Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2007., 01:29   #1
Da li se placa porez ili slicno na dar kuce

Moj otac bi mi darovao kucu, ja sam cuo da se mora drzavi da osijece 8% kolaca od vrijednosti kuce. Da li mi tko moze da pojasni, ima li tu istine i koliko?
buk1505 is offline  
Old 19.04.2007., 09:25   #2
Kad otac daruje sinu ne plaća se, ali ipak moraš prijavit poreznoj, iako ćeš biti oslobođen plaćanja poreza
colour is offline  
Old 19.04.2007., 09:32   #3
Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju ne moraš platiti s obzirom da ti otac daruje nekretninu.
__________________
"When a crisis hits, the key is, never be afraid to improvise."
johnnyBlack is offline  
Old 19.04.2007., 12:43   #4
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
Kad otac daruje sinu ne plaća se, ali ipak moraš prijavit poreznoj, iako ćeš biti oslobođen plaćanja poreza

Radi se o tome da se moj otac i majka nisu vijencali ali ima stari testament od oca ( god 1982 ) u kojem se navodi da nakon njegove smrti meni, to jest vanbracnome sinu ostaje kuca. Sada se otac predomislio i zeli da prepise odma sve na mene, da se njegov brat ne bi mogao da mijesa poslije njegove smrti u to.
Za koliko se to vremenski moze da izvede i kud moram prvo da odem? Ja idem iduceg tijedna u Hrvatsku, bit cu samo dva tijedna !
buk1505 is offline  
Old 19.04.2007., 12:48   #5
Quote:
buk1505 kaže: Pogledaj post
Radi se o tome da se moj otac i majka nisu vijencali ali ima stari testament od oca ( god 1982 ) u kojem se navodi da nakon njegove smrti meni, to jest vanbracnome sinu ostaje kuca. Sada se otac predomislio i zeli da prepise odma sve na mene, da se njegov brat ne bi mogao da mijesa poslije njegove smrti u to.
Za koliko se to vremenski moze da izvede i kud moram prvo da odem? Ja idem iduceg tijedna u Hrvatsku, bit cu samo dva tijedna !
rekla bih da je tebi 5% poreza najmanji problem
nadji dobrog odvjetnika cim dodjes u hrvatsku
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Old 19.04.2007., 13:05   #6
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
rekla bih da je tebi 5% poreza najmanji problem
nadji dobrog odvjetnika cim dodjes u hrvatsku
To znaci da ce to sve malo duze da potraje, vise od dva tijedna?
Morat ce se drzavi pak da osijece komad kolaca!
buk1505 is offline  
Old 19.04.2007., 13:08   #7
Quote:
buk1505 kaže: Pogledaj post
To znaci da ce to sve malo duze da potraje, vise od dva tijedna?
Morat ce se drzavi pak da osijece komad kolaca!
Sve mozes rijesiti u 1 danu ako su papiri od kuce cisti, tj, ako ti otac ima cist katastarski i gruntovni izvadak. Neka napravi darovni ugovor, ovjeri ga kod biljeznika (ovo moze i bez tebe) i zatim ti nosis kopiju ugovora na poreznu upravu i na gruntovnicu. Sve zajedno par sati posla.
Juraj2 is offline  
Old 19.04.2007., 13:13   #8
Quote:
Juraj2 kaže: Pogledaj post
Sve mozes rijesiti u 1 danu ako su papiri od kuce cisti, tj, ako ti otac ima cist katastarski i gruntovni izvadak. Neka napravi darovni ugovor, ovjeri ga kod biljeznika (ovo moze i bez tebe) i zatim ti nosis kopiju ugovora na poreznu upravu i na gruntovnicu. Sve zajedno par sati posla.
Bas sam se bio malo uplasio da ce to duze trajati !
Da li da uzmem Odvijetnika za to sve ili ne ?
buk1505 is offline  
Old 19.04.2007., 13:23   #9
Quote:
Juraj2 kaže: Pogledaj post
Sve mozes rijesiti u 1 danu ako su papiri od kuce cisti, tj, ako ti otac ima cist katastarski i gruntovni izvadak. Neka napravi darovni ugovor, ovjeri ga kod biljeznika (ovo moze i bez tebe) i zatim ti nosis kopiju ugovora na poreznu upravu i na gruntovnicu. Sve zajedno par sati posla.
cekaj malo, jurek, jesi ti procitao sto je on napisao?

njegov otac ima oporuku iz 1982, prema kojoj se njegovog strica rješava nuznog dijela kuce

i dalje mislis da to moze ici u jednom danu?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Old 19.04.2007., 13:34   #10
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
cekaj malo, jurek, jesi ti procitao sto je on napisao?

njegov otac ima oporuku iz 1982, prema kojoj se njegovog strica rješava nuznog dijela kuce

i dalje mislis da to moze ici u jednom danu?
Kuca nema sa mojim stricom nista, stric ima svoju kucu a moj otac svoju
( koju je sam sagradio ) nije nasleda od njihovih roditelja.
Da li stric tu pak ima svoj dio
buk1505 is offline  
Old 19.04.2007., 14:07   #11
Koliko ja znam brat nema pravo na nužni dio, nužni nasljednici su potomci, preci i bračni drugovi. Kod tvog strica nema frke za nužni dio.
Ne bih baš rekla da sve možeš u jednom danu rješit, ali nije ni neka procedura. Bitno je da imaš sve papire OK, po meni to bi bilo:
da ti je otac uredno upisan u zemljišne knjige kao vlasnik,
kupiš ne znam točno koliko primjeraka darovnog ugovora (ili 1, vidi dalje), ispuniš, to može kako su ti rekli i otac bez tebe,
ovjeriš ih kod javnog bilježnika, neki traže da svaki primjerak bude ručno ispunjen, što je po meni glupo, a neki ti jedan primjerak iskopiraju i onda ovjeravaju te kopije, no bitno je da na svakoj kopiji, naravno potpis bude original.
Onda se to odnese na gruntovnicu i na poreznu. Ne sjećam se treba li još nešto. Kao da bi još nešto bilo...???? Nemam vremena pa brzam. Mislim da je prvo porezna pa onda s njihovim papirom da si prijavio za porez ideš tek na gruntovni da se tebe stavi u postupak, da mislim da je tako.
I naravno moraš imati dokaz da ti je to otac. To moraš imati za poreznu prijavu. Nema veze što nisu vjenčani. porezna ti za nekoliko mjeseci, možda je sad i prije pošalje da si oslobođen poreza, bla, bla...

Valjda sam sve napisala...
pozdrav
colour is offline  
Old 19.04.2007., 14:15   #12
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam brat nema pravo na nužni dio, nužni nasljednici su potomci, preci i bračni drugovi. Kod tvog strica nema frke za nužni dio.
Ne bih baš rekla da sve možeš u jednom danu rješit, ali nije ni neka procedura. Bitno je da imaš sve papire OK, po meni to bi bilo:
da ti je otac uredno upisan u zemljišne knjige kao vlasnik,
kupiš ne znam točno koliko primjeraka darovnog ugovora (ili 1, vidi dalje), ispuniš, to može kako su ti rekli i otac bez tebe,
ovjeriš ih kod javnog bilježnika, neki traže da svaki primjerak bude ručno ispunjen, što je po meni glupo, a neki ti jedan primjerak iskopiraju i onda ovjeravaju te kopije, no bitno je da na svakoj kopiji, naravno potpis bude original.
Onda se to odnese na gruntovnicu i na poreznu. Ne sjećam se treba li još nešto. Kao da bi još nešto bilo...???? Nemam vremena pa brzam. Mislim da je prvo porezna pa onda s njihovim papirom da si prijavio za porez ideš tek na gruntovni da se tebe stavi u postupak, da mislim da je tako.
I naravno moraš imati dokaz da ti je to otac. To moraš imati za poreznu prijavu. Nema veze što nisu vjenčani. porezna ti za nekoliko mjeseci, možda je sad i prije pošalje da si oslobođen poreza, bla, bla...

Valjda sam sve napisala...
pozdrav
Mnogo se zahvaljujem na pomoci, vrlo detaljno. Hvala, hvala, hvala !!!!!!!
buk1505 is offline  
Old 19.04.2007., 14:34   #13
I ako imaš sve papire kako treba, ako ti otac ima sve podatke za upisat u Darovni, znači broj čestice i ne znam što se još traži, onda ide brzo jer ne trebaš istraživat po gruntovnoj, tamo se zna čekat dugo, ovisi u kom mjestu je to.
I u svemu tome ti ne treba odvjetnik, zašto ga plaćat kad sve možete sami. Sad sam se sjetila da je trebalo još nešto za upis sebe, kada sredite Darovni znači. Ima još neki papir koji sam ja dobila u grunt. Za ispunit ali mislim da nije obavezno da to imaju, znači u nekom gradu imaju taj obrazac jer su sami napravili a u nekom ne pa moraš sam pisat, to pitaj njih, da li prijedlog za upis ili slično, pojma nemam, ali to je sve nakon što ovjeriš Darovni ugovor i predaš poreznoj to ti je najvažnije. I gledaj da tebi isto ostane nakon svega bar jedna ovjerena kopija Darovnog (ide primjerak obavezno: bilježniku, poreznoj, gruntovnom, a ostavi sebi, ocu i maši stricu ako te bude zezao ikada)
A imaš li ili nemaš para za porez stvarno nije ničija stvar jer porez ne plaćaš i točka.
Ako ima još netko nešto dodat da se pomogne čovjeku...
colour is offline  
Old 19.04.2007., 17:15   #14
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
Kad otac daruje sinu ne plaća se, ali ipak moraš prijavit poreznoj, iako ćeš biti oslobođen plaćanja poreza
Placa se porez cak i ako ti otac daruje nekretninu. No, ako ti je prva nekretnina onda podneses zahtjev za oslobadjanjem poreza. Uvazavaju ti, za jednu osobu do 40 kvadrata, za dvije 50 itd....Preko toga moras platit porez...Znam, prije par mjeseci sam i ja to prolazila..


Jedino ako se u medjuvremenu nije nesto promijenilo
lunalu is offline  
Old 19.04.2007., 19:10   #15
Quote:
lunalu kaže: Pogledaj post
Placa se porez cak i ako ti otac daruje nekretninu. No, ako ti je prva nekretnina onda podneses zahtjev za oslobadjanjem poreza. Uvazavaju ti, za jednu osobu do 40 kvadrata, za dvije 50 itd....Preko toga moras platit porez...Znam, prije par mjeseci sam i ja to prolazila..


Jedino ako se u medjuvremenu nije nesto promijenilo
Mislim da je ovo protivno odredbama Zakona o porezu na promet nekretnina.

Članak 13.

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici umrlog ili darovatelja,

2. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja kada nasljeđuju ili primaju na dar poljoprivredno zemljište, ako im je poljoprivreda osnovni izvor prihoda,

3. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja, kada nasljeđuju ili primaju na dar nekretnine, ako su s ostaviteljem ili darovateljem živjeli u gospodarskoj zajednici u vrijeme izgradnje graðevine, stjecanja druge nekretnine, ostaviteljeve smrti ili primitka dara. Gospodarskom zajednicom, u smislu ovoga Zakona, smatra se zajedničko stjecanje prihoda i imovine te raspolaganje prihodima i imovinom koja se nasljeđuje ili daruje,

4. pravne i fizičke osobe kojima Republika Hrvatska ili jedinica lokalne samouprave i uprave daruje, odnosno daje nekretnine bez naknade radi odštete ili iz drugih razloga u svezi s Domovinskim ratom,

5. bivši bračni drugovi kada uređuju svoje imovinske odnose u svezi s rastavom braka.
__________________
"When a crisis hits, the key is, never be afraid to improvise."
johnnyBlack is offline  
Old 19.04.2007., 20:26   #16
Quote:
lunalu kaže: Pogledaj post
Placa se porez cak i ako ti otac daruje nekretninu. No, ako ti je prva nekretnina onda podneses zahtjev za oslobadjanjem poreza. Uvazavaju ti, za jednu osobu do 40 kvadrata, za dvije 50 itd....Preko toga moras platit porez...Znam, prije par mjeseci sam i ja to prolazila..


Jedino ako se u medjuvremenu nije nesto promijenilo
Stvarno mi nije jasno što si ti prolazila i zašto jer se definitivno ne plaća kad roditelj daruje djetetu, nema šanse, ni pri darovanju ni pri nasljeđivanju.
Ne.
colour is offline  
Old 19.04.2007., 21:05   #17
porez se ne plaća u okomitoj a je u vodoravnoj liniji
znači otac baka sin - to ne
brat sestar - to da
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 20.04.2007., 10:17   #18
Dobro Lunalu kaze da se placa i ako daruje otac. To ide po kvadraturi pa koliko imas tocno osoba na sebi, recimo manje se placa ako imas djecu na sebi. I placas porez,ali na kraju godine dobijes povrat istoga. A koliko znam,povrat godisnji ne moze biti veci od 12 tisuca kuna bez obzira ako si ti za kucu platio i vise. Rapitaj se za to malo.
ashley is offline  
Old 20.04.2007., 12:51   #19
Quote:
ashley kaže: Pogledaj post
Dobro Lunalu kaze da se placa i ako daruje otac. To ide po kvadraturi pa koliko imas tocno osoba na sebi, recimo manje se placa ako imas djecu na sebi. I placas porez,ali na kraju godine dobijes povrat istoga. A koliko znam,povrat godisnji ne moze biti veci od 12 tisuca kuna bez obzira ako si ti za kucu platio i vise. Rapitaj se za to malo.
Imam 3 dijeteta, ja i supruga.
Otac mi daruje kucu, ako se prepis itd. placa.
Koliko je to onda u % od vrjednosti nekretnine, moram da platim Drzavi ???
Nekretninu ne placam, dobivam je na dar !!!
Pozdrav
buk1505 is offline  
Old 20.04.2007., 13:05   #20
Quote:
buk1505 kaže: Pogledaj post
Imam 3 dijeteta, ja i supruga.
Otac mi daruje kucu, ako se prepis itd. placa.
Koliko je to onda u % od vrjednosti nekretnine, moram da platim Drzavi ???
Nekretninu ne placam, dobivam je na dar !!!
Pozdrav
Ja ti jos nisam dipl.iur pa ti ne mogu konkretno odgovorit na tvoje pitanje jer pojedinosti ne znam. Valjda ce se javit netko strucan pa da ti kaze!
ashley is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:50.