Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2009., 07:38   #1
Kia Ceed 1.4 bolja od Astre 1.4?

Pozdrav.

Kupujem novi auto pa se je izbor manje-vise suzio na Kiu Ceed i Opel Astru.

Kako to biva zadnje vrijeme i jedna i druga su na nekakvoj akciji. Konkretno Ceed 1.4 kosta 102500 (LX fresh), a Astra 105000 kuna sa slicnom opremom (Enjoy + aut. klima, kozni volan...). Otisao sam pogledati i provozati oba auta, ali me zanimaju konkretna iskustva vlasnika ili korisnika.

Razmisljao sam o focusu, ali sam cuo da su benzinci dosta veliki potrosaci, a i materijali u unutrasnjosti me nisu dojmili (vrata). Prilicno je bucan u voznji, a i dizajn mi nije bas nesto.

Moja zapazanja:

Astru sam nazalost vozio po smrznutoj cesti, pa nisam bas uspio skuziti performanse motora. Jedino sto sam primjetio je da je motor dosta glasan dok se krece, poput nekog lagano zvucno prigusenog dizela. Neobicno. Mozda je samo zvucna izolacija slabija. Kvalitete izrade i materijali astre mi se cine dosta dobri, jedino vrata imaju neki suplji zvuk dok se zatvaraju. Opcenito mi se Astra cini malo klaustrofobicna i nije bas prostrana na zadnoj klupi.

Cee'd sam vozio dizela od 115 konja i to proceed, jer nisu imali drugi testni (Vž). Ima snage, kao i svi dizeli. Motor je tih, jedino se dosta cuje cesta (ljetne gume + 16 incne alu felge). I cini mi se dosta tvrda i poskakuje lagano na poprecnim neravninama. Interijer mi je osobno ljepsi (barem centralna konzola), ali mislim da se je na nekim materijalima stedjelo. I vrata se ljepse zatvaraju na ceedu.

Opcenito prednosti jednog auta u odnosu na drugi:
- Kia ima jaci motor (109 ks) u odnosu na astru (90 ks)
- Kia ima 7 godina garancije (mada s nekim ogranicenjima) sto je dvosjekli mac
- kia ima multilink i sve cetiri disk kocnice
- kia je dosta prostranija od astre
- kia ima nesto ljepse dizajniranu unutrasnjost (mada po mojem misljenju slabije kvalitete materijala)
- Astra ima kvalitetniju unutrasnjost
- Astra ima manji gubitak vrijednosti (?)
- Astra ima veci prtljaznik (380l u odnosu na 340l).
- Astra ima bolju zvucnu izolaciju (?)
- Astra ima automatsku klimu (u biti nebitno)

Zanima me cijena odrzavanja (servisa) u garantnom roku, pa i dalje. Pitao sam za kiu, ali 1.6 crdi, i rekao mi je da su ovi standardni servisi cca. 1500 - 2000 kuna, a velik servis (zupcasti remen i dr.) 3000 - 4000. To mi se cini puno za zamjenu ulja i par filtera. Kakva je astra sto se tice kvarova? Kakva su vasa iskustva?

Hvala.

toobad
toobad is offline  
Old 20.01.2009., 08:21   #2
bio sam zagrijan za Astru , ali sam se "ohladio" - nekako mi je "staromodna" unutrašnjost kao da su dizajneri zapeli u vremenu... malo offtopic , ali jesi li pogledao i30 : ako autom.klima ti nije bitna trenutno je diesel ( 90ks ) po cijeni cca 105tkn

Zadnje uređivanje STINGer : 20.01.2009. at 10:46.
geostanko is offline  
Old 20.01.2009., 08:29   #3
sto se tice cijene servisa, ocekuj 500tinjak kuna manju cijenu svakog servisa kod benzinca (govorim za KIA-u). Cak mislim da novi Hyundai(KIA) benzinci imaju lanac a ne zupčasati remen, pa je i to za uzeti u obzir (mada sam cuo da i Opelov 1.4 Twinport isto ima lanac pa i nema neke razlike).
I cijena velikog servisa za 1.6l turbo diesel mi i nije velika(ako je istinita)... kod Renaulta za njihov 1.5dci veliki servis dodje i preko 5k kn
Too_good is offline  
Old 20.01.2009., 08:32   #4
Mislim da ti cijena održavanja ne bi tebala biti prioritet pri odlučivanju. Približno je ista i kod Cee'da i Astre. Eventualno ako ne misliš voziti auto 10 godina, već manje, gubitak vrijednosti jeveći kod Cee'da. astra ima nešto šminke (autom. klima, alu-felge) a Cee'd bi trebao biti (možda i ne) pouzdaniji.
Odluka je na tebi, nema nekih drastičnih vrlina ili mana niti kod jednoga, a da bi to onda donijelo prevagu. Dakle - fotofiniš. Tko pobjeđuje, znaš samo ti.
__________________
Nikad robom...
Saško is offline  
Old 20.01.2009., 08:33   #5
Astra je model na odlasku. Po meni je Kia bolja odluka.
CDRW is online now  
Old 20.01.2009., 09:51   #6
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Astra je model na odlasku. Po meni je Kia bolja odluka.
I po meni je KIA bolji odabir jer mi je ljepsa, jaca, modernija i novija.

No s druge strane Astra bi mogla imati manje musica buduci da je duze na trzistu (bez obzira sto je Opel na glasu kao musicava marka).

Pa bih ipak rekao da je fotofinish u ovoj utrci, ovisi o afinitetima i zeljama pokretaca topica (iako mi se cini da je objektivno KIA nesto bolja, ali mozda moji kriteriji nisu 100% objektivni )
Too_good is offline  
Old 20.01.2009., 10:05   #7
Staviti u istu rečenicu Astra i manje mušica a sve u neposrednoj blizini Kia ..... nebih rekao kolega. Već sam par puta napisao da sam vozio GTCjku i nemam lijepe riječi za taj auto.
CDRW is online now  
Old 20.01.2009., 10:20   #8
Koga zanimaju mušice (kojih ima dosta malo, i većinom su neki cvrči i slično) na KiA CEED-ovima, nek čita...

http://www.kia-forums.com/kia-ceed-forum/
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Old 20.01.2009., 10:33   #9
Ja bih izabrao Ceed.

Prvo, iz razloga što izgleda dosta bolje. Takav dizajn rijetko će koji proizvođač pogoditi, ništa preatraktivno, ali vrlo skladno i dobro odmjereno, oku ugodno, pa čak i pomalo sportski sprijeda, dok je Astra po tom pitanju čista suprotnost, a usto, vide joj se i goine.

Unutrašnjost u KII po meni je nijansu bolja. OK, ono napadno narančasto osvjetljenje je malo previše jarko i još uvijek pati od nekih tipično korejskih nedorečenih detalja, ali su zato sjedala vrhunska (barem na prvi dojam jer nekoliko puta sjedio i vozio se u Ceed-u), dok opel u unutrašnjosti nudi stil oblikovanja ravnalom i trokutom, dok su materijali prilično dobri.

Što se tiče motorizacije, mislim da se tih 19 KS svakako osjeti, a počesto su pisali da je Opelov 1,4 motor sa 90 KS mlitav čak i u Corsi, a kamoli tek u Astri.

Još jedna prednost Ceeda je potrošnja, barem što sam čitao na forumuima (domaćim i stranim) i u autotiskovinama, pa bi se tako 1,4 trebao zadovoljiti sa cca 7 l, što je vrlo dobro za kompakt od 1.300 kg.
moril is offline  
Old 20.01.2009., 10:34   #10
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Staviti u istu rečenicu Astra i manje mušica a sve u neposrednoj blizini Kia ..... nebih rekao kolega. Već sam par puta napisao da sam vozio GTCjku i nemam lijepe riječi za taj auto.
A što ti se to konkretno nije dopalo na Astri?
rocky119900 is offline  
Old 20.01.2009., 10:40   #11
Quote:
Saško kaže: Pogledaj post
. Eventualno ako ne misliš voziti auto 10 godina, već manje, gubitak vrijednosti jeveći kod Cee'da.

neznam kako si ovo zakljucio jer auto je tek dosao i nemozes reci kolika ce mu biti cijena za 10 godina. KIA je tek sada pocela proizvoditi kvalitetne aute i tko zna kakva ce mu biti cijena kasnije.

btw i opel ne drzi neku super cijenu ako cemo tako gledati
drakic is offline  
Old 20.01.2009., 10:42   #12
Imam 1.7 cdti.

Nikada problema. Redovni servisi svakih 15 000 km. Na 100 000 promjenjen zupčasti, vodena pumpa, lamela sa svim, remenje i pripadajuću španeri. I samo jedne disk-pločice promjenjene na 60 000.
Sad ima 112 000 i zamašnjak bi trebalo promjenit (vidio mehaničar dok je lamelu mjenjao), no čekam da rikne do kraja.

Sa autom sam prezadovoljan.
alfa mužjak is offline  
Old 20.01.2009., 10:46   #13
Kako možeš biti prezadovoljan kada si već na 100.000 km mijenjao lamelu????

A na 112.000 planiraš mijenjati zamašnjak???

Pa kaj si ti sa tim autom vozio street-race, to su dijelovi koji uz normalnu upotrebu izdrže cijeli vijek auta, osim ako je kvaliteta materijala lošija
moril is offline  
Old 20.01.2009., 10:47   #14
Quote:
alfa mužjak kaže: Pogledaj post
Imam 1.7 cdti.

Nikada problema. Redovni servisi svakih 15 000 km. Na 100 000 promjenjen zupčasti, vodena pumpa, lamela sa svim, remenje i pripadajuću španeri. I samo jedne disk-pločice promjenjene na 60 000.
Sad ima 112 000 i zamašnjak bi trebalo promjenit (vidio mehaničar dok je lamelu mjenjao), no čekam da rikne do kraja.

Sa autom sam prezadovoljan.
Jesi li imao problema s prednjim amortizerima?
Koliko ti je potrošnja?

Ako imaš GTC, kakva je preglednost iza?
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Old 20.01.2009., 10:50   #15
Nisam. Amortizeri su ok.

Prosjek (da se ne lažemo) blizu 8l.

Obična je sa 5 vrata.
alfa mužjak is offline  
Old 20.01.2009., 10:51   #16
Quote:
moril kaže: Pogledaj post
Kako možeš biti prezadovoljan kada si već na 100.000 km mijenjao lamelu????

A na 112.000 planiraš mijenjati zamašnjak???

Pa kaj si ti sa tim autom vozio street-race, to su dijelovi koji uz normalnu upotrebu izdrže cijeli vijek auta, osim ako je kvaliteta materijala lošija
Ne, to je cijena jebenog chipa.
Budala uči na svojim greškama.
alfa mužjak is offline  
Old 20.01.2009., 10:54   #17
Quote:
rocky119900 kaže: Pogledaj post
A što ti se to konkretno nije dopalo na Astri?
GTC 1,6 115 ks
Unutrašnjost - dosadno., depresivno, neergonomično, tenkovskog izgleda, do zla Boga nepraktično, iza neupotrebljivo
Mjenjač - pa Opelov je kaj ne? 5 šugavih brzina, katastrofalno raspoređenih, gumast, neprecizan
Ovjes: tvrd, neprecizan, klepetav (21.000 km!!!)
Motor - još da mi pokažu di je tih 115 ks? Ide on prek 190 po celeru ali treba zalet Kassel - Nurnberg da ih dostigne.
Od ostalih sitnica: bučan, nepregledan, board computet neupotrebljiv, pokazivač razine goriva isto tako, temperature motora nema ....

Najviše me smetao mjenjač (debelo predug - valjda da skine potrošnju) i ona suicidalno depresivna unutrašnjost. Ono moraš bit mazohist pa je gledat 5-6-7 godina.

I za kraj - potrošnja. 12 litara - istina malo žešče vožnje po autocesti i otvoreno (grada nije bilo uopće) - no troši definitivno više od Impreze.
CDRW is online now  
Old 20.01.2009., 10:55   #18
Eto, prvi puta čujem iz prve ruke da su čipovi uistinu štetni po prijenos, imaš sreće da ti se turbina zbog viših temperautra još nije razletila
moril is offline  
Old 20.01.2009., 11:02   #19
Quote:
moril kaže: Pogledaj post
Eto, prvi puta čujem iz prve ruke da su čipovi uistinu štetni po prijenos, imaš sreće da ti se turbina zbog viših temperautra još nije razletila
A i nače meni lamela izdrži max. 150 000 km. Mislim da chip sktario vrijeme trajanja za 20-30%. A zamašnjak još nije mjenjan, već je pri kraju po riječima mehaničara koji je mjenjao lamelu.

Prezadovoljan sam, jer je taj auto imao torturu prvih 100 000km dok ga supruga nije dobila u ruke.
Tih prvih 100 000 prošao je sa Hajdukom i repkom od Berlina do Sofije, od Budimpešte do Rima. Svaki vikend u prosjeku 800km. A vozio ga je tko je bio u stanju.
Želim ti pokazati da nije bio mažen i pažen.
alfa mužjak is offline  
Old 20.01.2009., 11:07   #20
Ici cu sutra ponovo na probnu voznju s benzincima, jos cu ukljuciti i i30, koji mi se bas i ne svidja dizajnom, pa da vidim.

U biti je kia sa tim svim popustima dosta skupa. Sad kad su poceli proizvoditi i dobre i lijepe aute, sad su i cijene porasle.

U biti bi najradije pricekao jos jedno vrijeme, ali treba mi auto i u 2. mjesecu mi se istice registracija na mojem starom golfu. Nadam se da nece previse pasti cijene nakon toga
toobad is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:33.