Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2017., 07:14   #2381
Hvala Viz.

Da, nisam inžinjer pa nisam ni razmišljao o definiciji "termostata". Na osjetnik temperature (iliti termometar?) sam mislio.

Ugl, OVDJE je link na haustechnikdialog.de forum stranicu sa upitom.

Nagovori me čovjek da razmotrim TP još jednom

navodno oni 5kw panasonic aquarea monoblok kupuju u francuskoj, sa dostavom <3000€. Regulacija uključena. Instalacija minimalna. Garancija internacionalna. Pa pokušavam saznati gdje to kupuju, da li postoji jači model, te pošto bi izašlo.

Malo trčim pred rudo, jer izračun od arhitekta još nemam, ali ono što sam sam računao u encertu (čemu nisam vjerovao) te OVAJ kalkulator (kaže da je +/-5% od metode računanja po DIN EN standardu) mi kažu da je 5kw dovoljno za planuranu kuću.

Naravno, u tom kalkulatoru mi je problem pretpostaviti Ht, jer ne znam kako da dobijem tu vrijednost za cijelu kuću.
U vrijednosti su mi zid 0.16 (20cm eps + termoopeka, 230m2), krov 0.12 (30sm eps), pod 0.28 (12cm eps), prozori neka budu 1 (možda nešto manje, 30m2 sa ulaznim vratima).

Ugl, vlajda će arhitekt to izračunati skoro pa da mogu pametnije ponude tražiti a ne ovako na slijepo.
davorradman is offline  
Old 14.07.2017., 09:24   #2382
Panasonic ima u Hrvatskoj odličnu tehničku podršku i kod projektiranja vjerojatno neće biti problema. Mada je dosta projektanata sklonija Daikin te Viessmann brand-ovima.
viz is offline  
Old 14.07.2017., 13:34   #2383
Hvala Viz.

Našao sam u njemačkoj monoblok mdc09g3e5 model, sa dostavom 3700€. Nije t-cap serija, ali kaže da na -7 daje 7.7kw topline. Što je granično, ali vidjet ću još izračun.

Čekam još ponude od naših (pandam).

Ukolko bi se sve posložilo, i uzmem tu vani, znači eu garancija, sa te strane ne bi trebalo biti problema?

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
davorradman is offline  
Old 14.07.2017., 14:01   #2384
Nadam se da ce ti netko strucan izvrsiti odabir TP samo to cu ti reci, bilo zastupnik bilo neka firma koja ima iskustva sa projektiranjem takvih sustava
Mekto is offline  
Old 14.07.2017., 16:44   #2385
Pa valjda prodavači, nor u pandamu znaju odabrati ispravnu, kada im se javim sa izračunom?

Mene više muči sam izračun, jer sam i u encertu uz unesene sve komponenta, dobio preoptimistične brojke.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
davorradman is offline  
Old 14.07.2017., 21:26   #2386
Pa valjda prodavači, npr u pandamu znaju odabrati ispravnu, kada im se javim sa izračunom?

Mene više muči sam izračun, jer sam i u encertu uz unesene sve komponenta, dobio preoptimistične brojke.

Uvjeren sam da sam sve dobro unio u encert.
Pokazuje mi 40 kwh/m2 a, i Ht=0.33.
Uz te vrijednosti, opterećenje za grijanje pri -15 je 6345w.

U tom izračunu sam uzimao blago nepovoljnije vrijednosti.
Npr, za prozore 1, umjesto 0.9 ili manje za troslojnu low-e stolariju.
0.8 za rekuperator.
Malo veće plohe zidova na svim stranama.
malo veću površinu krova.
malo slabiju izolaciju strane temeljnih traka.
Malo veću ventilaciju prozračivanjem (iako, mijenjanje te vrijednosti se ne odražava na rezultat, vjerojatno bug).
davorradman is offline  
Old 24.07.2017., 12:06   #2387
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Hvala Viz.

Našao sam u njemačkoj monoblok

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Jel imaš poseban razlog za monoblock izvedbu?
Ne brine te eventualni gubitak topline budući da je hydrobox u vanjskoj jedinici, zimi na dosta niskim temp. bi mogao imati gubitaka.
bojanzd is offline  
Old 24.07.2017., 16:42   #2388
Ma to je bilo sa ovog njemačkog foruma, gdje su me svim silama nagovarali na taj Pansonic WH-MDC05F3E5 monoblok. Oni ga nabavljaju,u verziji od 5kw,, za ~2500€. Sa dostavom u HR je ~2800 bio ako se dobro sjećam. Da mi je dovoljno 5kw, vjerojatno bih to i uzeo. Jer je jednostavno toliko jeftinije. Kod nas je izvješena cijena 35000kn, s tim da vjerojatno se može dobiti 25-30, ako je suditi po jednoj jedinoj ponudi koju sam dobio pa usporedio sa cijenama iz tablice koju sam linkao.

Ne znam za smrzavanje, kažu da nema problema nikakvih.
Gubitci nisu nešt veći, cop na -7 je ~3 po tablici.

Međutim, opet sam odustao od TP. Jednostavno mi se ne isplati na kuću kakva je planirana. Gubitci su 6+kw, znači ipak treba malo skuplji model TP.
Plin je jeftiniji za ugradnju, čak i uz priključak (jer je kod mene jeftin priključak) i dimnjačić, jednostavniji za servisiranje, ima hrpa servisera..
Ionako im trajnost nije, ni jednom ni drugom načinu grijanja, previdđena nešto puno. 12-15 godina i onda mijenjaj. Tako da za 15 godina, valjda će i PV ćelije biti jeftinije kod nas, pa staviti TP i PV. lako se priključi na grijanje i PTV.

Zanimljiva stvar: stranim firmama kojima sam slao upite za TP, u francuskoj, njemačkoj i engleskoj, dobio sam više manje od svih ponudu sa izračunatom cijenom dostave na moju adresu u HR. Od naših, samo 2 (pandam i ajster) su se javili, i nijedna nije bila potpuna ponuda, sa cijenama, nego samo neki prijedlozi koje modele da uzmem. Ne želim generalizirati, ali ako se uzme samo moj primjer i to malo iskustva što imam, trgovcima vani je ipak više stalo da prodaju i zarade nego našima. Ako uzmemo da su vani često i jeftiniji određeni modeli, sa dostavom, vrijedi se raspitati. Jer kaže da je garancija EU.
davorradman is offline  
Old 24.07.2017., 17:24   #2389
Gledam cijenu u DE za 10 kW fujitsu Waterstage Moblock Twin-Rotary Inverter sa dostavom za Hrvatsku za 1.750€.

Dali je to ok cijena u usporedbi sa običnom klimom ovo mi se čini jako povoljno.
BatmanBg is offline  
Old 24.07.2017., 19:12   #2390
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post

Zanimljiva stvar: stranim firmama kojima sam slao upite za TP, u francuskoj, njemačkoj i engleskoj, dobio sam više manje od svih ponudu sa izračunatom cijenom dostave na moju adresu u HR. Od naših, samo 2 (pandam i ajster) su se javili, i nijedna nije bila potpuna ponuda, sa cijenama, nego samo neki prijedlozi koje modele da uzmem. Ne želim generalizirati, ali ako se uzme samo moj primjer i to malo iskustva što imam, trgovcima vani je ipak više stalo da prodaju i zarade nego našima. Ako uzmemo da su vani često i jeftiniji određeni modeli, sa dostavom, vrijedi se raspitati. Jer kaže da je garancija EU.

Na žalost i ja imam slično iskustvo sa našim firmama. Valjda kad ih kontaktiraš kao privatna osoba onda ih boli k.!!
Ako ti nije problem, pošlji mi na PM linkove od tih EU trgovina koje si kontaktirao.
Ja sa 22kwh/m2 mogu proći sa 5kw modelima pa ću se raspitati.
TX unaprijed.
bojanzd is offline  
Old 25.07.2017., 20:06   #2391
Ja sam bio zadovoljan sa dobivenim odgovorima, s tim da sam slao gotov strojarski projekt sa svim stavkama. Nabrojat ću od koga sam sve dobio odgovore:
Mariterm
Frigosan
Veka-ing
Technoelektonik Dubrovnik
Geo-solar
Technoprom
Stisolar Zadar
Klimatizacija.hr

Možda sam poslao na još 3-4 adrese upit.
bambushouse is offline  
Old 26.07.2017., 09:08   #2392
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=1810

Update nakon 2 godine (i prve jače, ali jače zime, ljeta i dalje prže):
10.274 utrošeno/33.095 dobiveno, prosječni COP: 3,22.
Idemo dalje...
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Old 26.07.2017., 10:44   #2393
Ovo je ukupno u 2 godine potrosnja? Za 2 godine cca 8000kn struje nije puno. Mada bi ocekivao da je prosjecni COP ipak malo visi, no hladna zima ubije prosjek.
Chvembo is offline  
Old 26.07.2017., 11:40   #2394
To je samo za grijanje i ptv? Ili je u potrošnji i hlađenje na fancoile?
davorradman is offline  
Old 26.07.2017., 12:15   #2395
Sve u 2 godine(kako piše u linku): ptv, grijanje podno za zimu i fan-coil za ljeto. Pali gasi bez ikakvih ograničenja.
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Old 26.07.2017., 13:32   #2396
Pa kako se hlađenje računa u dobiveno?
Pretpostavljam da onda on računa i kwh odvedene preko izmjenjivača u fancoilima?
davorradman is offline  
Old 27.07.2017., 08:31   #2397
Ima displej (ako mu je za vjerovati na makini) utrošeno/dobiveno.
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Old 27.07.2017., 09:25   #2398
Pa da, onda računa sve što preko njegovih leđa prođe
davorradman is offline  
Old 31.07.2017., 00:55   #2399
Surfajući internetom u potrazi za informacijama o toplinskim pumpama, sjetila sam se da društvo na forumima obično zna više nego što nađemo na raznoraznim stranicama, pa se nadam nečijoj pomoći ovdje.
Moram hitno renovirati dio stana (80-90 m2, visina stropa 3,20m) u prastaroj zgradi u centru Rijeke. Vanjski zidovi su jako debeli, prostor ispod stana se vrlo dobro grije, a mislim da i susjedi iznad i do mojeg stana dosta griju, tako da to nadoknađuje negativni element kao što je starost zgrade. Kad sam živjela u tom stanu, grijali smo se na struju, najobičnijim svakakvim pećicama, što je ispadalo prilično skupo.
Htjela sam uvesti plin, ali na dimnjak koji pripada mojem stanu, na "divlje" su se spojili neki drugi stanari, pa sada "Dimnjačar" ne želi provući novi dimnjak , itd. Meni se ni sa kime ne svađa niti nateže, pa sam mislila da bi bilo bolje ugraditi toplinsku pumpu. (Samo za grijanje, ljeti u stanu nije vruće.)
Kakvu i koju pumpu tražiti i kojoj firmi vjerovati da će napraviti stručan posao po pristojnoj cijeni? Znam, puno ste toga napisali, ali meni je to potpuno novo područje, pa
Nadam se da ima volontera za dobre savjete i unaprijed hvala kome god se da pomoći.
Tuga is offline  
Old 31.07.2017., 21:05   #2400
Meni je frigosan dao dobru ponudu, oni su ti iz Rijeke pa kontaktiraj da dođu na lice mjesta i ponude najbolju opciju.
bambushouse is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:34.