Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2008., 19:24   #1
Boze , cuvaj nas od kuge , gladi i Hrvata

Ova izreka je poznata a ja neznam zasto. Negdje sam cuo da to pise na jednoj protestantskoj crkvi u Njemackoj (neznam dali je to istina ili ne).
Ja znam za 2 verzije , jedna je naravno Domagoj i njegovi legendarni strijelci koji su napadali Veneciju (ujedno se sjecam da sam ucio u povijesti kako je knez Domagoj cak i pomagao Italiji prilikom invazije islama na jug Italije , neznam dali je to isto tako tocno ili ne) te da je proglasen najgorim knezom u Hrvata.

Isto tako sam cuo neku verziju da je to pisalo u toj crkvi u Njemackoj zbog hrvatskih placenika koji su klali protestante u ime crkve......

Neznam stvarno tocan razlog stvaranja te izreke niti od kada bi ta izreka datirala a posto sam amater nemam neki pristup knjigama koje bi se mogle bavit ovom tematikom.

Pa ako netko zna od kuda je potjekla ova uzrecica i sa kojim razlogom bilo bi lijepo da tu kaze sta zna o tome jer mislim si da mnogo ljudi zna za tu uzrecicu (jeli je to pravi izraz za to?? Uzrecica?? ) ali nezna sa kojim razlogom postoji i kada je stvorena.

Hvala.
Cobra_hehe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 20:39   #2
Quote:
Cobra_hehe kaže: Pogledaj post
Ova izreka je poznata a ja neznam zasto. Negdje sam cuo da to pise na jednoj protestantskoj crkvi u Njemackoj (neznam dali je to istina ili ne).
Ja znam za 2 verzije , jedna je naravno Domagoj i njegovi legendarni strijelci koji su napadali Veneciju (ujedno se sjecam da sam ucio u povijesti kako je knez Domagoj cak i pomagao Italiji prilikom invazije islama na jug Italije , neznam dali je to isto tako tocno ili ne) te da je proglasen najgorim knezom u Hrvata.

Isto tako sam cuo neku verziju da je to pisalo u toj crkvi u Njemackoj zbog hrvatskih placenika koji su klali protestante u ime crkve......

Neznam stvarno tocan razlog stvaranja te izreke niti od kada bi ta izreka datirala a posto sam amater nemam neki pristup knjigama koje bi se mogle bavit ovom tematikom.

Pa ako netko zna od kuda je potjekla ova uzrecica i sa kojim razlogom bilo bi lijepo da tu kaze sta zna o tome jer mislim si da mnogo ljudi zna za tu uzrecicu (jeli je to pravi izraz za to?? Uzrecica?? ) ali nezna sa kojim razlogom postoji i kada je stvorena.

Hvala.
Domagoj se sudjelovao u tjeranju saracenskih gusara iz Barija (uz bizantince, Franke u It i veneciju), ono se odnosi na hr vojnike iz 30. godišnjeg rata, a možda i sedmogodišnjeg
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 21:24   #3
Tridesetogodišnji rat... mislim da se crkva nalazi u Aechenu... Njemačka.
A zašto je to napisano... vrlo vjerovatno zato kaj gdje du Hrvati došli... pa ajmo reći da nisu baš postovali Ženevske konvencije.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 22:48   #4
...

Tridesetogodišnji rat... a mislim da je na zao glas posljedica uništenja Magdeburga...

Hrvatska konjica je prešla preko nabujale Elbe i zauzela grad na kojem su već carske vojske lomile zube...

Čuo sam anegdotu o tome da je Tilly pitao svoje časnike jesu li vidjeli njegove Hrvate, i njihovo junaštvo, a ovi su mu rekli, da su ostali zapanjeni prelaskom Elbe, ali nije im jasno uništenje koje je uslijedilo, a Tilly je kako rekao pa nek se malo ižive, ili tako nešto, kao zaslužili su zbog napora i hrabrosti...

Pročeprkao sam malo po netu i našao iduće stvari:

http://www.reformationsa.org/article...usAdolphus.htm

Quote:
Tragically, after a heroic resistance, Magdeburg fell to Tilly’s imperial troops. Betrayed by traitors and undermined by the procrastination of its neighbors, the richest city in Germany at that time was overcome by fury and savagery as drunken soldiers of 9 nations purged the Protestants. The victims were so numerous- estimated at 25,000- that they were thrown in wagonloads into the river Elbe. In one church 53 young girls were beheaded. Croatians laughed as they cast little children into the midst of flames. The tortures and horrors perpetrated in Magdeburg were so shocking that several imperial officers sought Tilly to put an end to them. He replied: “I’ve promised three days for pillaging and slaying. The soldiers must have some amusement after so many fatigues!” Within 12 hours Magdeburg was a roaring furnace which reduced that vast and opulent city to smoldering ruins and ashes. The fate of Magdeburg was reported throughout Europe, as a great triumph in the Catholic areas, and as a frightful tragedy to all Protestants.

http://www.worldwideschool.org/libra...ar/chap12.html

Quote:
Even a more humane general would in vain have recommended mercy to such soldiers; but Tilly never made the attempt. Left by their general's silence masters of the lives of all the citizens, the soldiery broke into the houses to satiate their most brutal appetites. The prayers of innocence excited some compassion in the hearts of the Germans, but none in the rude breasts of Pappenheim's Walloons. Scarcely had the savage cruelty commenced, when the other gates were thrown open, and the cavalry, with the fearful hordes of the Croats, poured in upon the devoted inhabitants.

Here commenced a scene of horrors for which history has no language -- poetry no pencil. Neither innocent childhood, nor helpless old age; neither youth, sex, rank, nor beauty, could disarm the fury of the conquerors. Wives were abused in the arms of their husbands, daughters at the feet of their parents; and the defenceless sex exposed to the double sacrifice of virtue and life. No situation, however obscure, or however sacred, escaped the rapacity of the enemy. In a single church fifty-three women were found beheaded. The Croats amused themselves with throwing children into the flames; Pappenheim's Walloons with stabbing infants at the mother's breast. Some officers of the League, horror-struck at this dreadful scene, ventured to remind Tilly that he had it in his power to stop the carnage. "Return in an hour," was his answer; "I will see what I can do; the soldier must have some reward for his danger and toils." These horrors lasted with unabated fury, till at last the smoke and flames proved a check to the plunderers. To augment the confusion and to divert the resistance of the inhabitants, the Imperialists had, in the commencement of the assault, fired the town in several places. The wind rising rapidly, spread the flames, till the blaze became universal. Fearful, indeed, was the tumult amid clouds of smoke, heaps of dead bodies, the clash of swords, the crash of falling ruins, and streams of blood. The atmosphere glowed; and the intolerable heat forced at last even the murderers to take refuge in their camp. In less than twelve hours, this strong, populous, and flourishing city, one of the finest in Germany, was reduced to ashes, with the exception of two churches and a few houses. The Administrator, Christian William, after receiving several wounds, was taken prisoner, with three of the burgomasters; most of the officers and magistrates had already met an enviable death. The avarice of the officers had saved 400 of the richest citizens, in the hope of extorting from them an exorbitant ransom. But this humanity was confined to the officers of the League, whom the ruthless barbarity of the Imperialists caused to be regarded as guardian angels.

Kad je ovako nastradao Magdeburg koji je bio jedan od najbogatijih gradova Njemačke glas se proširio... doduše krivnju snose i zapovjednici i drugi dijelovi vojske, ali...
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 23:59   #5
u bavarskoj se jos u 18. stoljecu govorilo djeci "budite dobri ili ce vas odnjeti hrvati". hrvatski vojnici su imali vrlo visoki vojni rejting, ali nisu imali bilo kakvu disciplinu.
bukii is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 00:13   #6
to i "Hrvati jedu djecu" su parole sa proratnih plakata iz WW1 iz Belgije.. falili ste.. a ove priče o jedenju djece i paljenju su stvar narodne predaje i homogeniziranja naroda u ratu...
Istina je da su Hrvati bili poželjni vojnici u bilo čijoj vojsci.. tako i Napoleonovoj.. "Dajte mi 100 000 Hrvata i osvojit ću svijet".. pa su jednako tako i izazivali antipatije na suprotnim stranama
frch is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 01:58   #7
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Tridesetogodišnji rat... mislim da se crkva nalazi u Aechenu... Njemačka.
A zašto je to napisano... vrlo vjerovatno zato kaj gdje du Hrvati došli... pa ajmo reći da nisu baš postovali Ženevske konvencije.
posto sam sada u Aachenu sutra idem u potragu...
naravno sa fotoaparatom
__________________
Bob Rock: "Bjezimo, njih su dvojica, a mi smo sami!!!"
vviikkii is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 02:04   #8
Quote:
vviikkii kaže: Pogledaj post
posto sam sada u Aachenu sutra idem u potragu...
naravno sa fotoaparatom
I ja cu prvom prilikom u Aachen. S dresom hrvatske reprezentacije.

Bas me zanima da li ce djeca bjezati od mene. A jos vise me zanima reakcija odraslih pripadnica ljepseg spola.
__________________
I spent a lot of money on booze, birds and fast cars. The rest I just squandered.
George Best
bigfoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 02:07   #9
Quote:
Cobra_hehe kaže: Pogledaj post
Isto tako sam cuo neku verziju da je to pisalo u toj crkvi u Njemackoj zbog hrvatskih placenika koji su klali protestante u ime crkve......

Hvala.
U 30godisnjem ratu, takvih uzasnih dogadjaja je bilo bezbroj. Hrvatske orgije su bile samo kap u moru sveopceg uzasa i mrznje u tim vremenima.

Nista posebno. Na to danas svrsavaju samo pacijenti sa Serbiancafea.
__________________
I spent a lot of money on booze, birds and fast cars. The rest I just squandered.
George Best
bigfoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 04:58   #10
Pa naravno da ih je bilo , francuska Bartolomejska noc je isto tako dokaz toga (jesam li tocno rekao naziv??) gdje su u jednoj noci katolici poklali tisuce protestanata. I nikom nista.....

Znaci koja je to tocnije godina , ti dogadaji i taj 30 godsnji rat?? Koje stoljece??
Cobra_hehe is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 08:51   #11
Quote:
Cobra_hehe kaže: Pogledaj post
Pa naravno da ih je bilo , francuska Bartolomejska noc je isto tako dokaz toga (jesam li tocno rekao naziv??) gdje su u jednoj noci katolici poklali tisuce protestanata. I nikom nista.....

Znaci koja je to tocnije godina , ti dogadaji i taj 30 godsnji rat?? Koje stoljece??
U Bartolomejskoj noći su mislili pobiti samo vrhušku protestanata, no dogodio se pokolj malo većih razmjera (studenti su ubijali profesore i sl), no to je donekle razumljivo, Kraljica je mislila stati na kraj (neuspješno) ratovima između proptestanata i katolika....

Tridesetogodišnji rat - najkraća definicija- počeo kao vjerski rat u njemačkoj završio kao rat za svjetsku prevlast!
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 10:26   #12
Kako su Habzburgovci tada skupljali vojsku u Hrvatskoj? Iz kojih su krajeva bili ti vojnici? Postoje li u arhivima popisi imena? Možda su to bili očajnici pobjegli od Turaka koji su u životu vidjeli samo zlo. Trebalo bi te ljude malo analizirati.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 11:01   #13
Quote:
bukii kaže: Pogledaj post
u bavarskoj se jos u 18. stoljecu govorilo djeci "budite dobri ili ce vas odnjeti hrvati". hrvatski vojnici su imali vrlo visoki vojni rejting, ali nisu imali bilo kakvu disciplinu.
Ono što ljudi ne kuže je da je Hrvatska bila granica prema Turskoj i da je tamo stalno trajao rat većeg, ili manjeg intenziteta... zadnji sukob je bio 15-20 godina prije okupacije BiH kad su se zaratila sela oko Topuskog sa onima oko Kladuše. Bilo je mrtvih i ranjenih na obje strane...

Časnici su bili plaćeni, ali ne i vojnici. Oni su dobijali neku sitnu pinku, ali su u biti imali pravo na pljačku jer je njihova kao prava plaća bilo to što su slobodni seljaci, kao dali ti Habsburzi zemlju, pa si dužan za njih ratovati...

Sve je to vodilo tome da su čete iz Hrvatske zbog konstantnog ratnog sukoba bile uvijek vrhunska klasa, ali je shodno tome obično slijedila pljačka nakon bitke...
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 14:06   #14
Quote:
frch kaže: Pogledaj post
to i "Hrvati jedu djecu" su parole sa proratnih plakata iz WW1 iz Belgije.. falili ste.. a ove priče o jedenju djece i paljenju su stvar narodne predaje i homogeniziranja naroda u ratu...
Istina je da su Hrvati bili poželjni vojnici u bilo čijoj vojsci.. tako i Napoleonovoj.. "Dajte mi 100 000 Hrvata i osvojit ću svijet".. pa su jednako tako i izazivali antipatije na suprotnim stranama
Znam da smo ovo komentirali i prije. Je li tko nasao izvor, ili provjerio da to nije samo hrvatski urbani mit? Nesto sam trazio, i nade se taj citat samo na hrvatskim stranicama, dok se zna naci slicni citati s drugim narodima (npr. Mamelucima).

Jel ima itko vise informacija?
Saber is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 16:16   #15
U mađarskoj i dan danas ppostoji izraz (znam-rekli mi Mađari kad bijah tamo) "Ako ne budeš dobar odnjet će te Ban Jelčić"

Doduše-to je sad samo arhaizam koji mnogima ništa ne znači ali kažu da su svojevremeno majke tako plašile svojudjecu... zakaj? E sad... jasno vam je.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 18:08   #16
"Sačuvaj nas Bože, kuge, gladi, rata i Hrvata!"; mislim da je to nastalo zbog Trenkovih pandura i njihove vječne "gladi" za pljačkom nakon pobjede.
__________________
Štedi vodu. Pij pivo.
TomislavM is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 19:55   #17
Kao brodski kadet bio sam u Antwerpu, na brod je došao lokalni propovjednik koji je širio neku svoju verziju kršćanstva, neki sektaš, prvo je naletio baš na mene, pitao me odakle sam, a kad sam rekao, spomenuo je da su u Antwerpu prije plašili djecu da će doći Hrvati ako ne budu dobri. Na pitanje zašto, odgovorio je da su u nekom ratu hrvatski vojnici spalili i popljačkali Antwerp. Ne znam koji bi to mogao biti rat.
Vjerojatno su bili u sklopu Habsburgove vojske.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 20:25   #18
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
U mađarskoj i dan danas ppostoji izraz (znam-rekli mi Mađari kad bijah tamo) "Ako ne budeš dobar odnjet će te Ban Jelčić"

Doduše-to je sad samo arhaizam koji mnogima ništa ne znači ali kažu da su svojevremeno majke tako plašile svojudjecu... zakaj? E sad... jasno vam je.
Koliko je Jelačić zapravo poznat u stranim historiografijama?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 21:06   #19
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
U mađarskoj i dan danas ppostoji izraz (znam-rekli mi Mađari kad bijah tamo) "Ako ne budeš dobar odnjet će te Ban Jelčić"

Doduše-to je sad samo arhaizam koji mnogima ništa ne znači ali kažu da su svojevremeno majke tako plašile svojudjecu... zakaj? E sad... jasno vam je.
Da jeste , ja otprilike znam nešto slično , jer se u Vojvodini kod Mađara govorilo "odneće te Raci" u vreme i posle revolucije 1848/49.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 21:30   #20
re

U socijalističko vrijeme kada se išlo u madžu po špeceraj,uvijek sam se čudio zašto na biberu piše horvath..........izgleda da im se hrvatsko ime personificiralo u ljuti začin....toliki je bio negativni osjećaj....zato je u turističkoj agenciji ,kraj one sačuvane džamije...u Pečuhu....bila velika karta....Velike Madžarske....a na njoj..... madža sve do mora......zato su i dobili bibera......oni bi mornaricu....
__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:47.