Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2013., 09:44   #1
Siromašan = pošten?

Već sam u nekoliko navrata slušao razgovore gdje se siromašni ljudi smatraju poštenim po defaultu, odnosno bar poštenijim od imućnih.

Osobno smatram da poštenje/moral nema veze sa imovinskim statusom i da će ljudi skloni prisvajanju tuđeg to raditi prema svojim mogućnostima. Službenik će odnijeti kući dvije kemijske olovke (ili wc papir kao Pantić ) ne smatrajući to krađom pošto je to i tako potrošni pribor a onaj na poziciji će si pisati nepostojeće dnevnice odnosno maznuti živu lovu na neki drugi način.

Moje (ne čvrsto) mišljenje je da su svi (ako ne svi a ono veelika većina) ljudi skloni nešto otuđiti, ako im okolina neće to zamjeriti (a neće ako se radi o nebitnim i jeftinim stvarima), pa to sebi nekako opravdati. Bogatiji ljudi tj. ljudi na visokim pozicijama imaju puno više raznovrsnih i konkretnih prilika za to učiniti nego siromašni, pa siromašni zbog toga ispadaju pošteni.

Čistač ili građevinac donese doma sa posla par rukavica za raditi po vrtu i njega se gleda kao poštenijeg nego nekog ko mazne 20.000 kuna. Mislim, nije pošteniji, premda je vrijednost manja. Da tog čistača/građevinca zaposlite na neku funkciju, nakon nekoliko godina rada na tom mjestu je velika vjerovatnost da bi i on uzeo tih 20.000 kuna ako je bio nekoć kadar uzeti rukavice.

Što vi mislite o tome?
__________________
potpis.
Neugodnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 11:00   #2
Nekad mi se čini kao da namjerno postavljaš provokatorske teme , al nema veze zanimljive su Naravno da tvrdnja siromašan=pošten ne stoji ,isto kao da bi postavio pitanje liječnik =brižan čovijek ili vojnik =poštena osoba. Ništa nije isključivo ili ti crno bijelo,ljudi su većinom sivi, ponekad zli ponekad pošteni. Npr siromašan čovijek koji nema šta za jesti će otići u pekaru i ukrasti pecivo ili kruh da može preživjeti taj dan.S druge strane bogataš koji je na visokoj poziciji i ima samo 7 stanova i 10 automobila pokrast će još samo par radnika jer hoće imat još samo par stanova i par automobila. Međutim ima naravno i puno bogataša koji će davat u humanitarne svrhe i koji će pomagat siromašnima kao npr Bill Gates i mnogi drugi.Znaći uopće nestoji da ako je neko siromašan ili bogat hoće li biti pošten ili ne, to zavisi koliko je neko pohlepan i kakva je u biti osoba. Ima puno varijacija na tu temu al nekako mi se čini da što više imaš više želiš. Vidimo i iz naše prošlosti da su najviše krali oni koji su najviše imali, to se i danas događa možda i još više ali ih politika štiti, politika i mafija su u sprezi i međusobno štite svoje a novine pišu o Lex Perkoviću i o Čirilici u Vukovaru da bi se prikrila nesposobnost plitičara, a što je najgore ljudi višu vjeruju novinama i pričama nego svojim instinktima.
jelenkoo28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 11:00   #3
Vrlo zanimljivo,,,,evo ja ću samo ispričat anegdote iz moga života,ako to spada pod ovu temu.

Po struci sam frizerka, ne radim (zdravstveno stanje je u pitanju) ,ali koliko mi moja bolna leđa dozvole,fušarim malo . E sad,pošto imam zaista krug ljudi,koji imaju novaca više,i koji imaju manje,nevjerovatno bila sam xy puta i situaciji da recimo mi ovi koji recimo rade,imaju lovu,ostanu mi dužni,dok ovi koji nisu baš pri lovi,ne.

Friziram jednu gospođu godinamaaaa,maltane od osnovne škole ( a sad mi je skoro 32 pa računajte),žena godišnje radi 2 minivala,ne šiša se između minivala nego joj zaraste kosa ajme majko,ali si ta 2 minivala godišnje priušti,da malo dočaram,ljudi su socijalni slučaj,ona prodaje cvijeće,balone,i tako neke drangulije u gradu,muž joj kupi boce,a imaju mentalno zaostalog sina od nekih 30tak godina.

I kad se recimo sretnemo u gradu,ona mi kaže ? zvat ću te idući tjedan kad budme imala novac,ja joj se ponudim da ju sredim prije pa će mi platiti, a ona meni na to:NE DOLAZI U OBZIR,KAD BUDEM IMALA NOVAC TADA ĆU TE ZVAT.

Puno puta sam se ponudila da sina ošišam moj dar,ne pristaju pod nikakvu cijenu

Nikada u ovih 16 godina,dužna mi nije ostala,nevjerovatno,,,,,a recimo kad friziram ove koji nisu ni približno na njenom nivou,znaju reći;aj malo me ošišaj,platim ti drugi puta,.i takve fore...

Tako da se slažem da ima istine siromašan=pošten
Manimani is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 11:29   #4
Quote:
Manimani kaže: Pogledaj post

Tako da se slažem da ima istine siromašan=pošten
Po tom ispada da su pošteni ljudi siromašni zato jer nisu iskoristili nepoštene prilike koje su imali. Pa tako ispada da je i gospođa o kojoj govoriš mogla biti predstavnik više srednje klase samo da nije poštena.

Isto kao što sebičan/nesebičan ne ovisi o imovinskom statusu, tako mislim da ni pošten/nepošten ne ovisi o tome.

@jelenkoo28

O dijelu tvog posta bi opet mogao napraviti zanimljivu temu. Radi se konkretno o tome "gladan - ukrade pecivo u pekari". Tema bi mogla biti da li je bolje izmoliti kruh u pekari ili ga ukrasti ako si gladan.
__________________
potpis.
Neugodnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 11:58   #5
Ne, nego:

Pošten i budala su braća
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 12:10   #6
Quote:
Neugodnjak kaže: Pogledaj post
Po tom ispada da su pošteni ljudi siromašni zato jer nisu iskoristili nepoštene prilike koje su imali. Pa tako ispada da je i gospođa o kojoj govoriš mogla biti predstavnik više srednje klase samo da nije poštena.
ja to gledam na način da si siromašni nisu vjerojatno ni postavili za cilj u životu, kako doći do love i položaja. tako da bih rekla, ambiciozan = nepošten, sigurno u 95% slučajeva koje poznajem.
gabriela00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 12:13   #7
ambicija nije nužno povezana s pozicijom tj plaćom na kraju mjeseca, iako slažem se većinom je.
ljudi traže posao koji ih ispunjava i spremni su se žrtvovati svakodnevno da bi do tog došli, to je isto ambicija, a nije radi novca nego radi posla koji možda uopće nije bogato materijalno nagrađujuć.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 12:20   #8
Stanje na nečijem bankovnom računu nije pokazatelj poštenja, zapravo nije pokazatelj ničega, jer može ovisiti o sposobnostima, sreći, nasljedstvu, bolesti, lijenosti...

Kroz humanitarstvo sam upoznala masu prekrasnih poštenih ljudi koji stjecajem okolnosti žive siromašno. No, isto tako sam upoznala masu siromašnih koji žive na račun poreznih obveznika i jedina preokupacija uz dokoličarenje im je nažicati pomoć od humanitarnih udruga.
Nekolicini ljudi sam pomogla oko zaposlenja i nemam baš pozitivnih iskustava oko toga..

S druge strane poznajem izuzetno bogate ljude koji imaju visok nivo morala, pošteni su.. o ovim drugim bogatima često čitamo u novinama i mislim da je tu bitna razlika - siromašni su nepošteni u situacijama u kojima imaju priliku za manju krađu i oko toga nema medijske pompe, dok za masne krađe bogataša svi čujemo - vjerujem da je to zaslužno za stvaranje predrasude po principu bogat-nepošten i siromašan-pošten.

Kao i obično.. individualna stvar pojedinca.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 12:30   #9
Winston Churchill je rekao da je svaka bogata obitelj imala grdnog lopova u familiji. Znaci po njemu se pocne kradjom, oduzimanjem tudjeg. On se kao bogatas, kretao medju slicnima pa je valjda znao sto govori

Kako se postaje bogat? Kradjom, unosnom profesijom na plodnom terenu, izumom, nasljedstvom, lotto....

Primjetih da sto je vertikalno duza loza bogatasa, to su u obitelji posteniji (unuk je posteniji od djeda lopova). Prve generacije bogatasa kradu doslovno drugima iz ustiju iako su vec bogati i zbrinuti, djeca su im pak bahata iako manje kradu, dok njihovi unuci, te trece generacije s vec pedigreom su najcesce darezljivije i manje pohlapnije, nije im toliko stalo do novaca i moci koliko do zabave....uglavnom. Uglavnom nisu ni snobovi kao njihovi roditelji.

Kad obitelj stekne bogatstvo mora ga nekako odrzavati. Jedan od vaznih nacina je i npr. stvaranjem kruga odabranih profesija unutar kojeg cirkulira njihov novac. To je zatvoren krug u kojeg netko tko u startu nema novac ne moze uci (uz rijetke iznimke naravno) npr. nepotizam zaposljavanjem ''podobnih, iz svoje obitelji/kaste''. Ovako placa ostaje unutar ''obitelji''.

Za uci u krug bogatasa trebaju se imati isti interesi (koji opet dosta kostaju) sto osobu automatski izbacuje ako nema dovoljno novaca da dugorocno prati trend njihovog kretanja - osim ako se ima sponzora (kojem se opet nesto mora ponuditi zauzvrat gdje je problem kratkorocnost ulaganja sponzora i laka zamjenjivost).

Siromasne se drzi u jednom, a bogate u drugom krugu uz pomoc novca i promoviranja ideja preko medija, a niti jedni, niti drugi nemaju zapravo pojma kako zive ovi drugi. To je valjda ovo sto je ova teta frizerka ''manimani'' spominjala. Bogatas ne kuzi da ako mu ne platis odmah, da sutra mozda neces imati što za jest (tipa ''nek jedu kolace ako nemaju kruha''. )

Mnogima ''obicnima'' se ni ne daje prilika da pokazu najbolje od sebe jer jednostavno nisu u krugu gdje se te prilike nude. Da je tako, mislim da bi vladajuca struktura bila sasvim drukcijeg profila, a i sama politika bi se razvijala oko puno inteligentnijih tema.
__________________
Every fact of science was once damned. Every invention was considered impossible. Every discovery was a nervous shock to some orthodoxy. The entire web of culture and ‘progress,’ everything on earth that is man-made and not given to us by nature, is the concrete manifestation of man’s refusal to bow to Authority
emnasut462 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 13:00   #10
Vjerujem da takvo mišljenje prevladava zbog ljudi u našem okruženju koji su se obogatili preko noći (prije svega naša famozna privatizacija) i naglo nastali raskorak u socijalnim razlikama, a znamo da je preko noći jako teško doći do ogromnog financijskog priljeva na pošten način, nije baš da su se svi obogatili na patentima na izume koji su od izuzetne važnosti za čovječanstvo. Bogatstvo se na pošten način uglavnom stječe polako, generacijama, tako da oni koji su jučer bili maltene sirotinja a danas odjednom raspolažu nekretninama i pokretninama u svotama da te zaboli glava sigurno izazivaju sumnju u poštenje kod ostalih ljudi.
Pa smatram da i za bavljenje biznisom je potrebno imati nekakvu crtu pohlepe koja će te voditi kroz to i biti motiv, sredstvo za bogaćenje.

Pa i sam sam više puta doživio u poslu kojim sam se bavio da su ljudi male ili manje platežne moći puno redovitiji i sigurniji platiše od onih kojima ta svota ne bi predstavljala nikakav problem, ali eto, uvijek je bilo potrebno natezanje, navlačenje, zivkanje kako bi obavili svoj dio dužnosti.
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 13:00   #11
Quote:
Neugodnjak kaže: Pogledaj post
Po tom ispada da su pošteni ljudi siromašni zato jer nisu iskoristili nepoštene prilike koje su imali. Pa tako ispada da je i gospođa o kojoj govoriš mogla biti predstavnik više srednje klase samo da nije poštena.

Isto kao što sebičan/nesebičan ne ovisi o imovinskom statusu, tako mislim da ni pošten/nepošten ne ovisi o tome.

@jelenkoo28

O dijelu tvog posta bi opet mogao napraviti zanimljivu temu. Radi se konkretno o tome "gladan - ukrade pecivo u pekari". Tema bi mogla biti da li je bolje izmoliti kruh u pekari ili ga ukrasti ako si gladan.
A mislim da i ukrade pecivo koja velika stvar Koja je usporedba ukrast pecivo i neisplačivat plaće ljudima mjesecima Što se mene tiće postavi i tu temu, baš me zanima što bi ljudi pisali.PO MENI NI JEDNO NI DRUGO NIJE OK, NIJE OK KADA UKRADEŠ PECIVO I NIJE OK AKO LJUDIMA NEISPLAČUJEŠ PLAĆE JER MISLIŠ SAMO NA SVOJU GUZICU, ALI PO MENI JE MANJE SRANJE DA UKRADEŠ PECIVO JER DOSLOVNO NEMAŠ ŠTA ZA JEST I MOŽEŠ UMRIJETI, NEGO KAD UKRADEŠ PAR MILJUNA KUNA DA BI SI DOBAVIO JOŠ SAMO PAR AUTIĆA, ONAK ČISTO DA PARKING LJEPŠE IZGLEDA.
jelenkoo28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 13:03   #12
Quote:
jelenkoo28 kaže: Pogledaj post
A mislim da i ukrade pecivo koja velika stvar Koja je usporedba ukrast pecivo i neisplačivat plaće ljudima mjesecima Što se mene tiće postavi i tu temu, baš me zanima što bi ljudi pisali.PO MENI NI JEDNO NI DRUGO NIJE OK, NIJE OK KADA UKRADEŠ PECIVO I NIJE OK AKO LJUDIMA NEISPLAČUJEŠ PLAĆE JER MISLIŠ SAMO NA SVOJU GUZICU, ALI PO MENI JE MANJE SRANJE DA UKRADEŠ PECIVO JER DOSLOVNO NEMAŠ ŠTA ZA JEST I MOŽEŠ UMRIJETI, NEGO KAD UKRADEŠ PAR MILJUNA KUNA DA BI SI DOBAVIO JOŠ SAMO PAR AUTIĆA, ONAK ČISTO DA PARKING LJEPŠE IZGLEDA.
Ako su tebi te dvije stvari iste onda jako generaliziraš stvaru
jelenkoo28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 13:10   #13
Quote:
jelenkoo28 kaže: Pogledaj post
A mislim da i ukrade pecivo koja velika stvar Koja je usporedba ukrast pecivo i neisplačivat plaće ljudima mjesecima Što se mene tiće postavi i tu temu, baš me zanima što bi ljudi pisali.PO MENI NI JEDNO NI DRUGO NIJE OK, NIJE OK KADA UKRADEŠ PECIVO I NIJE OK AKO LJUDIMA NEISPLAČUJEŠ PLAĆE JER MISLIŠ SAMO NA SVOJU GUZICU, ALI PO MENI JE MANJE SRANJE DA UKRADEŠ PECIVO JER DOSLOVNO NEMAŠ ŠTA ZA JEST I MOŽEŠ UMRIJETI, NEGO KAD UKRADEŠ PAR MILJUNA KUNA DA BI SI DOBAVIO JOŠ SAMO PAR AUTIĆA, ONAK ČISTO DA PARKING LJEPŠE IZGLEDA.
Nezahvalno je komparirati dvije loše stvari da bi jedna ispala manje loša.
I jedno i drugo je nepošteno. Za prvo znamo zašto je nepošteno, a drugo je nepošteno zato što izravno oštećuješ nekoga.. obično prodavačicu koja će ukradeno pecivo morati platiti zadnjom lovom iz džepa.

I ne trebaš se zato derati.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 13:15   #14
Quote:
jelenkoo28 kaže: Pogledaj post
A mislim da i ukrade pecivo koja velika stvar Koja je usporedba ukrast pecivo i neisplačivat plaće ljudima mjesecima Što se mene tiće postavi i tu temu, baš me zanima što bi ljudi pisali.PO MENI NI JEDNO NI DRUGO NIJE OK, NIJE OK KADA UKRADEŠ PECIVO I NIJE OK AKO LJUDIMA NEISPLAČUJEŠ PLAĆE JER MISLIŠ SAMO NA SVOJU GUZICU, ALI PO MENI JE MANJE SRANJE DA UKRADEŠ PECIVO JER DOSLOVNO NEMAŠ ŠTA ZA JEST I MOŽEŠ UMRIJETI, NEGO KAD UKRADEŠ PAR MILJUNA KUNA DA BI SI DOBAVIO JOŠ SAMO PAR AUTIĆA, ONAK ČISTO DA PARKING LJEPŠE IZGLEDA.
Retra ti je odgovorila pa ne moram ja.

Poanta teme bi bila zašto je po nekima (i po tebi možda jer si se pozvala na primjer) manja sramota ukrasti nego isprositi kruh?

I da, vikanje neće pomoći da netko drugi bolje shvati tvoje riječi, nego prije da te protumači kao isfrustriranu.
__________________
potpis.
Neugodnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 14:10   #15
Nije bila ta tema, nego je bila tema siromašan=pošten, što je po meni rekla sam u više postova nije istina, jer po meni nijedno kategoriziranje nema smisla.Ja sam svoje napisala više puta a ako ti neznaš ili neželiš čitati što sam ja napisala to je tvoja stvar.Ja sam rekla da je manje zlo ukrast pecivo nego pokrast par miljuna kuna, al tebi je to očito ista stvar, a tvoje je pravo da razmišljaš kako želiš. Zašto bi ja razmišljala kao ti ili ti kao ja, na forumu si da vidiš kako drugi razmišljaju; a o vikanju ima ona poslovica : Pas koji laje ne grize opasni su oni šta šute
jelenkoo28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 14:19   #16
Quote:
jelenkoo28 kaže: Pogledaj post
Nije bila ta tema, nego je bila tema siromašan=pošten, što je po meni rekla sam u više postova nije istina, jer po meni nijedno kategoriziranje nema smisla.Ja sam svoje napisala više puta a ako ti neznaš ili neželiš čitati što sam ja napisala to je tvoja stvar.Ja sam rekla da je manje zlo ukrast pecivo nego pokrast par miljuna kuna, al tebi je to očito ista stvar, a tvoje je pravo da razmišljaš kako želiš. Zašto bi ja razmišljala kao ti ili ti kao ja, na forumu si da vidiš kako drugi razmišljaju; a o vikanju ima ona poslovica : Pas koji laje ne grize opasni su oni šta šute
U principu je krađa krađa. Uzeo si nešto što nije tvoje.

Manja krađa je manje zlo? Za koga? Ne možeš ukrasti milione tamo gdje ih nema.

Pekara se više tiče krađa njegovog jednog peciva nego što ga se tiče što je tamo neko nekom ukrao milione. Što tog pekara briga što je netko na HTV-u recimo ukrao milion kuna?!? Zašto bi to njemu bilo veće zlo? Njemu je veće zlo njegova kifla, nepoštivanje njegovog vlasništa nad tom kiflom itd...
__________________
potpis.
Neugodnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 14:29   #17
Da pekar zna da je pecivo ukrao siromašan čovijek,pekar bi prešo preko toga i dao mu još 10 peciva.Prije par godina je postojao neki pekar koji je besplatno davao sirotinji kruh koji nebi prodao,(pisalo u novinama) tako da ja još vjerujem da postoje dobri ljudi koji oće pomoći, a ko zna možda bi i prodavačica to pecivo platila iz svog đepa jer ona ima nekih 2700,3000 kn mjesečno a onaj siromašan čovijek, eventualno koji okrajak ili bocu na dan ako je skupi
jelenkoo28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 14:37   #18
Mislim da je veća vjerojatnost da siromašni budu nepošteni. Ništa nemaju i samo čekaju gdje će nekoga prevariti, otuđiti nešto. A bogat čovjek ima dovoljno i nema razloga da poseže za tuđim. Što ne znači da su svi siromašni nepošteni, ima i poštene sirotinje. Ali ako siromašan čovjek misli da je za njegovo siromaštvo kriv sistem ili netko drugi, onda postaje apatičan i gubi moralne standarde.
LexPerkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 15:03   #19
Quote:
LexPerkovic kaže: Pogledaj post
Mislim da je veća vjerojatnost da siromašni budu nepošteni. Ništa nemaju i samo čekaju gdje će nekoga prevariti, otuđiti nešto. A bogat čovjek ima dovoljno i nema razloga da poseže za tuđim. Što ne znači da su svi siromašni nepošteni, ima i poštene sirotinje. Ali ako siromašan čovjek misli da je za njegovo siromaštvo kriv sistem ili netko drugi, onda postaje apatičan i gubi moralne standarde.
Kako pobogu bogatasima uspjeva da cuvaju, skupljaju i mnoze svoje bogatstvo od toliko silne apaticne sirotinje koja je izgubila moralne standarde i spremna je sve uciniti da ih pokrade?
__________________
Every fact of science was once damned. Every invention was considered impossible. Every discovery was a nervous shock to some orthodoxy. The entire web of culture and ‘progress,’ everything on earth that is man-made and not given to us by nature, is the concrete manifestation of man’s refusal to bow to Authority
emnasut462 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 15:05   #20
Quote:
emnasut462 kaže: Pogledaj post
Kako pobogu bogatasima uspjeva da cuvaju, skupljaju i mnoze svoje bogatstvo od toliko silne apaticne sirotinje koja je izgubila moralne standarde i spremna je sve uciniti da ih pokrade?
Pa ne potkradaju direktno bogataše, nego rade razne sitne prijestupe, krađe i slično, ono za što su sposobni. Nisu sposobni za revolucionarni prevrat i preraspodjelu imovine. Proletarijat nikada nije uspio podići revoluciju.

Zadnje uređivanje LexPerkovic : 13.09.2013. at 15:12.
LexPerkovic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:58.