Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2017., 21:59   #81
Quote:
memulica kaže: Pogledaj post
Mene je strah tog turističkog izleta na Mars, jer sličan takav izlet na Mjesec nas je koštao pola stoljeća stagnacije u svemiru.

Umjesto da odmah sad sve resurse ulože na rudarenje Sunčeva sistema, oni se i dalje bave jeftinom demagogijom za široke mase.
Ja se nekako ipak nadam slanju čovjeka na Mars, a i dalje, do Jupiterovih satelita i Saturnovih mjeseca itd. Zapravo, nadam se da će putovanje do drugih zvezdanih sustava jednom biti moguće provesti s razumnim vremenom putovanja. Ne znam da li će to uopće biti fizikalno moguće, kamoli tehnički.

Rudarenja ruda unutar Sunčevog sustava će vjerojatno biti večim dijelom automatizirano - nekako si ne mogu zamisliti da će šljakere iz željezare Sisak strpati na raketu i lansirati na Mars.

Ali slanje čovjeka u Svemir ne bih smatrao pukom demagogijom; čovjek ima to svojstvo znatiželje koje ga je natjeralo na različite podvige i dobrim dijelom definira ljudsku vrstu; nisam vidio Bengalskog tigra kako se penje na Himalaju samo da vidi čega ima s druge strane.

Odlazak u Svemir stoga ne bih htio smatrati samo kao metodu pribavljanja još resursa da svatko može imati 4 mobitela, a ne 1, već kao nastavak nečeg što nas definira kao ljude - želja za novim spoznajama i iskustvima.

Naravno, svatko može reći da je moje drobljenje ovakvih patetika samo reklamna kampanja za NASAu ili nešto slično.
DecimusMeridius is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 22:03   #82
Quote:
DecimusMeridius kaže: Pogledaj post
Ja se nekako ipak nadam slanju čovjeka na Mars, a i dalje, do Jupiterovih satelita i Saturnovih mjeseca itd. Zapravo, nadam se da će putovanje do drugih zvezdanih sustava jednom biti moguće provesti s razumnim vremenom putovanja. Ne znam da li će to uopće biti fizikalno moguće, kamoli tehnički.
Rudarenja ruda unutar Sunčevog sustava će vjerojatno biti večim dijelom automatizirano - nekako si ne mogu zamisliti da će šljakere iz željezare Sisak strpati na raketu i lansirati na Mars.
Ako mislimo putovati do zvijezda u razumnom vremenu onda će nam trebati tehnologija putovanja brža od brzine svjetlosti, i portali. Te su mogućnosti navodno već nacisti počeli dobivati još od 1936, a imaju ih i drugi tajni svemirski programi. Rudarenje na Mjesecu i Marsu navodno ide punom parom, i naravno, koristi se napredna tehnologija, ali i ljudi, a pogotovo se ljudi koriste u proizvodnji. Navodno je prije koju godinu na Marsu u sukobima uništen grad s 250 tisuća radnika koji su oteti sa Zemlje.
Quote:
Odlazak u Svemir stoga ne bih htio smatrati samo kao metodu pribavljanja još resursa da svatko može imati 4 mobitela, a ne 1, već kao nastavak nečeg što nas definira kao ljude - želja za novim spoznajama i iskustvima.
Imamo i drugo rješenje. Želja za novim spoznajama i iskustvima može nas nagnati na istraživanje samog sebe, svojih mogućnosti, i čuda koja su u nama skrivena. Ono što nam govore da tu ima je veće od ciljeva koje si gore definirao. Tu dolazimo i do međuzvjezdanih putovanja. To nam je dostupno već sada, kao potencijal koji ćemo moći iskoristiti kada naučimo kako ga iskoristiti. Putovanje mislima odvija se na način da zamisliš Logos planeta na koji želiš otputovati i nađeš se tamo. Samo tak. Nema vremena putovanja. Možeš otputovati onoliko daleko koliko možeš zamisliti. Ok, nisam se oko toga toliko interesirao pa nisam zapamtio je li moguće da ljudska tijela tako putuju ili to mogu samo energetska bića, to jest naša duša.
Isus nam je poručio da možemo činiti veća čuda od onih koje nam je on demonstrirao. Ja mu vjerujem. Jedna od poruka odozgora je bila da imamo tako golemi potencijal da se možemo razviti u zvijezde. Neki od ljudi vjerojatno i hoće.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 12:16   #83
Ma da, današnja tehnologija nam ne dopušta niti putovanje na mjesec, a mi bi "kao" već na Mars. Priča se o tome kao da je to već gotova stvar. Samo još treba filmić snimit i riješeno pa onda opet 50 godina stagnacije (baš kao što memulica kaže), pa idemo dalje...ma najbolje je odmah nasnimat filmove o svemu što je u sunčevom sistemu, a onda idemo kao ljudi dalje izvan sunčevog sistema. Baš kako se ono kaže - "If you can't make it, fake it".(Ako nešto ne možeš učiniti, jednostavno to - lažiraj!).
bonecrusher is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 02:00   #84
Jedni od najglupljih videa, i nekakvog tobožeg robota koji poput go-karta vozi po Marsu.
Samo kompjuterske animacije, nikakvi realni video, sama photoshopiranja, i to loša.
Nema nikakve veze sa realnosti, a nisu ni prevazišli put kroz Van Alenov pojas.
Rorion is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 16:57   #85
Dečki nemojte biti tako negativni, gle ovaj video čovjek je vlastitim teleskopom snimio Mars i sonde koje su oko njega.

Mogao nam je još zumurati i nasin logo na njima, izgleda da ima opaku opremu.

I ne, to nije još jedan plaćenički trol i spamer interneta koji vrijeđa ljudsku inteligenciju, nego samo dobroćudni sekularni istraživač željan znanja u strahu od lomače i izrugivanja zaostale okoline.
https://m.youtube.com/watch?v=jdecDSzLYnE
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 17:03   #86
Quote:
Rorion kaže: Pogledaj post
Jedni od najglupljih videa, i nekakvog tobožeg robota koji poput go-karta vozi po Marsu.
Samo kompjuterske animacije, nikakvi realni video, sama photoshopiranja, i to loša.
Nema nikakve veze sa realnosti, a nisu ni prevazišli put kroz Van Alenov pojas.
Mogli su poslati onaj rombo usisivač što se odbija od pokućstvo, samo mu zakelje go pro na leđa.

I naravno šalje signal milionima km bez greške, a ja trenutno u srcu europe jedva imam signala na mob.
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 21:03   #87
ma kakav put na Mars, tamo se nema sto traziti jer se ne moze sletjeti na njega.
naime :
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
Mars je primjerice isto zvijezda...
__________________
1.) Sunce je kristal---lun
2.) "Ako uopće ne unesemo C vitamin, tijelo će ga također dobiti, ukoliko ima na raspolaganju dovoljan broj atoma ugljika, vodika i kisika (prema formuli)"---Ibrahim
3.) jebes forum bez harama
zecopas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 16:52   #88
evo Elon Musk napokon objavio malo detaljniji video plan šta i kako planira glede putovanja na Mars, 2022.g planira poslati 2 teretna broda a 2024.g 4 teretna broda sa posadom i onda tamo početi graditi za stalnu nastambu

https://www.facebook.com/BusinessIns...EAicXxu4k7mRlY
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 20:21   #89
Vrlo sam skeptičan oko tih datuma.

Ali bumo pričekali tih 5 godina, ako prije toga ne bankrotira.

memulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2018., 15:44   #90
Kažu da će se ići na Mars kapsulom "Oriona" koja je malo veća od "Apolla" ali je za 4 osobe. Put traje nekih godinu dana tamo i još godinu dana natrag. Baš bi trebalo vidjeti u kakvom stanju bi nakon godine dana bili ljudi iz te skučene kapsule. Na dobro, ako bi kome pozlilo,lako nazovu "Svemirsku Hitnu" koja dođe po njih sa svojim vozilom, a hrane, pića, goriva, energenata za grijanje/hlađenje i sve servise letjelice a poglavito kisika kojeg jedan čovjek dnevno povuče 22000 litara hvala bogu u takvoj smiješnoj kapsulici ima i na bacanje.To je toliko nemoguće da je glupo o tome i pričati. Prvo bi se morali napraviti prihvatni punktovi (ko neke svemirske stanice) za odmor, rekreaciju i opskrbu letjelica - minimalno 10 do Marsa a koje bi imale svoje interne među-letjelice koje bi vozile od jedne do druge...ma ima tu infrastrukture za slijedećih 200 god gradnje, a do tada - filmovi. A šta ćeš na Marsu kad ga imaš i na zemlji na različitim lokacijama gdje ionako nitko ne živi - samo se snimi tu i tamo koji film i to je to. A ima i kisika. Ma i sve slike koje smo vidjeli su sa zemlje osim možda one sa teleskopa.
Trotters is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2018., 16:28   #91
Kako sad godinu dana, mislio sam da put traje malo više od pola godine.
Ja ne bih slao ljude na ovakve misije dok se malo ne poradi na umjetnoj gravitaciji u brodovima. Zna li netko postoje li kakva otkrića u ovom polju? Ili barem nešto teoretski.
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 00:10   #92
Valjda ti je jasno da smo u ranom kamenom dobu, kad je u pitanju tehnologija za putovanje svemirom.

Teorije ima ko priči, ali praksa je zakazala na svim poljima.
memulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 00:22   #93
Kakvom kamenom dobu kad su ljudi bili na Mjesecu i slali smo sonde na Veneru, Mjesec i Mars? Prije bih rekao da smo Vikinzi koji otkrivaju Ameriku.
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2018., 00:59   #94
Izdubljeno deblo i štapove za veslanje.

Eto što figurativno imamo za istraživanje svemira i to smo imali tamo na prelazu 60 i 70tih godina prošlog stoljeća.

Sad imamo i manje od toga.
memulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 00:21   #95
Quote:
memulica kaže: Pogledaj post
Izdubljeno deblo i štapove za veslanje.

Eto što figurativno imamo za istraživanje svemira i to smo imali tamo na prelazu 60 i 70tih godina prošlog stoljeća.

Sad imamo i manje od toga.
Možeš li nam približiti tu personifikaciju ili što već je, i da li bi bio dobar pa mi odgovorio u vezi dinosaura na glob zagrijavanju , zašto misliš da su izumrli prije par miliona godina ?
Rorion is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 23:39   #96
Quote:
svjpromatrac kaže: Pogledaj post
evo Elon Musk napokon objavio malo detaljniji video plan šta i kako planira glede putovanja na Mars, 2022.g planira poslati 2 teretna broda a 2024.g 4 teretna broda sa posadom i onda tamo početi graditi za stalnu nastambu

https://www.facebook.com/BusinessIns...EAicXxu4k7mRlY
A Rusi najavili slanje ljudi na Mjesec 2029.godine. Pa ko je tu lud? Imali su još 1957. satelit "Sputnjik"na nebu dok Ameri nisu imali još ništa i tek tada počinjali sa interesom za svemir. Kakav Mars ljudi moji dragi, pa ne može nitko izdržati godinu dana putovanja u skučenoj kapsuli u jednom komadu tamo i još toliko natrag. To jednostavno nije moguće. A o resursima-gorivo-hrana-kisik-voda-ostalo da i ne govorimo. Treba ipak biti bar malo realan.
Trotters is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2018., 10:55   #97
Udaljenost Zemlje i Marsa nije konstantna već su putanje takve da se udaljavaju i približavaju. Kada su najbliže, putovanje na Mars trajalo bi 6 mjeseci.

Kad se planira misija na Mars postoje dvije strategije. Put traje 6 mjeseci, povratak nakon 2 tjedna dok su Zemlja i Mars još uvijek blizu. Ili ostati na Marsu godinu dana dok se putanje ponovo ne približe.

Evo nešto o tome: koliko traje put do Marsa
kaplan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2018., 20:28   #98
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
...
Interesantna je trilogija crveni, zeleni i plavi Mars ...
.
Je
Ali ak se dobro sjećam, kroz trilogiju su uspjeli doći do plavog Marsa u roku jedne -dvije generacije, to je čista fikcija. Ali sve ono ostalo, način teraformiranja je dosta dobro opisan i na prvi pogled izvediv. Jedino kaj bi to ipak trajalo malo duže - recimo koju stotinu godina.
SilverB is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2018., 22:34   #99
;five:

Voda je glavni ključ, a na Marsu je ima.
Već sam i zaboravio vremenske detalje ... par tjedana sam čitao Asimovljev komplex Fondacija
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2018., 22:48   #100
Quote:
SilverB kaže: Pogledaj post
Je
Ali ak se dobro sjećam, kroz trilogiju su uspjeli doći do plavog Marsa u roku jedne -dvije generacije, to je čista fikcija. Ali sve ono ostalo, način teraformiranja je dosta dobro opisan i na prvi pogled izvediv. Jedino kaj bi to ipak trajalo malo duže - recimo koju stotinu godina.
Postoji i igra:

http://www.fryxgames.se/games/terraforming-mars/

preporučam
jednoumlje is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:30.