Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2011., 17:01   #21
vjeverica, sjeverne prostorije su najbolje za zamiju... ne treba previše svjetla, ali danas mi je rekla cvjećarka ako počinje trulit kao meni onda u toplu prostoriju sa svjetlom (ne izravnim sunčevim), al nadajmo se da se tvojoj neće dešavat što i meni
rozmeri89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 22:24   #22
Quote:
rozmeri89 kaže: Pogledaj post
ima li tko kakvog iskustva???

hvala
Ja imam zamiju i to mi je jedna od najdražih biljki u kući, a imam ih 86.

Moja je uz sami prozor u dnevnom boravku, ali na stalku i odmaknuta od radijatora, jer ni ona ko ni svaka druga biljka ne voli biti uz izvor topline.
Zimi ju zalijevam jednom u dva tjedna, a ljeti jednom tjedno i to s malo vode. Radije pustim da se zemlja malo prosuši, pa onda dodam obilnije.
Zimi se puno ljudi zezne kod zalijevanja jer suhi zrak isuši gornji sloj zemlje, i ljudi misle da je biljka žedna pa samo dodaju vode, a 2 cm ispod površine pravi mulj. Radije nasuti malo vodu u ukrasnu teglu pa neka si biljka sama uzima nego da joj voda stoji u korijenu jer tada definitivno trune.

Zimi joj jedno u dva-tri tjedna obavezno prebrišem listiće vlažnom spužvicom da se ukloni prašina. Jednom mjesečno joj kao i svim drugim biljkama dajem prihranu i to putem onih štapića koji se zabodu uz rub tegle. Nekako su mi se oni pokazali bolji način prihrane nego ni kocentrati koji se mute u vodi.
Prije 4. mjeseca slučajno sam otrgnuo jednu grančicu i zabo sam ju u drugu manju teglu te stavio u prozor. Za sada se zeleni ali još se ne miče i ne tjera nove izdanke ili listiće.
Inače po meni nije zahtjevna biljka i ne traži puno, jedino što ne voli propuh, i ne voli da je se uznemirava. Kad joj nađeš mjesto nemoj ju više micati.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2011., 15:29   #23
Smile

evo ja sam joj sad našla mjesto i ne mičem ju, a i meni se bila otrgnula grana, pa sam ju zabola u zemlju, nadam se da će biti ok... ma mnogi govore da nije zahtjevna, ali srela sam mnogo ljudi koji su mi rekli da je prezahtjevna, čak ju ni moja cvjećarka nema, jer je rekla da joj je zeznuta... jako bih htjela da mi uspije jer mi je predivna
rozmeri89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2011., 00:00   #24
Quote:
casio kaže: Pogledaj post
Ja imam zamiju i to mi je jedna od najdražih biljki u kući, a imam ih 86.

Zimi ju zalijevam jednom u dva tjedna, a ljeti jednom tjedno i to s malo vode. Radije pustim da se zemlja malo prosuši, pa onda dodam obilnije.
Zimi se puno ljudi zezne kod zalijevanja jer suhi zrak isuši gornji sloj zemlje, i ljudi misle da je biljka žedna pa samo dodaju vode, a 2 cm ispod površine pravi mulj. Radije nasuti malo vodu u ukrasnu teglu pa neka si biljka sama uzima nego da joj voda stoji u korijenu jer tada definitivno trune.

Zimi joj jedno u dva-tri tjedna obavezno prebrišem listiće vlažnom spužvicom da se ukloni prašina. Jednom mjesečno joj kao i svim drugim biljkama dajem prihranu i to putem onih štapića koji se zabodu uz rub tegle. Nekako su mi se oni pokazali bolji način prihrane nego ni kocentrati koji se mute u vodi.

Inače po meni nije zahtjevna biljka i ne traži puno, jedino što ne voli propuh, i ne voli da je se uznemirava. Kad joj nađeš mjesto nemoj ju više micati.
Ja isto svoju imam jako dugo, oko 4 g.. Nije uopće zahtjevna. Evo i sada po zimi 2 grane sma odrezala jer su se osušile , listovi požutili i otpali ali zato je potjerala 2 mlade grane Kažu da ju lijepo imati jer donosi novce Inače ako želite da su joj grane više u visinu treba ju malo zalijevati. Svoju i ljeti i zimi zalijem 1 x u 7 ili 10 dana. Ljeti samo malo više vode a zimi duplo manje. Inače ima svjetlosti ali voli hladovinu.
Ljudi griješe sa zalijevanjem biljaka, natope zemlju pa curi iz plastične posude a to je krivo!na veliku posudu zalijem od oka sa cca 2 -3 dcl.

p.s. casio imaš neki album na netu sa svojim biljkama? živo me zanima kako to izgleda
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 22:53   #25
Quote:
pistacija kaže: Pogledaj post
Kažu da ju lijepo imati jer donosi novce
Ja sam to čuo za pachiru i to mi je druga po ljepoti nakon zamie.
Quote:
pistacija kaže: Pogledaj post
p.s. casio imaš neki album na netu sa svojim biljkama? živo me zanima kako to izgleda
Nemam, ali dala si mi jako dobru ideju. Poslikat ću ih ovih dana.
Volim biljke i uživam u njima, a tek u onima vani.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 20:10   #26
Quote:
pistacija kaže: Pogledaj post
Ja isto svoju imam jako dugo, oko 4 g.. Nije uopće zahtjevna. Evo i sada po zimi 2 grane sma odrezala jer su se osušile , listovi požutili i otpali ali zato je potjerala 2 mlade grane Kažu da ju lijepo imati jer donosi novce Inače ako želite da su joj grane više u visinu treba ju malo zalijevati. Svoju i ljeti i zimi zalijem 1 x u 7 ili 10 dana. Ljeti samo malo više vode a zimi duplo manje. Inače ima svjetlosti ali voli hladovinu.
Ljudi griješe sa zalijevanjem biljaka, natope zemlju pa curi iz plastične posude a to je krivo!na veliku posudu zalijem od oka sa cca 2 -3 dcl.

p.s. casio imaš neki album na netu sa svojim biljkama? živo me zanima kako to izgleda
Ovo se i meni događa, primijetila sam da su mi u zadnja 2 tjedan listovi na nekig granama počeli žutiti a oni full tamni listovi su po rubovima počeli dobivati smeđe mrlje Inače mi stoji stalno na jednom mjestu gdje je temp 17-20°. Jel to ok? Lani sam jednu zamiju uništila jer sam mislila da joj je zima (stajala je na istom ovom mjestu gdje i ova sad), pa sam ju prebacila u dnevni boravak i tek ju tad uništila, krepala je zbog temp. šoka, pretpostavljam.
Šta mislite, da li smijem odrezati ove grane koje mi ne slute na dobro? I da li ima neka caka u rezanju ili samo cvaknem?

Evo i nekih slika:

Zadnje uređivanje tartaruga : 14.01.2011. at 20:57.
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 09:39   #27
Quote:
tartaruga kaže: Pogledaj post
Šta mislite, da li smijem odrezati ove grane koje mi ne slute na dobro? I da li ima neka caka u rezanju ili samo cvaknem?

Evo i nekih slika:
Odreži je pri dnu.
Prema ovome na slici mi se čini da je bila izložena izvoru topline. jer fakat djeluje spaljeno. Inače ju se vremena na vrijeme okreni, tako da biljka jednomjerno bud izložena dnevnoj svjetlosti. Ili je pretjerano zalivena, treće solucije nema.Mislim d aje tebi najbolje procjeniti što je od ovoga prouzrokovalo ovako stanje.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 09:43   #28
Quote:
casio kaže: Pogledaj post
Odreži je pri dnu.
Prema ovome na slici mi se čini da je bila izložena izvoru topline. jer fakat djeluje spaljeno. Inače ju se vremena na vrijeme okreni, tako da biljka jednomjerno bud izložena dnevnoj svjetlosti. Ili je pretjerano zalivena, treće solucije nema.
Nije bila niti na izvoru topline, a zalijevam ju 2 puta mjesečno, pustim da se voda ocijedi i tek onda vratim u teglu. Takva procedura je otkako sam ju kupila, sve je bilo ok do pred 2 tjedna, onda je počelo ovo. Inače je stalno na istom mjestu, ne selim ju po kući
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 21:58   #29
Quote:
tartaruga kaže: Pogledaj post
Nije bila niti na izvoru topline, a zalijevam ju 2 puta mjesečno, pustim da se voda ocijedi i tek onda vratim u teglu. Takva procedura je otkako sam ju kupila, sve je bilo ok do pred 2 tjedna, onda je počelo ovo. Inače je stalno na istom mjestu, ne selim ju po kući
Promatraj ju narednih par dana.Ako se propadanje nastavi jednostavno je izvadi iz zemlje i vidjet ćeš što je pitanju. Moguće da ju je napao nametnik. Operi joj korijen i osuši ga papirom za ruke i presadi u novu zemlju. jedno vrijeme će mirovati ali ako nije previše oštećena ona će s eoporaviti. najbolje ćeš vidjeti kad je izvadiš iz zemlje i vidiš u kakvom je stanju korijen.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 15:46   #30
Quote:
tartaruga kaže: Pogledaj post
Nije bila niti na izvoru topline, a zalijevam ju 2 puta mjesečno, pustim da se voda ocijedi i tek onda vratim u teglu. Takva procedura je otkako sam ju kupila, sve je bilo ok do pred 2 tjedna, onda je počelo ovo. Inače je stalno na istom mjestu, ne selim ju po kući
Ne paničari jbte!
Nemoj je samo micati sa tog mjesta gdje je sada. I kod mene ima takvih žutih listova, meni je to normalno zimi, grana i lišće umiru da bi narasle nove grane. Uskoro za mjesec dva krenut će one vidjet ćeš Ove posušene odreži kao što ti rekoše dole pri dnu , uvijek osušeno reži i miči uvele listove da ne iscrpe biljku. Mrlje je moguće da imaš od previše vode. Mrlje po stablu ima i moja. Ne sekiram se zbog toga. Na tvom mjestu bi je zalila sa dosta manje vode ali barem 3 mjesečno zimi, ljeti 4 x mjesečno. Možeš zbog grijanja i 1 x tjedno pošpricati biljku kišnicom ili destiliranom vodom ( od naše vode iz pipe ostaje kamenac i mrlje na listovima). Očisti ponekad i listove od prašine namoči vode na vaticu i list po list
Nego... nije te tavoja u dnevnom. Gdje je? čini se da je u hodniku bez svjetlosti?

I nikada niti jednu biljku u životu nisam zalila da voda iscuri iz posude. To bi pasalo biljci recimo u doba ljetnih vrućina. I ne fali im ništa vjeruj. Probaj rađe po malo.
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 22:06   #31
pistacija, hvala na savjetima
Ma lani mi je jedan zamio krepao, mislila sam da je to zato jer je bio svekrvin poklon , ali sad vidim da nije u tome štos jer sam ovog sama kupila
Pitaš za svjetlost - nalazi se u hodniku ali nije skroz u mraku, onako u polusjeni - pročitala sam da ionako više voli sjenu nego direktnu svjetlost
Kažeš da ga ne selim... aj dobro, mada sam ga mislila prebacit sad preko zime u kuhinju u jedan ćošač gdje ima podjednaku količinu svjetlosti ali ej par stupnjeva toplije.
A niš, javim razvoj situacije
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 14:57   #32
Ja ga ne bih premještala dok ne dođe proljeće kad će temp. u svim prostorijama biti ista a i tad biljka živne pa joj vjerovatno neće ni smetati premještanje. Sad je biljka nikakva i pusti je gdje jeste.
Za polusjenu ne znam no meni je najbolje rasla kad je imala direktno sunce do 9-10 u jutro a onda sunce zađe i ostabne u hladovina uz dooooooosta svjetlosti kroz prozor. Inače niti jedna biljka ne voli direktno sunce no jutarnje do 9-10 nije strašno. U proljeće je ipak preseli u dnevni uz prozor neka se napije svjetlosti a ne vode
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 18:08   #33
Quote:
pistacija kaže: Pogledaj post
Ja ga ne bih premještala dok ne dođe proljeće kad će temp. u svim prostorijama biti ista a i tad biljka živne pa joj vjerovatno neće ni smetati premještanje. Sad je biljka nikakva i pusti je gdje jeste.
Za polusjenu ne znam no meni je najbolje rasla kad je imala direktno sunce do 9-10 u jutro a onda sunce zađe i ostabne u hladovina uz dooooooosta svjetlosti kroz prozor. Inače niti jedna biljka ne voli direktno sunce no jutarnje do 9-10 nije strašno. U proljeće je ipak preseli u dnevni uz prozor neka se napije svjetlosti a ne vode

Hvala ti !
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 12:48   #34
Eto, mislim da mu definitivno nema spasa
Sad sam u potrazi za nekom kućnom biljkom koja bi dobro podnosila uvjete sjene, zaklonjenosti od direktnog sunca, i temp. zimi oko 15°. ( Po mogućnosti da nije plastično cvijeće?
Naime, u tom dijelu hodnika je više tama nego svetlost A baš sam nakanila staviti neštu u taj kut
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 18:51   #35
Ok, možda da stavim paprat tamo
Čitam da podnosi sjenovita mjesta, zimi podnosi temperature 13-15°, ili stupanj-dva niže, pod uvjetom da se ne zalijeva često.
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 11:21   #36
Paprat kupljena,zamio u smeću.
Ali, da ne bude sve tako crno - danas sam išla presaditi u malo veću teglicu ovu grančicu prošlogodišnjeg zamioculcasa (pisala sam gore o njemu, pustio žile u vodi) - iiiiii, stvorio je jedan rizom (onako veličine cherry pomidora), iz kojeg tjera i nova mladica

Edit: probrljala još malo po zemlji i ups! Evo još jednog!

Zadnje uređivanje tartaruga : 30.01.2011. at 11:56.
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 13:06   #37
Bože moj, stvarno sam frik
Sad kad sam vidjela kako su ova dva rizoma potjerala mladice, išla sam raskasapiti i ovog kojeg sam jutros pripremila za odstrijel i uzela par gomolja koji su mi se činili ok i zakopala ih natrag u suhu zemlju za sukulente. Sad ćemo vidjeti dalje
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 16:41   #38
Ne mogu vjerovati da netko ima problema s ovom biljkom - to je vjerojatno zato što nešto radite u vezi s njom, a čini se da ne treba ništa.
Ja je imam dvije godine sustavnog zanemarivanja, a živa je i zdrava. Kad se sjetim zaliti (jednom mjesečno) ulijem samo malo vode s vrha, otprilike dva gutljaja. Nema svjetla, izložena je pari i izvoru topline. Zadnji put sam je prihranila prije pola godine, jedino što joj malo obrišem prašinu, ne volim prljavštinu, posebno u kuhinji.
princess fiona is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 16:46   #39
princess, mislim da sam ja svoju zadnji put previše zalila, a došli su hladniji dani, nas nije bilo doma, u kući zima i da ju je to uništilo. Međutim, kao što sam napisala, ovaj vikend sam ju raskosurila i vidjela da su gomolji ustvari u dobrom stanju (jedan je bio baš strulio) tako da sam te zdrave zakopala natrag u drugu suhu zemlju i sad su dio eksperimenta
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 10:14   #40
tartaruga

Eto kad nećeš slušati što ti pišem.
Inače u neosvjetljeno mjesto možeš staviti paprat, premda ne svaka i tu moraš biti oprezna kod izbora jer ljudi misle da papart voli sjenu, ali to je varka jer ona je inače iz prašuma u sjenama ali voli u svjetlosti koja dopire kroz krošnje drveća i voli dosta vlažan zrak, zato ju često treba prskati (ne zalijevati već svakodnevno prskati). Monstera je biljka koja voli sjenovita mjesta bez izravne svjetlosti.Philodendron isto tako, kao i sanseveria i salaginella.
Pa eto nešto ćeš izabrati.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.

Zadnje uređivanje casio : 01.02.2011. at 10:28.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:29.