Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2003., 20:31   #61
Lightbulb

Pa i J. Campbell se time bavio ,
je li tko čitao nešto od njega?
 
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 10:18   #62
\
Quote:
Mozda necu podvuci pravu paralelu ali ima jedan bosanski pisac ( kom sam zaboravio ime ) koji je napisao pripovjetku kako majka savjetuje sine kako da se krece po gradu u kom nije bila. Naime vec joj je jednog sina zgazilo auto u gradu. I kaze mu ovako… ”Nemoj ici preblizu zgrada…pasce crijep na tebe… nemoj ni preblizu ceste zgazice te auto…vec nako..nako”
Branko Copic, ako me sjecanje ne vara!
__________________
Hrvatska, zar ćeš opet s njima?
Moler is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 10:30   #63
Ajde nek neko napise nesto o argonautima i potrazi za zlatnim runom, nikada bas nisam potpuno shvatio simboliku tog runa i te potrage uopste!
__________________
Hrvatska, zar ćeš opet s njima?
Moler is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 11:15   #64
Quote:
Moler kaže:
\

Branko Copic, ako me sjecanje ne vara!
Vara te. Copic nije imao dubinu u svom pisanju.

Bio je to Zijo Dizdarevic u pripovjetci Majka.
Ono sto sam ja gore napisao izgleda malo drukcije:
“Pripazi sinko, ne idi sredinom džade. Satrat ćete štogod. Ama, nemoj ni plaho uz kraj da te, boj se, ne udari nešto s krova, nego hajde nako, nako”

^^^^^^^^

Jason? Ima tu prica i prica. Ako se niko ne javi do ponedjeljka nabacim ja nesto.
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 12:22   #65
Quote:
Moler kaže:
Ajde nek neko napise nesto o argonautima i potrazi za zlatnim runom, nikada bas nisam potpuno shvatio simboliku tog runa i te potrage uopste!
jedna od pouka je da i najstrašniji zmajevi koji nikada ne spavaju imaju slabu točku.
samo je treba naći i pravilno iskoristiti.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 14:01   #66
Samo kratko OFF topic

Quote:
el_mariachi kaže:
Copic nije imao dubinu u svom pisanju.
I ti se varaš! Pročitaj BAŠTU SLJEZOVE BOJE!
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2003., 15:07   #67
Neki dan sam bil u "Jami" i kojoj je navodno rođen Zeus.......isplati se vidjeti
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2003., 02:19   #68
evo malo o grckoj mitlogiji tj. o postanku svijeta...

na početku je bio samo Kaos---nešto tipo neograničeni tamni bezdan... iz njega je nastala Geja(Zemlja) a ona je rodila Urana(nebo) i Ponta(more)..sad mi nije jasno kako je rađala sama od sebe ali na to pitanje će entko drugi morat dta odgoovr.ll...

Geja i Uran imali su međuostalima Titane.Storuke divove Hekatonhire i jednooke Kiklope.....

Titana je bilo 12-6 muških i 6 ženskih a najpoznatji titanski par su bili Kron I Reja...

pošto je vlast slatka Uran je nije htio djeliti a i malo ga je treslo pa je svu svoju djecu pobacao u Tartar(bi se reklo pakao po naše)
ali Geja kao svaka mama nije to baš dobro podnesla i umjesto da bude uz muža pomogla je najmlađem sinu Kronu (uvijek je najmlađi si bio glavni rasturač) da savlada oca i oslobodi braću,sestre,stoku,i ine osobe..
naš heroj se oženio Rejom koja mu je rodila 3 kćeri: Hestiju,Demetru i Heru te dva sina:Posejdona I Hada...
ali i Kron je dobio jedno malo proročanstvo da će i njega djeca smicnuti pa ih je sve progutao...
opet proradila majčinska ljubav pa je Reja kad je rodila trećeg sina Zeusa Kronu dala da proguta kamen a ona njega sakrila u jednoj spilji... kad je Zeus narasao velik i zdrav prisili Krona da povrati progutanu braću... i sestre...
tada je započeo jedan lagani rat između titana koji su se utaborili na brdu Otrisu i Zeusa&sa braćom + oslobođeni Kikopi i Hekatonhiri iz Tartara....
naravno zeus & company pobijediše a titani završiše... tratata u Tartaru zavezani,okovani,nalagno sj.....
Zeus je naravno podijelio vlast po principu: on dobiva nebo i vlast nad svim bogovima,posejdon je dobio more a had je dobio podzemni svije(što je Hada činilo najmoćnijim bogom iako to zeus nije priznao jer ipak iz podzemnog svijeta se nitko nije vratio osim herkulesa ali to je već druga priča...).....
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2003., 02:20   #69
Post mithology in general

Quote:
manwe kaže:
sutra. moram naći knjigu. negdje sam je zatubio, a baš mi treba ovih dana.
koliko se sjećam, čovjek je začetnik znanosti koju danas zovemo kulturnom antropologijom. istraživao je semitske kulture i došao do zaključka da je i kršćanstvo prirodan nastavljač judaizma, a uspoređujući mitologije raznih naroda ustanovio je da sve moraju imati isti izvor.

neću više po sjećanju pisati. nastavak slijedi sutra.
I manwe, gdje si sad?

U očekivanju posta vaše visosti, moj skromni prilog.

by Joseph Campbell:


1. Read myths with the eyes of wonder: the myths transparent to their universal meaning, their meaning transparent to its mysterious source.

2. Read myths in the present tense: Eternity is now.

3. Read myths in the first person plural: the Gods and Goddesses of ancient mythology still live within you.

4. Any myth worth its salt exerts a powerful magnetism. Notice the images and stories that you are drawn to and repelled by. Investigate the field of associated images and stories.

5.Look for patterns; don’t get lost in the details. What is needed is not more specialized scholarship, but more interdisciplinary vision. Make connections; break old patterns of thought.

6. Resacralize the secular: even a dollar bill reveals the imprint of Eternity.

7. If God is everywhere, then myths can be generated anywhere, anytime, by anything. Don’t let your Romantic aversion to science blind you to the Buddha in the computer chip.

8. Know your tribe! Myths never arise in a vacuum; they are the connective tissue of the social body which enjoys synergistic relations with dreams (private myths) and rituals (the enactment of a myth).

9.Expand your horizon! Any mythology worth remembering will be global in scope. The earth is our home and humankind is our family.

10. Read between the lines! Literalism kills; imagination quickens
 
Odgovori s citatom
Old 24.08.2003., 14:38   #70
Mitologija i stvarnost...

... su teško odjeljive cjeline. Prepoznavanje zrnaca zbilje u mitološkim pričama iz davnine je ono najljepše što nam prošlost nudi, poput sinteze ovo- i onozemaljskoga.

Svi znaju da za vučedolsku golubicu i svi znaju da je grčki bog vatre i kovačkog umijeća, Hefest, bio šepav. Ali malo tko zna za neobičnu i tajnu vezu između hromog boga i najslavnije Vučedolke.

Vučedolska je kultura pripadala brončanom dobu. Kod lijevanja bronce, iz rudače bakra oslobadjale bi se male količine arsena koje bi kovač udisao i koje bi tijekom vremena "glodale" leđnu moždinu nesretnog kovača sve dok nesretnik ne bi ohromio. Zato je Hefest, kovač svih kovača, šepavac.

A gdje li u ovoj priči pripada golubica? Ponajprije, ona uopće nije golubica, već jarebica. Kad jarebica spazi grabežljivca u blizini vlastitog gnijezda, recimo lisicu ili čovjeka, počinje lepršati i šepati ne bi li odala dojam ozljeđenog i lako uhvatljivog plijena te navela predatora da potrči za njom i tako spasila gnijezdo. Šepava je jarebica stoga postala simbolom kovača brončanoga doba.

Elegantno objašnjenje uloga u neobičnom trokutu bog-kovač-ptica dugujemo arheologu Aleksandru Durmanu sa zagrebačkog sveučilišta.
Zakdoeken is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2003., 14:46   #71
...evo i jedan zanimljiv
link
Zakdoeken is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2003., 23:43   #72
Quote:
Didi kaže:
Evo samo malo na brzinu, a kasnije mogu još nešto dodati.

Demogorgon je drevno božanstvo, vjerojatno povezano s istočnim religijama, shvaćeno kao prvobitni bog stvaratelj. Ime se tumači na dva načina: 1. kao složenica od demo- (prema demos - narod) i gorgos - koji zastrašuje, kojeg se treba bojati (otuda i Gorgona Meduza) ili kao 2. složenica od daimo- (daimon - demon) i istog pridjeva kao u prvom slučaju. S obzirom na "stvarateljsku" ulogu, bilo je i pokušaja da se ime shvati kao iskrivljeni oblik od riječi demijurg. Ime mu je dugo vremena bilo tabu, to jest izgovoriti to ime značilo je prizivanje zle kobi.

Priznajem, nisam pažljivo čitala, pa je to možda netko već ispravio, ali Artemis je kod nas Artemida.
Ja sam ga baš pronašao pod natuknicom Demijurg. Demourgos i već spomenuti Demogorgon su dva ostala moguća oblika.

U dualističkoj gnostičkoj teologiji on je bio tvorac materijalnoga sveta, koji je po prirodi zao. SToga je od strane ranih hrišćanskih gnostičkih jeretika bio poistovećivan sa Jahveom (Jehovom).
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 09:31   #73
Prica o Dafne i Midi

Rjecni bog Penej ( Peneios) je imao prelijepu kcer Dafne (Daphne) koja je svrljala po sumama i bila sretna. "Cuces ti sta ce bit"
Apolon je bio tu negdje u blizini i ubio je nekog zmaja s imenom Piton. Pri povratku sreo je Erosa ( Kupida) i malo ga zezao. Eros je imao dvije vrste strelica. One sa olovnim i one sa zlatnim vrhom. Ako bi ispucao one sa zlatnim vrhom i pogodio neku osobu ta osoba bi se zaljubila u prvu osobu (suprotnog spola) koja naidje. Olovne su imale suprotni ucinak. I tako pogodi on Apolona sa zlatnom a Dafne sa olovnom. I ne lezi vraze... Apolon se zaljubio u nju a ona bjezi od njega. Al sto ti je musko brze je od zenska ( svi to znaju koji gledaju atletiku ) i sustigao ju je. Ona je pak zamolila oca da je pretvori u drvo. Apolon se zna cesto predstaviti u umjetnosti kao osoba koja grli drvo a i posto je bio zastitnik glazbe,umjetnosti i nauke nekad se predstavlja i sa krunom sastavljenom od lisca...( Ko je bio na el_mariachijevim organiziranim maskenbalima mogao je to vidjeti )....
-------------------
Mida(s)


Mida je bio haber sa Dionizom po principu ( Jel znate zasto je Gavrilo Princip ubio Ferdinada - iz principa) malo se jelo puno se se pilo, i ucinio mu je 1x uslugu. I Dioniz mu je htio ispuniti 1 zelju. I ta zelja je bila, ne lezi vraze, da sve sto dodirne da se to pretvori u zlato. No problem je bio veci nego sto je mislio. Kad su mu sluge donijele klopu i kad je poceo da preziva , to se pretvorilo u zlato kao i razna nektar pica il sta ti ja znam. I onda on skuzi kakvu je glupost napravio. I opet ode tusiti svog habera Dioniza da ga vrati u prvobitno stanje. Tako i bi. Mida je volio pobjeci iz svoje palace i razmisljati u miru sume gdje je cesto Pan svirao na svojoj fruli. I 1x je trebao suditi ko ljepse svira...Pan ili Apolon. Presudio je u korist Pana sto je naravno naljutilo Apolona koji ga je nagradio magarecim usima. Kasnije je nosio krunu tako napravljenu da mu je sakrivala usi. ( U nasim podnebljima je ovo preuzeto i koristi se car Trojan sa kozjim usima)...
Mida je odlican primjer skrtosti... Preporucujem svima film Hustonov film Blago Sierra Madre koji je do savrsenstva opisao skrtost.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 09:46   #74
Re: Prica o Dafne i Midi

Quote:
el_mariachi kaže:
Preporucujem svima film Hustonov film Blago Sierra Madre koji je do savrsenstva opisao skrtost.
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2003., 15:28   #75
ovo sam odavno dužan...

giambattista vico i "scienza nuova". pišem prema "suvremenoj historiografiji" m. gross.

Quote:
kao osnovni predmet spoznaje vico predlaže kulturu jer ju je stvorio čovjek i njezini su mu zakoni zato razumljivi za razliku od prirode koju je stvorio bog. no, kultura se može ispitivati samo unutar svoje povijesti (...) koja je dug proces prijelaza čovjeka iz životinjskog u civilizirano stanje.(...) vico se najviše zanima za početke čovječanstva bitne za spoznaju povijesnih procesa.(...)
prema njemu, ljudi su stvorili vrlo raznolik svijet naroda, no on je proizašao iz jedinstvena duha koji se poslužio ograničenim svrhama ljudi za svoje više ciljeve i tako održao ljudski rod.(...) iz pretpostavke da su svi primitivni ljudi, ma gdje bili, imali zajedničko obilježje u religiji, bračnim ceremonijama i pokapanju mrtvih, izvodi početak samostvaranja ljudi kao kulturnih bića, odnosno razvoja njihove čovječnosti, pri tome razlikuje tri razdoblja: bogova (patrijarhalno društvo), heroja (aristokratsko društvo) i ljudi (doba znanosti i filozofije).
"nova znanost" je kritika kulture, upozorenje na procese destabilizacije, suprotstavljanje optimističnome načelu napretka u duhovnom razvoju čovjeka koji, prema prosvjetiteljskom učenju, vodi od "mita do logosa". tj. od nerazumnog do zrele racionalnosti. u protivnom je s time vicova rehabilitacija mitova (!) kao izraza konkretnoga mišljenja, po čemu je danas najpoznatiji. on, naime, nastoji rekonstruirati narav primitivnih "prvih ljudi", traži njihov prastari odnos prema životu koji nije nikao iz filozofije nego iz "pučke mudrosti", izražavajući se u prevlasti tradicije, mita i rituala. mnogi su autori uočili sličnost mitova sredozemlja i to su objašnjavali difuzijom iz jednog izvora, prije svega iz židovstava. u suprotnosti s time vico vidi u bogovima i junacima mitova izraz poetične logike prvih ljudi, njihova konkretnog antropomorfnog mišljenja koje je postojalo kod svih, pa se sličnost u viđenju bogova i heroja svuda spontano javljala i nije posljedica utjecaja nekog središta.
sjajna mu je analiza homerova pjesništva kao proizvoda primitivnoga mišljenja. zaključio je da je ono nastalo dugotrajnim procesom te da pjesnik homer nije postojao. u tom okviru valja spomenuti i njegovo bavljenje naravi primitivnih jezika. svojom poredbenom metodom pokušava naći jedinstven ključ za interpretaciju mitova i legendi, religije, poezije i filozofije, političkog sustava te jezika.
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2003., 18:54   #76
Faetontov pad

Faetont je bio sin Helija i Klimene. Zbog ruganja Epafa[sina Zeusovog] koji mu nije vjerovao da je sin boga sunca odlucio je provjeriti svoje porijeklo. Posto Helije nije mogao doci k njemu Faetont se uputio na istok nebi li upoznao oca. Helije sretan sto ga vidi , ali i tuzan jer ne moze biti sa njim i zenom napravi pogresku jer mu da obecanje da ce mu ispuniti bilo kakvu zelju u koja je u njegovoj moci. Faetont je samo to cekao i presretan zatrazi da on jedno jutro povede ocevu kociju prema nebu kako bi svi vidjeli da je on njegov sin i sposoban za takav zadatak! Kad je shvatio sto je ucinio Helije je pokusao odgovoriti sina ali ovaj nije htio odustati. A, obecanje je morao ispuniti jer se zakleo stiksom!
I tako je nedoraso zadatku Faetont uzeo zlatne uzde i krenuo na put bez povratka dok je Helije mogao samo zaliti za brzopletim obecanjem...
Faetont je uzivao misleci kako bi bilo divno da je sad Epaf sa njime i svi njegovi prijatelji da vide da on vozi suncevu kociju. Ocaran, zaboravio je drzati konje na uzdi i oni se otmu i pocnu slobodno juriti nebom. Faetont u strahu osine ostro konje i zategne uzde a kocija pocne ici bez kontrole previsoko tako da se zemlja ledila pa zatim preblizu sprzivsi plodnu zemlju koja po njoj dobije ime sahara. Uzalud se osvrtao nebi li vidio svoga oca i njegove dvore...
Na kraju vidjevsi da bi mogli istati bez sunca Zeus sijevne munjom i i srusi Faetonta na zemlju a konji se primire i nastave vuci kola nebeskim putem.
Od silne tuge Helije nije sljedeci dan vozio kociju pa je cijeli dan vladao mrak a, Faetontove sestre helijade se nakon 4 mj tugovanja pored njegovog groba pretvorise u topole.




Cesto skupo placamo svoju nepromisljenost i krivu procjenu. Ne treba vezati uz neki poseban dogadjaj jer ce svatko nac nesto za sebe

Namche is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2003., 22:32   #77
Nekako mi zao da ovaj topic pocne pokrivati prasina pa ga vadim iz mrtvih sa nekoliko slika iz Grcke mitologija.
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2005., 11:54   #78
Obavijest

Odvojio sam ovaj prvi dio topica jer smatram da nastavak baš i nema veze s početnim dijelom i sastoji se uglavnom od brbljanja.
- adriatic
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2005., 23:52   #79
Re: Obavijest

Quote:
adriatic kaže:
Odvojio sam ovaj prvi dio topica jer smatram da nastavak baš i nema veze s početnim dijelom i sastoji se uglavnom od brbljanja.
- adriatic
Ili brbljanje ili će el_mariachiu opet da bude žao što prašina prekriva ovaj topik. I onda... 2007. godine neko pronađe ovu temu i pojavim se ja i opet je upropastim.
__________________
Ako ti jave: umro sam,
a bio sam ti drag
,
... preporuka za sig je do tri reda uključujući i prored
žaoka_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2005., 23:56   #80
Slažem se. Dignuli smo temu iz mrtvih upravo svojim razgovorima, držali se teme ili ne. Prigovarati se može jedino kad je topic aktualan, a ne kada se nađe nekakva grupica pa piše.

Kriva procjena, Adriatic.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:21.