovu temu i molim vas da mi pomognete.Osoba koju znam je zapala u dugove (neplaćanja režija stana) i sada želi da mi prepiše taj stan ugovorom o darovanju.
Da li ja prihvatom tog ugovora preuzimam na sebe i te dugove?
maci505 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:07.