Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.09.2021., 23:15   #1
Question prijevremena starosna mirovina izračun

Poštovani Cilim, toliko imam pitanja ali na žalost nigdje nisam mogla dobiti konkretan odgovor, pa sam evo pronašla vas u nadi da će te mi moći bar pobliže objasniti!
Rođena sam 03.10.1963. i imam 36 godina radnog staža od kojeg sam veći dio bila na minimalcu! 04.06.2021. sam podnesla zahtjev za prijevremenu mirovinu sa 03.07.2021. pošto tada imam prve uvijete za prijevremenu, još nisam dobila rješenje, mada sam radila i predkompletiranje. Zatražila sam predujam, odobrili su mi na 1.700,00kn. U punu mirovinu bih mogla ići 03.07.2025., do tada bi morala raditi još 49 mjeseci, tako sam izračunala. Poznato mi je da predujam ne mogu dobiti dok oni ne odrede prosjek moje mirovine. Ono što mene zanima, kako mi je određen tako mali predujam kad je po zakonu najniža mirovina po godini staža 71,53kn? Odnosno ako sam imala mala primanja zar se onda ne računa po izračunu za najnižu mirovinu? Znam da se uzima penalizacija, pa zar je ona tako velika? Uplaćivala sam drugi stup i znam da je to bez njega. 36x71,53=2.575,08kn minus penalizacija koja je po mom izračunu negdje 10% Odnosno molim vas pojasnite mi bolje ovu rečenicu "Osiguraniku koji ostvaruje mirovinu samo prema ZOMO-u, a mirovina određena na osnovi navršenog mirovinskog staža i ostvarenih plaća je manja od najniže mirovine, određuje se po službenoj dužnosti najniža mirovina." Unaprijed hvala! Pozz
Bigulic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2021., 12:45   #2
Pitanje, ako ste si dali predkompletirati podatke onda pretpostavljam da ste si dali i napraviti informativni izracun mirovine ili kod HZMO-a ili preko egradjani na stranicama HZMO-a.

Ako ste to obavili taj informativnoi izracun

- koliki vam je "prosjecni vrijednosni bod - PVB"
- koliki vam je tocan iznos radnog staza u decimalnom obliku.
- imate li djece, koliko
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2021., 18:54   #3
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Pitanje, ako ste si dali predkompletirati podatke onda pretpostavljam da ste si dali i napraviti informativni izracun mirovine ili kod HZMO-a ili preko egradjani na stranicama HZMO-a.

Ako ste to obavili taj informativnoi izracun

- koliki vam je "prosjecni vrijednosni bod - PVB"
- koliki vam je tocan iznos radnog staza u decimalnom obliku.
- imate li djece, koliko

Imama dvoje djece, nisam još dobila izračun i rješenje, imam izračun koji sam tražila krajem 2020. preko e-građani, ono što mene zanima da li se meni ako idem u prijevremenu mirovinu a imam mali prosjek dodjeljuje po službenoj dužnosti najniža mirovina?

Datum izračuna: 17.09.2020.
Datum na koji je izračunata mirovina: 03.07.2021.
Vrsta mirovine: Prijevremena starosna mirovina
Najpovoljnije obračunsko razdoblje: 1982-2018
IZRAČUN MIROVINE U CIJELOSTI IZ GENERACIJSKE SOLIDARNOSTI (samo iz I. stupa).
1. Zbroj vrijednosnih bodova u
najpovoljnijem obračunskom razdoblju:

16,8822
2. Staž u najpovoljnijem
obračunskom razdoblju: 32,0889
3. Prosječni vrijednosni bodovi (1/2): 0,5261
4. Ukupni mirovinski staž
u obliku decimalnog broja: 36,1492
5. Polazni faktor: 0,8800
6. Osobni bodovi (3x4x5): 16,7359
7. Mirovinski faktor: 1,0000
8. Aktualna vrijednost mirovine: 69,42 kn
9. Mirovina na dan izračuna mirovine: 1161,81 kn mjesečno
10. Svota dodatka na mirovinu: 313,69 kn mjesečno
11. Ukupna svota mirovine s dodatkom: 1475,50 kn mjesečno
12. Najniža mirovina: 2199,23 kn mjesečno
13. Najviša mirovina: 8391,69 kn mjesečno
Bigulic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2021., 19:51   #4
Nazalost zbog malih primanja vas "prosjecni vrijednosni bod - PVB" je dosta mali a PVB je u formuli za izracun mirovine jedan od najvaznijih faktora.
Kako je izracun vase "prijevremene starosne mirovine" manji od "najnize mirovine" dodjeljuje vam se ona koja je za vas povoljnija a to je "najniza mirovina".

Vas odlazak u prijevremenu starosnu mirovinu ranije za punih 5 godina (60 mjeseci) penalizira vas 60 x 0,2% = 12% dozivotno, a za isto toliko vam se penalizira-umanjuje i "najniza mirovina".

U ukupni staz uracunao sam vam i godinu dana dodatnog staza za dvoje djece

https://i.postimg.cc/xdX4C0Xx/Izracu...ne-Bigulic.jpg

Sto se tice vaseg pitanja vezano na visinu predujma, obicno se dodjeljuje 70 do 90% od iznosa mirovine koji bi u konacnici trebali dobiti rjesenjem, to je samo predujama a vi ce te od 03.07.2021.god dobiti zaostatke do punog iznosa vase mirovine po rjesenju.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2021., 20:44   #5
Smile

Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Nazalost zbog malih primanja vas "prosjecni vrijednosni bod - PVB" je dosta mali a PVB je u formuli za izracun mirovine jedan od najvaznijih faktora.
Kako je izracun vase "prijevremene starosne mirovine" manji od "najnize mirovine" dodjeljuje vam se ona koja je za vas povoljnija a to je "najniza mirovina".

Vas odlazak u prijevremenu starosnu mirovinu ranije za punih 5 godina (60 mjeseci) penalizira vas 60 x 0,2% = 12% dozivotno, a za isto toliko vam se penalizira-umanjuje i "najniza mirovina".

U ukupni staz uracunao sam vam i godinu dana dodatnog staza za dvoje djece

https://i.postimg.cc/xdX4C0Xx/Izracu...ne-Bigulic.jpg

Sto se tice vaseg pitanja vezano na visinu predujma, obicno se dodjeljuje 70 do 90% od iznosa mirovine koji bi u konacnici trebali dobiti rjesenjem, to je samo predujama a vi ce te od 03.07.2021.god dobiti zaostatke do punog iznosa vase mirovine po rjesenju.
Puno vam hvala, jako ste mi lijepo pojasnili i sad mi je puno jasnije, vidjet ću kad dobijem rješenje i izračun, imam i drugi stup pa se moram odlučiti!
U svakom slučaju javim se za savjet! lp
Bigulic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2021., 21:54   #6
Quote:
Bigulic kaže: Pogledaj post
Puno vam hvala, jako ste mi lijepo pojasnili i sad mi je puno jasnije, vidjet ću kad dobijem rješenje i izračun, imam i drugi stup pa se moram odlučiti!
U svakom slučaju javim se za savjet! lp
Ako vam se dodjeljuje "najniza mirovina" onda vam se ustedjena sredstva iz II stupa automatski prebacuju u I stup (generacijske solidarnosti) iz kojeg vam se isplacuje "najniza mirovina".
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2021., 20:29   #7
informativni izračun REGOS

Poštovani Cilim, evo dobila sam informativni izračun, kako mi se čini da je za mene najpovoljnije da prihvatim najnižu mirovinu i odreknem se drugog stupa!
A. Mirovina samo iz I stupa 2.329,02
B. Mirovina iz I i II stupa bez isplate HRMOD 2.210,24
I 2.046,22
II 164,02
RMOD 2.208,04
I 2,046,22
II 161,82
B1. Mirovina iz I i II sa isplatom NEMAM UVJETE

Najniža mirovina uvećana za 15% 2.678,37
II stup 60.290,83
Samo se nadam da je to taj iznos i da se neće bitno razlikovati kad dobijem rješenje, odnosno da je oduzeta penalizacija!
Bigulic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:18.