Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2017., 16:56   #21
I da, Hrvatska nije ad hoc okupljena skupina poreznih obveznika. Ljude vežu i druge puno dublje stvari iz bliske i daleke nacionalne povijesti.
chago1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 17:18   #22
Quote:
chago1 kaže: Pogledaj post
Svi su ''građani svijeta'' dok im ne dođe neki Hassan iz Aleppa, Hans iz Hamburga, Mbappe iz Kameruna, Chan Li iz Kine ili John iz Arizone...tek tada uvidiš razlike između ljudi i nacija i tek tada shvatiš da ti je puno bliži tvoj čovjek od ovih drugih. Bliži po svim stvarima: od stila života, običaja, kulture, jezika, vrijednosti itd.

Čast iznimnim slučajevima.
Evo jedan građanin svijeta (gotovo literarno) se javlja.

Kod mene na Floridi - susjedi, kolege, prijatelji... ima ih od svukud: među boljim frendovima su mi Rus. Englez i Amerikanac iz Pensilvanije, susjedi s kojima pijem pive i roštiljam su Kubanac, Venezuelanka, porodica iz Argentine i ponekad jedan Bahamac. Među boljim prijateljima i kompletna porodica iz Čilea, njihov sin je simpatija moje kćerke. Družim se ponekad i s Brazilcem, Japancem, porodicom s Tajvana. Dobar kolega s posla je "susjed" Mađar te jedan Norvežanin i jedan Talijan.

Kad sam poslom u Aziji družim se sa Singapurcima, Filipincima, Malezijcima, Australijancima. Dobri kolege. Pak kad sam poslom u Europi družim se s Nijemcima, Francuzima... U SAD-u, Njemačkoj i Singapuru sam upoznao nekoliko "naših" (Hrvata, Srba, Bosanaca...). I sve OK.

Quote:
chago1 kaže: Pogledaj post
I da, Hrvatska nije ad hoc okupljena skupina poreznih obveznika. Ljude vežu i druge puno dublje stvari iz bliske i daleke nacionalne povijesti.
Vežu ili razdvajaju???
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 18:32   #23
Quote:
chago1 kaže: Pogledaj post
Svi su ''građani svijeta'' dok im ne dođe neki Hassan iz Aleppa, Hans iz Hamburga, Mbappe iz Kameruna, Chan Li iz Kine ili John iz Arizone...tek tada uvidiš razlike između ljudi i nacija i tek tada shvatiš da ti je puno bliži tvoj čovjek od ovih drugih. Bliži po svim stvarima: od stila života, običaja, kulture, jezika, vrijednosti itd.

Čast iznimnim slučajevima.
Ja mogu imati puno više zajedničko s Hassanom iz Aleppa nego Antom iz Dicma... Ne živimo u 19. stoljeću više.
Essegg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 18:59   #24
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post

živim u Darkvudu, a kome nije jasno, pokažem mu na licu mjesta ko je Zagor, a ko Čiko...
meni je to malo gej..
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 20:45   #25
Quote:
chago1 kaže: Pogledaj post
I da, Hrvatska nije ad hoc okupljena skupina poreznih obveznika. Ljude vežu i druge puno dublje stvari iz bliske i daleke nacionalne povijesti.
Koliko daleke. Od stoljeca sedmog?
daria25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 16:47   #26
Neki ponos na svoje porijeklo, kulturu i slično...
Prirodne ljepote koje su preci očuvali
Ljubav prema domovini.
Želja da se pomogne toj istoj domovini.

Pri tome naravno treba istaknuti da se time ne umanjuju karakteristike drugih ljudi, naroda ili njihovih domovina.

Ovdje ima ljudi koji to relativiziraju, jbg. lako se čovjek mogao roditi u drugoj zemlji ili od druge majke i oca, ali to ne znači da ne treba voljeti svoje roditelje ili domovinu.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 17:18   #27
Quote:
Essegi kaže: Pogledaj post
Ja mogu imati puno više zajedničko s Hassanom iz Aleppa nego Antom iz Dicma... Ne živimo u 19. stoljeću više.
Možeš, ako Hassan spada u 0,01 posto ultraliberalnih (po njihovim standardima) Sirijaca. Ukoliko je ultrakonzervativan (da ne kažem neku drugu riječ) ko većina Sirijaca, onda će ti i najkonzervativniji Hrvat biti bliži od Hassana.

Intermezzo, Amerika je poseban slučaj. Otiđi živjeti među običnu raju u Aleppo, pa onda živi u Hamburgu, pa onda živi među crncima u Africi u nekom plemenu, pa onda malo svrati i okusi život Parisa, pa dođi živjeti u recimo Osijek, pa Peking...na svakoj od tih lokacija će biti potpuno drugačiji ljudi, počevši od fizičkog izgleda pa do običaja, kulture, moralnih vrijednosti itd. Iako si tobože ''građanin svijeta'' nećeš se osjećati jednako ''domaćinski'' u Aleppu ili Pekingu ko što ćeš se osjećati u Osijeku.

I govorimo o prosječnim ljudima, ne o iznimkama. Može nekome iz RH biti bliži neki pripadnik plemena iz Tanzanije od Ante iz Dicma, ali to se radi o iznimkama koje su toliko rijetke da ih ne treba ni spominjati.
chago1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 17:55   #28
Quote:
chago1 kaže: Pogledaj post

Intermezzo, Amerika je poseban slučaj. Otiđi živjeti među običnu raju u Aleppo, pa onda živi u Hamburgu, pa onda živi među crncima u Africi u nekom plemenu, pa onda malo svrati i okusi život Parisa, pa dođi živjeti u recimo Osijek, pa Peking...na svakoj od tih lokacija će biti potpuno drugačiji ljudi, počevši od fizičkog izgleda pa do običaja, kulture, moralnih vrijednosti itd. Iako si tobože ''građanin svijeta'' nećeš se osjećati jednako ''domaćinski'' u Aleppu ili Pekingu ko što ćeš se osjećati u Osijeku.
Pa nisam ja živio samo u SAD-u i HR... doduše nikad u Aleppu...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 18:03   #29
Ne dijelim kolibu s Čikom, nego Čikitom.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 18:53   #30
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Neki ponos na svoje porijeklo, kulturu i slično...
Prirodne ljepote koje su preci očuvali
Ljubav prema domovini.
Želja da se pomogne toj istoj domovini.

Pri tome naravno treba istaknuti da se time ne umanjuju karakteristike drugih ljudi, naroda ili njihovih domovina.

Ovdje ima ljudi koji to relativiziraju, jbg. lako se čovjek mogao roditi u drugoj zemlji ili od druge majke i oca, ali to ne znači da ne treba voljeti svoje roditelje ili domovinu.
Nista se ne treba, osim umrijeti i platiti porez.
Zasto treba voljeti domovinu? Sto treba voljeti tocno?
daria25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 04:38   #31
Quote:
chago1 kaže: Pogledaj post
Intermezzo, Amerika je poseban slučaj. Otiđi živjeti među običnu raju u Aleppo, pa onda živi u Hamburgu, pa onda živi među crncima u Africi u nekom plemenu, pa onda malo svrati i okusi život Parisa, pa dođi živjeti u recimo Osijek, pa Peking...na svakoj od tih lokacija će biti potpuno drugačiji ljudi, počevši od fizičkog izgleda pa do običaja, kulture, moralnih vrijednosti itd. Iako si tobože ''građanin svijeta'' nećeš se osjećati jednako ''domaćinski'' u Aleppu ili Pekingu ko što ćeš se osjećati u Osijeku.
Malo detaljniji odgovor sada jer imam malo više vremena.

Prvo. Lijep pozdrav iz Manile.

Meni to što su ljudi drugačiji po izgledu uopće ne igra neku ulogu. Moralne vrijednosti - hmm... nakon toliko "morala"/"nemorala" viđenog i doživljenog u Hrvatkoj, kakve bi me to moralne vrijednosti tamo prebale privlačiti??? Ako gledaš vijesti u HR onda znaš o čemu pričam.

Da sam htio živjeti u Osijeku, živio bih tamo. Slobodne sam volje i slobodnog duha. Mislim da sam u cijelom svom životu u Osijeku proveo 2 ili 3 dana. Dosta više od toga sam proživio u mjestima kao Placencia (Belize), Marrakesh (Maroko), La Baule-Escoublac (Francuska), Carrasco (Urugvaj), Vancouver (Canada), Carson City (Nevada, USA), Savannah (Georgia, USA), Batangas (Filipini) i mnogim još... Svijet, ova divna zemaljska kugla, je fantastičan i život je daleko zanimljiviji kad srećeš, razgovaraš i dijeliš dobro i loše s drugom humanom braćom.

A po svijetu možeš probati i puno više vrsta piva!!!!!



A i dosta odlične a i drugačije klope...



Opciju povratka u Hrvatsku imam ali to se neće desiti.

Btw. prije rata Aleppo je bio vrlo dobar grad za posjetiti.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 23:09   #32
Jezik je stup narodnosti. Narod je u pravilu skupina ljudi koje veže isti jezik.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 12:59   #33
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Jezik je stup narodnosti. Narod je u pravilu skupina ljudi koje veže isti jezik.
Kako je onda s onima koje veže npr. Engleski jezik a nisu stanovnici UK, SAD, Kanade i sl. zemalja?
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 22:06   #34
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Meni to što su ljudi drugačiji po izgledu uopće ne igra neku ulogu. Moralne vrijednosti - hmm... nakon toliko "morala"/"nemorala" viđenog i doživljenog u Hrvatkoj, kakve bi me to moralne vrijednosti tamo prebale privlačiti??? Ako gledaš vijesti u HR onda znaš o čemu pričam.
Oni su takvi kakvi jesu zbog rada njihovih predaka i sugradjana na kulturi.

Rad na kulturi je u svojoj obitelji i s prijateljima:
A. slusati,
B. suprotstaviti se onom nevaljalom te
C. promovirati ono sto valja i iz povijesti i iz sadasnjosti.

Svaki drugi stav je gubitnicki.

Evo nekoliko pitanja:
1. Tko je bio Suflej u 20 stoljecu?
2. Za sto se zalagao i na koji nacin Stjepan Radic?
3. Koji su ljudi iz danasnje politike u medijima oklevetani? (tri primjera molim)
4. Koji mediji su slagali o nekom da se nisu ispricali?
5. Tko je u politici dobro odradio mandat? Nitko? Mos si mislit

To znaci biti Hrvat!

To znaci raditi i djelovati, biti informiran!

Svaki dan se malo i formirati i istrazivati! A ne jadikovati.

Podrzavam one koji idu iz drzave trbuhom za kruhom!

A tako se popravlja stanje u medijima!
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu

Zadnje uređivanje The Instruktor : 23.07.2017. at 23:34.
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 22:15   #35
Quote:
daria25 kaže: Pogledaj post
Nista se ne treba, osim umrijeti i platiti porez.
Zasto treba voljeti domovinu? Sto treba voljeti tocno?
Zbog cega sluzi drzava?

Kakve drzavljani koristi imaju od drzave?

Moze li se doprinositi drzavi koju ne volis?

Kako poceti voljeti drzavu?

Da li sportasi imaju koristi od navijaca?

Pametan covijek radi za ono od cega ima koristi, i protiv onog sto mu steti! A stetno je raditi protiv drzave koja de facto rasporedjuje resurse stanovnistvu i politicki Hrvati trebaju pratiti radi li se dobro u drzavu i zeljeti da ona uspije.

To treba voljeti!
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu

Zadnje uređivanje The Instruktor : 23.07.2017. at 23:33.
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 22:19   #36
Quote:
Essegi kaže: Pogledaj post
Ja mogu imati puno više zajedničko s Hassanom iz Aleppa nego Antom iz Dicma... Ne živimo u 19. stoljeću više.
Biti politicki Hrvat znaci imati vise zajednickog s Plenkovicem i hrvatskim narodom (npr. zdravstveni, obrazovni sustav, porezni sustav, razvoj kulture, hrvatska povijest, jezik) nego s Merkelicom i njemackim narodom

Kada Merkelica bira, ona odlucuje za njemacki narod a ne za hrvatski

Ali naravno svakoga treba postovati i uvazavati i suradjivati, ali ne na stetu svoje drzave.

A tako je bilo i u 19 stoljecu i prije i danas i biti ce uvijek
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu

Zadnje uređivanje The Instruktor : 23.07.2017. at 23:35.
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 22:25   #37
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Jezik je stup narodnosti. Narod je u pravilu skupina ljudi koje veže isti jezik.
Veze ih i drzava (prostor) njihovih otaca i djedova, prostor gdje se ne osjecaju kao stranci nego kao svoj na svome
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu

Zadnje uređivanje The Instruktor : 23.07.2017. at 23:25.
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 22:39   #38
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Živiš u Americi pa je to razlog zašto ne uplaćuješ novac na račune institucija i/ili udruga za koje smatraš da pridonose dobrobiti Hrvatske?
Nazalost ili na srecu ti Hrvati u Americi poznaju i cuvaju bolje povijest i kulturu o Hrvatskoj nego mi (to je "pridonosenje dobrobiti Hrvatske")

Mnogi bi sutra ulozili i dosli u Hrvatsku da kod nas funkcionira pravni i birokratski sustav (to je potencijal za "pridonosenje dobrobiti Hrvatske", a na Hrvatima u Hrvatskoj je da to osiguraju, na nama koji placamo tu porez)

A "porez" su platili kada se branila drzava od petokrake (Jugoslavenska narodna armija) i cetnicke kokarde (90-tih) (to je bilo"pridonosenje dobrobiti Hrvatske")

Da uloze mozda u fakultet gdje gotovo svi povijesnicari provode jugokomunisticku propagandu i presucuju prilikom zakljucivanja HISTRIOGRAFIJU koja im rusi tu propagandu? (ne govorim napamet ima PDF Povijest tamo sam precizno secirao)

Da uloze mozda u ministarstvo kulture koje financira antihrvatske filmove i casopise?

Da uloze u Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti kojoj treba povjerenstvo da se izjasni o razdoblju od 1918. do 1990.? Umjesto da su spremni sazvat konferenciju za medije i ukratko, odnosno transparentno pokazati HISTRIOGRAFIJU koji su povijesnicari de facto vec napisali i oko nje se slazu.
Cast iznimkama!

Uloziti ce oni ali u ono sto valja. Naprimjer u projekte Nenada Bakica koji je za Hrvatsko obrazovanje i STEM podrucja bez kune iz proracuna napravio vise nego nevladine i vladine udruge zajedno, https://m.youtube.com/watch?v=zgIBgQBvC84

To znaci biti i misliti kao Hrvat! Kada tako politicki Hrvat misli, misli za dobro drzave, a koliko je dobro drzavi toliko je dugorocno dobro i njemu

Biti Hrvat znaci osjetiti nepravdu i vidjeti Istinu i svjetlost postati cestit i biti hrabar NEMA PREDAJE, mi cemo ljubiti oni ce mrziti, voljeti hrvatske budnice kao sto je ova https://m.youtube.com/watch?v=PJCZjNY4tGA

To znaci biti Hrvat, a ne placanjem poreza koji ne bi placao da ne moras! Iako porez u drzavi kojoj zivis trebas placati. A mnogi su izdajnici i trovaci u Hrvatskoj placali porez!
Dosta vise s tom floskulom protiv Hrvata u dijaspori!!!

I Tomspon ce platiti porez kada institucije pocnu strastveno radit za "dobrobit Hrvatske"
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu

Zadnje uređivanje The Instruktor : 23.07.2017. at 23:40.
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 19:41   #39
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Oni su takvi kakvi jesu zbog rada njihovih predaka i sugradjana na kulturi.

Rad na kulturi je u svojoj obitelji i s prijateljima:
A. slusati,
B. suprotstaviti se onom nevaljalom te
C. promovirati ono sto valja i iz povijesti i iz sadasnjosti.


Dakle... nemoralni su zbog rada njihovih predaka i sugrađana na kulturi?



Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Nazalost ili na srecu ti Hrvati u Americi poznaju i cuvaju bolje povijest i kulturu o Hrvatskoj nego mi (to je "pridonosenje dobrobiti Hrvatske")

Mnogi bi sutra ulozili i dosli u Hrvatsku da kod nas funkcionira pravni i birokratski sustav (to je potencijal za "pridonosenje dobrobiti Hrvatske", a na Hrvatima u Hrvatskoj je da to osiguraju, na nama koji placamo tu porez)
Meh... upoznao sam ih dosta u SAD.

Jedna grupa - svako ljeto u Hrvatsku, trešti hrvatska muzika u autu, hrvatska zatava na Chevyu ili Merdži... ali na kraju - porez plate uncle Samu, gdje i dalje žive i rade..

Druga grupa - ni po čemu ne bi znao da su Hrvati osim što im ime bude hrvatsko. Apsolutni "to the bone" Amerikanci. Na kraju - porez plate uncle Samu, gdje i dalje žive i rade...

Ulaganja i povratci u Hrvatsku - rijetki, rijetki su još ostali a da su toliko naivni. Doma u Hrvatskoj možete slobodno zaboraviti na to.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 21:46   #40
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post


Dakle... nemoralni su zbog rada njihovih predaka i sugrađana na kulturi?

Nisam rekao da je netko nemoralan.

Rekao sam samo da smo i ja i Vi odgovorni za stanje u Hrvatskoj kao i nasi ocevi, djedovi i preci.

A ako Vam je negdje drugdje bolja kultura, to znaci da ju je izgradio narod medju koji ste dosli, u cemu i Vi uzivate u odnosu na mrsku Vam Hrvatsku.

Da Vas citiram "nakon toliko "morala"/"nemorala" viđenog i doživljenog u Hrvatkoj, kakve bi me to moralne vrijednosti tamo prebale privlačiti??? Ako gledaš vijesti u HR onda znaš o čemu pričam."
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:11.