Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2014., 00:32   #1
Fantasy i rasizam i politička korektnost

Malo sam guglao i naišao na dosta ljudi koji se žale na rasizam u fantasyju. Uglavnom, sve se svodi na to kako su neke fiktivne kulture ili etničke grupe temeljene na npr. bliskoistočnim, ili srednjo- ili južnoameričkim (Azteci itd.) ili pak afričkim kulturama, prikazane kao divlje i necivilizirane dok su glavni likovi bijelci.

Pa se tako neki žale da su Dothrakiji kao tamnija rasa temeljena na Mongolima i Indijancima prikazani kao divljaci, pa se neki žale na prikaze Haradrima iz LOTR-a kao da prikazuju neke divlje južnije tamne ljude, pa se neki žale na one plave iz Avatara kako prikazuju američke domorodce.

Meni takvi ljudi nisu jasni i mislim da takvo razmišljanje guši fantasy i kreativnost. Pa Azteci, Maye, afričke kulture i sl. su sinonim za misterioznost, za magiju, za okrutnost, žrtvovanje ljudi itd. I što tu ima loše, jesu li Azteci žrtvovali tisuće ljudi - jesu, i gdje je tu problem.

Jesu li Mongoli ili pak Komanči sinonim za divlje jahače iz stepa - jesu, i na kome će se onda drugome temeljiti neka fiktivna divlja rasa iz stepa, pa nije to rasizam.

Npr. da sam ja pisac fantasyja, i sad stvorim neku kulturu koja se temelji na Aztecima, Mayama, novozelandskim Maurima, da se ti moji tetoviraju, imaju neka imena koja zvuče afrički, malo su tamnije boje, žive u prašumi, štuju nekakve krokodile i žrtvuju ljude, ovi komentatori koje sad tu spominjem bi me bez problema proglasili rasistom ?????????

Oni pišu kako žele da sve rase budu zastupljene u fantasyju, a onda kada Martin stvori Dothrakije onda ga proglase rasistom jer je divlje jahače iz stepa prikazao kao - divljake, pa tko je tu lud ??????

Pa ne ću staviti neke bijelce da živi u prašumi, a neke crnce da žive na sniježnim planinama !!!!!!!!!!

Mislim, ta politička korektnost bez temelja mi ide na živce, što vi mislite o tome ?????

evo pogledajte ovo npr. : http://artthreat.net/2013/06/game-of...acist-fantasy/

I da, nisam rasist.
JohnnyWalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 09:53   #2
Quote:
JohnnyWalker kaže: Pogledaj post
Malo sam guglao i naišao na dosta ljudi koji se žale na rasizam u fantasyju.
Lib-art college bleeding heart rationalizing, cognitively dissonant privileged jerkwads will be lib-art college bleeding heart rationalizing, cognitively dissonant privileged jerkwads.

Quote:
JohnnyWalker kaže: Pogledaj post
...pa tko je tu lud ??????
Riječima pokojnog umjetnika:

Nisam ja, nisi ti, nije on, nismo mi...

Quote:
JohnnyWalker kaže: Pogledaj post
Mislim, ta politička korektnost bez temelja mi ide na živce, što vi mislite o tome ?????
Isto što i ti, samo s manje uskličnika i upitnika
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 14:44   #3
ja mislim da bi netko trebao stvorit pleme divljih rockefellera kako tumaraju bespućima wallstreeta kako tamane suparničke merrill lincheve u vječnom kvestu potrage za golden sachsom kojeg čuva plemeniti i uzvišeni Ška Zulu s vojskom nebeskih pigmejaca
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 14:59   #4
Quote:
Klodovik2 kaže: Pogledaj post
ja mislim da bi netko trebao stvorit pleme divljih rockefellera kako tumaraju bespućima wallstreeta kako tamane suparničke merrill lincheve u vječnom kvestu potrage za golden sachsom kojeg čuva plemeniti i uzvišeni Ška Zulu s vojskom nebeskih pigmejaca


Nešto ovako smješno davno nisam pročitao na ovom podforumu
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 15:52   #5
nemoj šefe, evo već sam se zacrvenio
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 16:59   #6
Quote:
Klodovik2 kaže: Pogledaj post
ja mislim da bi netko trebao stvorit pleme divljih rockefellera kako tumaraju bespućima wallstreeta kako tamane suparničke merrill lincheve u vječnom kvestu potrage za golden sachsom kojeg čuva plemeniti i uzvišeni Ška Zulu s vojskom nebeskih pigmejaca
Umirem
Wikiceha is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 17:58   #7
Quote:
JohnnyWalker kaže: Pogledaj post
Pa se tako neki žale da su Dothrakiji kao tamnija rasa temeljena na Mongolima i Indijancima prikazani kao divljaci, pa se neki žale na prikaze Haradrima iz LOTR-a kao da prikazuju neke divlje južnije tamne ljude, pa se neki žale na one plave iz Avatara kako prikazuju američke domorodce.

Jesu li Mongoli ili pak Komanči sinonim za divlje jahače iz stepa - jesu, i na kome će se onda drugome temeljiti neka fiktivna divlja rasa iz stepa, pa nije to rasizam.

Oni pišu kako žele da sve rase budu zastupljene u fantasyju, a onda kada Martin stvori Dothrakije onda ga proglase rasistom jer je divlje jahače iz stepa prikazao kao - divljake, pa tko je tu lud ??????
Mongoli su ipak bili dosta kompleksniji od ovoga kako se inace prikazuju. Svoja ogromna osvajanja su ostvarili velikim djelom zahvaljujuci superiornom znanoscu o materijalima. To im je omogucilo izradu kompozitnih oklopa od koze i svile koji su bili neprobojni za strijele. Lukovi su im bili takodjer od naprednih kompozita, te su imali domet od par stotina metara (prakticki u rangu danasnje jurisne puske), i to jos na konjima. Strateska mobilnost im nikad nije nadmasena, cak ni tenkovima. Vecina filmova o invaziji vanzemaljaca ne daje vanzemaljcima toliku superiornost.

Sto se tice Džingis Kana (ovo je zapravo titula, a znaci "Oceanski Vladar" u prijevodu (prilicno ambiciozno)), njemu najblizi lik iz SF-a bi bio Ender. Obojica su rano naucila da ako ubiju one koje im prave velike probleme, trajno rjesavaju te probleme (Oceanski je tako sa 14 ubio svog brata koji ga je maltretirao, dok je Ender eliminirao dva nasilnika tokom knjige), i obojica su to rjesenje primjenili na cijele civilizacije (iako Ender samo jednom).

Nadalje, Mongoli su cak u praksi provodili neke nase ideale, pa su imali jedno od rijetkih meritokratski uredjenih drustava, a drzavno uredjenje im se kopira i danas (EU).

Samo su imali malu manu sto su istrebljivali susjede ako se ovi nisu drzali ugovora, ili krsili diplomatski imunitet, i sl. Kako su se sirili, imali su sve vise susjeda...

Za Avatar bi cak rekao da problem postoji jer su plavi prikazani kao potpuno neefektivni (iako je planirano suprotno, glavni lik ih je trebao zadiviti svojom korisnoscu, poznavanjem neprijatelja, i vodstvom u napadu na neko skladiste), i cijela stvar se na kraju svede na dvoboj par praznoglavih marinaca (glavni lik cak energicno uvjerava princezu kako mu je glava prazna).
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 18:41   #8
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Mongoli su ipak bili dosta kompleksniji od ovoga kako se inace prikazuju. Svoja ogromna osvajanja su ostvarili velikim djelom zahvaljujuci superiornom znanoscu o materijalima. To im je omogucilo izradu kompozitnih oklopa od koze i svile koji su bili neprobojni za strijele. Lukovi su im bili takodjer od naprednih kompozita, te su imali domet od par stotina metara (prakticki u rangu danasnje jurisne puske), i to jos na konjima. Strateska mobilnost im nikad nije nadmasena, cak ni tenkovima. Vecina filmova o invaziji vanzemaljaca ne daje vanzemaljcima toliku superiornost.

Sto se tice Džingis Kana (ovo je zapravo titula, a znaci "Oceanski Vladar" u prijevodu (prilicno ambiciozno)), njemu najblizi lik iz SF-a bi bio Ender. Obojica su rano naucila da ako ubiju one koje im prave velike probleme, trajno rjesavaju te probleme (Oceanski je tako sa 14 ubio svog brata koji ga je maltretirao, dok je Ender eliminirao dva nasilnika tokom knjige), i obojica su to rjesenje primjenili na cijele civilizacije (iako Ender samo jednom).

Nadalje, Mongoli su cak u praksi provodili neke nase ideale, pa su imali jedno od rijetkih meritokratski uredjenih drustava, a drzavno uredjenje im se kopira i danas (EU).

Samo su imali malu manu sto su istrebljivali susjede ako se ovi nisu drzali ugovora, ili krsili diplomatski imunitet, i sl. Kako su se sirili, imali su sve vise susjeda...

Za Avatar bi cak rekao da problem postoji jer su plavi prikazani kao potpuno neefektivni (iako je planirano suprotno, glavni lik ih je trebao zadiviti svojom korisnoscu, poznavanjem neprijatelja, i vodstvom u napadu na neko skladiste), i cijela stvar se na kraju svede na dvoboj par praznoglavih marinaca (glavni lik cak energicno uvjerava princezu kako mu je glava prazna).
Shvaćam ja to, i također ne gledam na to crno-bijelo, stare civilizacije me itekako zanimaju i poštujem njihove dosege, no zar je toliki problem ako su Dothrakiji prikazani tako kako jesu, ili pak Haradrimi u LOTR ?

Dobro, Avatar, kao većina Hollywoodskih filmova se bez problema mogu staviti u funkciju američke vojne propagande (nepobjedivi, časni i pošteni marinci itd.), to nije ništa novo
JohnnyWalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 20:07   #9
Ja sam i dalje za časnog Šaka Zulua i vojsku nebeskih pigmejaca
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 21:57   #10
Meni su Dothrakiji karikirani do bola. Svadba ne valja bez barem 3 smrti. Uuu kako sam impresionirana, jao kako cool. Mislim da se samo Amerikanac može potruditi dati tako "upečatljivo" tumačenje stepskog nomadskog naroda. Samo poluinteligentni čopori se tako kolju međusobno oko hrane/ženke. Nema teorije da će jedno iole normalno društvo pozdraviti pokolj troijce suboraca na svadbi zbog onakve gluposti. Osim za bolji efekt nad američkim tinejđerima.
Inače, poantu ove teme sam još najviše primjetila kod komentiranja Tolkienovih "viših rasa" nasuprot ostalima, koje se onda kao miješaju i postupno degradiraju.
Što se tiče posta autora teme, apsolutno se slažem.
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 22:17   #11
Quote:
Hazen kaže: Pogledaj post
Inače, poantu ove teme sam još najviše primjetila kod komentiranja Tolkienovih "viših rasa" nasuprot ostalima, koje se onda kao miješaju i postupno degradiraju.
Mislis na ljudsku granu poluvilenjaka (Numenorejci)?
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 22:21   #12
Na Numenor prvenstveno.
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 08:50   #13
Quote:
Hazen kaže: Pogledaj post
Meni su Dothrakiji karikirani do bola. Svadba ne valja bez barem 3 smrti. Uuu kako sam impresionirana, jao kako cool. Mislim da se samo Amerikanac može potruditi dati tako "upečatljivo" tumačenje stepskog nomadskog naroda. Samo poluinteligentni čopori se tako kolju međusobno oko hrane/ženke. Nema teorije da će jedno iole normalno društvo pozdraviti pokolj troijce suboraca na svadbi zbog onakve gluposti. Osim za bolji efekt nad američkim tinejđerima.
Inače, poantu ove teme sam još najviše primjetila kod komentiranja Tolkienovih "viših rasa" nasuprot ostalima, koje se onda kao miješaju i postupno degradiraju.
Što se tiče posta autora teme, apsolutno se slažem.


da ostanem malo ot
ima li neki ne bijelac istaknuti fantasy autor?
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 16:43   #14
Quote:
Hazen kaže: Pogledaj post
Na Numenor prvenstveno.
Dobro, tolkienova osnovna misao je misao propasti, odnosno spasenja.
Sve je dobro u početku i onda se s vremenom mijenja, a u toj propasti uvijek ima nade.
Aragorn je isto porijeklom Numenorac, pa je napravio prilično puno iz doslovce ničega.
A ono, činjenica je da moć kvari.
Što se tiče smrti na dothrakijskim vjenčanjima, ne mora biti.
Spartanci su imali jedan dan u godini kad je svaki od njih mogao/trebao ubiti barem jednog helota. O dvobojima u uglađenoj europi da ne govorim.
Wikiceha is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 17:37   #15
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Dobro, tolkienova osnovna misao je misao propasti, odnosno spasenja.
Sve je dobro u početku i onda se s vremenom mijenja, a u toj propasti uvijek ima nade.
Aragorn je isto porijeklom Numenorac, pa je napravio prilično puno iz doslovce ničega.
A ono, činjenica je da moć kvari.
Što se tiče smrti na dothrakijskim vjenčanjima, ne mora biti.
Spartanci su imali jedan dan u godini kad je svaki od njih mogao/trebao ubiti barem jednog helota. O dvobojima u uglađenoj europi da ne govorim.
Ja nisam ni primjetila to za Tolkiena i tobože rasizam dok nisam naišla na par takvih komentara, tako da se po tom pitanju slažem s tobom. Sad bih citirala da se bar otprilike mogu sjetiti gdje sam to pročitala.

Što se Martina tiče, svaka čast viteškim dvobojima, Spartancima, i hrpi drugih krvoločnih običaja u stvarnoj nam povijesti, ali ne mogu se oteti dojmu da u nekim segmentima pribjegava prese*avanju kako bi bio što brutalniji. Ali to sam samo ja, i ne sviđa se svima isto.
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 19:46   #16
ja sam se isto pita kako održavaju populaciju ako na svakom vjenčanju mrknu bar trojicu ako ne i višenjih. s tim običajem ne bi ni tribalivodit ratove
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 21:12   #17
Quote:
Hazen kaže: Pogledaj post
Ja nisam ni primjetila to za Tolkiena i tobože rasizam dok nisam naišla na par takvih komentara, tako da se po tom pitanju slažem s tobom. Sad bih citirala da se bar otprilike mogu sjetiti gdje sam to pročitala.
Ma da, to su gluposti. Po tim likovima su Elfovi Germani, Ljudi Slaveni, Romana nema, Patuljci su Mađari, a Orkovi Turci
Quote:
Hazen kaže: Pogledaj post
Što se Martina tiče, svaka čast viteškim dvobojima, Spartancima, i hrpi drugih krvoločnih običaja u stvarnoj nam povijesti, ali ne mogu se oteti dojmu da u nekim segmentima pribjegava prese*avanju kako bi bio što brutalniji. Ali to sam samo ja, i ne sviđa se svima isto.
Quote:
Klodovik2 kaže: Pogledaj post
ja sam se isto pita kako održavaju populaciju ako na svakom vjenčanju mrknu bar trojicu ako ne i višenjih. s tim običajem ne bi ni tribalivodit ratove
Vjerojatno se ne žene često (valjda sam poglavice )
Ili su u modi masovne svadbe (kao u Koreji )
Wikiceha is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 21:20   #18
Neki su jednostavno obolili od traženja rasizma u svemu. U Jamerici jel bolest je najviše uznapredovala.
Većina autora ubaci nekoliko stereotipa, jbg bez toga se ne može ali ne mislim da je itko od njih rasist. Ako tako počnemo gledati, onda će se brojati jesu li u knjizi zastupljene sve rase. Ako nisu, zašto nisu. Zašto su ovi zli, zašto su oni lijepi itd.

Razne "divlje" civilizacije su postojale, stoga nema ništa loše u tome da se među njima potraži inspiracija. Naravno, bilo bi dobro da autor dobro prouči ponašanje te civilizacije ili više njih. Njihove mehanizme i sve ostalo.
__________________
“When I think of asses, a woman’s ass, somethin’ comes outta me.”
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 22:33   #19
Istina je da je današnji Fantasy malo previše ukalupljen u arhaične rodno-odnosne paradigme a o rasizmu kojim je premrežen ne valja trošiti riječi.

Trebalo bi malo poraditi na tom gorućem problemu za društvo.
Andrijakos is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 22:48   #20
Je li vrijeme za Novu Paradigmu?
__________________
“When I think of asses, a woman’s ass, somethin’ comes outta me.”
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:33.