Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2008., 13:08   #81
zajebano, ali koliko znam, da si se raspitao mogao si to očekivati jer Hrvati ne smiju primati devize.

koliko su proviziju opalili?

Zadnje uređivanje Lavica02 : 08.04.2008. at 17:19. Reason: quote
 
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 13:35   #82
Quote:
*_Aanita kaže: Pogledaj post
zajebano, ali koliko znam, da si se raspitao mogao si to očekivati jer Hrvati ne smiju primati devize.

koliko su proviziju opalili?
ma da ,šališ se,a ja sam nadobudno mislil da smo izašli iz Juge (bar za neko vrijeme )
kaj se tiče provizije ispalo je ovak: 700 AUD = cca 2893 HRK ako se dobro sijećam.Toliko uglavnom plačaju i privatne mjenjačnice,u banci bi bilo 80-90 kn više ali neznam da li uzimaju kakvu proviziju kod konverzije.
kaj_znachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 15:33   #83
Quote:
*_Aanita kaže: Pogledaj post
....jer Hrvati ne smiju primati devize.
Jel' ovo stvarno tocno?

Naime, moj otac radi vani i bas u RBA prima deviznu placu vec godinama. Nikad nisu uzeli proviziju niti ga je ikad itko pitao ista ...
An'Lyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 17:18   #84
Quote:
kaj_znachi kaže: Pogledaj post
Iz Australije je uplačena određena svota na moj devizni račun ...
o kojem se iznosu radi i koja je svrha doznake bila?


Quote:
*_Aanita kaže: Pogledaj post
ali koliko znam, da si se raspitao mogao si to očekivati jer Hrvati ne smiju primati devize.
po kojem to točno članku zakona?
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 20:10   #85
[QUOTE=Lavica02;13508870]o kojem se iznosu radi i koja je svrha doznake bila?

700AUD -uplačeno u Australiji
ovdje stiglo cca 2893HRK
gore malo višlje detalji..
Neznam da li su napisali svrhu doznake,plus toga ovi iz RBA tvrde da je lova došla posredstvom PBZ-a kao neka radnička doznaka ????
kaj_znachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 20:52   #86
Ako imaš devizni račun u RBA, trebali su ti novce prebaciti na njega. Svaki devizni račun bi trebao biti multivalutni (znači ne moraš otvarati posebno za svaku valutu).
Nije mi jasno kako su samovoljno mogli izvršiti konverziju (doduše ne radim baš u praksi, ali mislim da deviznu doznaku ne možeš konvertirati u kn bez suglasnosti).
Trebala bi se obratiti njihovoj službi platnog prometa (preko poslovnice) i reći im da hoćeš AUD i da ti nisu imali pravo konvertirati. Ako ti budu muljali, reci da ćeš ih prijaviti HNB-u.
Johny is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 21:24   #87
sve zavisi od osnova plaćanja ...

taj koji ti je slao lovu trebao je navesti da se radi o pomoći/poklonu ... očito to nije bilo tako ... ne znam točno, no recimo kod kupoprodaje nekrenina (npr. kada je kupac stranac pa ti šalje lovu iz inozemstva) ta lova OBAVEZNO se konvertira u kune i uplaćuje na kunski račun ... pogledat ću da li negdje imam u kojim je to još slučajevima ...

no svakako je banka trebala tebe kontaktirati i pitati .... mislim u roku od 8 dana
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 16:45   #88
Netko je napisao da PBZ uzima 7,5kn za transfer love na drugi racun, to nije istina, uzimaju neki postotak.

Ja sam nema par mjeseci htio prebaciti cca 5-6kkn iz PBZ-a u ZABU na tekuci racun, htjeli su mi naplatiti naknadu od cca 50tak kuna. Naravno da nisam; uzeo sam lovu i odnio u ZABU te tamo uplatio bez naknade.

Dakle najsigurnije je ti je pitati u doticnoj njemackoj banci koliko te taj transfer kosta.
FrankoV is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 21:46   #89
7,50 bi bilo kada tebi STIŽE lova na račun, a ne kad ti ŠALJEŠ lovu
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2008., 12:21   #90
Mea Culpa, krivo sam shvatio
Znaci kad primam iz inozemstva skidaju mi 7,5kn a kad ja saljem uzimaju postotak od transfera. Uz napomenu da postoje 3 modela, kada placa platioc sve, pola pola ili sve primaoc.

hvala!
FrankoV is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 00:53   #91
Ljudi molio bih vas za pomoć!

Naime imam problem. Trebao bih dobiti lovu iz inozemstva. Trenutno imam samo tekući račun u Erste banci i imam maestro karticu. Zanima me da li trebam otvoriti devizni račun ukoliko će mi uplaćivat dollare i eure? želio bi to što prije srediti da mi uplatitelj uplati to čim prije.

Je li moguće srediti devizni račun u roku jedan dan?

Da li ću morat čekat na novu karticu?

Da li mogu isti dan kad napravim devizni dati uplatitelju da on uplati na taj račun ili treba proć neko vrijeme?

Da li broj deviznog računa treba neki dodatni pozivni broj kad se uplaćuje iz neke druge zemlje?

Koliko bi recimo morao čekat vremenski da lova sjedne iz recimo Njemačke, Slovenije, Bosne... ?( da li za različite zemlje traje različito vremenski?)

Stara mi ima u ZABA, a stari u PBZ račun isto. Da li pojedina banka brže vrši brže transakcije?

Znam da je puno pitanja ali bih vas molio da mi objasnite jer nisam baš previše do sad bio zainteresiran u bankarstvo a hitno mi je. Hvala!
gradri is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 08:48   #92
Quote:
gradri kaže: Pogledaj post
Zanima me da li trebam otvoriti devizni račun ukoliko će mi uplaćivat dollare i eure?
da

Quote:
gradri kaže: Pogledaj post
Je li moguće srediti devizni račun u roku jedan dan?
da, odmah dobivaš Ugovor na kojem ti je broj računa ...
Quote:
gradri kaže: Pogledaj post
Da li ću morat čekat na novu karticu?
do cca 5 dana

Quote:
gradri kaže: Pogledaj post
Da li mogu isti dan kad napravim devizni dati uplatitelju da on uplati na taj račun ili treba proć neko vrijeme?
možeš odmah
Quote:
gradri kaže: Pogledaj post
Da li broj deviznog računa treba neki dodatni pozivni broj kad se uplaćuje iz neke druge zemlje?
traži tetu u banci koje točno podatke trebaš dati onome tko ti šalje novac ...
treba ti swift, iban



Quote:
gradri kaže: Pogledaj post
Koliko bi recimo morao čekat vremenski da lova sjedne iz recimo Njemačke, Slovenije, Bosne... ?( da li za različite zemlje traje različito vremenski?)
zavisi, no dolazi u nekoliko dana
Quote:
gradri kaže: Pogledaj post
Da li pojedina banka brže vrši brže transakcije?
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 10:45   #93
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
da...

Hvala ti puno!

Zadnje uređivanje Lavica02 : 15.05.2008. at 11:51. Reason: quote
gradri is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 14:23   #94
evo tu sam negdje vidio da je ograničenje 3000EUR bez odobrenja hnb pa me zanima a prolazi veća svota samo tako te da li se može rascjepati uplate na manje vrijednosti tjekom više dana pa da prođe ispod radara?
U svakom slučaju u kojem je obliku je to ograničenje postavljeno?
Te dali banke imaju neku obvezu prijavljivati veće iznose te od koliko?
feltzh is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 21:08   #95
dnevno je 3000 eura ... ako trebaš poslati više, šalješ u više dana ... ako imaš "sreće" može se desiti da te pozovu na red najviše zbog "pranja novca" pa te još i prijave (što moraju) čak i ako doznake radiš u više raznih banaka ....


ne kužim pitanje ..
Quote:
feltzh kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju u kojem je obliku je to ograničenje postavljeno?
misliš, gdje je to u zakonu ili ...
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2008., 01:01   #96
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post

ne kužim pitanje ..

misliš, gdje je to u zakonu ili ...
ma to vremenski (dnevno) me zanimalo, u svakom slučaju hvala.
feltzh is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 16:45   #97
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
dnevno je 3000 eura ...
Mislim da je mjesečno (a ne dnevno) ako si fizička osoba i koristiš osnovu plaćanja 636 (pomoć, pokloni). Ako imaš neki ugovor ili koristiš neku drugu osnovu, onda možeš koliko hoćeš.

Pranje novca je potpuno drugi par rukava. Tamo se prijavljuju sumnjive transakcije (ne bih ulazio u detalje po čemu se otkrivaju sumnjive transakcije).
Johny is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 20:14   #98
Taj podatak (mjesečno ili dnevno) nisam nigdje uspio pouzdano iskopati. Svojedobno sam imao potrebu češće slati "pomoć" u inozemstvo; ponekad su nekim poslovnicama/smjenama u bankama prigovarali zbog slanja više puta mjesečno, a u nekim poslovnicama nikada (PBZ, ZABA).
Logično bi mi bilo da se radi o dnevnom ograničenju, jer je i iznošenje gotovine prilikom prijelaza granice ograničeno istim iznosom, a ne spominje se ograničenje u broju prelazaka granice.

P.S. Je l' dobivamo sad svi skupa kartone za OT ::?
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 21:12   #99
Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
Mislim da je mjesečno (a ne dnevno) ako si fizička osoba i koristiš osnovu plaćanja 636 (pomoć, pokloni). Ako imaš neki ugovor ili koristiš neku drugu osnovu, onda možeš koliko hoćeš.
Dnevno je 3.000,00 EUR, a to dovodi do donje konstatacije...

Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
Pranje novca je potpuno drugi par rukava. Tamo se prijavljuju sumnjive transakcije (ne bih ulazio u detalje po čemu se otkrivaju sumnjive transakcije).
...koja kaže da te mogu prijaviti i za "pranje novca" iako ti poštuješ limit od 3000 EUR- samo je pitanje koliko ti to često radiš dnevno u određenom periodu...

Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 21:35   #100
Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
P.S. Je l' dobivamo sad svi skupa kartone za OT ::?
sad ću ja biti off ... drage volje bi ja da postoje i nagradni kartoni za poštivanje pravila ...



nastavimo sad dalje u OT
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:42.