Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2009., 14:52   #1
Zamija (Zamioculcas zamiifolia)

Pozdrav svima!

Evo ja sam nova ovdje pa da postavim jedno pitanje koje me muci a netko od vas mozda zna odgovor..

Biljka je prerasla u posudi, a predivno je izgledala. Prije dva tjedna sam je presadila u keramičku posudu bez otvora na dnu. Prije 2-3 dana, grane su joj se prelomile i počela je truliti kod korjena na površini. Zemlja je bila vlažna ali je nisam zalijevala poslije presađivanja. Ne znam razlog truljenja.. Da li je uzrok vlažna zemlja ili je neodgovarajuća posuda? Presadila sam zamiju u plastičnu posudu zdrave dijelove, da li će se oporaviti?

Unaprijed se zahvaljujem...
domacica_65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 19:20   #2
Quote:
domacica_65 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Evo ja sam nova ovdje pa da postavim jedno pitanje koje me muci a netko od vas mozda zna odgovor..

Biljka je prerasla u posudi, a predivno je izgledala. Prije dva tjedna sam je presadila u keramičku posudu bez otvora na dnu. Prije 2-3 dana, grane su joj se prelomile i počela je truliti kod korjena na površini. Zemlja je bila vlažna ali je nisam zalijevala poslije presađivanja. Ne znam razlog truljenja.. Da li je uzrok vlažna zemlja ili je neodgovarajuća posuda? Presadila sam zamiju u plastičnu posudu zdrave dijelove, da li će se oporaviti?

Unaprijed se zahvaljujem...
Pozdrav!
U potrazi sam za odgovorom, jer sam isto napravila kao ti, presadila u ker. posudu koja nema otvora, jučer. Da li sam pogriješila?

Molim hitan odgovor
M Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 08:14   #3
Upravo sam došla na Vrt da bi pokrenula istu temu ... imam je već više od dvije godine...
ovo iz iskustva: jako malo zalijevati...ovo ljeto sam bila kod mojih i tek povremeno dolazila na koji sat doma...sveki sam rekla da ju ne zalijeva i više puta joj ponovila, ali...

njoj je bilo lakše zalit sve biljčice i na jesen je propala...valjda je od puno vode/vlage korijen istrulio...

ova u drugom loncu se dobro drži s obzirom na to da je svojedobno gotovo propala od vlage...presadila sam je i ne zalijevam je, jer se nalazi u prostoriji koja se svakodnevno grije, te u kojoj se kuha, pa ima dovoljno vlage u zraku...
zasada se dobro oporavila i pomladila...samo se nadam da će tako i ostati...
__________________
"Wenn uns die Menschen, die wir lieben, genommen werden, dann können wir sie trotzdem behalten, indem wir nie aufhören sie zu lieben"
Goleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 15:43   #4
Thumbs up Zamija je previše zalivena i ugiba - pomoc!

Pozdrav moje dame i gospodo... Evo mama me zagnjavila da nađem odgovor na ovo:
Zamija joj je previše zalivena (neka baba ju je zalila obilno vodom, jer je sta ja znam mislila da joj treba vode i što..) i počeli su truliti veliki listovi. Od korijena 5 cm prema gore truli list, a pri vrhu je još zdrav. List je već otpao, da li se taj list još može usaditi u zemlju kao pelcer? Kako pomoći biljci da se isuši ta vlaga da prestane ugibanje?
Ako treba presaditi, na koji način...

Srdačan pozdrav!
silvertiger is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 13:50   #5
Pozdrav svim ljubiteljima zamija!!!

imam zamiju doma i u uredu i obe mi krasno napreduju. Jako sam zadovoljna. Htjela bih vas pitati za savjet, da li je potebno zamiju gnojiti s vremena na vrijeme?
Hvala za odogovor!!!
Pru is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 14:26   #6
Pa da vam se javimo ja i moj zamioculcas Nego, da vas pitam - da li ste primijetili da li vaša zamija ima neki čudan miris? Naime, meni moja stoji u hodniku i mislim da joj paše ambijent jer mi je od jeseni potjerala nekoliko mladica i veselim se kad vidim kako napreduje Ali sam primijetila da u hodniku gdje je ona, povremeno se pojavi neki čudni smrad dragi i ja smo prvo pomislili da nam je nešto krepalo u stanu ali nema šta pa je on došao na ideju da možda biljka ispušta neki miris, booo? Jel vam to poznato?
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 18:31   #7
Budući da je ona sukulent ne treba joj puno vode.
M Renata nije preporučljivo niti za jednu biljku da je u posudi koja nema rupu, jer voda ne može otjecati iz posude. Ponekada nam se čini da je zemlja suha (pogotovo u centralnom gdje je suhi zrak) a na pola dubine posude baš tamo gdje je korijen zemlja bude još uvijek vlažna. Kako bi pomogli biljki, zalijemo, voda nema gdje izaći i tako se biljka jednostavno utopi.

Domaćice ona se razmnožava pomoću listova i dijelova stabljike. Zapikni list i zdrave dijelove u zemlju i trebao bi se zakorijeniti.

Goleo izgleda da je ono najteže preživjela bit će ona lijepa i zdrava
Amalia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 18:26   #8
ja je imam- kržljala je 2 godine i bila blijeda, gotovo žuta i nije bilo novih izdanaka jer sam je jako skromno zalijevao.
otkako je svakih 20-25 dana dobro zalijem raste kao luda. kad spominješ smeđe fleke i moja ih ima ali nisam uočio da škode. inače moja je stalno u toploj sobi na sjevernom prozoru i tu joj je najbolje. nisam primjetio da je oduševljena sjenom za sada ne diraj tu svoju i neka bude u sobi ako si ju unijela
krycek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 19:06   #9
Hvala vam na odgovorima, evo svako toliko gledam u nju, nadam se da će se oporaviti..
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 23:07   #10
Question

Ja sam svoju, NE ZNAJUĆI ništa o njoj, presadila svaki izdanak u posebnu posudu i podjelila dragim osobama, a sebi ostavila 2 zajedno koji su i nakon 2 godine živi ali nepromjenjeni. Stoji u dnevnom boravku koji je na sjevernoj strani uz prozor, tako da svjetla ima dovoljno, a direktnog uopće nema, zalijevam ju tako-tako,nikad previše i uglavnom rjeđe...zanima me zašto se nakon 2 godine nije uopće pokrenula nego samo stoji???
tajana-k is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 08:52   #11
tajana, negdje sam čitala da se nekima dogodilo da im zamija dugo dugo stagnira i skoro uopće ne raste i onda se naglo pokrene.. Ne znam o čemu ovisi ali možda je i tvoja takva mala ljenčina

A ja objavljujem da je moja o kojoj sam pisala gore, uvenula, nije preživila onaj temperaturni šok... Ustvari, odvojila sam one stabljike kojima su posmeđili listovi i ove ostale i dan danas imaju lijepe tamno zelene listove ali mi se svaki dan po jedna stabljika pri dnu samo preklopi, zgnjili pri dnu...
Ovaj tjedan idem u nabavku nove i ta će biti moja mezimica...
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 12:05   #12
Da vam se javim, skoro 2 mjeseca nakon što mi je prvi zamio uvenuo uslijed temperaturnog šoka... Kupila sam novi, smjestila na staro mjesto gdje je prvi dobro uspijevao i sad ga ne namjeravm seliti.
Međutim, od onog starog sam odvojila 2 stabljike koje su donekle preživjele, i stavila ih u vodu, kao svojevrsni eksperiment... Već sam ih mislila baciti jer nisu baš djelovale obećavajuće, kad ono... Danas pogledam i vidim da je jedna stabljičica počela puštati žilu a čini mi se da će i druga
Eksperiment nastavljam i nadam se da ću ih uskoro moći zapiknuti u zemlju i da će napredovati. Da znate kako sam sretna

tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 22:31   #13
Bok svima
dobila sam zamiju prije dva dana za rođendan..u staklenoj je prozirnoj tegli koja na dnu ima ukrasne vodene kuglice, a korijen sa zemljom je zamotan u ukrasnu mrežicu..
vidim da svi imate nekih iskustava sa njom, pa vas molim da mi pomognete..jel ok da bude u tome ili treba preseliti u neku drugu teglu, koliko često ju treba zalijevati, gdje je najbolje da stoji u stanu i sl.
puno hvala unaprijed
vjeverica27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 15:58   #14
ovako, prvi put sam ovdje i moja zamija me danas razljutila... dobila sam jednu na poklon za svadbu i uništila sam ju, drugu sam dala mami i pred mjesec dana muž mi je kupio novu, presadila sam ju jer je vaza u kojoj sam ju kupila bila totalno uništena, a danas mi je rekla cvjećarka da ju nisam smjela presaditi dok se cijela vaza ne ispuni izdancima(mladim) bez obzira na to što su meni rhizomi virili van... e sad... ovu novu zamiju zalila sam samo jednom i to lagano tad kad sam ju presadila, to je bilo 3. 12. do danas ju nisam zalila.. e da, jedna grana mi je bila slomljena pa sam ju zabola u drugu vazu i čini se ok, a ova glavna zamija je počela trulit. :-( uglavnom, danas sam ja pokidala listove iz trulih grana (trule su bile samo u dnu) listovi su lijepi, sjajni, sve ok, i zabola sam ih u desetak vaza u zemlju, cvjećarka je bila pesimistična pa vas molim za podršku i neku lijepu riječ e da, još sam čula da je dobro kad se list posadi u zemlju da se vazu zatvori prozirnim najlonom.... ima li tko kakvog iskustva???

hvala
rozmeri89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 16:01   #15
vjeverica, sjeverne prostorije su najbolje za zamiju... ne treba previše svjetla, ali danas mi je rekla cvjećarka ako počinje trulit kao meni onda u toplu prostoriju sa svjetlom (ne izravnim sunčevim), al nadajmo se da se tvojoj neće dešavat što i meni
rozmeri89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 21:24   #16
Quote:
rozmeri89 kaže: Pogledaj post
ima li tko kakvog iskustva???

hvala
Ja imam zamiju i to mi je jedna od najdražih biljki u kući, a imam ih 86.

Moja je uz sami prozor u dnevnom boravku, ali na stalku i odmaknuta od radijatora, jer ni ona ko ni svaka druga biljka ne voli biti uz izvor topline.
Zimi ju zalijevam jednom u dva tjedna, a ljeti jednom tjedno i to s malo vode. Radije pustim da se zemlja malo prosuši, pa onda dodam obilnije.
Zimi se puno ljudi zezne kod zalijevanja jer suhi zrak isuši gornji sloj zemlje, i ljudi misle da je biljka žedna pa samo dodaju vode, a 2 cm ispod površine pravi mulj. Radije nasuti malo vodu u ukrasnu teglu pa neka si biljka sama uzima nego da joj voda stoji u korijenu jer tada definitivno trune.

Zimi joj jedno u dva-tri tjedna obavezno prebrišem listiće vlažnom spužvicom da se ukloni prašina. Jednom mjesečno joj kao i svim drugim biljkama dajem prihranu i to putem onih štapića koji se zabodu uz rub tegle. Nekako su mi se oni pokazali bolji način prihrane nego ni kocentrati koji se mute u vodi.
Prije 4. mjeseca slučajno sam otrgnuo jednu grančicu i zabo sam ju u drugu manju teglu te stavio u prozor. Za sada se zeleni ali još se ne miče i ne tjera nove izdanke ili listiće.
Inače po meni nije zahtjevna biljka i ne traži puno, jedino što ne voli propuh, i ne voli da je se uznemirava. Kad joj nađeš mjesto nemoj ju više micati.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2011., 14:29   #17
Smile

evo ja sam joj sad našla mjesto i ne mičem ju, a i meni se bila otrgnula grana, pa sam ju zabola u zemlju, nadam se da će biti ok... ma mnogi govore da nije zahtjevna, ali srela sam mnogo ljudi koji su mi rekli da je prezahtjevna, čak ju ni moja cvjećarka nema, jer je rekla da joj je zeznuta... jako bih htjela da mi uspije jer mi je predivna
rozmeri89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2011., 23:00   #18
Quote:
casio kaže: Pogledaj post
Ja imam zamiju i to mi je jedna od najdražih biljki u kući, a imam ih 86.

Zimi ju zalijevam jednom u dva tjedna, a ljeti jednom tjedno i to s malo vode. Radije pustim da se zemlja malo prosuši, pa onda dodam obilnije.
Zimi se puno ljudi zezne kod zalijevanja jer suhi zrak isuši gornji sloj zemlje, i ljudi misle da je biljka žedna pa samo dodaju vode, a 2 cm ispod površine pravi mulj. Radije nasuti malo vodu u ukrasnu teglu pa neka si biljka sama uzima nego da joj voda stoji u korijenu jer tada definitivno trune.

Zimi joj jedno u dva-tri tjedna obavezno prebrišem listiće vlažnom spužvicom da se ukloni prašina. Jednom mjesečno joj kao i svim drugim biljkama dajem prihranu i to putem onih štapića koji se zabodu uz rub tegle. Nekako su mi se oni pokazali bolji način prihrane nego ni kocentrati koji se mute u vodi.

Inače po meni nije zahtjevna biljka i ne traži puno, jedino što ne voli propuh, i ne voli da je se uznemirava. Kad joj nađeš mjesto nemoj ju više micati.
Ja isto svoju imam jako dugo, oko 4 g.. Nije uopće zahtjevna. Evo i sada po zimi 2 grane sma odrezala jer su se osušile , listovi požutili i otpali ali zato je potjerala 2 mlade grane Kažu da ju lijepo imati jer donosi novce Inače ako želite da su joj grane više u visinu treba ju malo zalijevati. Svoju i ljeti i zimi zalijem 1 x u 7 ili 10 dana. Ljeti samo malo više vode a zimi duplo manje. Inače ima svjetlosti ali voli hladovinu.
Ljudi griješe sa zalijevanjem biljaka, natope zemlju pa curi iz plastične posude a to je krivo!na veliku posudu zalijem od oka sa cca 2 -3 dcl.

p.s. casio imaš neki album na netu sa svojim biljkama? živo me zanima kako to izgleda
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 21:53   #19
Quote:
pistacija kaže: Pogledaj post
Kažu da ju lijepo imati jer donosi novce
Ja sam to čuo za pachiru i to mi je druga po ljepoti nakon zamie.
Quote:
pistacija kaže: Pogledaj post
p.s. casio imaš neki album na netu sa svojim biljkama? živo me zanima kako to izgleda
Nemam, ali dala si mi jako dobru ideju. Poslikat ću ih ovih dana.
Volim biljke i uživam u njima, a tek u onima vani.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 19:10   #20
Quote:
pistacija kaže: Pogledaj post
Ja isto svoju imam jako dugo, oko 4 g.. Nije uopće zahtjevna. Evo i sada po zimi 2 grane sma odrezala jer su se osušile , listovi požutili i otpali ali zato je potjerala 2 mlade grane Kažu da ju lijepo imati jer donosi novce Inače ako želite da su joj grane više u visinu treba ju malo zalijevati. Svoju i ljeti i zimi zalijem 1 x u 7 ili 10 dana. Ljeti samo malo više vode a zimi duplo manje. Inače ima svjetlosti ali voli hladovinu.
Ljudi griješe sa zalijevanjem biljaka, natope zemlju pa curi iz plastične posude a to je krivo!na veliku posudu zalijem od oka sa cca 2 -3 dcl.

p.s. casio imaš neki album na netu sa svojim biljkama? živo me zanima kako to izgleda
Ovo se i meni događa, primijetila sam da su mi u zadnja 2 tjedan listovi na nekig granama počeli žutiti a oni full tamni listovi su po rubovima počeli dobivati smeđe mrlje Inače mi stoji stalno na jednom mjestu gdje je temp 17-20°. Jel to ok? Lani sam jednu zamiju uništila jer sam mislila da joj je zima (stajala je na istom ovom mjestu gdje i ova sad), pa sam ju prebacila u dnevni boravak i tek ju tad uništila, krepala je zbog temp. šoka, pretpostavljam.
Šta mislite, da li smijem odrezati ove grane koje mi ne slute na dobro? I da li ima neka caka u rezanju ili samo cvaknem?

Evo i nekih slika:

Zadnje uređivanje tartaruga : 14.01.2011. at 19:57.
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:12.