Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2011., 11:07   #5621
Quote:
augeN kaže: Pogledaj post
1. lijepo je vidjeti da si spreman ići proučavati moju kompletnu doktrinu, vrlo mi imponira
Masovno vraćanje na selo gdje će svatko u svom vrtu (ko nekad) saditi za sebe i tako se prehranjivati nazivati "doktrinom" je prilično pompozno.

Nego mene zanima jeste li ti i tvoji istomišljenici spremni sa tom "doktrinom" izaći na izbore? Pa da vidimo koliko ljudi bi podržalo "doktrinu".
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 11:17   #5622
s druge strane je jadno vidjeti da obrćeš temu na nešto o čemu ovdje ne pričam s ciljem da omalovažiš ono što ovdje pričam
augeN is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 11:20   #5623
Quote:
augeN kaže: Pogledaj post
otprilike, da...
no kako znam da apsolutna sprovedba takve ideje to nije moguća, zadovoljavam se i činjenicom da se treba izvući najbolje iz dijelova takve ideje koji su itekako mogući
Pa drago mi je da si otvoreno rekao za kaj se zalazes (ovo najozbiljnije govorim, to je pravo cudo ovdje na politici, gdje se vecina 'ekstremnijih' stajalista pokusavaju upakirati i zamotati u nekaj vise 'drustveno prihavtljivo) .

Naravno tvoju ideju smatram losom, pa cak i pogubnom za drustvo opcenito i ne vidim kako bi se ikakav napredak mogao iznjedriti (osim vece jednakosti u siromastvu), i buduci da su nam stajalista gotovo pa dijametralno suprotna, nema ovdje bas ni nekog smisla za raspravu.
abaznj is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 11:23   #5624
Quote:
Bjesomar_ kaže: Pogledaj post
Raspitaj se ti kolika je placa na zapadu i koliko kosta najam stana pa se onda raspitaj kolika je placa i koliko kosta najam stana u hrvatskoj.
Neki "prosjek":
Placa u Zagrebu: 1300 Eura inzinjer, 600 Eura SSS.
Najam m2 u Zagrebu 5-10 Eura.
Placa u Münchenu: 2800 Eura inzinjer (moze i dosta vise), 1600 Eura min SSS.
Najam m2 u Münchenu: 10-12 Eura.
Infrastruktura u Zagrebu: znate i sami - promet u kolapsu, javna prometala fuj i spora.
Infrastruktura u Münchenu: kaos autom u centru, ali ide, izvan centra autom ide super, javna prometala uredna, brza i pouzdana, podzemnom dodjete u centar brzo, park & ride znaci besplatno parkanje u okolici i dalje S/U-Bahnom.

Najam m2 u Frankfurtu je oko 8-10 Eura. Dakle vec Zg nivo. Place su slicne kao u Münchenu.

Dakle, u Njemackoj je, u odnosu na place, puno jeftinije iznajmiti stan nego u Hrvatskoj.
No velika razlika je u tome da u Njemackoj vecina ljudi iznajmljuje jer racuna da su velike sanse da ce radi posla preseliti: iz Berlina u Düsseldorf, iz Münchena u Bonn, ...
U Hrvatskoj netko tko zivi u Zagrebu vrlo vrlo tesko da ce imati rezona da se seli u recimo Split. S jedne strane gro poslova je u Zagrebu, a i trziste je malo. S druge strane, kupnja ili najam stana u Splitu je vrlo skup, pa mu se seoba ne isplati ako dobije recimo 10% vecu placu. Treca je stvar, a tu sam mozda u krivu, da u RH zagrepcane koji dodju kamo god drugdje, domaci nece voliti i radit ce im probleme, dok u Njemackoj nikoga nije briga.

Sto se tice americkog modela kupnje i prodaje, jednostavno je racunati. Ako kod kupnje platimo proviziju posredniku 4%, notaru i porez njihovo, davanja kdo kupnje stana (govorim o Njemackim porezima) su oko 8.5% ili 4.5% ako ide bez posrednika (tesko, ali moguce). Dakle radi se o gubitku od nekih 10ak tisuca Eura, plus seoba od recimo jos 5000. Ako se netko seli svakih 5 godina, onda prosjecno godisnje gubi 3000 Eura na to. Uz 5 seobi kroz karijeru to je 75.000 Eura down the drain za mobilnost.

Mobilnost radne snage je u Hrvatskoj glupost. Ako se tvornica seli 10km, OK, ali ako presele TDZ u Istru, vecina ljudi ne zeli preseliti tamo, jer imaju obitelji, prijatelje i nekretnine u Zagrebu. Ako neka budala napravi tvornicu na Velebitu neka si trazi radnike po krsu. To je i razlog da u Njemackoj vecina business-a bude u gradovima: dostupnost kvalificirane radne snage.

U modelu gdje se ljudi seljakaju, kad dobiju djecu imaju velike troskove cuvanja iste, skoro da jedna placa ode na vrtice, Tagesmutter i sl. pa cesto jedan od roditelja ostaje doma s djetetom dok ovo ne krene u skolu. Ako ljudi zive blizu roditelja, (Hrvatski model) uvale djete preko dana dedi i baki.

Zadnje uređivanje succorosso : 18.10.2011. at 11:34.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 11:33   #5625
Quote:
abaznj kaže: Pogledaj post
Naravno tvoju ideju smatram losom, pa cak i pogubnom za drustvo opcenito i ne vidim kako bi se ikakav napredak mogao iznjedriti (osim vece jednakosti u siromastvu), i buduci da su nam stajalista gotovo pa dijametralno suprotna, nema ovdje bas ni nekog smisla za raspravu.
ali ne pričam o toj ideji kao onome što je jedino riješenje već pokušavam ukazati na nepravilnosti onoga što je već provedeno (poput slobodnog tržišta) a gdje to provedeno sada pokazuje svoju pravu stranu. Jedan mudri je rekao "nije sramota pogriješiti. sramota je ne učiniti ništa da se ispravi ta greška"

mislim, tko mi može opovrgnuti da je slobodno tržište hranom loša ideja? eno, pogledajte samo narode u svijetu koji gladuju - pa ne gladuju jer nemogu proizvesti hranu, gladuju jer nemaju novaca za kupiti hranu. a nemaju novaca za kupiti hranu jer su si posložili takav sustav da moraju kupovati hranu...

bez auta možemo više ili manje svi, ali bez hrane se nemože. ovisiti o uvozu hrane je - glupo... "Tko kontrolira hranu kontrolira ljude, tko kontrolira energiju kontrolira kontinente, onaj tko kontrolira novac kontrolira cijeli svijet", Henry Kissinger.
a vama je normalno da vas se kontrolira i preko hrane i preko energije i preko novca :/
augeN is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 11:55   #5626
Hrvatska u Jugoslaviji ostvarivala bolje gospodarske rezultate nego danas


http://www.novilist.hr/Vijesti/Gospo...ate-nego-danas
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 11:58   #5627
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Neki "prosjek":
Placa u Zagrebu: 1300 Eura inzinjer, 600 Eura SSS.

...
Al' sad bez zajebancije ...
Koji je vrag vama , kakav prosjek od 1300 eura inzinjer ???

1300 EU imaju najbolje placeni inzinjeri, njih nekih 5%, ostali imaju place 5000 do 7000 kuna.
Naravno ne racunam u to inzinjere koji se bave menagementom (direktori i sl.)

Ponekad stvarno imam osjecaj da zivim u nekom drugom Zagrebu.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 12:06   #5628
i nemaju inženjeri 1300€ u zg. iz prve ruke znam koliko imaju ing. u većoj banci koji su bolje plaćeni: cca 1000-1100€
isto znam i za jednu veću bivšu državnu kompaniju: max 1000€, češće 800-900€
i znam za jednu privatnu kompaniju ali međunarodnu: max 1000€
augeN is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 08:41   #5629
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
10 tisuća kuna je realna plaća profesorta pred penziju.
mozda, ako doticni ide u penziju sa 150 godina.

uglavnom, ja sam ti prosla sve,
placa nastavnika bez diplome - apsolventa - 4000 kn
nastavnik s diplomom - 4200-4500 (ovisno i zaduzenjima)
s polozenim strucnim ispitom, kazu, 5000-5500 kn

i NIKAKVE veze nema jel se radi o osnovnoj ili srednjoj skoli, a jos je veca glupost da su place vece na ppds! radila sam i u OŠ i u SŠ i na ppds i bez ppds... jedino na ppds dobijes veci povrat poreza, al to nema veze sa skolom nego s tvojim prebivalistem!

kad dodjem u banku sram me kolika mi je placa.
pinkis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:44.