Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2005., 14:23   #61
Quote:
plavva kaže:
bas si slatka s inzistiranjem na stereotipu da su sve zene debele. ili su takve samo one s kojima se ti ne slazes?
Molila bih cijenjeno pučanstvo da primjeti da je Plavva izhalucinirala da sam je nazvala debelom!

Pa šta ti stvarno imaš problema s težinom?
Mag is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2005., 14:31   #62
Quote:
Elysium kaže:
primjećujem tendenciju ŽK-iziranja ovih prostora..
ali djeve, o ženskoj literaturi je riječ, ne o vama
ŽK-iziranje, to ti je chick lick live...big sister...totlano smo on topic.
Mag is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2005., 14:34   #63
Quote:
Mag kaže:
Molila bih cijenjeno pučanstvo da primjeti da je Plavva izhalucinirala da sam je nazvala debelom!

Pa šta ti stvarno imaš problema s težinom?

hihihihihi

Ima.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2005., 14:37   #64
Quote:
walter kaže:
hihihihihi

Ima.
Hihihihi ima, ima
__________________
Rezime
prometej is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2005., 14:37   #65
Quote:
walter kaže:
hihihihihi

Ima.

ti fakat znas bit asshole.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2005., 14:39   #66
Quote:
plavva kaže:
ti fakat znas bit asshole.
Gle buca, ti imaš kila taman onoliko koliko ti treba. To što ti nisi zadovoljna time, to je tvoj problem. Ja sam tu da zajebavam. I nemoj na meni trenirati strogoću.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2005., 14:39   #67
zapravo..
OVO je totalno chick literature!!



on topic i off topic su ovdje sjedinjeni entiteti
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2005., 16:27   #68
Quote:
Mag kaže:

Joseph Beuyce i djelovanju.
Joseph Beuys
__________________
Kradljivac pogleda
PaleBlueEyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2005., 16:42   #69
Quote:
Mag kaže:
kad pljujem po nečemu “znam o čemu pričam”. Pričala sam da je Coelho sranje, a nisma ga pročitala, pa su govorili da ne znam o čemu pričam. Onda sam pročitala pola opusa dotičnog i dalje tvrdim da je sranje, ali sada se moje mišljenje može računati jer sada kao znam o čemu pričam. .
Zlatice, ja sam slušala Cagea, štoviše i bila na koncertu, pa recimo znam o čemu pričam.
Malo je arogantno pretpostaviti da je moje mišljenje o Cageu na slabašnim temeljima, a kod tebe se podrazumijeva da si npr. čitala Coelha pa vladaš materijom? ccccc

Što se poštovanja tiče, moje se nikad neće temeljiti na tome ''zato jer svi eminentni poznavatelji umjetnosti to cijene, pa ću i ja'', nego isključivo na temelju vlastite prosudbe.

Što se razumijevanja umjetnosti tiče, najveći umjetnici nemaju aspolutno nikakvih problema s razumijevanjem svojih djela, veličina umjetničkog djela nije u njegovoj nerazumljivosti - baš suprotno.
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2005., 17:33   #70
Quote:
gospa Noris kaže:
Zlatice, ja sam slušala Cagea, štoviše i bila na koncertu, pa recimo znam o čemu pričam.
Malo je arogantno pretpostaviti da je moje mišljenje o Cageu na slabašnim temeljima, a kod tebe se podrazumijeva da si npr. čitala Coelha pa vladaš materijom? ccccc

Što se poštovanja tiče, moje se nikad neće temeljiti na tome ''zato jer svi eminentni poznavatelji umjetnosti to cijene, pa ću i ja'', nego isključivo na temelju vlastite prosudbe.

Što se razumijevanja umjetnosti tiče, najveći umjetnici nemaju aspolutno nikakvih problema s razumijevanjem svojih djela, veličina umjetničkog djela nije u njegovoj nerazumljivosti - baš suprotno.
Chick lick goes on...

Prvo: kada me već citiraš onda citiraj s mozgom, a ne tako da mijenjaš kontekst. Dakle moja rečenica koju si uspješno skratila glasi: “Ja pročitam svašta zato što sam znatiželjna, ali i iz navedenog razloga da kad pljujem po nečemu “znam o čemu pričam”.

Drugo: Zlatka draga, drago mi je da si bila na koncertu Cagea (šteta karte i mjesta); bila ili ne bila, to ne mijenja na stanju stvari tvoga uma očito.

Treće: Slijedi svoje vlastite prosudbe i dalje i pričaj okolo nebuloze, daleko ćeš stići. Kada budeš prelazila preko zebre, prosudi da je crveno ljepša boja od zele i zakorači.

Četvrto: Cage i Beuys (ispričavam se na krivom spelingu PBE) spadaju među najveće umjetnike, pa ti vidi.

Peto: Jel i ti imaš problema s težinom?
Mag is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2005., 18:23   #71
Quote:
Mag kaže:
Četvrto: Cage i Beuys (ispričavam se na krivom spelingu PBE) spadaju među najveće umjetnike, pa ti vidi.
u mene mi rodijak zavrsava oni akademiju za umjetnike, a ima brat bratu 130 kila... jel i on spadne medju najvece umjetnike?
rompepe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2005., 18:26   #72
Quote:
Mag kaže:
Pričala sam da je Coelho sranje, a nisma ga pročitala, pa su govorili da ne znam o čemu pričam. Onda sam pročitala pola opusa dotičnog i dalje tvrdim da je sranje, ali sada se moje mišljenje može računati jer sada kao znam o čemu pričam. Jeeeee.
Pa kak uvijek ovaj jadni Coeljo najebe
Zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2005., 22:37   #73
Quote:
rompepe kaže:
u mene mi rodijak zavrsava oni akademiju za umjetnike, a ima brat bratu 130 kila... jel i on spadne medju najvece umjetnike?
Taj spada u super tešku kategoriju.
Mag is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 01:55   #74
Quote:
Mag kaže:
Četvrto: Cage i Beuys (ispričavam se na krivom spelingu PBE) spadaju među najveće umjetnike, pa ti vidi.
hoćeš li da se posvađamo?
ŽELIŠ li da se posvađamo?
ŽELIŠ LI?
pitam te, Ž-E-L-I-Š L-I-?

Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 04:17   #75
Obožavam Bridget Jones, oba dijela. I mislim da je Helen Fielding neka vrsta satiričkog genija. Međutim, svrstavanje nje u chick lit mi je otprilike isto kao svrstavanje Azre u (hrvatski) novi val. Kao što je Štulić bio pogonsko gorivo novog vala u Hrvatskoj, ali mu glazba (niti išta drugo) nije imala blage veze s time - tako je i Helen Fielding pokrenula trend chick lita u (pretežno britanskoj) književnosti, ali de facto ne spada u taj "žanr". Vidjele cure na njenom primjeru da može biti zabavno pisati (i čitati) o "ženskim" opsesijama hranom, težinom, muškarcima, self-help literaturom itsl., pa umislile da je dovoljno pokupiti taj sadržajni kostur ne bi li emulirale Bridget Jones.

Pretpostavljam da je rijetko koja takva sljedbenica (a bogami i rijetko koja čitateljica) primijetila svojevrsnu satiričnu citatnost BJ, iako su hintovi prije bili "šaka u oko" nego hintovi. Recimo, Bridget radi u Pemberly Pressu, muškarac oko kojeg se sve vrti zove se Mr. Darcy, glavni je zaplet satkan od Bridgetinih predrasuda prema dotičnome, izgrađenim na zlobnome traču njegova nekadašnjeg prijatelja i pokvarenog zavodnika, momak je preponosan da bi se sam od sebe branio od tračeva, ukočen je i ljubav joj izjavljuje kao da drži završnu riječ pred porotom... Čak imamo i legendarnu rečenicu: It is a truth, universally acknowledged... that a moment one area of one's life starts going well, the other one turns to shit. Mislim, helou? Jane Austen, anyone? Jel' i to šund/chick lit? Ili je šund bilo kakva satirična ekstrapolacija (znam, znam, bljuje vam se od mojeg pseudointelektualiziranja ovakvim izrazima ) klasičnog djela. Da nije onda šund i, ne znam - Coppolina Apokalipsa?

No, dobro, na stranu to. Da i nema sve te analize, metacitatnosti ( ) i ostaloga, ostaje početna izjava - ja obožavam Bridget Jones i ne bih je svrstavala u neki poseban žanr.

Al bože moj, ukusi se razlikuju i skroz je legitimno da se nekomu ne sviđa ni BJ ni Helen Fielding indženeral. Pa sad, kao što ja imam pravo braniti svoje o duševljenje objema nekakvim intelektualnim argumentima o "citatnosti", "genijalnoj satirisčnosti" i blablabla, a iza toga stoji samo to da mi je sve to jednostavno dobro sjelo, tako i netko drugi ima pravo čitavu priču o BJ i posljedičnom trendu odbaciti i popljuvati raznoraznim ultrapametnim razmatranjima The Književnosti (Yes, but IS IT ART? ), iako u pozadini svega toga jednostavno stoji to da tim, drugim osobama - nije sjelo.

Što se pak žanra chick lit tiče, većina knjiga s toga područja mi je tak - niš posebno. Ima jedna irska spisateljica koja je u njemu majstorica jednako kao što su, recimo, James Ellroy i Raymond Chandler, majstori jednog drugog žanra.

Žena se zove Marian Keyes i napisala je nekoliko odličnih chick lit knjiga, od kojih je meni najbolja Rachel's Holiday, priča o Irkinji koja svoj partijanerski život u New Yorku jednog dana, nakon "incidenta" s prevelikom količinom kokaina/pilula za spavanje, zamijeni za život u irskom centru za odvikavanje od droga pod nazivom Cloisters. Bolji opis ovisnosti u današnje doba i u krugovima "dobrih građanskih cura" (dakle, ne pričamo o očaju Gropiusstadta i teškom heroinskom paklu opisanom u knjizi "Mi djeca s kolodvora ZOO") - nisam pročitala nigdje. Karakterizacija likova savršena, situacije takve da ih momentalno "vidiš", međusobni odnosi likova stvarni i fenomenalno ilustrativni, stil pisanja pitak, duhovit i pametan. Povrh svega, nikada i nigdje nisam pročitala bolji opis narkomanskog poricanja stvarnosti i vlastite ovisnosti nego ondje, a bog zna da sam čitala sve one "narkomanske" knjige s popisa obavezne lektire svakog The Intelektualca na ovome svijetu.

Pročitala sam i još neke knjige Ms. Keyes - nisu toliko dobre kao Rachel, no i dalje se tu vidi stil, inteligencija, talent. Žena je šampionka chick lita, tu nema nikakve dvojbe, al nemojte mi u to miješati Helen Fielding. To je nekaj "čist desetega".

Usput, ne bih se složila da samo žene pišu chick lit. Izvjesni Mike Gayle stekao je (po mom mišljenju nezasluženu, ali hu em aj tu džadž ) popularnost pisanjem upravo takvih knjiga. Jedina razlika između njega i chick literica je to što su mu protagonisti muškarci - po svemu ostalom je žanrist po čistoj, najčišćoj špranci. Tu bi i negdje i bila granica između žanra kao legitimnog dijela književnosti i žanra kao šunda, no ne bih teoretizirala, nisam profesor književnosti niti išta slično.

Tek par offtopičnih napomena:
- stopostotno se slažem s DK-om i kratkom crticom o Goranu Bregoviću; mnogo volem Bijelo dugme, ali upravo zbog toga ne bih otišla na taj koncert sve da oni meni plate kartu.

- mnogo volem i ovdje spomenutog Nicka Cavea, ali mi je i njegovo spominjanje takvog kakav je sada u kontekstu The Umjetnosti urnebesno - tip je postao šlagerist Oliverove provenijencije i više ne svira koncerte, nego organizira svečane akademije, jednako povezane s tom The Umjetnošću kao što je to bilo učeničko zborsko pjevanje "Konjuh planine" o važnijih državnih praznika. Zato mi je smiješno izdvajanje dotičnog gospodina kao suprotnosti Luki Nižetiću. Nekad bilo, sad se spominjalo.

Sve to rečeno, ipak volem Nicka (a Luku ne). Isto kao što volim i neke izdanke chick lit (a neke ne). No, na legendarno pitanje: Yes, but is it art? bez pol kompleksa ću odgovoriti: Malo morgen. Vrijedi za obje instance - i onu izvan i onu unutar zagrade.
__________________
Smoke-free od 10. 01. 2012.
Cyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 09:56   #76
Quote:
Cyn kaže:

- mnogo volem i ovdje spomenutog Nicka Cavea, ...
Sve to rečeno, ipak volem Nicka (a Luku ne).
Draga chick , ovdje se ne radi o Nick Caveu (koji nije spomenut do sada) već o John Cageu...dakle Nick Cave nije John Cage, John Cage nije Nick Cave. Nick je Nick, John je John.
Mag is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 09:59   #77
Quote:
Mag kaže:
Draga chick , ovdje se ne radi o Nick Caveu (koji nije spomenut do sada) već o John Cageu...dakle Nick Cave nije John Cage, John Cage nije Nick Cave. Nick je Nick, John je John.
... i ne lomite mi bagrenje...
__________________
Rezime
prometej is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 09:59   #78
Quote:
Elysium kaže:
hoćeš li da se posvađamo?
ŽELIŠ li da se posvađamo?
ŽELIŠ LI?
pitam te, Ž-E-L-I-Š L-I-?

Hoćeš li se tući a?
Koja si ti kategorija?
Mag is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 10:17   #79
Vi'š ti Mag, a? Razbaškarila se i udarila po autoritetima. Neka, neka... nek se malo prokrvi ovaj podforum Elesiume. Potakni ovo! Analajz dis.
__________________
Rezime
prometej is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 10:51   #80
Quote:
Mag kaže:
Draga chick , ovdje se ne radi o Nick Caveu (koji nije spomenut do sada) već o John Cageu...dakle Nick Cave nije John Cage, John Cage nije Nick Cave. Nick je Nick, John je John.
da Cyn..
znaš Cagea i onu njegovu poznatu:
Dolazim, sto dukata donosim,
i kašmirsku maramu, čudesnih boja...

Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:46.