Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2006., 06:20   #21
Ja se nisan vjenchala u crkvi, ali nije bilo problema za krstit dijete. Kum je obavio sve svoje prije nego je postao kum. Kod nas nije obicaj da dvoje budu kumovi, nego samo jedan. Tako da nije bilo pitanja o brachnom ili bilo kakvom drugom zivotu.
Bigmamma ....ccccc....to je tvoje mishljenje i stav. Ona je vech odluchila krstit dijete shto znachi da je njen stav drukciji.
__________________
Nekako mi je dosta mushkih....ono..ne toliko dosta da bi preshla igrat za suprotni tim, a opet sasvim dovoljno da ostanem sjedit na klupi...

"Frankly, my dear, I don't give a damn..."
Nerea is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2006., 06:45   #22
meni još u onoj državi nisu dali da budem krsna kuma djetetu moje prijateljice...jer nisam bila crkveno vjenčana...
prijateljica je otišla u drugu crkvu, a ja skinula prsten...i na pitanje jesam li udata odgovorila: nisam i problem bio rješen



u stvari i nisam lagala... ako oni nisu priznavali građanski brak kao valjan, onda i nisam bila vjenčana...


druge papire i nismo trebale...jer smo obje bile rođene prije 2. sv. rata, a tada nije bilo nekrštenih...naprosto jedino se vjersko i priznavalo kao službeno...

građanski brak se priznavao jedino u međimurju...u čakovcu...jer je 1. jugoslavija morala priznati građanske tekovine mađarske države pod kojom je međiurje do tada bilo.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2006., 06:49   #23
Quote:
Almorah kaže:
Super, hvala!
p.s. sjetila sam se skandala s Ivanisevicem pa sam bila u frci
ivanišević je bio previše poznat da bi mu progledali kroz prste i rekli da nisu znali...


crkva jednostavno ne želi da se zna za previše iznimaka....
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2006., 10:10   #24
Quote:
bigmamma kaže:
Šta to tebi znači,krstiti dijete zbog tradicije?.....mislim da se dijetetu ne treba nametati to krštenje,nek se samo krsti kad odraste ako će biti kršćanin...
je a kaj buju susedi rekli


za ozbac: niti ja ne vidim smisao krstenja, a pogotovo ak niste vjernici. mislim...cemu, zbog forme?
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2006., 10:24   #25
ebemu nije zbog forme ni zbog sela nego oću krstit dijete.Zbog običaja ,tradicije, za svaki slučaj ,ja ga krstim a oće li se ono kasnije bermat ili neće oće se ženit ili neće, oće li se ženit za vjernicu ,nevjernicu, malu zelenu njegov izbor.E i oću da se krsti u opatijskoj crkvi i u ni jednoj drugoj.Jer sam se ja u njoj krstila jer mi se muž u njoj krstio jer su se svi naši tu krstili.Blesavo, možda patetično, ali ja tako oću
Ja imam par osoba koje bi voljela za kumove.Ili nemaju sakramente ili su u drugom braku, to je problem bar našem popu.Bivšem popu nije bio problem.Starijem malom je kuma žena koja nije ni krštena ,niko nije ništa pitao.Samo njega smo krstili pred 15 god, a onda su valjda bili sretni da se iko oće krstit
Ma nema veze imam ja jednu podobnu osobu koja mi nije mrska i koja zadovoljava uvjete, ali ja sam htjela za kumu jednu drugu i baš sam jako htjela.Ali ne može biti sve kako ja hoćuuu.
A ta druga nepodobna će i onako biti uz nas cijeli život jer je od onih rijetkih ljudi koji su vam prijatelji i u muci i u problemima.Njoj bi povjerila svoje dijete da se meni nešto desi.Eto o tome se radi i o ničem drugom.Ali nije bitno.
Hvala svima na odgovorima
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2006., 11:48   #26
Quote:
Tija kaže:
Kuma moje druge bebe ima sakramente al je rastavljena, nitko je nije pitao nit smo mi rekli a njezin novi dečko je cijelo vrijeme stajao kraj nje i on je ustvari moralni kum , ni njega nitko niš nije pitao.
a jel i ona kuva?
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2006., 07:00   #27
Molim vas mene zanima da li ću imati kakvih problema za krštenje djeteta, naime supruga i ja nismo crkveno vjenčani jer ja nisam vjernik?
Unatoč tome suglasili smo se da krstimo dijete, kuma ima sve potrebne sakramente, jedini je "problem" naše vjenčanje.
__________________
So why?
Turn to a life of violence and crime?
Boros is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2006., 07:10   #28
to moraš pitati svog župnika...pa o tome ovdje i pišemo...procjena župnika...
može bez puno buke, ali i ne mora... možda bi dobar prilog za crkvu "pomogao", ovisi o karakteru svećenika... i u ono vrijeme si s nekim svećenicima a znalo se kojim mogao potiho sve srediti...naročito se tada moglo s njemačkim markama...



uostalom ako želite krstiti dijete možete se istovremeno i vjenčati....bila sam na takvom jednom vjenčanji i krštenju...
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2006., 07:22   #29
Quote:
Boros kaže:
Molim vas mene zanima da li ću imati kakvih problema za krštenje djeteta, naime supruga i ja nismo crkveno vjenčani jer ja nisam vjernik?
Unatoč tome suglasili smo se da krstimo dijete, kuma ima sve potrebne sakramente, jedini je "problem" naše vjenčanje.

to što ti nisi vjernik ne priječi tvoju suprugu i crkvu da vas vjenča, ali dozvolu ipak daje biskup...

dakle...iako nisi vjernik.... ti možeš po savjesti prihvatiti crkveno i vjenčanje i krštenje...s tim da se slažeš da se dijete odgaja u katoličkom duhu...tj da ne priječiš suprugu u toj nakani.... ako crkva, tj. župnik... uvidi tvoju iskrenost...onda je on tvoj najbolji odvjetnik pred biskupom koji na kraju ipak mora dati blagoslov takvom vjenčanju.


dakle možeš se vjenčati u crkvi i ostati ateist s tim da se na tebe odnosi građanski dio vjenčanja a na ženu i crkveni...dakle, za ženu je to prvo i posljednje crkveno vjenčanje....nema rastave...dok za tebe ima...


odnosno...ima crkvenog poništavanja braka...ali tu je nadležan jedino papa...opet...preko župnika i biskupa


razvikani primjer: danijela martinović i thomson...
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2006., 10:24   #30
Citajuci sve sto pisete ja se samo nadam da dragi Bog nije toliki birokrat! Jos malo pa ce traziti i krvnu grupu prije nego daju sakrament krstenja djetetu i koje veze ima jesu li ili nisu roditelji vjencani i jesu li vjencani u crkvi? Radi se o djetetu ne o roditeljima. I vanbracna djeca imaju pravo na krstenje ili sam ja nesto pobrkala, pa u Hrvatskoj vrijede neka nova katolicka pravila?
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2006., 01:50   #31
Quote:
Boros kaže:
Molim vas mene zanima da li ću imati kakvih problema za krštenje djeteta, naime supruga i ja nismo crkveno vjenčani jer ja nisam vjernik?
Unatoč tome suglasili smo se da krstimo dijete, kuma ima sve potrebne sakramente, jedini je "problem" naše vjenčanje.
nema veze za vas, samo krsteni kum mora imati sve sakramente.
__________________
Leti ko lisce sto vir ga vije ...
Emma is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2006., 01:53   #32
Quote:
Modesti kaže:
Imam u planu krstiti bebača na proljeće.Istina je da neki veliki vjernici nismo ,ali tradicija je tradicija.I sad nastupa problem sa kumovima.
Velečasni kaže da kum ili kuma mogu biti oni koji imaju sve sakramente, a ako su u braku da su u crkvenom braku.E sad di da ja nađem takve ljude.Mislim oni koje bi ja htjela za kumove su ili u drugom braku (dakle puj puj grešnici) ili žive skupa ,ali nisu uopće u braku (smajlićkojisezgražava) ili nemaju sve sakramente ili su rastavljeni i žive u grijehu.ajmeeeeee
Dakle mene zanima da li ste i sami bili u takvoj situaciji i da li ste i kako uspjeli riješiti istu.Ili da uzmem nekog ko sve to zadovoljava, a nije da mi nešto predstavlja u životu
oko su u braku, trebali bi biti u crkvenom. Ali ako nisu u braku, a zive zajedno, a planiraju se vjencati tad tad, onda uzmi nekoga od njih, ali ne moze kao par.
__________________
Leti ko lisce sto vir ga vije ...
Emma is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2006., 13:45   #33
Quote:
misiz S kaže:
Ta duhovna strana mi je nekako sama po sebi valjda poznatija, bliza. Sta ja znam. Recimo da se smatram vjernicom u pravom smislu te rijeci, pa nekako mi se donekle podrazumijeva znacenje uloge kume.
Ali dapace, voljela bi cuti i misljenja po tom pitanju, ako ces ih podijeliti s nama.

Sto se stednje tice, to je zgodne ideja, ali mi uz to opet fali nesto, ono da mali kad naraste dobije svoju djecu i ide ih krstiti se moze osvrnuti i reci:"To sam ja dobio od svoje krsne kume."

A sta ja znam. Pao mi je na pamet taj kriz za na zid, iznad krevetica, kasnije u svoju sobu..., npr. s motivom pletera, ili nesto slicno. Nesto sto ce mu ostati.
Ako znaš, onda još bolje. Rijetko tko danas zna... Kumstvom u KC postaje se prvi duhovni srodnik djetetu, što znači uz roditelje se preuzima odgovornost za vjerski odgoj djeteta... Ako roditelji to zapostavljaju ili im se nešto desi, kum je dužan uskočiti. Isto tako, ako kum (kasnije u životu) daje savjete/nagovor suprotan nauku KC svom kumčetu - to je njemu veći grijeh no 'običnom' vjerniku. Kum ne bi smio izgubiti kontakt sa svojim kumčetom i (uvijek zanimljivo) ne može sklopiti s njim crkveni brak...

A poklon koji bi po mom mišljenju svaki kum trebao darovati je Biblija - unutra lijepo posvetu i onda kako klinac raste uvijek ga se preko Biblije može podsjetiti da je tu sad kuma - prava kuma.

Sretno!
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2006., 21:35   #34
Quote:
misiz S kaže:
Prometej, hvala na pokusaju utjehe, ali kao prvo, po cemu zakljucujes da ja ne posjecujem crkve, a kao drugo u mojim odlascima u crkvu idem na regularnu misu, ne idem na krstenja nepoznatih ljudi, niti na njihove feste prije i poslije. Dakle, obicaje i procedure vezane uz krstenje djece ne znam. To je prvo.
A kao drugo vec sam prije napomenula da mi je kumce buduce decko, i prema tome mi je fuj davati mu zlatni lancic, a ni roditelji nisu ljudi od zlata i nakita pa je to jos razlog ekstra.

Dakle tortu je pozeljno kupiti ili je bolje da je domace izrade??

Ma salim se...
ovak, dakle, ja sam sad nedavno bila na krstenju, nasli smo se ispred crkve, kuma je dala djetetu (mami) svijecu i poceo je obred. malo je nezgodno kaj svecenici moraju odrecitirati cijelu misu jer se dijete uznemiri, vruce mu je, neudobno i tak, plus nista ne kuzi, al dobro, izdrzala je. dobila je ulja koje je mirisalo na lavandu po celu i malo vodice na tjeme. na kraju svecenik da djetetu (mami) onu malu benkicu s izvezenim krizem za uspomenu.

meni je bilo smijesno kad je svecenik nesto pitao kao roditelje i kumove "jeste li spremni (ne znam vise sto)", onda je mama rekla "da" a trebalo je "jesmo". to kao u onim blentavim americkim filmovima kad se na vjencanju treba reci "hocu" a ne "da" pa onda moraju ponavljat, iako meni to sve dodje na isto. no dobro, ovdje nisu ponavljali, ali meni je svejedno bilo smijesno.

poslije se islo na kasni rucak, kuma je ispekla tortu a mama kolace koje su ponijeli u restac. curku su darivali (sto kuma s muzem, sto gosti i rodbina) zlatom, novcem, jednim cipelicama (uskoro ce joj trebat ) i tak.
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 19:39   #35
Quote:
tough_cookie kaže:
malo je nezgodno kaj svecenici moraju odrecitirati cijelu misu .
Misa se ne 'recitira' nego SLAVI. I to nije nešto što svećenik može učiniti sam za sebe, jer bez vjernika koji slave s njim nema ni mise.
Sam obred krštenja svećenik mora proći s roditeljima i kumovima na vjeronauku na koji ih zove prije obreda da bi ljudi razumjeli što će se dogoditi, jer sam obred ima nekoliko dijelova:
- odricanje od đavla i njegovih djela, ispovijedanje vjere u Krista i Crkvu, te obećanje da će dijete biti odgojeno u vjeri KC (sve daju roditelji u ime djeteta koje će - nadajmo se - to samo u svoje ime potvrditi prilikom primanja krizme (ako ne - to je krivnja roditelja i kumova)
- trostruko polijevanje vodom po čelu uz izgovanje imena i riječi "Ja te krstim u ime Oca i Sina i Duga Svetoga"
- polaganje bijele haljine na dijete kao znak ćistoće zboh brisanja istočnoga grijeha
- davanje zapaljene uskrsne svijeće ocu obitelji kao znak svjetla Kristova koji je pobijedio smrt i vodit će dijete dalje u život
- obred efata - svećenik dodiruje djetetu oči, uši i usta u znak toga da što prije počne čitati Evanđelje svojim očima, slušati svojim ušima i širiti svojim ustima - u spomen toga kad je Isus izličio gluhonijemog slijepca
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 22:31   #36
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Misa se ne 'recitira' nego SLAVI. I to nije nešto što svećenik može učiniti sam za sebe, jer bez vjernika koji slave s njim nema ni mise.
Sam obred krštenja svećenik mora proći s roditeljima i kumovima na vjeronauku na koji ih zove prije obreda da bi ljudi razumjeli što će se dogoditi, jer sam obred ima nekoliko dijelova:
@ sms, imala sam komentar na to sto je cijela misa preduga za takvu malenu djecu koja to ne mogu izdrzati a ionako nista ne razumiju, pa je potpuno svejedno koji sam glagol upotrijebila (iako sam ovaj namjerno izabrala jer smatram da bi se za krstenje osim u slucaju vece djece i odraslih trebala modificirati misa u smislu trajanja i sadrzaja bez neke vece stete po slavlje).

ovi moji nisu bili na vjeronauku prije obreda.
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 10:26   #37
Uloga Kuma je (do još veće mjere nego što bi to trebao Svadbeni Kum):
  • se brine da djete bude odgajano u krščanskom duhu i da upozna učenje Majke Crkve
  • se brine za opću djetetovo blagostanje i pomaže roditeljima kod odgoja
  • preuzme brigu za dijete u slučaju da se roditeljima nešto desi, ali ovo je većinom u sukobu sa zakonom, budući da zakon regulira pitanje skrbništva po rodbinskoj osnovi.

Riječnikom korporativnog menadžerstva, Kum je NO dok su roditelji UO

Ako mu se ne sviđaju, može ih otpustiti
__________________
The knowledge of the wise
The justice of the great
The prayers of the righteous
And the valor of the brave
AthasOfLordaeron is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 10:28   #38
BTW kad smo već kod toga (bio na vjenčanju jednom u subotu taman, a onako, premda je bilo u Crkvi dao se osjetit duh pinko libertarijanske građanske old money boljševičke inteligentzije, totalno agnostično-atestičan), koliko vas fakat vjeruje, bili bi spremni Kumovima toliko dati upliva na odgoj svog djeteta, bi li vas smetalo, ili bi kao Kumovi mogli preuzet obavezu toga da koliko možete doprinesete tome da se dijete para kojem ste Vjenčani Kum ili dijete kojem ste Krsni Kum, odgaja u krilu Majke Crkve?
__________________
The knowledge of the wise
The justice of the great
The prayers of the righteous
And the valor of the brave
AthasOfLordaeron is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 11:40   #39


Ma nisu to krucijalne stvari, dragi, ali otvorila sam temu radi toga, a ako zelite raspravljati o stvarnom utjecaju krsnih kumova na odgoj djeteta odite na novu temu. Dapace, mozda bila i dobra na opcenitoj bazi - utjecaj najblizih i kumova na odgoj djeteta - odnosno postupak kako razmaziti dijete??!!


Isto tako ljudi ne znaju kakve su procedure kod vjencanih kumova, tko koga kako i zasto, niti procedure oko raznih stvari.

Mene zanima kako je bilo kod ljudi koji su krstili svoju djecu ili su bili kumovi na krstenju (i jesu jos uvijek).

__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 12:43   #40
Kad sam ja bila kuma na krštenju skupili se svi kod bebaća doma i zajedno otišli u crkvu (3 minute hoda).
U crkvi je održana "mala" misa, nešto kao na vjenčanju (nekih 20 minuta).
Čak nisam ja držala dijete jer je već bilo veliko (1 god) pa je svećenik rekao neka ga drži majka (ona ju je držala cijelo vrijeme), da je djetetu tako lakše.
Poslje krštenja otišli doma na ručak.

A ovo koliko Kum/Kuma imaju upliva na odgoj djeteta - nimalo.
Ne mogu se ja mješat u to što oni ne idu u crkvu a njegovi straci su inzistirali na krštenju. Šta da otmem dijete i odvedem na misu?
Svi govore o utjecaju Kuma u odgoju djeteta, a ja takav slučaj još neznam, iako je to smisao kumstva.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:37.