Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.07.2007., 12:27   #41
neka naiva, generalic, croata
__________________
Ω
saku helle is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 13:10   #42
Quote:
saku helle kaže: Pogledaj post
neka naiva, generalic, croata
Rekoh gore da nije Hrvat i da je akademski slikar.

OK. Pomažem dalje. Argentinac je, neofigurativac.

Ajde, palite svoje guglove
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 13:55   #43
pa za ovu sliku imam za reci da me prvo podsjetila na kasni nadrealizam, vremenski nakon margrittea ali stilski slicno njemu, medjutim, margritte je puno hladniji i precizniji i sturiji sto se tice same atmosfere, po tome mi vise ima utjecaja chirica i metafizike, pomislila sam kako je rijec o ranom djelu nekoga ko je u medjuvremenu postao poznatiji po necemu drugome, a kad si rekla juzna amerika prvo sam pomislila matta, ali on vise ima neki automatisticko-futuristicki prizvuk, i sve juznoamerikance koje znam hm, ovo nekako nemogu strpat pod niti jednoga.... ajmo ljudi guglajte, sad jedva cekam saznat nesto vise o autoru, ocito nisam nikad cula za njega
ja rado bi, ali nije mi napeto tek tako utipkat dvi rici i potrazit, vise volim pretrazivat po svom sjecanju tako da mogu lupat glavom u zid ako mi ime bude poznato ili da me dovoljno zaintrigira da ga istrazim ako ga prvi put cujem....

svako djelo ima neku svoju pricu, a kic ili ne, hm, pa valjda je to stvar osobnog ukusa, kao i sve drugo...

u svakom slucaju, drago mi je da si izvukla ovakav jedan primjer, sad cemo svi nesto naucit, ako nista (jos) jednog neofigurativca, i to iz argentine
Azar'i is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 14:31   #44
OK. Nadalje pomažem. Slika se u mom slobodnom prijevodu zove "Prvi koraci" pa sad ko zna španjolski je u prednosti kod guglanja.

Ova slika nije tipični predstavnik onog stila u kojem se najviše iskazao, a to je Pop art južne amerike i njegovo ime se u tom smislu najčešće spominje uz Kolumbijca Fernanda Botera, a prošao je i mnoge faze od nadrealizma do društvenog realizma. Ameri su ga okarakterizirali neofigurativcem, ali oni oduvijek imaju potrebu za sažimanjem i generaliziranjem, tako da to i nije posve točno. Njegova posljednja faza je započela 1958. kreacijom dvaju fiktivnih likova čija iskustva i pustolovine prikazuje u seriji kolaža.
Jedan od ta dva lika se najvjerojatnije pojavljuje i u ovoj slici, iako je nastala 1937.

E sad, ko ne zna iz ovoga o kome se radi, vjerojatno i ne poznaje umjetnika. Da vam još olakšam, stavit ću vam još dvije njegove slike, odnosno kolaža po kojima je poznatiji s oba lika koja se pojavljuju.
[SLIKA OBRISANA]
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 17:17   #45
ok... za botera znam, slike su mu pune onih smjesnih malih bucmastih covjeculjaka ako se ne varam... ali ovo.... nimalo poznato, hm...
Azar'i is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 01:31   #46
Antonio Berni
necroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 10:28   #47
Quote:
necroman kaže: Pogledaj post
Antonio Berni
slika se zove "Primeros pasos" i prikazuje djevojku koja pokušava učiniti prve plesne korake, njena majka krojačica je ujedno i Bernijeva majka, ili možda čak i Ramona (prostitutka koju uz dječaka siromaha Juanita uglavnom slika). Slika je izraz njegove nostalgije za djetinjstvom a ujedno i zabrinutost ekonomskim problemima. Poput nekih ranijih radova, ubacuje vrata kroz koja se vidi krajolik u daljini. Totalno renesansna furka, tj. prepucava se sa nekim renesansnim postulatima, strogim pravilima igre, sa prošlošću.
Ajde postavi ti nešto sad
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 12:34   #48
necroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 21:51   #49
Na ovu sliku naišao sam prelistavajući prije nekoliko godina "Hrvatski opći leksikon" (Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Zagreb, 1996.) zapazio sam je pod NADREALIZMOM, odmah mi se posebno svidjela i od tad je to moja najdraža slika.

Ljudi o tome neće znati ništa

Zadnje uređivanje necroman : 29.07.2007. at 21:51. Reason: gramatika
necroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 00:24   #50
Pa jel naš slikar ili je stranac? Možda M. Stančić?
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 01:07   #51
Quote:
mokry kaže: Pogledaj post
Pa jel naš slikar ili je stranac? Možda M. Stančić?
Riječ je o Njemačkom nadrealistu i dadaistu rođenom krajem 19.st.

Slika se trenutno nalazi u Tate-u.

I da "Ljudi o tome neće znati ništa", to je naziv slike.
necroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 11:24   #52
Quote:
necroman kaže: Pogledaj post
Riječ je o Njemačkom nadrealistu i dadaistu rođenom krajem 19.st.

Slika se trenutno nalazi u Tate-u.

I da "Ljudi o tome neće znati ništa", to je naziv slike.
Max Ernst "Men Shall Know Nothing of This"
1923
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 11:29   #53
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 13:35   #54
Murillo Bartolome!? No, nisam znao za njega, ali Google cini cuda... :-)

Osobno mi je prekrasno kako je docarao bljestanje svjetla koje ulazi kroz prozor...
Filip Zeto is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 14:06   #55
Quote:
Filip Zeto kaže: Pogledaj post
Murillo Bartolome!? No, nisam znao za njega, ali Google cini cuda... :-)

Osobno mi je prekrasno kako je docarao bljestanje svjetla koje ulazi kroz prozor...
Točnije Bartolomé Estabán Murillo, a slika se zove "Mladi prosjak".
Drago mi je da si prepoznao nešto po čemu su barokni slikari bili poznati, a to su ti svjetlosni akcenti u tamnoj atmosferi, tako da ti opraštam guglanje na ovom primjeru .
Inače, Murilla čak bije glas da je bio pedofil, jer je uglavnom slikao male putene dječake.

Bit će interesantno vidjeti tvoj primjer, jedva ga čekam, požuri
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 14:15   #56


A evo i mojeg primjera:




Ne bi trebalo biti teško!
Filip Zeto is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 14:48   #57
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Drago mi je da si prepoznao nešto po čemu su barokni slikari bili poznati, a to su ti svjetlosni akcenti u tamnoj atmosferi...
khm.... može pitanje: jesu li barokni slikari bili poznati samo po "svjetlosnim akcentima u tamnoj atmosferi"?! i možeš mi, molim te, objasniti što su to svjetlosni akcenti u tamnoj atmosferi?

ps: bez ljutnje, pitam iz razloga da ljudi, kojima je umjetnost hobi, koji ju vole zbog kojekakvih razloga - a ne znaju baš previše o njoj - krivo ne percipiraju barok tvojom rečenicom.
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 15:03   #58
Quote:
BargeldB kaže: Pogledaj post
khm.... može pitanje: jesu li barokni slikari bili poznati samo po "svjetlosnim akcentima u tamnoj atmosferi"?! i možeš mi, molim te, objasniti što su to svjetlosni akcenti u tamnoj atmosferi?
Pa trak svijetla u tamnom prostoru; iznenadni prodor svijetla u tamu. Pa to je stalno prisutno na baroknim slikama, posebno onim sakralnog sadržaja.
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 15:06   #59
Quote:
Filip Zeto kaže: Pogledaj post


A evo i mojeg primjera:




Ne bi trebalo biti teško!
Marianne von Werefkin?
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 15:10   #60
Evo zadatak.

mokry is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:22.