Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2012., 01:42   #81
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Znanstveno objašnje je da se radi o fenomenu fitilja. A to bi značilo da u određenim uvjetima dolazi do sagorijevanja masti tijela kojoj odjeća predstavlja svevrstan fitili, odnosno katalizator. Svi zanmo da mast ne može baš lako goriti sama po sebi. Kao ni vosak. Ali ako ima komad krpe u toj masti, ona će se zapaliti i polako goriti. Normalno, prije toga se mora tijelo nekako zapaliti. Ili otvorenom vatrom kamina ili pušenjem. I što je najvažnije, nitko ne smije biti u blizini, a osobe moraju biti bolesne , teško pokretne, pijane ili pak retardirane.
Uglavnom je sve to prisutno (ili nešto) u ovim slučajevima spontanog sagorijevanja čovjeka.
Probali su tako eksperimentalno fitiljem spaliti svinju u krevetu, ali nastao je uobičajeni požar. Dakle eksperiment nije ništa dokazao.
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 18:12   #82
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Probali su tako eksperimentalno fitiljem spaliti svinju u krevetu, ali nastao je uobičajeni požar. Dakle eksperiment nije ništa dokazao.
Da li je svinja sva izgorila ili nije? One babe na slici su izgorile pored kamina, koliko im je sezala haljina. Gola koža nije izgorjela, jer nije imala tkanine za efekt fitilja. Jedino ako ne moraju biti zadovoljeni još neki uvjeti.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 18:14   #83
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Da li je svinja sva izgorila ili nije? One babe na slici su izgorile pored kamina, koliko im je sezala haljina. Gola koža nije izgorjela, jer nije imala tkanine za efekt fitilja. Jedino ako ne moraju biti zadovoljeni još neki uvjeti.
Naveo sam primjer iz National Geographic eksperimenta, gdje su omotali mrtvu svinju i pripalili je. Eksperiment nije uspio, jer se sa svinjom zapalila i soba. Navodno su to pospješila otvorena vrata...

Sažetak:
Jedan prijašnji skeptični eksperimentator je tvrdio da mu je uspjelo da svinja polako tinja i izgori na način sličan ljudima koji su nađeni napola izgoreni: Dr. John de Haan sa "California Criminalistic Institute" je uspio da mu svinja polako izgori - ali je tkaninu polio benzinom...

Quote:
A more economical and reasonable theory of how human bodies burn in rooms without having the entire room engulfed in flames is the idea of the wick effect. The ignition point of human fat is low and to get the fire going would require an external source. Once ignited, however, a "wick effect" from the body's fat would burn hot enough in certain places to destroy even bones. To prove that a human being might burn like a candle, Dr. John de Haan of the California Criminalistic Institute wrapped a dead pig in a blanket, poured a small amount of gasoline on the blanket, and ignited it. Even the bones were destroyed after five hours of continuous burning. The fat content of a pig is very similar to the fat content of a human being. The damage to the pig, according to Dr. De Haan "is exactly the same as that from supposed spontaneous human combustion." A National Geographic special on SHC showed a failed attempt to duplicate the burning pig experiment. However, it is obvious that the failure was due to leaving the door to the room open to the outside, which created a draft and led to the flames igniting everything in the room. Had the room been closed up, as are the rooms in which many of the elderly persons have died in fires attributed to SHC, it is likely that the pig would have smoldered for several hours without the rest of the room becoming engulfed in flames.
Čak i skeptična enciklopedija je skeptična prema tim objašnjenjima...

http://www.skepdic.com/shc.html
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2012., 01:24   #84
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Naveo sam primjer iz National Geographic eksperimenta, gdje su omotali mrtvu svinju i pripalili je. Eksperiment nije uspio, jer se sa svinjom zapalila i soba. Navodno su to pospješila otvorena vrata...

Sažetak:
Jedan prijašnji skeptični eksperimentator je tvrdio da mu je uspjelo da svinja polako tinja i izgori na način sličan ljudima koji su nađeni napola izgoreni: Dr. John de Haan sa "California Criminalistic Institute" je uspio da mu svinja polako izgori - ali je tkaninu polio benzinom...



Čak i skeptična enciklopedija je skeptična prema tim objašnjenjima...

http://www.skepdic.com/shc.html
I ja sam skeptičan prema efektu fitilja. A da uzmemo komad svježe pancete, umotamo u platno, te je pokušamo zapaliti?
Do sada je mnogo ljudi poginulo u požarima, ali nigdje nije bilo ovog efekta fitilja. Ako je bila jača vatra, ljudi su se karbonizirali. A manja vatra ih je samo dobro ispekla i ubila. Ili su se ugušili od dima. Gornje slike ipak pokazuju nešto drugačije.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 18:44   #85

''...Postovanje gosim Maksmilijan, dodajete mi kljesta.

Ha ..? Kljesta, kljesta, cvikcange ! ..''
Aha.. !



U tren oka , combustion
__________________
we shall fight with growing confidence and growing strenght in the air, whatever the cost may be
England is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 09:48   #86
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
I ja sam skeptičan prema efektu fitilja. A da uzmemo komad svježe pancete, umotamo u platno, te je pokušamo zapaliti?
Do sada je mnogo ljudi poginulo u požarima, ali nigdje nije bilo ovog efekta fitilja. Ako je bila jača vatra, ljudi su se karbonizirali. A manja vatra ih je samo dobro ispekla i ubila. Ili su se ugušili od dima. Gornje slike ipak pokazuju nešto drugačije.
I meni je taj navodni efekt fitilja nejasan.
Osobno sam svojim očima vidjela posljedice takvog zapaljenja u jednoj bolnici jedne zapadne zemlje.
Covjek cca 50 g primljen je na interni odjel radi upale gušteraće.
Smješten u jednokrevetnu sobu.
Po anamnezi antialkoholičar i nepušać.

Treće noći njegovog boravka,negdje oko 23.30h noćna sestra osjetila je miris dima i otvorila vrata te sobe.
Čovjek je gorio i to na samo jednoj strani tijela,očito bez svijesti.
Alarm je podigao na noge cijelu bolnicu.Vatra je ugašena,pokušavalo se čovjeka spasiti,kojemu su se već vidjela gola rebra i sprženo plućno krilo na strani koja je gorjela.
Umro je nakon pola sata.
Istraga je bila svestrana.
Uzrok gorenja, koje uopće nije oštetilo krevet u kojem je čovjek ležao,
ostavila je otvoreno pitanje što je prouzročilo zapaljenje.Vanjski uzrok nije.
Vidjela sam svojim očima sobu u kojoj se dogodilo i leš stradalog.
Bilo je inih teorija,ali najvjerojatnije da bi se zaštitio ugled bolnice,proglasilo se nesretnim slučajem bez detaljnjih objašnjenja,barem za javnost.

Inače u svim opisima takvih samozapaljenja riječ je o pretežno starijim osobama.Možda upravo u tome leži neki još nezamiječen faktor.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 16:04   #87
Čitao sam o ovome nekada prije. O to me je pisao Artur C klark misli u svojoj knjigi Kronika čuda.
Evo što ja mislim. Čovjek je biološka mašina. U ljudskom tijelu se svakodnevno odvijaju razni procesi za koje je potreban određeni dio energetskog toka. I sami znamo da tjelo proizvodi elektricitet. Kada skinemo vuneni đemper ponekad sjevnu iskrice. Ili ako trljamo balon od kosu pa ga namagnetišemo.
U slučaju samozapaljenja događa se unutar tijela poremečaj i elektično pražnjenje izazove nazovimo kratak spoj. Slično kao i u mašina koje se nekada pokazu neispravne. A kako do toga dolazi.
Naime tijelo koje nije dovoljno navodnjavano vodom od malena (2 litra dnevno minimum) postaje toliko dehidrirano da suša u tijelu uzrokuje razne defekte, zavisno gdje je suša više oštetila. Čak i čelije tjela pri dovoljnoj navodnjenosti vodom i dovoljnoj količini soli kroz mikro tuševe napajaju vodom i tada su zadovoljne. No ako nije dobra ravnoteža soli i vode u tijelu ili ako je znatan nedostatak navodnjavanja tokom godina tijelo počne gubiti stabilnost u funkcioniranju a čelije se suše, deformiraju. ( To se i novorođenčadi dogodi jer je majka prije i u toku trudnoče odavno bila dehidrirana.) E tu nastaju problemi raznih bolesti ali i poremečaj samozapaljivanja. Sam je Platon rekao da sve bolesti dolaze onda kada tijelo nema potrebne elemente za pravilan proces pa mora samo od sebe uzimati. Jer bez pravilnog navodnjavanja i u samom želudcu nastaje gomilanje kiseline koja može biti dio uzroka samozapaljenja.
Ovo je kompleksno za objasniti ovdje. Ali evo malo pobliže dio toga.
https://bigtimemagazine.files.wordpr...i-za-vodom.pdf
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 14:34   #88
Ovo postoji na simsima i nigdje vise toplo se nadam. (Haha) . Znaci ostavis simljane u zimskoj odjeci na 40°C u ljeto i eto ga. Sta plasite narod vise..
__________________
~The world is big and I want to have a good look before it gets dark. ~
Chem is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:09.