Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2017., 12:16   #1
Visoko osjetljivi ljudi (Highly Sensitive Person) sindrom

Otkrio sam da imam Hsp sindrom. Dali ima još netko i kako se nosi sa time?

Zadnje uređivanje Eugen C : 19.12.2017. at 16:00.
Gazzascoin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 13:56   #2
Imam ja. Izbjegavam bučnu okolinu i uvijek sa sobom imam slušalice. Ne koristim parfeme ni bilo kakve druge umjetne mirise, od lijekova trošim samo Aspirin/Andol, ne gledam filmove s prebrzom izmjenom kadrova, a fb otvaram možda jednom u tri mjeseca. Trudim se provoditi što više vremena u prirodi, a Advent me neće vidjeti ni ove godine.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 14:01   #3
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Imam ja. Izbjegavam bučnu okolinu i uvijek sa sobom imam slušalice. Ne koristim parfeme ni bilo kakve druge umjetne mirise, od lijekova trošim samo Aspirin/Andol, ne gledam filmove s prebrzom izmjenom kadrova, a fb otvaram možda jednom u tri mjeseca. Trudim se provoditi što više vremena u prirodi, a Advent me neće vidjeti ni ove godine.
a kako ste vas dvoje to otkrili?
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 14:07   #4
I ja tu spadam definitivno.
Bas gotovo sve simptome hsp-a imam.

Od obrambenih mehanizama, tezeg nosenja sa konfliktima, kad nekog zavolim to je bas duboko i iskreno, placem na svasta i skoro svaki dan. Dok cujem neku pjesmu, sjetim se uginulog ljubimca ili kako je neko dijete poginulo, kako je netko bolestan pa ce dijete ostati samo i slicne stvari.

Kako se nositi sa time? Tesko je reci. Mozda najbolje biti takvi kakvi jesmo i ne glumiti nesto drugo, ne glumiti drustvenu "normalu" da bi se uklopili jer tad to nismo mi.
salevart is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 14:17   #5
http://hsperson.com/test/highly-sensitive-test/

https://www.huffingtonpost.com/2014/...n_4810794.html

ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 14:18   #6
Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
a kako ste vas dvoje to otkrili?
Čitala sam o tome i prepoznala se. Evo i test, da vidiš jesi li i ti u klubu.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 14:25   #7
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Čitala sam o tome i prepoznala se. Evo i test, da vidiš jesi li i ti u klubu.
nije mi potreban test da bih znao tko sam.
kada je netko visoko osjetljiv onda bi trebao biti takav ne samo u svojoj percepciji. želim reći da visoka osjetljivost ne bi trebala biti samo skup urođenih osobina. nego i pravac svjetonazora.
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 14:34   #8
Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
nije mi potreban test da bih znao tko sam.
kada je netko visoko osjetljiv onda bi trebao biti takav ne samo u svojoj percepciji. želim reći da visoka osjetljivost ne bi trebala biti samo skup urođenih osobina. nego i pravac svjetonazora.
A valjda... ali ne volim svjetonazore, a živčani sustav nisam mogla birati.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 14:38   #9
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
A valjda... ali ne volim svjetonazore, a živčani sustav nisam mogla birati.
ma sve ok leteća. mislio sam da bi valjalo hipersenzibilnost iskoristiti konstruktivno.
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 14:43   #10
Leteca nisam znao da spadaš u tu skupinu vrlo osjetljivih ljudi. Mislim da imam i ja makar nisam nijedan test ispunio. Leteca po tvojim postovima mi djeluješ sasvim drugačije.valjda si oštrija na papiru tj. sad na kompu.
Vordas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 15:17   #11
Quote:
Vordas kaže: Pogledaj post
Leteca nisam znao da spadaš u tu skupinu vrlo osjetljivih ljudi. Mislim da imam i ja makar nisam nijedan test ispunio. Leteca po tvojim postovima mi djeluješ sasvim drugačije.valjda si oštrija na papiru tj. sad na kompu.
Pa da. Tu se nitko ne može derati na mene. Mislim, može, ali ja ne čujem.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 15:22   #12
. a jesi zakon leteca. kaj živiš solo?
Vordas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 15:23   #13
kak se to reflektira u tvojim ljubavnim vezama?
Vordas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 15:43   #14
Quote:
Vordas kaže: Pogledaj post
. a jesi zakon leteca. kaj živiš solo?
Jok. Muž, pas, i tri mačka. Budem ih sve uškopila jednog dana.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 19:59   #15
Quote:
Gazzascoin kaže: Pogledaj post
Otkrio sam da imam Hsp sindrom. Dali ima još netko i kako se nosi sa time?
ima nas, kako nas ne bi bilo.

Osobno, maksimalnim povlačenjem od svijeta. Selekcija ljudi s kojima se družim (malo ih je). Micanje od svega što me uznemiruje. Stvaranje ugodnog kućnog ozračja (ugodna rasvjeta, ugodna glazba, ugodni mirisi, neko pićence tu i tamo ... ). Meditacija. Pas. I mačku sam imala, više nemam. Životinje dosta pomažu.

S vremenom sam uspjela postići (istrenirati) unutrašnji mir pa mi to odlično služi u odnosima s okolinom - mogu kvalitetno iskomunicirati sve što treba.

Bitno je postati dobro sam sa sobom i onda od svijeta uzeti samo ono što hoćeš. Bez kompromisa (ne prevelikih, nismo mi za to). Stvoriti bogat i zanimljiv unutrašnji svijet. Rezati sve što smeta (bez žaljenja). Otkloniti zbrku, jasno izražavati mišljenje, pojednostaviti život do maksimuma.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 20:07   #16
E, zanima me je li taj sindrom urođen ili se može pojaviti u bilo kojem razdoblju života?
Ako može i ovo drugo, puno bi mi toga bilo jasnije.
Etta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 20:08   #17
I ja isto.

Samo nijesam znao da je to sindrom, ja to zovem hipersenzibilnost. Nadam se da su ta dva pojma samo istoznačnice.
__________________
Two worlds, separated by a jagged chasm. Above, faceless spectators mocking the tragedy. Below, helpless victims losing everything.
Arum is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 20:13   #18
Quote:
Gazzascoin kaže: Pogledaj post
Otkrio sam da imam Hsp sindrom. Dali ima još netko i kako se nosi sa time?
Ja sam.
Kako kada; ponekad teško, uglavnom izolacijom.
mantisa is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 20:15   #19
Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
a kako ste vas dvoje to otkrili?
A čitala sam knijgu Highly sensitive person od Eleanore Thompson.
Na početku knjige je test, imala sam dosta bodova.


Quote:
Bitno je postati dobro sam sa sobom i onda od svijeta uzeti samo ono što hoćeš. Bez kompromisa (ne prevelikih, nismo mi za to). Stvoriti bogat i zanimljiv unutrašnji svijet. Rezati sve što smeta (bez žaljenja). Otkloniti zbrku, jasno izražavati mišljenje, pojednostaviti život do maksimuma.
ovo još nisam savladala, a trebala bih

kako stvari doživljavam kommplicirano, imam problem da praktične stvari napravim jednostavnim
a i nitko mi u obitelji nije takav; bila sam im čudna i dosta mi je trebalo prihvatim svoja ograničenja
mantisa is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 20:20   #20
Quote:
Etta kaže: Pogledaj post
E, zanima me je li taj sindrom urođen ili se može pojaviti u bilo kojem razdoblju života?
Ako može i ovo drugo, puno bi mi toga bilo jasnije.
Kod mene je bilo oduvijek i dosta dugo mi je trebalo da se naučim nositi s tim.
Suvišno za reći, kriza je bilo puno (na svim područjima) i nije bilo lako. Vjerujem da je tako kod svih hipersenzibilaca.
Banalno ali što te ne ubije, ojača te. Ima i dobru stranu, puno toga se nauči i o sebi i o svijetu.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:29.