Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2017., 08:50   #1
Zakon o subvencioniranju stambenih kredita

Evo neki dan je objavljen ovaj novi zakon.
Meni sad tu nešto nije jasno:

Da li se subvencija odobrava svima koji se prijave, a imanju pravo ili to ide po principu natječaja: ko prvi njemu djevojka, do iskorištenja sredstava?


Negdje sam pročitala da su osigurali 17,5 miljona kuna za ovu godina za cca 1500 kredita. Pošto sam obični građanin, meni taj broj ništa ne govori, jer ne znam koliko se prosječno stambenih kredita traži godišnje, tako da ne znam da li je ovo dovoljno novaca za svih koji žele subvenciju.

Da li netko to razumije?
Mala Huba is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 10:06   #2
Neće biti ni približno dovoljno za sve zainteresirane, te ide po principu tko prvi negova djevojka. Čini se idealno za malverzacije.

U zakonu stoji da je i za izgradnju kuće, ali se mora imati građevinska. Tako da sam ja profulao.

A žena me iz banke zvala, jer sam bio na listi zainteresiranih, i ona kaže da nisu uključene kuće za izgradnju. Tako da je to jako šlampavo napravljeno i dogovoreno.

Inače naravno super stvar za ine koji će dobiti. Uz 2 djece u tom periodu, dobije se i do 200 000 kn sveukupno, te je kamata povoljnija (< 4% prvih 4 ili 8 godina).
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 20:14   #3
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Neće biti ni približno dovoljno za sve zainteresirane, te ide po principu tko prvi negova djevojka. Čini se idealno za malverzacije.

U zakonu stoji da je i za izgradnju kuće, ali se mora imati građevinska. Tako da sam ja profulao.

A žena me iz banke zvala, jer sam bio na listi zainteresiranih, i ona kaže da nisu uključene kuće za izgradnju. Tako da je to jako šlampavo napravljeno i dogovoreno.

Inače naravno super stvar za ine koji će dobiti. Uz 2 djece u tom periodu, dobije se i do 200 000 kn sveukupno, te je kamata povoljnija (< 4% prvih 4 ili 8 godina).

A kak zena moze u banci znati kad primjena zakona krece 20.08. Pa apn tek sad krece u pregovore sa bankama i popis banaka izlazi 13.08.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 20:39   #4
Pa zakon je objavljen u NN.
Ako joj to ne spada pod opis radnog mjesta, onda ne znam šta..

Istina, ja sam čitao kad je rasprava bila, možda se ponovno i promjenilo, ali u amandmanima isto nije bilo izmjena tako da sumnjam.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 20:58   #5
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Pa zakon je objavljen u NN.
Ako joj to ne spada pod opis radnog mjesta, onda ne znam šta..

Istina, ja sam čitao kad je rasprava bila, možda se ponovno i promjenilo, ali u amandmanima isto nije bilo izmjena tako da sumnjam.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
Zakon je objavljen ali nije pocela primjena. I ne moze nitko nista znati dok drzava do datuma koje sam ti rekao ne odradi finalnu pripremu. Zakon je jedno, a pocetak primjene zakona drugo. Ono detaljno to znam jer naravno da lovim to i naravno da sam tajmirao gradevinsku da bude spremno sve.

C/p:

Osigurano je 17 i pol milijuna kuna što je dovoljno za najviše tisuću i pol kredita. Kada sve kreće otkriva prvi potpredsjednik vlade.

"Najrealnije je da će do 20. kolovoza građani znati sve. U koju banku se mogu javiti da bi mogli dobiti stambeni kredit koji je subvencionira, a onda već će već do 10. ili 15. rujna imati informacije jesu li ga dobili ili nisu", objasnio je Predrag Štromar, prvi potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva.

Uostalom sve sluzbeno stoji na stranicama ministarstva, mislim da su te informacije nesto maaalkice tocnije nego one cinovnika u banci. I naravno da vrijedi za gradnju kuce


http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=47687

Zakon je objavljen u Narodnim novinama broj 65/17 od 7. srpnja 2017. godine i stupa na snagu osmoga dana od dana objave odnosno 15. srpnja 2017. godine.

Ministarstvo je izradilo Naputak o načinu rada APN-a u provedbi Zakona o subvencioniranju stambenih kredita koji se nalazi na javnom savjetovanju do 13. kolovoza 2017. godine stoga Ministarstvo poziva se zainteresirane da svoje prijedloge, primjedbe i mišljenja na Naputak dostavi uz prethodnu registraciju putem portala e-savjetovanje.

Nakon što Naputak stupi na snagu, Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) će putem javnog poziva odabrati najpovoljnije banke te popis istih objaviti na internetskim stranicama. Zahtjev za subvencioniranje stambenog kredita predavati će se u banku u kojoj se podiže stambeni kredit. O početku subvencioniranja kredita APN će obavijestiti oglasom u javnim glasilima i Narodnim novinama.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 06:44   #6
Meni je jasno da je tebi (i meni, i drugim zainteresiranima) taj zakon važniji osobno nego toj činovnici.

Ali ako je ona nazivala redom sve koje je imala na listi, i svima govorila da to ne vrijedi za gradnju kuće, šansa je dobra da će netko na temelju njenih riječi odustati i zajebati se. Ako si to toliko istražio i saznao i potrudio se, a onda mora i prodavač koji ti to prodaje isto znati, barem osnove.

U svakom slučaju, dosta traljavo je to napravljeno i izvedeno do sada. Kao i za sve u ovoj prčiji, običan čovjek se mora truditi više nego što bi trebao da bi došao do pravih informacija.

Da ne spominjem da su u više navrata vladini dužnosnici spomenuli da je jedan od ciljeva potaknuti gradnju u nerazvijenim/ruralnim sredinama, a nema nikakvog poticaja iliti koeficijenta koji bi davao prednost takvim investitorima.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 10:43   #7
U pravu si sto se toga tice
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 14:20   #8
Ja sam uzela subvencionirani kredit kada su ga prvi puta pustili prije 6 godina.

Glavni izvor informacija mi je bilo slijedeće
- vlada i sabor - pratila zakon od prijedloga do donošenja
- narodne novine - pratila objave zakona i dodatnih pravilnika
- apn - sve o kreditima: zakon, upute, česta pitanja i bila je i lista po kojoj se mogao pratiti broj prijavljenih tj koliko je još ostalo novaca
- ministarstvo graditeljstva

Princip je tko prvi njegovo je.
Moje iskustvo je da sam više znala nego u banci pa sam ja njih filala informacijama i čekala da donesu interne upute da mogu pokrenuti cijelu proceduru.
buba4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 02:02   #9
Pošto sam apsolutno glup za ove i slične pizdarije, zanima me sljedeće:

U "Potrebnoj dokumentaciji" piše
- predugovor, odnosno ugovor o kupoprodaji stana ili kuće za čiju kupnju traži odobravanje kredita

Znači li to, da ja prvo moram kupiti stan/kuću, tj. podići kredit, platiti ljudima, rješiti sve - pa tek onda ako se subvencija odobri - odobri, ako ne - "tko te *ebe, plaćaj punu ratu kredita"?

Uglavnom, da sumiram, čekam li prvo odobrenje subvencije pa onda kupujem nekretninu ili kupujem nekretninu pa onda čekam odobrenje subvencije?

Znam da piše "za čiju kupnju traži odobravanje kredita" - pa mi je logičan prvi scenarij (čekanje na odobrenje subvencije), ali kao što rekoh, retaj sam, pa ne znam.

Zahvala tko god odgovori. Moj bed što sam glup
FiveStepsBehind is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 06:30   #10
Evo ti OVDJE procedura.

Prije svega ne možeš ni podići kredit sada pa kupiti, jer još nisu službeno odabrane banke partneri.
Kada to bude, onda nosiš sve u banku, sve što je potrebno za kredit u banci, te sve što je potrebno APN-u.
Banka provjeri u i šalje APN-u.
Pa APN provjeri i kaže banci da ili ne.
Za upasti, gleda se vrijeme predavanja dokumentacije u banku. Znači, ako će biti muljaža, bit će na tom koraku (ne znam kako je sistem osiguran od toga, elektronički, ili uopće?). Ako se ne varam, ako nešto fali, imaš priliku nadopuniti.
Ako je sve u redu, i ušao si među tih prvih ne znam koliko je, 1000, otvoriš šampanjac i poljubiš tetu osobnu bankaricu.

Naravno, nisam ni ja baš nešto jako pametan za te stvari, pa se nemoj 100% pouzdati u nešto što ti je neki likrekao na forumu

Evo ti i ZAKON, pa čitaj, javi se APN-u i ministartvu za sve nedoumice.

Kao eventualno neku malu pomoć ili poguranac, idi u banku i kaži da si zainteresiran. Oni te stave na internu listu, pa kada bude se moglo predavati, zvat će ili nešt. Čisto da ne bi propustio. Mislim da su PBZ i ZABA npr sigurne oklade da će ići u taj program.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 12:16   #11
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Evo ti OVDJE procedura.

Prije svega ne možeš ni podići kredit sada pa kupiti, jer još nisu službeno odabrane banke partneri.
Kada to bude, onda nosiš sve u banku, sve što je potrebno za kredit u banci, te sve što je potrebno APN-u.
Banka provjeri u i šalje APN-u.
Pa APN provjeri i kaže banci da ili ne.
Za upasti, gleda se vrijeme predavanja dokumentacije u banku. Znači, ako će biti muljaža, bit će na tom koraku (ne znam kako je sistem osiguran od toga, elektronički, ili uopće?). Ako se ne varam, ako nešto fali, imaš priliku nadopuniti.
Ako je sve u redu, i ušao si među tih prvih ne znam koliko je, 1000, otvoriš šampanjac i poljubiš tetu osobnu bankaricu.

Naravno, nisam ni ja baš nešto jako pametan za te stvari, pa se nemoj 100% pouzdati u nešto što ti je neki likrekao na forumu

Evo ti i ZAKON, pa čitaj, javi se APN-u i ministartvu za sve nedoumice.

Kao eventualno neku malu pomoć ili poguranac, idi u banku i kaži da si zainteresiran. Oni te stave na internu listu, pa kada bude se moglo predavati, zvat će ili nešt. Čisto da ne bi propustio. Mislim da su PBZ i ZABA npr sigurne oklade da će ići u taj program.
Ovo nije točno, ide se po redu zaprimanja zahtjeva u APN.
Imate temu od prije 5 godina pa pogledajte malo iskustva. Ljudi su na dan početka primjene zakona imali sve papire spremne, odobrene kredite i samo su čekali upis tog određenog datuma u sve ugovore.
Ako tek na dan početka primjene krenete u postupak odobravanja kredita i skupljanja papira, ne morate se nadati da ćete biti u prvih 1000. Tada je ZABA odradila najviše kredita jer su bili najspremniji i najbrži s predavanjem papira u APN.
jojo21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 13:46   #12
Quote:
jojo21 kaže: Pogledaj post
Ovo nije točno, ide se po redu zaprimanja zahtjeva u APN.
Imate temu od prije 5 godina pa pogledajte malo iskustva. Ljudi su na dan početka primjene zakona imali sve papire spremne, odobrene kredite i samo su čekali upis tog određenog datuma u sve ugovore.
Ako tek na dan početka primjene krenete u postupak odobravanja kredita i skupljanja papira, ne morate se nadati da ćete biti u prvih 1000. Tada je ZABA odradila najviše kredita jer su bili najspremniji i najbrži s predavanjem papira u APN.
A kako bi mogao netko u ovom trenu imati spremne papire za kredit kad drzava tek s bankama treba dogovoriti uvjete. Na konto cega da banka sve pripremi? Kako da recimo izvodaci odrade internu papirologiju s bankom kad se i dalje ne znaju uvjeti. Ja sam kontaktirao i osobnog bankara u zabi i svog izvodaca i nemoguce je ista napraviti dok ne izade sve u narodnim novinama. Ako lazu oni lazem i ja.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 14:05   #13
Moje iskustvo od prije 6 godina.
Imali smo potpisan predugovor o kupovini stana. Prikupili smo i pripremili sve papire koje smo mogli prikupiti i čekali dan kada možemo službeno podnijeti zahtjev u banci (apn mora raspisati neki javni poziv gdje piše od kojeg dana se mogu predavati zahtjevi). Nakon što je kredit odobren, odobrena subvencija (ako se dobro sjećam odobrenje mora biti u roku 8 dana odrađeno) dogovorili smo datum isplate kredita, riješili kupoprodajni ugovor i preuzeli ključeve stana.

Treba naći stan i potpisati predugovor i kapariti stan i ostaviti dovoljan period za isplatu tako da se stigne pričekati trenutak kada krenu apn krediti.

Ako se krene tražiti stan kada je apn već raspisao i počeo odobravati subvencije onda se ulazi u rizik da se subvencija i ne dobije.
buba4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 17:11   #14
Pa naravno da stan/kuća se mora naći. U mom slučaju, moram imati građevinsku dozvolu. Također, moram biti kreditno sposoban kao da uzimam normalan kredit, jer to i je normalan kredit što se banke tiče jer njima će država isplaćivati razliku tih prvih par godina. Eventualno mogu biti bolji uvijeti za hipoteku, jer država jamči za recimo 100 000-200 000kn.

Ne znam kako je sa kupovinom stana, vjerojatno treba imati taj kupoprodajni, na temelju čega banka može izraditi svoj dio dokumenata i izračuna.

Ali ja ne mogu sada u banci predati sve i reći njima "čuvajte te papire, ja sam sada predao znači upadam sigurno, pa kad se to otvori, odmah šalji". To bi pogotovo bilo netransparentno i pogubno, jer bi recimo bankari interno mogli svoju listu napraviti i staviti svoju rodbinu i prijatelje naprijed.

Znači raspitati se koje papire sve treba imati, povaditi što se može unaprijed.
Na linku je popis nekakav, čini mi se da se sve može unaprijed izvaditi:
- preslika osobne iskaznice
- predugovor, odnosno ugovor o kupoprodaji stana ili kuće za čiju kupnju traži odobravanje kredita
- preslika zemljišnoknjižnog izvatka, presliku akta za građenje ili uporabu građevine u kojoj se nalazi stan ili kuća koju namjerava kupiti odnosno graditi kuću
- potvrda Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo o upisu osobe u Hrvatski registar o osobama s invaliditetom
- javnobilježnički ovjerena izjava da u vlasništvu nemate stan ili kuću ili da u vlasništvu imate samo jedan stan ili kuću koju prodajete radi kupnje većeg stana ili kuće odnosno gradnje veće kuće zbog potreba vlastitog stanovanja
- javnobilježnički ovjerena izjava bračnog ili izvanbračnog druga, životnog partnera ili neformalnog životnog partnera da nema drugi stan ili kuću u vlasništvu ili da u vlasništvu ima samo jedan stan ili kuću koju prodaje radi kupnje većeg stana ili kuće odnosno gradnje veće kuće.

Citat sa linka:
Quote:
Zahtjevi zaprimljeni prije objave oglasa o početku subvencioniranja neće se razmatrati.
Još jedan:
Quote:
Banka će u roku od osam dana od podnesenog zahtjeva odlučiti ispunjava li podnositelj zahtjeva uvjete za davanje kredita te svu potrebnu dokumentaciju proslijediti APN-u. Potom APN odobrava je li zahtjev potpun te donosi odluku o odobravanju ili neodobravanju subvencija koju dostavlja banki.
Pošto se ne spominje rok u kojem APN odobrava, ja osobno pretpostavljam da će se liste raditi po vremenu zaprimanja u banci. Ali nisam baš jako detaljno čitao. neka me netko ispravi ako griješim u tome.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 08:22   #15
vidim da svi samo govore u kupovini stanova/kuća. ulazi li u obzir uopće izgradnja kuće?
mikislavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 09:27   #16
Da. Trebaš imati građevinsku. Iliti akt o građenju.

Ja gradim. Ali ne vjerujem ove godine, samo mi ostaje nada da će projekt opstati
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 10:38   #17
Quote:
mikislavac kaže: Pogledaj post
vidim da svi samo govore u kupovini stanova/kuća. ulazi li u obzir uopće izgradnja kuće?
Da, ja o gradnji cijelo vrijeme i pricam. Na zalost dok ne izadu uvjeti od apna za gradnju se ne zna sto ce sve finalno od papira trebati i ne mogu se papiri unaprijed pripremiti. Barem ne svi.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 15:09   #18
Za sve zainteresirane, neKa ne lete "grlom u jagode"?!

Obratite pažnju na pojedine članke zakona, npr. članak 11.!

"(2) Efektivna kamatna stopa (EKS) na kredit iz stavka 1. ovoga članka prve četiri godine njegove otplate ne može biti viša od 3,75 % godišnje.
(3) Efektivna kamatna stopa na kredit iz stavka 1. ovoga članka po proteku prve četiri godine njegove otplate, a u daljnje dvije godine može biti uvećana najviše za 10 % od efektivne kamatne stope određene za prve četiri godine otplate.
(4) Točan iznos efektivne kamatne stope iz stavaka 2. i 3. ovoga članka utvrđuje se ugovorom iz članka 10. stavka 3. ovoga Zakona."

Ako sam ja dobro shvatio, regulirane su samo prve 4 godine kredita, po pitanju visine kamate?
Za druge 2 godine je dopušteno povećanje do 10% u odnosu na ovih 3,75% iz prve 4 godine!

Dakle, kroz ugovor o kreditu s bankom MORATE dogovoriti koliko će banka dizati kamatu u 5. i 6. godini kredita, a također, što je još važnije MORATE definirati kakva će kamata biti nakon ovih prvih 6 godina koje su regulirane ovim zakonom.
bojanzd is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 18:42   #19
Naravno da ce banka ponudot varijabilbu kamatnu stopu nakon isteka subvencije koja ce pratit trzisnu ponudu. Dakle doci ces na iste uvjete kao i ostatak ekipe. Nista posebno.
__________________
Uhljeb, majke mi
frosty840 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 18:55   #20
Da, kako sam ja skuzio, povoljnija kamata se odnosi samo na prvih 6 godina. Poslije toga si na istom. Ali ni 6 godina nije malo, kada je normalna kamata skoro 5.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:20.