Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2017., 21:56   #961
Pa valjda ti bolje znaš svoj način učenja od tamo nekih ljudi s faksa, ne shvaćam čemu ogorčenost
__________________
Fairy tales are more than true:
not because they tell us that dragons exist,
but because they tell us that dragons can be tamed.
Querencia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 01:24   #962
Question Kako pravilno učiti i naučiti?

Pozdrav dragi forumaši, školarci, studenti...
Imam jako ozbiljan problem. Naime, završio sam srednju prije 3 godine i tek ove godine upisujem faks. Ali, iako sam završio pravnu srednju, odlučio sam se upisati biologiju, iako u srednjoj nisam imao ni fiziku/hemiju, ni biologiju.
Znate, mozak je već "malo usporio" što se učenja tiče i tu nastaje problem.
Imam skripte za prijemni, koji je za mjesec dana, ali ne mogu nikako da se "nakanim" da učim. Krenem i stanem, ne ide mi.
Molim za pomoć.!!!
Acero is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 16:43   #963
Problemi sa ispitima

Dosao sam na ideju da otvorim ovu temu, sa ciljem da se pomaze studentima u vezi ispita i svega sto se tice toga.

Evo imam i ja jedan problem, naime ostala su mi 4 ispita do uslova, i 2. tjedna da naucim to sve. Studiram povjest. Imam dva laksa i dva teza predmeta, trudim se uciti ali ne ide koncentracija, pa moze li mi neko dati neki savjet kako da napravim neki dobar raspored da to sve stignem?
stefandelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2020., 21:23   #964
Koliko stranica prelazite dnevno za učenje i koliko vam to oduzima vremena?
zagors is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2020., 19:51   #965
Hoću li bolje učiti ako počnem pisat lijevom rukom, hoće li mozak onda efikasniji bit nakon nekog vremena? Ili je to jedna od većih gluposti koje sam čuo?
redchillipeper is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2020., 17:36   #966
Molim savjet. Prva sam godina fakulteta i stvarno puno vremena provodim učeći, 3-4 sata SVAKI dan. Ali se očito ne isplati jer sam pala dva ispita a ocjene su mi zasad 4, 4, 4, 2. Što radim krivo? Možda previše vremena trošim na podcrtavanje u udžbeniku? Ne znam!

Poslano sa mog Redmi Note 4 koristeći Tapatalk
Silence. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2020., 19:03   #967
Da moraš sve podcrtati, baš sve od riječi do riječi, tak da cijela knjiga mora bit podcrtana, pa čak i predgovor

uglavnom, relax and be happy
JunkieUnited is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2020., 20:56   #968
Učim fiziologiju, znači podcrtam tri rečenice po stranici tako da nema potrebe za sarkazmom.

Poslano sa mog Redmi Note 4 koristeći Tapatalk
Silence. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2020., 21:16   #969
3-4 h učenja na faksu pogotovo u ispitnom roku nikako nije puno. 3-4 h može bit učenje tijekom običnog radnog tjedna, vikendima i tjedne pred ispit učenje se pojačava za 2-3x, u prosjeku kad podijelite akademsku godinu za teže fakultete (medicina, farmacija...) 5-6h dn je ritam.Fiziologija na prvoj godini, koji je to fax? Sestrinstvo?
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2020., 21:24   #970
Je, sestrinstvo. A što kažeš na kolegicu koja uči 1-1,5 sat dnevno (i to ne svaki dan) i do sad je položila sve ispite sa vrlo dobrim i odličnim uspjehom? Koja je njezina tajna, pitam se?

Poslano sa mog Redmi Note 4 koristeći Tapatalk
Silence. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2020., 08:24   #971
Quote:
Silence. kaže: Pogledaj post
Učim fiziologiju, znači podcrtam tri rečenice po stranici tako da nema potrebe za sarkazmom.

Poslano sa mog Redmi Note 4 koristeći Tapatalk
Nemoj podcrtavati u knjizi nego pisi biljeske u biljeznicu svojim rijecima (tako i pamtis). Jer ako na cijeloj stranici podcrtas samo tri recenice vjerojatno kasnije kod ucenja zanemaris sve ostalo.

Takodjer, dodatno radi mentalne mape s kljucnim pojmovima i onda tih par papira mozes svako malo konzultirati i oko toga graditi pricu, a ako zapne provijeriti u biljeskama.

Tako ko ti je ucila moja cimerica. Evo neki dan smo se cule i jos studira. Ja imam preko 15 godina radnog staza.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2020., 17:13   #972
Hvala na savjetu!

Poslano sa mog Redmi Note 4 koristeći Tapatalk
Silence. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2020., 17:30   #973
Quote:
Silence. kaže: Pogledaj post
Je, sestrinstvo. A što kažeš na kolegicu koja uči 1-1,5 sat dnevno (i to ne svaki dan) i do sad je položila sve ispite sa vrlo dobrim i odličnim uspjehom? Koja je njezina tajna, pitam se?
Poslano sa mog Redmi Note 4 koristeći Tapatalk
Ne vjeruj joj da uči samo 1,5 sat povremeno jer se tako ne može položiti 6 predmeta sa izvrsnim rezultatom. Ljudi svašta pričaju a bogami i svakojakim metodama se služe.
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2020., 13:58   #974
Kopiram savjete s jedne stranice:

1. Voditi BILJEŠKE tijekom nastave, da čak i ako govori malo ili ponavlja sve što se već nalazi u udžbeniku, vodi bilješke. Mozak će lakše kasnije pamtiti, ako je imao neku aktivnu radnju tijekom predavanja, osim samo pasivnog slušanja ex cathedra.

2. PONAVLJANJE. Ne kaže se bezveze da je ponavljanje majka znanja. link koliko vremena treba proći za kratkoročno i brzo učenje, a koliko za dugotrajno pamćenje: https://forum.facmedicine.com/data/M...aa03325ce3.jpg

3. ČITATI dodatnu literaturu van nastave, postavljati PITANJA na nastavi. Osim što će ti proširiti znanje, a čitanjem i vokabular, pokazat ćeš se profesoru/ici kao zainteresirana, što će kasnije dobro doći tokom nekog usmenog npr.

4. TEHNIKE: za većinu predmeta meni je palilo slijedeće: pročitati tekst s razumijevanjem, napisati bilješke, istražiti po netu dodatno, početi prepričavati te bilješke kao za prezentaciju, ponavljati 2x, ponavljati iz udžbenika, samostalno se ispitati.

5. Riješavaj radnu bilježnicu i pitanja iz udžbenika.
6. Instrukcije i pomoć DRUGIH, grupna ponavljanja.

7. KONCENTRACIJA; nije na odmet probati DODATKE PREHRANI poput lecitina, ginka, vitamin B kompleksa. Dostupni su u različitim drogerijama i ljekarnama. Dnevno KRETANJE, i optimalan broj sati SNA (6-9h) su nužni. Tijekom spavanja naš mozak reorganizira zapamćeno tijekom proteklog dana i pohranjuje informacije.

8. Imaj bilježnicu za ponavljanje, u koju ćeš pisati KLJUČNE pojmove iz neke lekcije, i onda tijekom tjedna ponoviti i ispitivati se.

9. ONLINE informacije, tutorialsi, instrukcije, forumi s ljudima koji objašnjavaju i rješavaju zadatke, instruktori - danas ih više nego ikada, i praktično se sve može tamo naći. treba biti uporan, znati što ukucati i koristiti se stranim jezicima.

10. Kupiti dodatnu LITERATURU odobrenih udžbenika, npr. učiš kemiju iz Profila, uzmi si i dodatnu zbirku od npr. Školske knjige, tamo je nešto zasigurno drugačije i možda tebi shvatljivije objašnjeno. Nabavi priručnike za MATURU (neki su dostupni online u pdf-u, knjižnici (gradska, školska), knjižarama, online webshopu...), tamo je gradivo prikazano jasnije i usmjereno je na specifične ciljeve koje moraš svladati.
...Lightblue... is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2020., 22:10   #975
Ljudi trebam pomoć. Na faksu sam i zasad mi dobro ide. Nikad nisam imala problema sa učenjem, super sam pamtila i imala super koncentraciju ali zadnjih dana jednostavno ne mogu provesti više od jednog sata učeći, postanem preumorna i spava mi se. Je li moguće zato što sam na dijeti (20:4 intermittent fasting)? Kako bi uopće trebala jesti sada kada je počela nova akademska godina?

Poslano sa mog Redmi Note 4 koristeći Tapatalk
Silence. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2020., 12:06   #976
Quote:
Silence. kaže: Pogledaj post
Ljudi trebam pomoć. Na faksu sam i zasad mi dobro ide. Nikad nisam imala problema sa učenjem, super sam pamtila i imala super koncentraciju ali zadnjih dana jednostavno ne mogu provesti više od jednog sata učeći, postanem preumorna i spava mi se. Je li moguće zato što sam na dijeti (20:4 intermittent fasting)? Kako bi uopće trebala jesti sada kada je počela nova akademska godina?

Poslano sa mog Redmi Note 4 koristeći Tapatalk
Neka tjelesna aktivnost, ne znam baviš li se kojom, ali ako ništa odi van, prošeći, trči, tako nešto, malo da razbristriš glavu, bit će lakše. Čuo sam za taj način prehrane, ne znam šta točno podrazumijeva, ali ako hoćeš smršavit bitno je koliko unosiš, tako da najviše vodi računa o tom.
kraljforuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2020., 15:39   #977
Quote:
Silence. kaže: Pogledaj post
Ljudi trebam pomoć. Na faksu sam i zasad mi dobro ide. Nikad nisam imala problema sa učenjem, super sam pamtila i imala super koncentraciju ali zadnjih dana jednostavno ne mogu provesti više od jednog sata učeći, postanem preumorna i spava mi se. Je li moguće zato što sam na dijeti (20:4 intermittent fasting)? Kako bi uopće trebala jesti sada kada je počela nova akademska godina?

Poslano sa mog Redmi Note 4 koristeći Tapatalk
Možda provjeriti funkciju štitnjače?
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2020., 20:19   #978
Hmmm, mogla bih, imala sam nekih problema sa štitnjačom prije 3 godine.

Poslano sa mog Redmi Note 4 koristeći Tapatalk
Silence. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2022., 15:58   #979
Kako uciti?

Postovani,
Moze li par savjeta kako uciti za faks... kako nauciti 1000 strana? Kako odvojiti bitno od nebitnoga? Kako nauciti sve formule, izvode? Tesko je toliku kolicinu gradiva odjednom prozvakati... Slazete li se da je prilikom polaganja ispita bitan i faktor srece?
sansasn1111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2022., 16:10   #980
Quote:
sansasn1111 kaže: Pogledaj post
Postovani,
Kako nauciti sve formule, izvode? Tesko je toliku kolicinu gradiva odjednom prozvakati... Slazete li se da je prilikom polaganja ispita bitan i faktor srece?
Formule i izvodi se uče s papirom i olovkom, matematika (ili koji god prirodni predmet na koji se referiraš) se ne može naučiti čitanjem i preletavanjem skripti s primjerima. Što više piši, jednom izvod prođi pomoću knjige/skripte/bilježnice, pa zaklopi i onda probaj sam izvesti i tako kad god stigneš. Objašnjavaj si pritom to (u sebi ili naglas) kao da si sam sebi profesor. Formule se pamte (a nije ih pametno puno pamtiti, probaj naučiti ove osnovne, a one glomazne nauči izvoditi) tako što se koriste u praksi, tj. zadatcima. I nemoj nikad pamtiti formule tako da pamtiš oznake u formulama nego značenje tih oznaka, ne znam, karikiram sad, da je površina pravokutnika a*b)

Boldano: apsolutno. Što ne znači da sad sve prepustiš sreći hahahahah, uglavnom sve ovisi o tebi (dobro, i o sastavljačima i ispitivačima, ali to je sad jedna druga priča...)
LufatMufat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:18.